ningen Schlesinger laat een leegte achter Belgen zoeken naar waarom drama Nijvel 1 O Vrijdag 2 maart 2007 PZC Arthur M. Schlesinger bij een bezoek aan het Roosevelt Study Center in mei 1998. De schrijver/historicus en medeoprichter van het onderzoeksinstituut is woensdagavond overleden aan een hartaanval. foto Roosevelt Study Center Grondlegger van het Roosevelt Study Center is overleden. NEW YORK - De Amerikaanse histo ricus Arthur M. Schlesinger jr. is woensdagavond in New York op 89-jarige leeftijd aan een hartaan val overleden. Hij was al geruime tijd lichamelijk verzwakt. Vanaf 1982 had Arthur Schlesinger een speciale band met Zeeland. Als voorzitter van het Franklin and Eleanor Roosevelt Institute in Hyde Park, New York kwam hij el ke twee jaar naar Middelburg om de Franklin Roosevelt Four Freedoms Awards uit te reiken. Sa men met William vanden Heuvel was hij de grondlegger van het Roosevelt Study Center in Middel burg. Dankzij zijn bemiddeling konden grote namen naar Zeeland gehaald worden. Arthur Schlesinger jr. heeft zich al tijd fel verzet tegen in zijn ogen kortzichtige politici en presiden ten, vaak Republikeinen. Maar ook Democraten, zoals Jimmy Carter en Bill Clinton, spaarde hij niet. Schlesinger maakte naam als histo ricus en schrijver. Hij gaf commen taar op de politieke ontwikkelin gen in de Amerikaanse maatschap pij van na de Tweede Wereldoor log. Daarnaast was hij professor, eerst aan Harvard en daarna aan de City University of New York. Arthur Schlesinger jr. had, zoals hij in zijn in 2000 gepubliceerde memoires schreef 'een zorgeloze en zonnige jeugd'. Hij groeide op in het intellectuele milieu van Har vard, waar zijn vader een invloed rijke historicus was. Arthur junior ontpopte zich op jonge leeftijd als een begenadigd schrijver en histo ricus. Al op 27-jarige leeftijd won hij een Pulitzer Prijs voor een bio grafie over de i9e-eeuwse Ameri kaanse president Andrew Jackson. In 1966 won hij nogmaals de Pulit- NECROLOGIE Arthur M. Schlesinger 1917-2007 door Kees van Minnen zer Prijs en ook de National Book Award voor A Thousand Days. Jo hn F. Kennedy in the White House. In dat boek schreef hij over zijn tijd als speciale assistant van Ken nedy. Ook over Robert Kennedy schreef Schlesinger een vuistdikke en met de National Book Award bekroonde biografie, Robert Kenne dy and His Times. In totaal schreef hij meer dan twintig boeken en ontelbare krantenartikelen. In zijn boek The Disuniting of Ame rica (1991) deed hij een aanval op de multi-culturele samenleving. In zijn laatste boek, War and the Ame rican Presidency (2004), liet hij geen twijfel bestaan over zijn anti pathie tegenover George W. Bush 'Alle presidenten kunnen Roosevelt als lichtend voorbeeld beschouwen' en typeerde hij de invasie in Irak als 'een afgrijselijke rotzooi'. Hij verafschuwde de beperkingen van de burgerlijke vrijheden door de regering-Bush. Zijn bewondering voor Franklin D. Roosevelt blijkt uit zijn driedelige The Age of Roose velt, gepubliceerd in de jaren 2957-1960. Tot op het laatst van zijn leven heeft Schlesinger Roose velt als het lichtend voorbeeld voor de latere Amerikaanse presi denten gezien. Tijdens een sympo sium ter gelegenheid van zijn tach tigste verjaardag verklaarde hij nog altijd een rasechte 'liberal' en New Dealer te zijn. In 1989 hield Schles inger zijn gehoor bij een sympo sium voor: „Laten we verdomd trots zijn op onze liberale erfgoed en de toekomst met vertrouwen te gemoet zien." De immer met een strikje getooi de Arthur Schlesinger jr. die ge noot van het society-leven in New York en regelmatig met Jacqueline Kennedy naar de film ging, heeft de freedom of speech and expression ten volle benut. Hij laat een leegte achter in Amerika en ook wij in Zeeland zullen zijn stem missen. Kees van Minnen is directeur van het Roosevelt Study Center in Middelburg Gruwelijke moord op vijf kinderen schokt zuiderburen. door Bouke Bergsma NIJVEL - Waarom sneed de 40-jari- ge Geneviève Lhermitte woensdag middag in Nijvel haar vijf kinde ren de keel door? Met die vraag worstelt België. De gruwelijke moord heeft het land geschokt. Al le kranten openen met het nieuws en zoeken naar verklaringen. De vrouw was al jaren onder be handeling voor depressies, het zou niet goed gaan in het huwelijk met haar man. „Geneviève heeft zich altijd weggecijferd voor de kinderen. Sinds haar man een maand geleden op vakantie ver trok en haar met de kinderen ach terliet, zat'Ze er volledig door. Zij was op. Oordeel niet te streng over haar", citeert de krant Het Laatste Nieuws Catherine, de zus van Ge neviève. De vrouw sneed woensdag in haar huis in Nijvel de keel door van haar vier dochters en een zoontje: Yasmine (15), Nora (11), Myriam (9), Mina (7) en Mehdi (3). Daarna stak ze zichzelf meermalen in de borst en belde de hulpdiensten. Die konden haar redden, maar wa ren te laat voor de kinderen. De dag voor de moorden belde ze nog met zus Catherine. „Ze was ten einde raad. Haar oudste dochter moest voor een allergiebehande- Moeder werd behandeld voor de- pressies en zou hebben geleden onder huwelijksproblemen. Haar leven stond volledig in het teken van de zorg voor de kinderen. ling naar de dokter. Hoe moest zij dat regelen?" Geneviève had volgens haar zus een vreselijke jeugd waarin haar ouders haar kleineerden en zeiden dat ze nog te stom was om caissière te worden in de super markt. Op school leerde ze Bouchaïb kennen met wie ze trouwde en haar vijf kinderen kreeg. „Na hun huwelijk stond voor haar alles in het teken van de kinderen", aldus zus Catherine. De vader van de kinderen, werk zaam in de farmaceutische indus trie, kwam woensdagmiddag terug in België. De politie ving hem op op het vliegveld van Brussel. Twee keer eerder, in 2001 en 2004, voltrok zich in België een familie drama waarbij een ouder vijf kin deren vermoordde. De dader was toen beidé kereri de vader. ANP Uw laptop is binnen! Heeft u in november de Laptop Extreme gereserveerd dan kunt u deze vanaf vandaag t/m 25 maart op vertoon van de reserveringsbon bij Intertoys komen afhalen. U betaalt voor de Laptop Extreme de extreem lage prijs 19,99.* Wilt u hem ook hebben? Heeft u de Laptop Extreme niet gereserveerd, dan kunt u alsnog gebruik maken van deze aanbieding. Maar dan geldt wel op=op. "maximaal 2 per klant J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10