Familie De spagaat van een geadopteerde PZC Vrijdag 2 maart 2007 21 Harmen en Gerry Westra. En Hilbrand verbrak het contact. Ze hadden vantevoren wel ingecal culeerd dat het 'geen roze wolk' zou zijn. „Adoptie is geen feest", zegt Harmen. „Het is een noodza kelijke aangelegenheid, vanwege het feit dat er zoveel kinderen zijn die geen plaats hebben." „Denk er goed over na", waar schuwt Gerry niettemin anderen die adoptie overwegen. „Je moet het allebei voor 200 procent wil len, 100 procent is niet genoeg. Want het kan goed gaan, maar het kan ook niet goed gaan. Het is vre selijk pijnlijk en verdrietig als je niet bij machte bent een brug te slaan." In Korea voelt Hilbrand Westra (37) zich thuis, in Nederland ook. Of niet thuis. Hij spreekt van 'de spagaat' van een ge adopteerde. Samen met andere ge- adopteerden richtte Westra de be langenorganisatie United Adop tees International (UAI) op, in na volging van soortgelijke bewegin gen in Zweden, de Verenigde Sta ten en Australië. Doel is adoptie, en dan vooral de bezwaren daarte gen, op de politieke en maatschap pelijke agenda te zetten. „We moe ten af van het idee dat adoptie hei lig is", meent Westra. Bijna vier was hij toen hij, samen met zijn jongere zusje, naar Neder land kwam. Hilbrand noemden zijn Friese adoptieouders hem, naar een broer van zijn vader die jong overleed. Op zijn tiende ver huisde het gezin van Amsterdam naar Friesland, terug naar waar zijn adoptieouders vandaan kwa men. Hilbrand fietste naar de mid delbare school in Franeker en speelde orgel in de hervormde kerk van Oosterbierum. Nu woont hij in Utrecht, werkt als organisatieadviseur en mengt zich in discussies over adoptie in de me dia en op bijeenkomsten. Het gaat niet om hem, benadrukt Westra. Het gaat om een belangrijk deel van de ruim 33.000 geadopteerden in Nederland. Die groep heeft het moeilijk, maar zegt niets. foto Niels Westra/GPD Of zij het zelf weer zouden doen, vragen mensen dan. „Dat kan ik niet zeggen", antwoordt Gerry. „Dat is niet meer aan de orde. Wij hebben naar ons vermogen gehan deld." niet vrijwillig naartoe gekomen." In 1996 was hij voor het eerst in Zuid-Korea. Hij ontmoette er ge- adopteerden die zijn teruggegaan; zelf vindt hij dat geen optie. „Ze spreken de taal, maar raken nooit echt ingeburgerd." Hun eigen adoptie valt niet meer terug te draaien, en daarom willen de geadopteerden van UAI in Ne derland serieus genomen worden. Trouwen bijvoorbeeld is nu niet mogelijk, als je niet je geboortebe wijs kunt laten zien; een legalisatie akte telt niet. En om je oorspronke lijke naam terug te krijgen, moet een psychiater verklaren dat je Ne derlandse naam 'levensbedrei gend' is. „Van alle geadopteerden heeft 99 procent al een naam. Waarom vinden westerse ouders die niet goed genoeg?" Het is de diepgewortelde mythe van maakbaarheid die Westra het meest stoort. Zolang de westerse wereld daarin blijft geloven, is het volgens hem zinloos te denken dat internationale adoptie gestopt kan worden. „Mensen hebben een baan, een huis, een tweede auto en dan menen ze vervolgens ook recht te hebben op een kind. Als dat op de natuurlijke manier of via ivf niet lukt, dan maar via adoptie. Zo is adoptie de vervanging van het kind dat nooit geweest is, een derde alternatief een antwoord op een ideaalbeeld." 'Extreem eten' op veel Amerikaanse menu's Veel Amerikaanse restaurantke tens moedigen 'extreem eten' aan door gerechten op het menu te zet ten die per portie al de complete dagbehoefte aan vet en calorieën bevatten. Klanten krijgen hierover geen informatie. Medewerkers van het Center for Science in the Public Interest (CSPI) in Washington waarschu wen voor creaties zoals kip met pasta onder een dikke laag gesmol ten kaas. Het CSPI stelt dat zulke gerechten mede de oorzaak zijn van de Amerikaanse epidemie van overgewicht en hartziekten. Hersenen roker lijken op die van cokesnuiver Roken veroorzaakt (op den duur) in bepaalde delen van de hersenen dezelfde biochemische veranderin gen die worden waargenomen in hersenen na gebruik van cocaïne en/of morfine. Dit schrijft onderzoeker B. Hope (National Institute on Drug Abu se, Baltimore) in het vakblad The Journal of Neuroscience op grond van onderzoek aan hersenen van overleden (ex)rokers. Dit toont aan dat de sigarettenverslaving zich afspeelt op biochemisch ni veau, aldus Hope. Kans afwijkingen bij IVF-baby 'iets' groter IVF-baby's hebben een verhoogde kans op aangeboren afwijkingen. Echter, in absolute getallen is die kans klein: drie procent bij IVF te genover twee procent bij natuur lijk verwekte baby's, meldde D. El-Chaar (universiteit Ottawa) tij dens een congres van de Society for Maternal-Fetal Medicines in San Francisco op grond van gegevens over 1394 IVF-baby's. De oorzaak van het iets hogere percentage af wijkingen, voornamelijk op gebied van spijsverteringsorganen, is on duidelijk. Oudere piloten doen het net zo goed Luchtreizigers zijn in veilige han den bij een oudere piloot. Dat blijkt uit een studie van dr. J. Tay lor (Stanford). Oudere piloten zijn in sommige opzichten zelfs beter dan hun jongere collega's. In Ame rika moeten burgerpiloten, net als in Nederland, met pensioen als ze 60 zijn. Net zoals schakers en musi ci, stelt Taylor, bouwen piloten ex pertise op die de achteruitgang van bepaalde vaardigheden com penseert. Joy bestudeerde drie jaar lang u8 piloten, tussen de 40 en 69 jaar. „Als je er over nadenkt, kun je zo veel vraagte kens plaatsen. De afgelo pen vijftig jaar heeft een complete kinderverhui zing plaatsgevonden. Een miljoen kinderen, die van derdewereldlan den naar rijke westerse gezinnen gingen. Maar niemand vroeg zich af wat de gevolgen zouden zijn en veel adoptieou ders hadden geen flauw benul van de cultuur waar hun kind vandaan kwam." In Zweden vergelijkt de geadopteerde Korea'an Tobias Hübinette, die op het onderwerp promo veerde, adoptie zelfs met slavenhandel. „De eerste adopties zijn begonnen Hilbrand Westra. met rooms-katholieke priesters in Azië, die de kinderen zo snel mogelijk naar het Westen wilden krijgen", weet Westra. Hij kent de argumenten. „Wie zegt dat een kind hier meer kan sen heeft? Dat is jouw perspectief Maar het gaat erom hoe een ge adopteerde dat innerlijk ervaart. Op mijn manier zou ik het daar ook goed gedaan hebben. Mis schien was ik gestorven als een arm kind. Dat zou kunnen, ja. En waarom zou dat voor mij niet be- foto Frans Paalman ter zijn geweest?" Dankbaar worden ze geacht te zijn, maar in plaats daarvan wor den veel geadopteerden volgens Westra geplaagd door een 'innerlij ke verscheurdheid'. Ze kiezen soms zelfs voor de dood, omdat ze in die spagaat niet kunnen leven. „Wij missen de innerlijke reflectie, de mogelijkheid om dicht bij het cultuurbesef van onze afkomst te kunnen blijven. Dat speelt bij alle immigranten. Maar wij zijn hier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21