Beroering rond Hompelaar Enge Buren nog zonder rode lijn pzc Vrijdag 2 maart 2007 35 Berkulin en Lippens op expositie in Delft delft - De Zeeuwse kunstenaars Arie Berkulin uit Dreischor en Gui- do Lippens uit Middelburg zijn vertegenwoordigd op de groot scheepse expositie Contour/ Conti nuïteit, Heden en Verleden in Delft. Deze omvat werk van m toonaan gevende hedendaagse Nederlandse kunstenaars en is vanaf morgen te zien in drie gemeentemusea: Het Prinsenhof, Nusantara en Lambert van Meerten. De tentoonstelling loopt tot en met 13 mei. Zie ook www.contour2007.nl. Ernst Daniël Smid met Excelsior in De Mythe goes - Brassband Excelsior 's-Heer Arendskerke geeft zondag een con cert in Theater De Mythe te Goes, met als gast de bekende bariton Ernst Daniël Smid. Ook het saxo foonkwintet MeetsReed mee. Aan vang: 15.30 uur. De brassband, onder leiding van Ger Blom, en Ernst Daniël Smid treden zowel apart als gezamenlijk op. Op deze avond worden onder meer Hymn of the Highlands, The Pirates of the Caribbean, Nessim Dorma, Mamma Mia en John Mi- les' Music uitgevoerd. Kunst gezocht voor Windenergiefeest neeltje jans - Ter gelegenheid van de ingebruikname van de nieuwe windturbines op de Oosterschelde- kering wordt eind mei of begin juni op werkeiland Neeltje Jans een Windenergiefeest gehouden. Onderdeel daarvan is de expositie Windart XVindcraft. Kunstenaars en technische knutselaars worden opgeroepen een bijdrage te leve ren die is geïnspireerd door wind, windenergie of windmolens. Er kan zowel binnen als buiten wor den geëxposeerd. Meer informatie bij Jolien Hemmes (Vivi Techni): 0111-412380 of jchemmes@tiscali.nl. Veiling miniatuur met vriendschapspenning middelburg - Het Zeeuws Veiling huis in Middelburg brengt volgen de week onder meer een bijzonde re portretminiatuur (klein schilde rij) met bijbehorende gouden vriendschapspenning, allebei uit de zeventiende eeuw, onder de ha mer. Ook wordt een grote collectie zilver geveild en een schilderij van de paleisschilder van Soekarno. De kijkdagen zijn morgen (10-16 uur), 5 maart (10-18 uur), 6 maart (10-20 uur), 7 maart (10-18 uur) en 8 maart (10-12 uur). De veiling is 7 maart vanaf 19.00 uur en 8 maart vanaf 13.30 uur. Podium 't Beest durft zwartgallige jeugd voorstelling wel aan. door Ali Pankow goes - De meningen over De Hompelaar, de jubileumvoorstel ling van theatermaker Ad de Bont blijken scherp verdeeld. Tegenover enthousiaste reacties als 'een mijl paal in de jeugdtheatergeschiede nis', klinkt de kritiek dat deze voor stelling veel te zwartgallig is voor kinderen van tien plus. Program meur Rens Schot van Podium 't Beest in Goes laat zich niet af schrikken door deze commotie. Hij handhaaft de schoolopvoerin- gen die voor komende maandag en dinsdag en voor donderdag 5 april hier gepland staan. Volgens hem dient zich nu in de praktijk een situatie aan waar eer der dit seizoen in 't Beest een de bat aan werd gewijd onder het motto 'Hoe teer is de kinderziel?'. Op initiatief van Scoop, Podium 't Beest en het Overleg Cultuuredu catie Zeeland werd met mensen binnen het onderwijs gediscussi eerd over de vraag of kinderen via theater geconfronteerd mogen worden met onderwerpen als dood, geweld, seksuele geaardheid, geloof en vele andere zaken bin nen de hedendaagse samenleving. Aanleiding voor het debat was de groeiende tendens naar eenzijdig heid en gemakkelijker theater, ter wijl de wereld juist steeds com plexer wordt. Ad de Bont leverde als artistiek lei der van Jeugdtheatergroep Weder zijds een actieve bijdrage aan deze studiedag met tal van voorbeeld fragmenten. In vervolg daarop komt hij nu met het aanbod drie voorstellingen van zijn jubileum productie in Goes te geven. Rens Schot heeft dit aanbod doorge speeld naar het basisonderwijs met het advies alleen de leerlingen van groep 8 er gebruik van te laten maken. „Deze leerlingen, op de grens van kind en jongere, moeten volgens mij dit enerverende thea terstuk op waarde kunnen schat ten. Ik heb in dit geval het speciaal onderwijs bewust buiten het aan bod gehouden", aldus de program meur. De Hompelaar is een grimmig sprookje, geschreven in een bont gekleurde taal. De voorstelling wordt gespeeld door vijf acteurs en een bataljon levensgrote pop pen. Samen vertellen ze het won derlijke en soms schokkende ver haal van een eigenaardige familie in een ogenschijnlijk idyllisch dorp. De kritiek die deze week kort na De Hompelaar in de gelijknamige voorstelling van Ad de Bont foto Sanne Peper de première is losgekomen, heeft vooral betrekking op de ellendige wijze waarop de volwassen dorpe lingen in het verhaal met elkaar omgaan. Hun verziekte geest uit zich in hun gejammer, hun seksu ele fantasiën, hun haat en nijd. Ad de Bont schreef de voorstelling ter gelegenheid van zijn zilveren ju bileum als theatermaker. Hij heeft vele spraakmakende voorstellin gen op zijn naam staan. De meeste zijn uitgevoerd door jeugdtheater groep Wederzijds. Voor De Hompelaar werkt dit groep samen met Theater Gnaffel uit Zwolle. Acht scholen maken gebruik van het aanbod voor de omstreden jeugdvoorstelling in Podium 't Beest, Goes. Begeleidend lesma teriaal is beschikbaar. Uitgebreide lesbrieven dienen voor gedegen voorbereiding van de leerlingen. Directeur Marcel Koevoets van basisschool De Twee master uit de Goese Polder acht die begeleiding belangrijk. Het be treft hier een van de acht scholen die naar de voorstelling gaan. „Als volwassenen doen we soms te voorzichtig met het zogeheten tere kinderzieltje", zegt Koevoets. Muzikale grapjassen met nieuw programma vanavond in Oostburg. door Hans Gulpen OOSTBURG - Hun grootste hit is het op Eros Ramazotti geënte Piz za Calzone. Met de beginregels: 'Ik heb zo'n zin in een pizza calzone. Nee, ik hoef geen gewone. Zo dub bel geklapt, laat maar komen, voel het water al stromen.' Het pizzalied is Enge Buren ten voeten uit. Hoe je hun act moet noemen, weet niemand precies. Popcabaret? Muzikale slapstick? Zelf komen de jongens van Enge Buren er ook niet helemaal uit. Hoe dan ook, er wordt in ieder ge val veel geparodieerd. Recept: neem een bekend nummer en voorzie het van een andere, lach wekkende tekst. Het drietal - Bep (Henk van der Weyden), Bob (Pyr Tilma) en Bram (Michiel Bos) - had al een hele geschiedenis van asfalt en ach- terafzaaltjes achter de kiezen voor dat het in 2004 het theater inging. Potje poekelen? is anders geworden dan de voorgaande shows. „Ons vorige programma zat ongeveer als volgt in elkaar: aankondiging, lied je, dankwoord, aankondiging, lied je, bedankje. De liedjes waren ei genlijk onderling inwisselbaar. Nu zitten we in een vaster stramien, met vloeiender overgangen. De nummers zitten als het ware aan elkaar vast. Wat niet wil zeggen dat er een rode lijn in het program ma zit. Dat hebben we wel gepro beerd, maar het is niet gelukt." Bep (zang, slagwerk, gitaar): „Het nieuwe programma is serieuzer. Niet dat er veel wordt gepraat. We zeggen nog steeds alleen het hoog nodige. De rest is muziek en slap stick. Nee, misschien is 'serieus' niet het goede woord. Laten we zeggen dat we minder flauw zijn. Er is ook veel meer ruimte voor ei gen composities. Want weet je, we zijn ooit, dertien jaar geleden, be gonnen als bandje en we kunnen fantastisch musiceren. Dat willen we nu meer laten horen." Enge Buren, 'Potje poekelen?', van- avond in Ledeltheater in Oostburg (20.15 uur), donderdag 15 maart in Arsenaaltheater in Vlissingen (20.15 uur), dinsdag 3 april in De Maagd, Bergen op Zoom (20.1 5 uur).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 37