een realist met geduld Cricketteam wil toplanden verbazen 'Feyenoord? Nee, ik was toen echt nog een kind' PZC Vrijdag 2 maart 2007 43 Hij leek zelfs verhuurd te worden aan een club in de eerste divisie. „Er was wel interesse, maar het liep allemaal stroef Toen daarna Si- kora en Pinas geblesseerd raakten, wilde NAC me niet meer verhu ren." Anderhalve maand later ziet de we reld van Rogier Veenstra er ineens heel anders uit. „Ik ben blij dat ik bij NAC gebleven ben. Van elke training op dit niveau word je be ter. Daarnaast heb ik ook veel extra krachttraining gedaan. Ik merk dat ik daar sterker van ben geworden. Alleen moet ik voor het doel nog een killer worden." Van zenuwen voor of tijdens een wedstrijd heeft hij geen last meer. „In het begin was dat wel het ge val. Maar als je al een keer of vijf tien op de bank hebt gezeten, wen je er wel aan. Als ik het publiek te keer hoor gaan, denk ik: dit is mooi, dus maak er dan ook wat van!" En Rogier Veenstra is ook niet het type dat snel met het hoofd in de wolken gaat lopen. „Ik besef goed dat het nu pas begint voor mij. Stel dat ik thuis in bad ga, uitglijd en het is klaar met het voetballen. Over een tijdje heeft niemand het dan nog over mij. Daarom moet ik nu doorgaan, doorgaan, door gaan." Rogier Veenstra Geboren: 17 september 1987. Woonplaats: Middelburg. Clubs: DW, RCS, NAC Breda. Debuut in het betaalde voet bal: 24 april 2006, NAC-TOP Oss (play-offs), 83e minuut in valler voor Johan Vonlanthen. Debuut in de eredivisie: 19 augustus 2006, AZ-NAC 8-1, 81e minuut invaller voor An- ouaT Diba. Debuut in de basis: 25 februa ri 2007, na 60 minuten vervan gen door Anouar Diba. Contract: prestatiecontract, dat loopt tot 30 juni 2007. Rogier Veenstra gaat in de ko mende dagen met NAC praten over zijn toekomst. De club heeft de mogelijkheid een een- jarige optie te lichten, maar kan hem ook een meerjarig contract aanbieden. MIDDELBURG - Rogier Veenstra ver huisde op zijn achtste van Duiven (bij Arnhem) naar Middelburg. Hij meldde zich aan bij RCS en kwam een paar jaar later bij de C-junioren in een lichting terecht die overliep van talent. Istvan Bakx (nu Hoek), Maarten van Rosevelt (Jong NAC), Regilio Pinas (Kloetinge), Delano de Keu- ning (ex-NAC, nu RCS) en Rudley St. Jago (ex-NAC en RCS) waren enkele van zijn teamgenoten bij de club uit Oost-Souburg. „Op een gegeven moment had mijn trainer me aangemeld voor een talentendag bij Feyenoord", vertelt Veenstra. „Er waren twee duizend voetballertjes en samen met een andere jongen bleef ik als enige over. Feyenoord wilde dat ik kwam, maar ik had er geen zin in. Ik zou in een gastgezin terechtko men, terwijl ik echt nog een kind was." „In overleg met mijn ouders ben ik gewoon bij RCS gebleven. Na dat seizoen gingen Delano de Keu- ning, Maarten van Rosevelt en Rudley St. Jago allemaal naar NAC. Toen ben ik ook meege gaan." Routinier De Leede is realistisch over kansen van Nederland op WK. door Robert Jan van der Horst VOORBURG - Een stunt van Oranje tijdens het WK-cricket op de West-Indies dat op 11 maart be gint? Het zou tot paniek leiden in diverse huishoudens en bij ver schillende werkgevers. De retour tickets zijn namelijk geboekt op 23 maart, een dag na de laatste groepswedstrijd in Poule A tegen Schotland. „Maar die verwarring zou wel geweldig zijn", aldus routi nier Tim de Leede. Voorburger De Leede begint aan zijn laatste WK. De recordinterna tional (233 caps) houdt het na het avontuur op St. Kitts voor gezien. „Het is niet meer te combineren met werk en privé." Stiekem hoopt De Leede uiteraard op meer, maar hij is tevens realis tisch genoeg om de kansen van Ne derland niet te hoog in te schat ten. „We zijn goed, dat durf ik best te zeggen. Maar onze groepsgeno ten Australië en Zuid-Afrika zijn gewoon beter. Ons doel is om te winnen van Schotland en om één van die twee grote cricketlanden tenminste schrik aan te jagen." Vooral die tweede optie zou Ne derland goed van pas komen. Van uit de cricketwereld is namelijk grote kritiek uitgeoefend op de we reldbond ICC - International Cricket Council - vanwege de deel name aan het WK van kleine lan den als Nederland en Schotland. Daardoor zouden er op televisie - het WK-cricket is na het WK-voet- bal en de Olympische Spelen het best bekeken evenement ter we reld - te veel oninteressante wed strijden zijn. „Maar dan hebben ze niet begrepen waar het om gaat", aldus De Leede. „De ICC wil na melijk dat cricket groter wordt dan de tien grote testnaties die de sport nu telt." Ruim honderd aangesloten landen telt de ICC. Daarvan hebben de professionals uit landen als Sri Lan ka, India, Pakistan, Zuid-Afrika, Australië.en Engeland automatisch Het WK cricket is na het WK voetbal en de Spelen het grootste tv-evenement. een voorkeurspositie. Deze zoge naamde testlanden zijn kwalitatief boven elke twijfel verheven en plaatsen zich automatisch voor een WK waarop alleen ééndaagse wedstrijden worden gespeeld. Daaronder zit een 'laag' van zes zo genaamde B-landen. Die krijgen een structurele financiële bijdrage van de ICC van 250.000 dollar (bijna 200.000 euro) per jaar om het cricketniveau in eigen land op te krikken en daarmee de afstand tot de absolute wereldtop te ver kleinen, kortweg het High Perfor mance Program (HPP) genoemd. Nederland is één van die zes lan den en kwam als 16e land het WK binnen. Door goede resultaten eer der dit jaar is Oranje zelfs opge rukt naar de 13e positie. De overi ge vijf B-landen zijn Bermuda, Ca nada, Schotland, Kenia en Ierland. „Als één van die landen toch eens voor een stunt zou kunnen zor gen", mijmert De Leede, „dat zou direct een rechtvaardiging van het HPP betekenen." Die bijdrage is onontbeerlijk, becij fert De Leede. „De internationals zijn negentig dagen per jaar van huis om cricket te spelen. Valt die bijdrage van het ICC ooit weg, dan is het voorspelbaar wat de toe komst van het Nederlandse cricket wordt. Terwijl het mooi zou zijn als we Nederlandse talenten een klein contractje kunnen aanbie den en ze een aantal maanden per jaar kunnen uitzenden naar de testlanden. Het niveau in Neder land zou dan met sprongen voor uit gaan." WK cricket Het toernooi begint op 11 maart en vindt plaats op de West-Indies, een verzameling eilanden tussen Noord- en Zuid-Amerika. De finale is op 28 april op Barbados. Nederland speelt op St. Kitts Nevis tegen de nummers één en twee van de wereld: Austra lië (18 maart) en Zuid-Afrika (16 maart). Schotland (22 maart) is de derde tegenstan der in poule A. Nederland deed in 1996 en 2003 ook al mee aan het WK. Tijdens die twee edities won het één duel, van Namibië. Rogier Veenstra wordt in de bekerwedstrijd tegen PSV belaagd door Da Costa (links) en Alcides. Ondanks de vele speelminuten die de Middelburger in Breda de laatste tijd krijgt, loopt hij niet naast zijn schoenen. „Ik besef goed dat het nu pas begint voor mij." foto Cor Viveen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45