kans voor Zeeuwse boeren Redelijk bedrijfszeker idee fnz^eXvLk" boekt mooie cijfers Bier, pizza's en babyvoeding vliegen 's avonds de winkel uit pzc Vrijdag 2 maart 2007 39 PZC Donja Odijk bron: Wageningen Universiteit Ontwikkelaars Zeeuws aquacultuurpro j eet willen goed fundament. door Ben Jansen goes - Garanties kunnen ze niet geven, maar ze willen wel voldoen de zekerheid bieden. In de visserij gaat het immers slecht en de akker bouw staat er ook weinig floris sant voor. „Je kunt het de onderne mers in deze sectoren niet aan doen met ideeën te komen waar van de haalbaarheid twijfelachtig is." Willem Brandenburg en Jan Ketel aars, wetenschappers van Wage ningen Universiteit en Research centrum, zijn de geestelijke vaders van het project De Zeeuwse Tong. Er is nog veel te onderzoeken en te experimenteren voordat de ge wenste zekerheid valt te verschaf fen. „Maar", zegt Ketelaars, „zagers en tong kweken is een redelijk be- drijfszekere activiteit." Een activiteit ook die duurzaam is. 'De overstap op aquacultuur maakt voor akkerbouwers een groot verschil' Omdat het aquacultuurbedrijf ge bruik maakt van zout water, blijft meer zoet water voor andere doel einden beschikbaar. De kweek van zagers levert voedsel voor de tong op, zodat daarvoor geen vismeel hoeft te worden gebruikt, wat de visstand in de zee uitput. Het slib en het gemaaide kwelder- en slijk- gras zijn te vergisten. Dat levert warmte en elektriciteit op. Volgens Brandenburg kunnen de gemengde zilte bedrijven worden ingepakt in natte natuur en zo bij dragen aan de aantrekkelijkheid van het Zeeuwse landschap. De voedsel- en waterkringlopen op een aquacultuurbedrijf zijn boven dien zo interessant dat er een be zienswaardigheid voor toeristen van te maken is. Brandenburg en Ketelaars waar schuwen ervoor dat het voor veel akkerbouwers wennen zal zijn in de aquacultuur. Ze veronderstellen dat in veel gevallen de zonen en dochters van de huidige generatie definitief de overstap maken. COUJNSPLAAT - Hij heeft zagers geoogst, maar de opbrengst is hem tegengevallen. Kees van der Maas, akkerbouwer in Kats en altijd in voor iets nieuws, heeft vorig jaar voor het eerst een bassin van ruim 2000 vierkante meter met zagers verzorgd. Het was een slecht begin, vindt hij zelf „We waren al laat met het uit zaaien van de zagers en vervolgens hadden we eerst te kampen met hoge temperaturen en vervolgens met schommelingen in het zoutge halte." Maar Van der Maas is een optimist: „Technici en professoren vinden daar voor de toekomst wel iets op." Van der Maas is van plan mee te blijven doen met ontwikke lingen in de aquacultuur. „Tenzij de graanprijs omhoog blijft gaan." Samenwerking tussen C&A en Wehkamp AMSTERDAM - Wehkamp, Neder lands grootste webwinkel, gaat vanaf zaterdagmiddag online pro ducten verkopen van C&A, 's lands grootste kledingverkoper. Het gaat om een proef van een halfjaar waarbij circa honderd arti kelen te bestellen zijn, meldden beide bedrijven gisteren. Het kle dingbedrijf stelt zich geen doelen rond de extra omzet die internet moet genereren. Volgens Frans ten Berge van C&A is het moeilijk om die voorafin te schatten. ANP Albert Jan Maat nieuwe topman LTO Nederland DEN HAAG/BRUSSEL - Albert Jan Maat wordt de nieuwe voorzitter van land- en tuinbouworganisatie LTO Nederland. Maat (54) uit het Drentse Paterswolde vertrekt daar om uit het Europees Parlement. Maat heeft zich daar acht jaar lang beziggehouden met landbouw en visserij. Maat, zelf een boeren zoon, volgt Bart Jan Constandse op. Constandse treedt 10 april te rug als topman van de belangenor ganisatie van de landbouw. Telefonica profiteert van overnames MADRID - Het Spaanse telecomcon- cern Telefonica boekte in 2006 40 procent meer winst dan in 2005. Overnames in Europa en La- tijns-Amerika droegen hier voor een belangrijk deel aan bij. Dit maakte het bedrijf gisteren be kend. De nettowinst kwam uit op 6,2 miljard euro. Dat was hoger dan analisten hadden voorzien. De om zet steeg met 41,5 procent tot 52,9 miljard euro. ANP Aardappeloogst laagste van afgelopen tien jaar DEN HAAG - De totale opbrengst van consumptie-aardappelen was in 2006 de laagste in de afgelopen tien jaar. Dat meldde gisteren het Centraal Bureau voor de Statistiek. Akkerbouwers oogstten bijna 17 procent minder dan het gemiddel de over het laatste decennium. Dat komt doordat de hete en deels nat te zomer werd gevolgd door een warm najaar. In vergelijking met 2005 was de bruto-opbrengst 9 procent minder en vergeleken met 200415 procent minder. ANP door Dylan de Gruijl DEN haag - Consumenten doen steeds vaker hun boodschappen pas laat in de avond. De omzet van grootgrutters in de avonduren steeg vorig jaar met 6 procent naar 2,58 miljard euro. Bier, pizza's en babyvoeding zijn de meest ver kochte artikelen. Dat meldde gisteren marktonder zoeksbureau Gfk. Steeds meer spers blijven tot 's avonds laat open. Wettelijk hebben zij al sinds 1996 de mogelijkheid om tot 22.00 uur open te blijven, maar daarvan is pas sinds vorig jaar volop ge bruik van gemaakt. Albert Heijn is in grote steden tegenwoordig al vaak tot 22.00 uur open. Maar ook allerlei andere ketens, zoals C1000 en Dirk van den Broek/Bas van der Heiden, sluiten hun deuren vaak ver na 20.00 uur. Vooral jon geren winkelen 's avonds. Alleen staanden en tweeverdieners doen 23 procent van hun inkopen na 18.00 uur. Ter vergelijking: 's och tends verdienen supermarkten 8,9 procent aan jongeren, 's avonds bijna een kwart. Zij kiezen vaak voor gemak, zo blijkt uit de op mars van kant-en-klaarmaaltijden. Voor Pasen verwacht Gfk een su- permarktomzet van circa 637 mil joen euro. 2,5 procent meer dan vo rig jaar. Populair zijn paasbroden, toastjes, ijstaarten, bloemen en ui teraard eieren, van chocola en van de kip. Vorige maand steeg de su- permarktomzet met 3 procent naar ruim twee miljard euro, verge leken met februari 2Ó06. GPD sumptie al jaren in het slop zit, viel tegen. In het vierde kwartaal daalde het volume zelfs met 1,9 procent. Op geruchten dat er een fusie zit aan te komen met de Amerikaan se brouwer Anheuser-Busch, pro ducent van Budweiser, is Inbev niet ingegaan. Een Braziliaanse krant kwam on langs met het nieuws dat er voor bereidende gesprekken gaande wa ren. Ook over de vooruitzichten maakte Inbev weinig bekend ge maakt. Het concern zegt wel moge lijkheden te zien om de marge te verbeteren. InBev Nederland is, met een marktaandeel van ruim 17 procent se tweede speler op de Nederland se biermarkt. GPD Het Belgische Jupiler-bier, onderdeel van Inbev, is in Nederland aan een op mars bezig. foto foto Ingrid Bertens/GPD Oosterschelde- water wordt in bassin gepompt. ^^ÉBIn voedselrijk water ,4 ontwikkelen zich micro-algen. 2-jarige zagers 2-jarige tong 1-jarige zagers 1-jarige tong [Winterverblijf 1 -jarige tong *?Zilte teelt Schelpdieren Zeekool i Kweldergras en slijkgras halen de resterende voedings- stoffen uit het water. De Zeeuwse Tong Door slim gebruik van waterstromen, voedings- en reststoffen levert een gemengd zilt bedrijf een hogere opbrengst op dan een akkerbouwbedrijf van dezelfde omvang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41