Als vader of moeder er financieel e rommeltje van maakt 5 PZC Vrijdag 2 maart 2007 19 Het is als kind triest om te zien dat je ouders met de jaren geestelijk achteruitgaan. Een extra probleem is het als de ver warde of dementerende ouder niet meer met geld om kan gaan. Het is dan zaak om de zorg voor de financiën over te nemen. „Heel wat 75-plussers raken het spoor bijster in het bijhouden van hun financiën. Wij horen ge regeld dat ze moeite hebben met het invullen van belastingaangif ten of het overzicht houden over al hun verzekeringen", zegt Arno Heltzel van seniorenorganisatie Unie KBO. Als kind wil je natuur lijk voorkomen dat een ouder in de schulden raakt omdat hij de grip op zijn financiële wel en wee verliest. Het invullen van de belastingaangifte is vaak de eerste stap die kinderen nemen. Ge volgd door het beheren van de ad ministratie en zelfs het betalen van alle rekeningen. Maar hier mee kan helaas niet worden voor komen dat ouders soms toch fi nanciële blunders begaan. Bijvoorbeeld: de vergeetachtige moeder neemt bijna dagelijks veel geld bij de bank op en raakt vervolgens alles weer kwijt. Ook bestaat de kans dat derden een slaatje slaan uit de kwetsbaarheid van hoogbejaarden of demente renden. „Dergelijk misbruik komt zeker voor. Maar ouderen praten daar vaak niet over; meest al uit schaamte", bevestigt Helt zel. Er bestaan verschillende maatre gelen voor mensen die niet meer goed voor zichzelf kunnen zor gen. Het probleem moet dan zo groot zijn dat iemand als 'wilsom- bekwaam' kan worden bestem peld. Het beschermingsbewind, ook wel onderbewindstelling ge noemd, biedt de mogelijkheid de financiële belangen van ouders te behartigen. Zij mogen niet meer beslissen over het vermogen en de goederen die onder het be wind staan. De bewindvoerder (vaak een van de kinderen) neemt daarover de beslissingen. „Wij raden dit vaak aan als men sen financieel niets meer onder nemen. Ze betalen hun rekenin gen niet meer, pinnen niet meer, enzovoorts", zegt Eveline Heitink van Alzheimer Nederland. Een verzoek tot onderbewindstel ling moet worden gedaan bij de Het is nooit leuk om te zien hoe de eigen ouders geestelijk aftakelen. Maar als vader of moeder er financieel een puinhoop van maakt, is het tijd om maatregelen te treffen. door Irene van den Berg foto Lex van Lieshout kantonrechter. Er hoeft geen no taris of advocaat voor worden in geschakeld. De kantonrechter zal zich wel zelf op de hoogte stellen van de situatie voordat hij een be slissing neemt. „Het is belangrijk dat mensen van tevoren beseffen dat er ook controle door de kan tonrechter wordt uitgevoerd. Voor grote uitgaven, vaak vanaf ongeveer duizend euro, moet de rechter toestemming geven om te voorkomen dat de bewindvoer der zelf misbruik maakt van de si tuatie. Bijvoorbeeld: kinderen die van het geld van hun vader een auto willen kopen omdat ze hem eens per week naar de opvang brengen." Als vader of moeder nog wel rekeningen betaalt maar soms erg onver standig met geld om gaat, is een zwaardere maatregel nodig. In dat geval kan de betrok kene onder curatele worden ge steld. Iemand verliest dan zijn handelingsbekwaamheid en mag dus niet meer zelfstandig rechts handelingen verrichten, zowel op financieel als persoonlijk vlak. Hiervoor moet via een advocaat een verzoek worden ingediend bij de rechtbank. Heitink: „Als jouw vader dan in een opwelling een peperdure stereo bij een post orderbedrijf bestelt, kun je dit als curator met terugwerkende kracht ongedaan maken." Tot slot kunnen de ouders ook nog een volmacht laten afgeven, al dan niet via de notaris. Ouders en kind ondertekenen beiden een document waarin staat dat het kind volmacht krijgt over de financiën. „Wij raden dat af want de gevolmachtigde wordt niet meer gecontroleerd door de kan tonrechter. En de dementerende Mentorschap is daar vaak ook niet toe in staat", zegt Heitink. Notaris Niels van de Griend: „Het afgeven van een volmacht is inderdaad puur een vertrouwenskwestie. Ie kunt wel een volmacht afgeven aan meer dere kinderen, zodat ze controle op elkaar kunnen uitoefenen." SM Voor meer informatie: Brochure 'dementie en rechtsbescherming' voor 2,95 euro te besteilen bij Alz heimer Nederland (030-6596900) Via de website van Postbus 51 www.postbus51.ni is de brochure 'Curatele, bewind en mentorschap' te downloaden. De curator of bewindvoerder houdt zich primair bezig met de financiële za ken van iemand die 'wilsonbekwaam' is. Maar soms zijn ouders ook niet meer in staat om goed voor zichzelf te zor gen, ze verwaarlozen zichzelf. De kinderen kunnen dan de kantonrechter verzoeken om als mentor te worden benoemd. Mentorschap is bedoeld voor mensen die hun persoonlijke belangen (be langen die niet over geld en goed gaan) niet meer kunnen behartigen Een mentor kan beslissen welke verzorging voor de ouder noodzakelijk is. Ook kan hij meebeslissen over de vraag of iemand wel of niet zelfstandig kan blijven wonen. ALLEMENSEN Kidman en Cruise hebben gepraat Nicole Kidman en Tom Cruise zijn samen gezien op een feest van het magazine Vanity Fair voor de Oscars. Hoewel ze sinds hun scheiding in 2001 gezamen lijk de zorg dragen over hun ge adopteerde kinderen Connor en Isabella, ontliepen ze elkaar zo veel mogelijk. Na de uitreiking van de Oscars kletsten de sterren echter twintig minuten 'enthou siast' met elkaar en stelden ze hun nieuwe partners aan elkaar voor. Nicole trouwde vorig jaar met countryzanger Keith Urban; Tom met actrice Katie Holmes. Kevin dwong Britney terug de kliniek in Britney Spears (25) is door haar ex, Kevin Federline (28) gedwon gen tot afkicken. Dat meldt het Amerikaanse weekblad People. De zangeres ontvluchtte vorige week de afkickkliniek Promises maar keerde binnen een dag te rug naar het ontwenningscen trum. 'K-Fed', die in scheiding ligt van de zangeres, gaf Britney de keuze: je gaat terug naar het ontwenningscentrum of ik dwing bij de rechter volledige voogdij over onze zoontjes af In Amerika gonst het ondertussen van de verhalen dat Britney geen drank- of drugsproblemen, maar een postnatale depressie heeft. Uitbundig afscheid voor Anna Nicole Anna Nicole Smith krijgt van daag een uitbundige herden kingsdienst op de Bahama's. Woensdag besloot het Hof van Beroep in Florida, na drie weken juridisch getouwtrek, dat de voormalige Playboy Playmate op de Caribische eilandengroep mag worden begraven. Volgens Patrik Simpson, een vriend van Smith, wordt de kerk waar de dienst plaatsvindt versierd met roze bloemen en zal een beken de artiest de 300 gasten die An na de laatste eer komen bewij zen toezingen. De blondine draagt in haar 'zeer elegante kist' een op maat gemaakte jurk. Naomi Campbell wil geen drugs meer Naomi Campbell (36) kampte ja renlang met een drugsversla ving, maar heeft de verdovende middelen nu afgezworen, meldt ze in het blad GQ. Naomi nam voor het eerst cocaïne toen ze 24 jaar oud was. „Ik was op een con cert in Europa waar iemand me cocaïne aanbood", aldus het top model. „Ik voelde me alsof ik de hele wereld kon veroveren." Eind 2005 werd Naomi's harts- Naomi Campbell foto CPD ,C LVlUdd L»CLLctp»L C van coke. Campl vriendin Kate Moss betrapt op het snuiven van coke. Campbell: „Ze doet zich zelf pijn en op het mo ment dat het onthuld wordt, krijgt ze de tijd en de ruimte niet om zichzelf terug te trek- ken en hulp te zoe- ken, om dat ieder een naar haar kijkt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19