Buurtbewoners helpen kastanje Lespakket scholen over alcoholgebruik Dierenasiel wil naar Middelburg na 'schoffering' door Vlissingen Geen scheepvaart mogelijk op kanaal vanwege dokken schepen 26 Vrijdag 2 maart 2007 pzcW Initiatiefnemers van Steun de kastanje maken bomen sterker. door Carla van de Merbel MIDDELBURG - „Kijk, hier zie je een recente bloeding." Marianne la- cobs wijst op een scheur in de bast onderaan de stam van de kastanje boom. Er druipt een bruin-zwarte kleverige vloeistof uit. Deze boom aan een achterommetje bij het Bel- linkplein in Middelburg heeft de bloedingsziekte. Met het project Steun de kastanje willen Marianne Jacobs en Anne ke de Vries deze tachtig jaar oude boom en nog acht kastanjes in de buurt gaan helpen. Jacobs wijst naar boven. „Die lange scheuren daar in de stam en takken komen ook door de bloedingsziekte." On derzoekers weten nog niet waar de ziekte vandaan komt. Op aange taste plekken is een bacterie gevon den, maar de oorzaak daarvan is onbekend. Het project richt zich dan ook niet op het direct bestrij den van de ziekte, maar op het vi taler maken van de bomen zodat ze meer weerstand hebben. Jacobs en De Vries willen dit, sa men met betrokken bewoners, op Steun de Kastanje, een initiatief van twee Middelburgers, wil zich inspannen om de kastanjebomen in de buurt van de Bellinkstraat te behouden. twee manieren gaan doen: het be strijden van de mineermot en het verbeteren van de bodem. De mi neermot legt haar eitjes graag op het blad van een kastanje. De larf- jes vreten gangetjes tussen de blad- lagen door. Hierdoor ogen kastan jes soms in de zomer al herfstig. Door de aantasting van de blade ren hebben de kastanjes minder re serves en worden ze eerder ziek. De projectgroep gaat lijmbanden om de stammen van de negen 'ge adopteerde' kastanjes plakken. Ja cobs: „Daarmee moeten de mi- neermotten die vanaf de grond de boom in willen kruipen worden gevangen." De lijmband komt op twee meter hoogte. „Zodat kinde ren er niet bij kunnen." Hoger in de boom worden trechtervallen met geurstof opgehangen. Volgens Jacobs is het bij het bestrij den van de mineermot erg belang rijk de kastanjebladeren op de grond op te ruimen. „Want kijk maar op dit blad, deze bruine vlek jes zijn allemaal poppen van de mi neermot. Als die allemaal uitko men... En een mineermot plant zich per seizoen (april-september) drie keer voort. Als je de bladeren dus opruimt, vang je al het groot ste deel van de eerste generatie." Voor het verbeteren van de bo dem wordt een vloeistof met mi cro-organismen rond de bomen ge sproeid. Die moet het bodemleven activeren waardoor de bomen meer voeding uit de grond krijgen. Bromfietser vernielt ruit van automobilist VLISSINGEN - De politie heeft don derdagochtend rond tien uur een 18-jarige bromfietser uit Vlissingen aangehouden wegens vernieling van een autoruit. De man was even daarvoor in Scheldestraat in Vlissingen tegen een auto gebotst. Na de aanrijding wilde de automo bilist zijn auto een stukje verderop zetten. De bromfietser dacht dat hij wilde doorrijden en sloeg de achterruit van de auto kapot. Controle op leeftijd bij discoparty voor 30+ vlissingen - De organisatie van discoparty's voor dertig-plussers in het Arsenaal in Vlissingen con troleert zaterdag de leeftijd van de bezoekers. Eerst was de minimumleeftijd 25, die is nu opgetrokken naar 30. De feesten worden sinds 2003 gehou den. Er wordt gekeken of er belang stelling is voor feesten voor 21-plus- sers. Veere doet meer dan instellen leeftijdsgrens voor cafés en disco's. door Maurits Sep domburg - Alle Walcherse scho len krijgen binnenkort de moge lijkheid een lespakket aan te schaf fen over alcoholmisbruik. Het gaat om een project van drie jaar. Wethouder J. Melse (welzijn) van Veere kondigde dat gisteravond aan tijdens de gemeenteraadsverga dering in Domburg. „De medewer king van alle scholen in het lager, voortgezet en beroepsonderwijs is gewenst", benadrukte hij. Melse reageerde op vragen van de fractie van PvdA/GroenLinks over het plan van het college van B en W om een leeftijdsgrens in te stel len voor cafés en disco's om drank misbruik door jongeren tegen te gaan. PvdA/GroenLinks vroeg zich af of het beleid voor alcoholmati ging beperkt blijft tot een mini- Brassbands geven dubbelconcert middelburg - De brassbands ON- DA Middelburg en Apollo Dom burg geven een dubbelconcert. Ze voeren de keuzewerken voor het komende lentefestival voor het eerst uit. Voor Apollo staat onder meerA Malvern Suite op het pro gramma, ONDA brengt naast Sym phonic Suite diverse solowerken ten gehore. Liefhebbers zijn zater dag 3 maart vanaf 19.30 welkom in wijkcentrum Dauwendaele. Toneelavond buurthuis de Vergulde Baars middelburg - Toneelvereniging Tot Leringhe ende Vermaeck voert de klucht 'Vakantieleed op Myko- nos' op in wijkgebouw De Woeli ge Baars in Middelburg Tijdens de pauze is er een verloting. De toegangsprijs is 5 euro voor leden en 7 euro voor niet-leden. Het wijkgebouw aan Baarsjesstraat 42 opent om 19.30 uur, de opvoering begint om 20.00 uur. mumleeftijd van zestien jaar voor cafés en van achttien jaar voor dis cotheken. Integendeel, benadrukte de wet houder. „We hebben absoluut niet stilgezeten als het gaat om preven tie." De gemeente heeft allerlei projecten en voorlichtingsavonden op stapel staan in bijvoorbeeld Koudekerke, Westkapelle en Aagte- kerke om te voorkomen dat jonge ren te veel alcohol drinken. Daar bij zijn onder anderen de Stich ting Welzijn Veere, de GGD en Emergis betrokken. Een leeftijdsgrens voor toegang tot cafés en de handhaving daarvan door de horeca-ondernemers zijn slechts het sluitstuk van het be leid, voegde burgemeester R. van der Zwaag (verantwoordleijk voor De gemeente Veere wil niet al- leen tegengaan dat jongeren alco hol kunnen krijgen, maar werkt ook aan projecten om te voorko men dat ze het gaan drinken. Sterrenwacht open voor publiek middelburg - Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen in Middel burg opent dit weekeinde de deu ren voor bezoekers. Er zijn lezin gen en op zaterdag kunnen bezoe kers de totale maansverduistering zien. Bij helder weer zullen telesco pen buiten staan om belangstellen den een blik in het heelal te geven. Het gebouw van de sterrenwacht aan de Herengracht is vrijdag en zaterdag vanaf 19.30 uur open. Schip op Oosterschelde weer vlotgetrokken stavenisse - Het woensdagmiddag op de Oosterschelde aan de grond gezette binnenvaartschip Gerla is donderdagochtend rond twee uur vlotgetrokken. De kapitein was uit voorzorg op een plaat gevaren. De lading, 445 ton rollen staal, was gaan schuiven. Bergingsbedrijf Multraship slaagde er donderdag ochtend met hoogwater in om de rollen weer vast te zetten. openbare orde en veiligheid) daar aan toe. PvdA/GroenLinks wilde wel weten welke juridische moge lijkheden de gemeente heeft om de leeftijdsgrens op te leggen en af te dwingen bij ondernemers. „We praten hierover met de horeca en die ziet het belang er gelukkig ook van in. Ik denk dat we daar samen goed uit zullen komen", reageerde Van der Zwaag. Ook sportkantines, slijters én ouders krijgen een rol in het terug dringen van overmatig drankge bruik door jongeren, merkte Van der Zwaag op. „Eind maart gaan we met verschillende partijen pra ten over de mogelijkheden. In april vindt een horecavergadering plaats waar het onderwerp ook ter sprake zal komen." PvdA/Groenlinks was tevreden met de inspanningen. „Wij zijn blij dat er zo veel goede acties aan preventie worden besteed", com plimenteerde fractievoorzitter P. Louwerse. De kastanjebomen bij het Bellinkplein in Middelburg hebben lange scheu ren in hun stam door de bloedingsziekte. foto Ruben Oreel Bestuur vindt praten over nieuwbouw niet meer zinvol. door Maurits Sep vlissingen - Vlissingen heeft afge daan voor het dierenasiel. Het be stuur voelt zich geschoffeerd door de wijze waarop de gemeente met de plannen voor nieuwbouw is omgegaan. „We richten ons nu op een kleiner asiel in Middelburg", stelt voorzitter W. Meijer. Verder praten over nieuwbouw acht Meijer 'niet meer zinvol'. „Wij zien geen perspectief meer. We zijn al tien jaar bezig en het is alleen maar steeds minder gewor den. Het is na al die vertragingen tijd geworden om spijkers met kop pen te slaan. De nu gepresenteer de oplossing is niet haalbaar en dat wist de gemeente ook. Wij voe len ons niet fatsoenlijk behandeld. Wij zetten daarom nu een streep onder een streekasiel." Het bestuur wil nog wel met de ge meente praten over verkoop van het asiel aan de Langeleenweg. „We overwegen nu naar Middel burg te gaan. Daar hebben we al Het dierenasiel haalt een streep door een streekasiel in Vlissin gen. Het bestuur voelt zich niet serieus genomen door de ge meente en wil naar Middelburg. een asiel. Ook dat moet weg, maar misschien kunnen we ergens in Middelburg een nieuwe plek vin den. In Vlissingen hebben we dan geen asiel meer." Wethouder E. Walraven legt zich hierbij nog niet neer. „De optie Poortersweg staat nog wagenwijd open en wij willen daar nog steeds haast mee maken. Wij zijn niet uitonderhandeld." Ook haar Middelburgse collega A. de Vries heeft nieuwbouw aan de Poortersweg in Vlissingen nog niet uit zijn hoofd gezet. „Vlissin gen heeft afspraken geschonden en een asiel in Middelburg lijkt de kortste weg, maar is dat niet. Hier een plek vinden is ook heel lastig." vlissingen - Vannacht is er geen scheepvaartverkeer mogelijk op het Kanaal door Walcheren. De Binnenkeersiuis bij de Keersluis brug in Vlissingen is van tien uur vanavond tot negen uur morgen ochtend afgesloten. Dat is nodig omdat bij de Konink lijke Schelde Groep twee schepen in en uit het dok moeten. Om dat mogelijk te maken moet de water stand in de binnenhaven tijdelijk worden verhoogd. De waterstand in het kanaal en de haven is mo menteel lager omdat er gewerkt wordt aan de glooiing bij Oost-Souburg. Het waterpeil in het hele kanaal verhogen is geen optie, zegt L. van Driel van de provincie. De glooiing zou te nat worden. Om het dokken toch mogelijk te ma ken is besloten om allen het peil in de binnenhaven te verhogen. Daarom moet de Binnenkeersiuis dicht. Dat gebeurt zelden. De sluis wordt alleen gesloten bij extreem hoog water op de Westerschelde. De Schelde bouwt korvetten voor de Indonesische marine. Eén schip moet het dok in, een ander moet eruit. Er is niet voor gekozen om het waterpeil overdag te verhogen omdat dat teveel overlast voor het scheepvaartverkeer zou veroorza ken. Op 16 maart wordt de waterstand in de Binnenhaven weer ver hoogd. Dan moet het schip weer uit het dok. De grote sluis in Vlis singen blijft overigens gewoon in gebruik.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28