Gek dat er geen diploma 'politicus' is Uitgesproken standpunten Ontpolderclub wil subsidie van provincie De mening van een kiezer: 'Als startende ondernemer kan ik meer hulp gebruiken' 2013flCI PZC Vrijdag 2 maart 2007 I 33 Tineke Luijendijk blijft de PvdA trouw, maar zegt de politiek gedag. door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - In 2003 werd Tineke Luijendijk gekozen tot lid van Pro vinciale Staten. Een leerzame tijd volgde: een cursus debattechnie ken, mediatraining, logopedie (Sta tenleden met een kurk in de mond, die toch proberen verstaan baar te praten. Zo'n mooi beeld dat je je leven lang koestert.) Het begon zoals zo vaak bij Luijen dijk: ze werd gevraagd. „Zou je niet in de Staten willen?" Luijen dijk was net gemeentesecretaris-af en haar eigen bedrijf was nog op stoom aan het komen. De Staten leken haar wel wat. Ie blijft een beetje op de hoogte, kan meedenken, meebesturen. „Het bij zondere van in de Staten zitten is dat je daadwerkelijk iets kan. De provincie is echt de schakel tussen Rijk en gemeente. Als provincie overstijg je het lokale belang en Standpunt over: Energie Delta zelfstandig, over heid houdt aandelen; 2e kerncentrale Zeeland voortrekker duurzame energiepro- 55 ductie; geen 2e centrale I f r- W** 2e kerncentrale en kernenergieonderzoek centrum in Zeeland im| Matigen tarieven Delta Ëi<ay voor trouwe klant die totaalpakket afneemt Tarieven particulier en Pirni v.n.r bedrijfsleven omlaag; Zeeland Delta zelfstandig kun je kijken naar wat goed is voor Zeeland en de gemeenten er van overtuigen dat andere oplos singen misschien beter zijn voor het geheel van Zeeland." Het Statenwerk bleek stiekem heel wat tijd op te slokken. Twintig, dertig uur per week. Stapels stuk ken, lange, lange vergaderingen. „In de commissies worden de standpunten uiteen gezet, in de Statenzaal worden die herhaald. Terwijl daar alleen de besluiten ge nomen moeten worden. Maar de pers zit bij die vergaderingen, en tegenwoordig worden ze nog eens live uitgezonden ook. Er zijn er - ik noem geen namen - die heel goed weten wat scoort en hoe ze dat voor het voetlicht moeten brengen. Bij de begrotingsbehande ling bijvoorbeeld, heeft de hele fractie het voorbereidende werk gedaan, maar tijdens de begroting spreekt alleen de fractievoorzitter. De rest zit er, zeker voor het pu bliek, stilzwijgend bij." Het kan ook anders, vindt ze. „Kijk naar de 1\veede Kamer, daar Energiebesparing en GROEN duurzame energie opwekking centraal Provinciale bemoeienis Christenunie Delta st0PPen als bedriif marktgericht wordt jlfnil Geen privatisering Delta, geen 2e WM kerncentrale flSpsqgi Aandelen Delta verko- H pen, geld gebruiken voor alternatieve bronnen Stimuleren verbouw pro- ducten voor biobrand- pcSallg i. stof en energiecentrales PZC I Rolant Ouist Tineke Luijendijk zijn alleen degenen aanwezig wiens portefeuille het betreft en de rest is aan het werk in de frac tiekamers. Vandaar dat je bij tv-uit- zendingen een bijna lege zaal ziet. Alleen als er gestemd moet wor den, komen ze." Nog een constate ring. „In het bedrijfsleven of als ambtenaar moet je voor een top functie kunnen laten zien dat je je in bepaalde zaken bekwaamd hebt. Maar voor een wethouder of gedeputeerde zijn er geen func tie-eisen. Het enige wat telt is in welke partij je zit en of je opvalt door je werk en presentatie in de partij. Dat zou best wat scherper mogen." Jammer vindt ze het ook dat politici soms wel aan het plu che geplakt lijken te zijn. „Waar om niet na twee termijnen de lans doorgeven aan een ander? longe ren krijgen dan ook kansen. En voor de onafhankelijkheid is het heel belangrijk dat alles niet te zeer verweven raakt. Daarbij, nieuwkomers kunnen objectief kij ken naar het verleden." Ze heeft nog wel een paar tips voor degenen die straks fris de Sta tenzaal betreden. „Durf dingen op zij te leggen. Je kunt niet alles. Neem echt de tijd voor het Staten werk, inclusief de werkbezoeken. Kies een portefeuille die je aan spreekt en verdiep je daar volledig in. Heb respect voor je tegenstan der. Het gaat om de zaak, niet om de man of vrouw." VANDAAG IN DE REGIO Terneuzen, 19.30 uur, kantine sportzaal Vliegende Vaart, bijeenkomst stichting An- tilliaans Beraad Terneuzen met kandida ten J. Robesin en H. Mercé van de PvZ. Middelburg, 16.00 uur, zorgboerderij Pit- teperk, kennismakingsbezoek minister Verburg (CDA, Landbouw en Natuur). Kloosterzande, 20.00 uur, hotel Van Leu ven, CDA Hulst, spreekbeurt gedeputeer de H. van Waveren. Middelburg, 19.30 uur, Oostkerk, slotbij eenkomst SGP met lijsttrekker G. van Heukelom. Omroep Zeeland radio en tv gaat op stap met lijsttrekker H. Smits van Zeeuws Be lang. Diverse uitzendingen op de radio, met om 17.40 uur Zeg u 't maar en op te levisie na nieuwsuitzending van 18.20 uur. Lezers kunnen reageren op de verkiezingen. Redactie PZC, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. door Ben Jansen AXEL - De actievoerders tegen ont- poldering willen subsidie van de provincie. Krijgen de voorstanders - de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) - ook, was het motto giste ren tijdens een verkiezingsdebat van de boerenorganisatie ZLTO in Axel. Het pleidooi om financiële onder steuning voor de strijd tegen ont- poldering was niet geheel aan do vemansoren gericht. „Als het een sudsidieverzoek wordt dat aan de voorwaarden voldoet; waarom dan niet?", zei M. Wiersma (GroenLinks) en hij kreeg bijval van Robesin (PvZ). I. Maris (WD) reageerde zuiniger. Zijn partij wil de subsidiekraan voor de ZMF een beetje dicht draaien. Het geld dat daardoor be spaard wordt, kan wat Maris be treft naar het ontpolderingscomi- té. T. Poppelaars (CDA) maakte duidelijk dat van hem betreft niet op een bijdrage van de provincie hoeft te worden gerekend. „Als ik kijk naar de sommen geld die elk jaar naar de landbouw gaan, dan vind ik niet dat er aanleiding is een vergelijking met de ZMF te maken." Ontpoldering was het voornaam ste thema van de bijeenkomst. Nieuwe gezichtspunten waren er niet. De oproep van W. van Zand- brink (PvdA) aan de landbouw om samen met de provincie naar alternatieven voor ontpoldering van boerengrond te zoeken, begint enigszins gehoor te vinden. Als de actievoerders tenminste subsidie van de provincie krijgen. Ie Staten doen weinig aan onder wijs, maar waar het te pas komt en met name bij jeudzorg, zal ik dat met speciale belangstelling vol gen. Natuurlijk heb ik in mijn le ven wel fouten gemaakt. Maar nu ik aan iets nieuws begin, ben ik niet onzeker. Ik zie de toekomst voorzichtig positief tegemoet. De SP is een partij van uitgespro ken standpunten. Je kunt dan con frontaties verwachten met men sen die heel anders denken. Dat is niet erg. Het getuigt van professio naliteit wanneer je desondanks met iedereen kunt samenwerken." Linda Spuij (46) uit Heinkenszand, eigenaresse La ondernemers. Wat dan, vraag ik me af? En waar- hulp gebruiken. Zo makkelijk heb ik het niet als Belle Epoque; om heb ik daar dan niets van gehoord, bijvoor- startende ondernemer in tweedekansartikelen." „De provincie schijnt iets te doen voor startende beeld via de Kamer van Koophandel? Ik kan best foto Ronald den Dekker Lia Lievaart (65) uit Axel, land. Ik vind het belangrijk docent en lijsttrekker JÊ x de waarheid te spreken, voor de Socialis- Wat een ander doet tische Partij: M moet hij of zij weten. I 4 'fl Als je de landelijke „Na jaren op de SP i :MI politiek volgt, zie je gestemd te hebben, wel eens dat politici besloot ik in 2005 dat V i elkaar in een kwaad ik me voortaan actief daglicht stellen. Mijns voor de partij wilde in- inziens is het een politie- zetten. Heel algemeen, ke doodzonde. Ie haalt daar- mijn krachten daar inzetten waar mee het politiek bedrijf omlaag en ze nodig zijn. brengt jezelf daarmee in diskre- Ik geloof dat vriendschap in de po- diet. litiek best kan. Waarom niet? Ie Ik ben er trots op dat ik 26 jaar wilt allemaal het beste voor Zee- voor de klas heb gestaan. Provincia-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35