gebaar naar milieu Nedalco voorop in wereldwijde race EFMCE BESUYEN Goed voorbeeld Drie generaties brandstof w Politie stuurt krantje rond Staats-Spaanse Linie weer zichtbaar door dijkherstel PZC Vrijdag 2 maart 2007 3 COMMENTAAR Nederland is slecht voorbereid op biobrandstof Dat is de ongemakkelijke werkelijkheid waarin Nedalco Zeeland verrast met het plan voor een biobrandstoffabriek in Sas van Gent. Want zowel de brandstofconsument als de overheid zijn er niet klaar voor. Het aantal auto's dat makkelijk kan overschakelen, is klein. En er is geen belastingprikkel in de richting van biobenzine of -diesel. Toch is het grootschalige gebruik van biobrandstoffen kennelijk onontkoombaar. Anders is de drastische stap van Nedalco - dat zich zelfs geen tijd gunt om een proeffabriek te bouwen - niet uit te leggen. Het wachten is nu op net zo'n gevoel van urgentie bij regering en automobilist. Hoewel biobrandstof eerder bestond dan benzine, is het voor de grootschalige toepassing in auto's een opvolger van de vervuilende fossiele brandstof. Nedalco werkt nu aan bio-ethanol die duurzaam is, schoner en niet concurreert met landbouw voor de voeding. Fossiele brandstof prijzen op Diesel €0.95 j 01-03-2007 Biodiesel (B20) €1.03 PPO (koolzaadolie) €1.20 Euro 95 €1.30 f Bio-ethanol (E85) €1.90 J Overal verkrijgbaar Eerste generatie biobrandstof (bijvoorbeeld pure plantaardige olie) 3 Koolzaadolie is brandstof I aangepaste motoren Uit koolzaadolie wordt biodiesel gemaakt die gemengd kan worden met gewone diesel I** Tweede generatie biobrandstof (nieuwe manier om bio-ethanol te maken) lÉijÉM o (maar bijvoorbeeld ook houtsnippers en schillen) mumsmm I Bio-ethanol, tot nu toe bij drie pompen* verkrijgbaar viialco PZC Willem Adriaansens Druk van concurrentie uit de VS is laatste jaar enorm toegenomen. door Henk Schol bergen op zoom - Biobrandstof is 'hot', vooral als je die kunt maken uit grondstoffen die de voedingsin dustrie niet nodig heeft. Nedalco uit Bergen op Zoom, dat dezer da gen een joint venture sluit met de TU Delft en gistontwikkelaar Bird Engineering in Rotterdam maakt zijn entree op dit gebied. Samen gaan ze ervoor zorgen dat straks in Sas van Gent een fabriek draait die uit graanschillen of zelfs stro bio-ethanol maakt. Nedalco neemt de gok om de tweede generatie biobrandstof meteen op industriële schaal te gaan produceren. Directeur Ger Be- mer: „De proeffabriek slaan we over. Dat kost te veel tijd en die hebben we niet. Dit is een wereld wijde race." Met dank van Nedalco aan de oli fant, wiens uitwerpselen het basis enzym leverde om resten van gra nen of hout uit elkaar te trekken. Dat enzym hebben Delftse weten schappers verder ontwikkeld. Nedalco heeft vliegende haast om die fabriek van de grond te krij gen, want de druk van concurren tie uit de VS is enorm toegeno men. President Bush deelde 2,8 miljard dollar uit om nieuwe ener giedragers te ontwikkelen. Het mi lieu komt hoger op de agenda in de VS. Maar vooral wil het land minder afhankelijk worden van olie-import. Ook oliemaatschappij BP investeert 500 miljoen dollar in onderzoek op de universiteit van Berkeley (Californië). De Nederlandse overheid stelt 60 miljoen euro beschikbaar aan on dernemers die de nieuwe technie ken gaan toepassen; maximaal 12 miljoen per project. Peanuts? Hoogleraar procestechnologie Ka- rel Luyben van Nedalcopartner de TU Delft: „Nederland is veel klei ner dan de VS. Maar wij hebben de beste techniek ter wereld ont wikkeld op dit punt. We hebben nu twee of drie promovendi. Du- Pont in de VS heeft vijftig man op Waterschap herstelt met provincie verdigingswerk ijzendijke - In de loop van 2008 is de voormalige Staats-Spaanse Li nie weer wat beter zichtbaar in Zeeuws-Vlaanderen. De provincie Zeeland en Waterschap Zeeuws- Vlaanderen herstellen volgend jaar 1200 meter eerder afgegraven Linie- dijk ten zuiden van iizendijke met uit de Passageule vrijkomende bag- vergisting van deze Cs-suikers ge zet." Toch liggen Nedalco en haar part ners opmerkelijk genoeg vooraan in de race. Matt Hartwyg, zegs man in Washington van de RFA, de koepel van biobrandstof-bedrij ven in de VS, zegt: „Ik ken nog geen bedrijven in de VS die twee de generatie biobrandstof commer cieel gaan toepassen, zoals Nedal co." De EU wil naar een verplich ting van 10 procent biobrandstof in elke tank in 2020. In een recent rapport staat evenwel dat eerder vastgestelde tussenstappen van 2 procent in 2005 en 5,75 procent in 2010 niet worden gehaald. katern Zeeland: loper uit voor bio brandstof ger. Gedeputeerde W. van Zand bank is zeer tevreden dat er meer dere vliegen in één klap worden geslagen door met bagger zowel de cultuurhistorie als natuur en re creatie te bedienen. De dijk wordt niet alleen verhoogd, maar ook voorzien van inheemse planten en bloemen en begaanbaar gemaakt voor wandelaars. Het opknappen van het deel Liniedijk is een proef voor het herstellen van de Staats- Spaanse Linie met bagger die an ders moet worden opgeslagen. De discussie over het nut van biobrandstoffen loopt tot nu toe vaak vast op de totale milieubalans. Niemand twijfelt aan de goede eigenschappen van biobrandstoffen. Tenminste, als ze eenmaal beschikbaar zijn. Maar als de milieubelasting van de productie wordt meegewogen, dan blijft niet veel voordeel over. Dat zou allemaal pas goed komen met de tweede generatie biobrandstoffen, die worden gewonnen uit de cellulose uit afvalproducten. Precies zo'n fabriek komt er nu in Sas van Gent. En zo ontstaat het zicht op een reeks hoogtechnologische raffinaderijen die ons veel minder afhankelijk maken van fossiele brandstoffen en die bovendien flink bijdragen over de reductie van broeikasgas. Het hoogstandje van Nedalco verdient steun. Zeeland doet er goed aan om het bedrijf te helpen. En niet alleen met vergunningen. Maar ook met een lobby in Den Haag om een deel binnen te halen van de 60 miljoen euro die er voor dit soort projecten is. En het ligt voor de hand dat de provincie zo snel als het kan met haar wagenpark overschakelt op cellulose-ethanol. Goed voorbeeld doet goed volgen. middelburg - De zes zuidelijke po litieregio's, waaronder Zeeland, hebben de publiekskrant 'Blauw' uitgebracht. Met Blauw informeert de politie bijna vier miljoen inwoners in Zuid-Nederland over haar werk wijze, preventie en de aanpak van criminaliteit. In deze uitgave wordt aandacht be steedt aan het uitgaansgeweld, ver miste personen, jongeren en risi co's in het verkeer en de kwets baarheid van motorrijders. Ook wordt de lezer geïnformeerd over de uitbreiding van de internetaan- gifie. De krant is ook af te halen bij alle gemeentehuizen, bibliothe ken en politiebureaus. De volgen de Blauw verschijnt in juni van dit jaar. Vlissingen Hermesweg 15 v.h. ANWB keuringsstation Tel.: 0118-41 70 82 Goes Livingstoneweg 3a v.h. APK Station De Poel Tel. 0113-21 41 07

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3