Wij hebben tijd voor de mensen Nut van vervanging septic tanks betwist Het gaat straks Thools zangduo Anita en Ed zingt in Rotterdamse Ahoy' 26 Vrijdag 2 maart 2007 PZC Thoolse wereldwinkel viert 15-jarig bestaan op bescheiden manier. door Rob Paardekam THOLEN - Het wordt een beetje een cliché, maar toch: ook de wereld winkel in Tholen heeft zijn omzet zien dalen na het vertrek van su permarkt C1000 uit het centrum. Voorzitter Ben Schoonen blijft des ondanks positief „We bestaan vijf tien jaar en daar gaan we er mini maal vijftien aan vastplakken." Bij de Thoolse wereldwinkel moet hard gewerkt worden om de finan ciën elke keer weer op orde te krij gen. De hoge huur van het winkel pand aan de Kerkstraat - waar de winkel nu drie jaar zit - speelt daar in een rol. „Onze vorige panden, in de Stoofstraat en de Bakstraat, huurden we echt voor een prikkie. Maar ja, we moesten er weg, en hier is het een stuk duurder. Het is wel een toplocatie, hoor." Om de wereldwinkel in stand te houden, heeft de gemeente ten tij de van de verhuizing subsidie ver strekt. Die wordt in een periode van zes jaar afgebouwd naar nul. De argumentatie daarachter was dat de winkel in staat zou moeten |TI De jarige wereldwinkel in Tholen moet zichzelf bedruipen. Hulp van de landelijke stichting is er niet bij. Sterker nog: er moet con tributie worden afgedragen. zijn om haar omzet op de nieuwe 'toplocatie' te vergroten. „Dat was ook zeker het geval in het begin", zegt Schoonen. „Maar ja, toen ging de C1000 weg, hè. Gelukkig hebben we de Kruidvat nog naast ons. Ik moet er niet aan denken dat die ook nog zou vertrekken. Heel veel mensen die hier iets ko men kopen, hebben een tasje van de Kruidvat in hun handen." Financieel mogen er de nodige zor gen zijn; op een heel ander gebied gaat het de wereldwinkel voor de wind: de vrijwilligers staat bij wij ze van spreken te trappelen om er aan de gang te gaan. Riet van Eekelen uit Halsteren - die deze week is begonnen - ver telt dat ze er altijd van heeft ge- droom om een eigen winkeltje te hebben. „Het is er nu toch nog een beetje van gekomen." Collega Jopie de Bruin heeft een eigen tex tielwinkel gehad. „Toen de wereld winkel zich tegenover mijn oude pand vestigde, kon ik het echt niet laten om vrijwilliger te worden." Lida Serné uit Sint-Philipsland is sinds oktober actief „Wat mij zo aanspreekt is dat je echt tijd hebt voor de klanten. Het is niet van hup, hup, en dan de volgende." Het 15-jarige bestaan wordt op een bescheiden manier gevierd. Vrij dag 9 maart komen vrijwilligers en oud-vrijwilligers bijeen om sa men te klinken en op de foto te gaan. Voor de klanten staat op die dag iets lekkers klaar. Museum Yerseke zet vitrine in gemeentehuis KRUININGEN - In de hal van het ge meentehuis in Kruiningen is giste ren een vitrine ingericht met objec ten van het Museum Yerseke. Het museum hoopt zo een indruk te geven van de collectie. Er zijn on der meer diverse (fossiele) schel pen uitgestald. De mini-tentoon stelling is een idee van voormalig raadslid en museumvoorzitter J. Kramer. De vitrine zal regelmatig worden 'ververst'. Brassband speelt met Ernst Daniël Smid GOES - Brassband Excelsior uit 's-Heer Arendskerke geeft zondag een concert in De Mythe in Goes. De bekende zanger Ernst Daniël Smid verzorgt een gastoptreden. De bariton en de brassband treden zowel apart als gezamenlijk op. Ook saxofoonkwintet MeetsReed maakt zijn opwachting. Het concert in De Mythe begint om 15.30 uur. Borsels raadslid zet vraagtekens bij behalen milieuwinst. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - De verplichte ver vanging van de traditionele septic tanks door nieuwe zuiveringssyste men jaagt bewoners van het bui tengebied onnodig op kosten, ter wijl de milieuwinst van de nieuwe systemen onduidelijk is. Raadslid N. Werri van de Lokale Partij Bor- sele (LPB) boekte met dat verhaal gisteravond in de Borselse gemeen teraad een succesje. Ter tafel lag het gemeentelijke rio leringsplan 2006-2011. Verbetering van de zuivering van rioolwater in het buitengebied maakt daar deel van uit. Europese richtlijnen schrij ven dat voor. Nogal wat woningen buiten dorpen en steden zijn niet aangesloten op de riolering, omdat dit te duur is. Al sinds jaar en dag wordt er met septic tanks gewerkt, Schip op Oosterschelde vlotgetrokken STAVENISSE - Het woensdagmiddag op de Oosterschelde aan de grond gezette binnenvaartschip Gerla is donderdagochtend rond twee uur vlotgetrokken. De kapitein was uit voorzorg op een plaat gevaren. De lading, 445 ton rollen staal, was gaan schuiven. Bergingsbedrijf Multraship slaagde er donderdag ochtend met hoogwater in om de rollen weer vast te zetten, waarna de Gerla de reis kon vervolgen. Scholieren planten bomen voor dorpsbos OUD-VOSSEMEER - Het college van Tholen heeft besloten dat de ge meente dit jaar meedoet aan de na tionale boomfeestdag. Scholieren van de bovenbouw van de basis scholen in Oud-Vossemeer helpen op 21 maart mee met het planten van bomen in het dorpsbos. Dat bos, met onder meer een ligwei- dem een vijver en een speelheu- vel, wordt 7,5 hectare groot. maar die zijn niet meer goed ge noeg. Ze moeten voor 2010 vervan gen zijn door verbeterde septic tanks of systemen voor de indivi duele behandeling van afvalwater, kortweg iba's. De gemeente Borse- le is bereid de vervanging te subsi diëren. LPB-raadslid Werri greep dit voor stel aan om eens flink van leer te trekken. In een gloedvol betoog nam hij het op voor de aloude sep tic tanks. „Die functioneren al ja ren prima. Ze mogen dan wel min der goed zuiveren, maar in gezui verd water kan niks leven. Er moe ten toch juist voedingsstoffen in slootwater zitten." Vraagtekens zette Werri - landbou wer en zelf bewoner van het bui tengebied - ook bij de milieuwinst Lokale politicus met landbouw- achtergrond raakt gevoelige snaar in Borsele met kritiek op in zijn ogen al vaak doorgeschoten milieubeleid. Gratis rondleiding in fruitteeltmuseum KAPELLE - Jaap de Schipper geeft morgen om 14.00 uur in het fruit teeltmuseum in Kapelle een gratis rondleiding. Het thema is de histo rie van leifruit. In de middeleeu wen was dat populair in kasteel- en kloostertuinen. Bij voldoende belangstelling volgt na de rondlei ding een wandeling door Kapelle met speciale aandacht voor wonin gen met begroeide gevels. Het mu seum vraagt wel entree; 2,50 euro. Harde windvlaag duwt automobiliste van weg STAVENISSE - Een 32-jarige Thoolse automobiliste is gistermiddag rond kwart voor twee verrast door een harde windvlaag op de Oudeland- sedijk bij Stavenisse. Ze verloor de controle over het stuur van haar auto en kwam tegen het aandui dingsbord voor de bebouwde kom tot stilstand. De auto raakte aan de voorzijde flink beschadigd. De be stuurster bleef ongedeerd. die de hele actie zal opleveren. „Het kost energie om septic tanks weg te halen. Het kost energie om nieuwe systemen te plaatsen. Ze vragen meer onderhoud, dus moe ten er vaker auto's door de polder rijden." Werri had een gevoelige snaar ge raakt. Zijn partij LPB zit in Borsele in de oppositie, evenals de PvdA. LPB en PvdA steunen elkaar bijna altijd. Ook deze keer. Bij wijze van uitzondering volgden raadsleden van collegepartijen; fruitteler en SGP/ChristenUnie-raadslid J. Mol; en R. Boekholt (WD) die buiten woont. Het CDA ging aarzelend mee, met de kanttekening dat de vervangingsoperatie wel in gang moet worden gezet. Wethouder J. Zandee kreeg de op dracht met het waterschap te gaan praten over een 'gebiedsgerichte aanpak'. Werri stelde dit voor, ove rigens zonder verdere uitleg te ge ven. Hij had in elk geval zijn hart gelucht. Annemarie Schellinger en Lida Serné (rechts) zijn vrijwilligers van de We reldwinkel in Tholen. foto Willem Mieras Tweetal brengt nieuwste hit ten gehore op après-skifestival. door Luc Oggel THOLEN - Het kan hard gaan. Koud een half jaar na hun comeback staat het Thoolse duo Anita en Ed al in Ahoy'. Op 17 maart brengen ze tijdens het Go-après-skifestival hun laatste single Wat gaan we nu eten ten gehore. Dat het zangduo in de Rotterdam se sportpaleis op het podium staat is te danken aan de 21e skihut-cd, waar het betreffende nummer - een Nederlandstalige versie van The Monkees-hit I'm a believer - op staat. Die werd afgelopen woensdag gepresenteerd, waarna de uitnodiging volgde. „Helemaal super", jubelt Anita. Het is de eer ste keer dat het duo in Ahoy' op treedt. „We zijn hier vaak naar con certen geweest, maar nu staan we zelf op het podium." Anita en Ed verwierven een klei ne twintig jaar geleden faam met het liedje A la vie la mort. Daarna stonden ze veelvuldig op het po dium, totdat de enkel van Anita |T1 Een halfjaar na hun terugkeer op de bühne staat het zangduo en echtpaar Anita en Ed deze maand op een groot après-skifes tival in Ahoy'. het begaf en het echtpaar er nood gedwongen de brui aan gaf Toch begon het vorig jaar, mede dankzij het succes van artiesten als Jan Smit en Wolter Kroes, weer te krie belen. Een nieuwe dvd en cd za gen het levenslicht. Over (media-)aandacht heeft het duo sinds de wederopstanding niet te klagen. Vier nummer-i-hits op TV- Oranje, airplay op Radio 2 en 3FM en een item in Show nieuws van SBS6 geven aan dat het tweetal weer in de lift zit. Vanwege het succes hebben Anita en Ed eind vorig jaar een eigen pla tenlabel opgericht. Daarop ver schijnt in mei de nieuwe cd, waar aan nu wordt gewerkt. Dansz en Muziekschool blij met definitieve keuze voor Afrika-jaar. door Frank Balkenende GOES - Het Goese feestjaar 2009 heeft uiteindelijk toch het thema Afrika gekregen. Na het Umoja-de- bacle vorig jaar, waren de eerder ra zend enthousiaste partners, zoals de Stichting Dansz en de Zeeuwse Muziekschool, uitermate teleurge steld. Een gemiste kans, morden ze. Nu keert het elan langzaam te rug. Medio vorig jaar blokkeerde een raadsmeerderheid een verkennend bezoek aan de Maputo, de hoofd stad van Mozambique. Een Goese delegatie wilde er een internatio naal uitwisselingsproject Umoja Cultural Flying Carpet bekijken. Daarin draaien muziekscholen en organisaties uit Mozambique, Zim babwe, Zuid-Afrika en Noorwe gen mee. Goes was ermee in contact geko men via Koen Schyvens, regisseur van het spektakelstuk Rogier en de Zeven Plagen in het jubileum jaar Goes 600. Schyvens is tevens regisseur van het Umoja-project. Een handige springplank voor een feesq'aar in 2009, waarbij het de in tentie was een keer ver over de grenzen te kijken. Een raadsmeerderheid vond een reisje naar Maputo echter volstrekt onnodig. Het mocht zeker niet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54