Leuk voor mij, verrassing voor Frans Vertraging met heien is geen probleem Magistraatwijk wil Labyrint niet op plein bij het Palet w pzc Vrijdag 2 maart 2007 27 Roelie van de Velde (rechts) helpt Riet van Steenoven bij het koken. foto Lex de Meester Activiteitenbegeleiding aan huis haalt zieke uit sociaal isolement. door Maurits Sep middelburg - De gebakken uien geuren heerlijk zoet. Kip erbij, ket jap, perziken. Een heerlijke pilav bereidt Riet van Steenoven voor haar man Frans. Eindelijk, glun dert ze, kan zij weer eens koken voor hem. Vroeger deed ze dat vaak genoeg, maar sinds een paar jaar geleden bleek dat ze de ziekte van Hunting ton heeft, en door aantasting van de spieren haar motoriek verslech terde, ging dat niet meer. Medicij nen maken het al gemakkelijker, maar dankzij de hulp van Roelie van de Velde komt ze daar ook echt weer toe. Van de Velde heeft bij Zorgstroom het project Activiteitenbegeleiding aan huis mede opgezet. Met drie collega's gaat ze naar mensen thuis om ze te helpen bij een zin volle dagbesteding, zodat zij licha melijk, geestelijk en sociaal beter gaan functioneren. Door haar ziekte, is Riet van Steen oven zeer beperkt in haar dagelijks leven. Zowel geestelijk als lichame lijk lijdt zij onder de ziekte van Huntington. Ze weet vaak niet wat voor dag het is, beweegt zich niet meer zo gemakkelijk, praat sinds een halfjaar moeilijk. En dat zijn slechts een paar van de klach ten die de genetisch bepaalde ziek te veroorzaakt. Door haar ziekte is zij sociaal in een isolement belandt. „Veel vrien den van vroeger zien we niet meer", treurt Frans. „Daarom doen we mee aan de activiteitenbe geleiding." Riet is veel alleen thuis, gaat wel af en toe naar haar moeder, die aan de overkant van de straat woont. „Maar alles is vermoeiend", vertelt ze. „En wandelen kan ik niet lang. Na een half uur moet ik alweer plassen." Huntington tast de spie ren aan. Roelie van de Velde komt eens per week twee uur op bezoek om din gen met haar te doen. Kort wande len in Park Toorenvliedt, een sjaal breien voor Frans. Of koken dus. „Het is belangrijk dat Riet blijft be wegen. Maar we doen alleen wat 'Veel vrienden van vroeger zien we niet meer. Daarom doen we mee' zij zelf wil. Niks moet", benadrukt Van de Velde. Riet is erg blij met haar aanwezig heid. De sjaal voor Frans is al een heel eind klaar. „En eindelijk kan ik weer eens voor hem koken. Leuk voor mij en een verrassing voor Frans", lacht ze. Riet is 54. „Net zo oud als ik", stelt Roelie vast. „Even goed over de bo dem van de pan roeren, Riet. De kip moet overal goed gaar worden. En iets verder van het fornuis gaan staan. We willen geen brand." Activiteitenbegeleiding aan huis breidt zich steeds verder uit. Lang zaam maar zeker is het project ge accepteerd door het Centraal Indi catieorgaan Zeeland (CIZ). „Ze moesten erg aan ons wennen", blikt Van de Velde terug. „In het begin dachten ze: 'Met iemand gaan handwerken, dat kunnen vrij willigers ook wel'. Maar het is veel meer dan dat. We moeten ook ziektebeelden herkennen om ie mand goed te kunnen helpen. Nu vallen we onder gespecialiseerde zorg." „En volgende week", vraagt Roelie. „Wat gaan we dan doen, Riet?" In ieder geval weer koken. „Dan moet je wel zelf het recept uitzoeken. Zullen we dan ook zelf boodschappen gaan doen?" V| Info: www.zorgstroom.nl of 0118-684000. Planning voor nieuw winkelcentrum wordt gewoon gehaald. middelburg - Het heiwerk van het nieuwe winkelcentrum Veerse- poort in Middelburg verloopt moeizaam. De heiers moeten door een harde bodemlaag heen. „Dat kost tijd", zegt projectleider P. Har- ting van ontwikkelingsmaatschap pij De Veersche Poort. „Om dat te bespoedigen, boren we nu voor. Op die manier is er voor de buurt ook minder overlast." Tijdens het werk wordt gemeten of de trillingen door het heien bij omliggende woningen binnen de normen blijven. Dat blijkt het ge val, zegt Harting. Begin januari klaagden omwonenden al over de trillingen. Ook toen bleven die vol gens Harting binnen de normen. Door de problemen ligt het werk achter op schema. Die vertraging zou geen gevolgen hebben voor het tijdstip waarop het winkelcen trum wordt opgeleverd. Half maart moet het heiwerk klaar zijn, dan kan begonnen worden met bouwen. Op de hoek van de Nassaulaan en de Veerseweg komt niet alleen een winkelcentrum. In de kelder wordt een jeugdhonk ge bouwd. Bovenop het winkelcen trum komen woningen voor men sen die zorg nodig hebben. Er naast worden woningen gebouwd die geschikt zijn voor mensen die thuiszorg krijgen. Half mei wordt naar aanleiding van de bouw van het winkelcen trum een symposium gehouden over winkelcentra in Middelburg. In de wijken wordt de laatste jaren veel gebouwd. Het winkelcentrum in Zuid is al klaar, dat in de Veerse- poort is in aanbouw en aan het winkelcentrum in de Stromenwijk wordt over twee jaar begonnen. Al leen voor het winkelcentrum Dau- wendaele zijn nog geen plannen. 1^ Bouwers van het winkelcentrum Veersepoort in Middelburg heb ben problemen met het heien. De bodem is erg hard. De proble men leveren geen vertraging op. Zeshonderd handtekeningen tegen kunstwerk. door Nadia Berkelder middelburg - Excuses hielpen niet, extra uitleg ook niet. Bewo ners van Middelburg-Zuid willen het kunstwerk bij wijkcentrum het Palet niet. Ze overhandigden wethouder F. Streng gisteravond bij de wijktafel zeshonderd handte keningen tegen. Het kunstwerk, Labyrint, van de Braziliaanse kunstenares Ana Ma ria Tavares, bestaat uit een doolhof van stalen rekjes. Als er mensen doorheen lopen, klinken vogelge luiden. R. Wolfson van de Stich ting Beeldende Kunst Middelburg (SBKM) gaf uitleg. Hij begon er mee zich te verontschuldigen dat hij niet eerder de wijk had geïnfor meerd. Vervolgens liet hij plaatjes zien. Hij vertelde over de bedoe ling van het kunstwerk, over de mooie materialen en over de kos ten. Het labyrint kost geen 170.000 euro, maar een ton. De voorzitter van de wijkvereniging somde op zijn beurt de argumenten tegen Uitleg van de directeur van de Stichting Beeldende Kunst Middelburg overtuigt de Magistraatwijk niet van nut kunstwerk. op: het hele plein wordt door de hekjes in beslag genomen en er is nooit met buurtbewoners over legd. Hij stelde voor om of een an dere plaats voor het kunstwerk te zoeken of een ander kunstwerk te plaatsen. Een andere plaats wordt lastig, stelde Wolfson. De Mond- riaanstichting heeft subsidie gege ven. Die is verstrekt omdat het juist daar zou komen. Bezoekers van de wijktafel maakten zich vooral zorgen over de verloedering van het plein. De hekjes zijn voor jongeren uitstekend geschikt om over te hangen, zeiden ze. Boven dien is schoonmaken van het plein straks een lastige klus. De po litiek is nu aan zet. irin dienst bij Intratuin Koudekerk ...30 jaar ervaring op gebied van kamerplanten en potte ...30 jaar een glimlach op de kamerplanten afdeling. ...30 jaar een deskundig advies. intratuin ww\ Als verrassing deelt hij vandaag GRATIS uit; een schitterende bloeiende Kalanchoe... ...aan iedere klant die deze bon meeneemt van 14:00-17:00 uur. Kom jij hem ook feliciteren met deze mijlpaal?! Maximaal 1 Kalanchoe per klant. 0P-0P

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29