Buitenland Airbus schrapt 10.000 banen Excuses Republika Srpska overst~if Moskou waarschuwt voor deien Bolivia militair treffen VS en Iran UOSgraaKSi EU verspilt geld arme landen PZC Donderdag 1 maart 2007 7 Reddingsplan van vliegtuigbouwer treft Frankrijk het zwaarst. door onze correspondent Olivier van Beemen parijs - Bijna de helft van de onge veer tienduizend ontslagen bij de Europese vliegtuigbouwer Airbus valt in Frankrijk. Dat maakte direc teur L. Gallois van Airbus gisteren bekend bij de presentatie van een reddingsplan dat de financiën van het bedrijf weer in evenwicht moet brengen. Gedwongen ontsla gen zullen er niet vallen, kondigde hij aan. Het noodplan Power 8 is nodig na herhaaldelijke vertragingen van de oplevering van het nieuwe mega- vliegtuig A380. Ook de blijvend la ge dollarkoers ten opzichte van de euro is ongunstig voor Airbus, om dat vliegtuigen in dollars worden betaald. In Frankrijk gaan 4300 banen ver loren, in Duitsland 3700, in Groot-Brittannië 1600 en in Span je 400. Bij Airbus werken nu 56.000 mensen. De vliegtuigbou wer doet afstand van vier fabrie ken, twee in Duitsland en twee in W* Vliegtuigbouwer Airbus ontslaat tienduizend werknemers om het bedrijf te redden. Het noodplan is nodig na vertragingen van de oplevering van de A380. Frankrijk. Als zich geen kopers melden, dan is sluiting een optie. Dat leidde direct tot felle kritiek bij de vakbonden, zowel in Frank rijk als in Duitsland, de belangrijk ste twee vertegenwoordigde lan den binnen Airbus. Dinsdag legde het personeel in een van de be dreigde Franse fabrieken het werk neer en mogelijk volgen de komen de weken verdere acties. Airbus gaat voortaan meer werk zaamheden uitbesteden. Bosnische Serviërs volgen uitspraak over volkenmoord. banja luka - De regering van Re publika Srpska, de Servische enti teit binnen Bosnië-Herzegowina, heeft gisteren een verklaring uitge geven waarin zij excuses aanbiedt aan alle niet-Servische slachtoffers van de burgeroorlog in Bosnië (1992-1995)- Dit gebeurde twee dagen nadat het Internationaal Gerechtshof in Den Haag had gevonnist dat er in 1995 volkenmoord is gepleegd op de Bosnische moslims na de val van Srebrenica, de moslimenclave die de Nederlandse VN-militairen van Dutchbat niet konden bescher men. Daarbij werden destijds naar schatting achtduizend moslimman nen en -jongens afgevoerd en ver moord. Het hof volgde hierin de jurispru dentie van het in Den Haag geves tigde Joegoslavië-Tribunaal. De Bosnisch-Servische regering in Banja Luka verklaart tevens dat zij de verantwoordelijken voor de ge nocide voor de rechter wil breng en. De voormalig leider van de Re publika Srpska, Radovan Karadzic, en generaal Ratko Mladic, de hoofdverdachten inzake 'Srebreni ca', zijn al jaren op de vlucht voor het Joegoslavië-Tribunaal. Italië krijgt derde kabinet van Prodi ROME - De Italiaanse premier Pro di heeft gisteravond voldoende stemmen in de Senaat gekregen om regeringsleider te blijven. Pro di's centrumlinkse regeringsploeg kreeg het vertrouwen van 162 sena toren, terwijl 157 tegenstemden. In de Senaat kwam Prodi in gevaar na een nederlaag bij een stem ming over het buitenlandbeleid, vooral de aanwezigheid van Itali aanse militairen in Afghanistan. LA PAZ - In het door overstromin gen getroffen noorden van Bolivia dreigen epidemieën uit te breken. Chemische middelen om het wa ter te zuiveren zijn vrijwel op en er is een tekort aan medicijnen. Hulporganisaties noemen de situa tie in krottenwijken van grote ste den 'rampzalig'. Een groot deel van de armsten is al wel onderge bracht in tentenkampen, waar de toestand een stuk beter is. President Morales geeft de rijke in dustrielanden de schuld. Zij ver vuilen het milieu, waardoor de aar de opwarmt en er steeds meer re gen valt en dat leidt tot overstro mingen, stelt hij. Het Nederlandse Rode Kruis geeft voor 40.000 euro aan noodhulp. Het land wordt sinds het begin van dit jaar geteisterd door aanhou dende zware regenval. Het regen seizoen in het Zuid-Amerikaanse land loopt tot juni. Iran staat open voor nieuwe besprekingen over atoomprogramma. MOSKOU - De VS en Iran doen niet genoeg om een militaire confronta tie over het Iraanse nuclaire pro gramma te voorkomen. Dat heeft de Russische minister van Buiten landse Zaken, Sergei Lavrov, ge zegd in een lezing voor studenten aan het Staatsinstituut voor Inter nationale Relaties. „Om een oorlog te voorkomen moet al het mogelijke gedaan wor den, en dat is precies wat wij aan het doen zijn. Tot nu toe heeft Te heran noch Washington afdoende gereageerd", aldus Lavrov. „De verklaringen uit hoge Ameri kaanse regeringskringen, met na me van vice-president Cheney, dat elk scenario - ook het gebruik van geweld - mogelijk is, kunnen wij niet negeren. Wij zullen alles doen om te voorkomen dat dat ge beurt." Lavrov stelde dat de EU en het Internationaal atoomagent schap IAEA op dezelfde lijn als Moskou zitten. „Maar zij kunnen alleen werken als er concensus is, en die is nog niet bereikt", stelde Lavrov. Lavrovs Iraanse collega Mottaki liet weten dat er meer partijen bij een oplossing van het geschil over het Iraanse atoomprogramma be trokken moeten worden. Hij repte over de Organisatie van de Islamiti- Rusland maakt zich zorgen over de uitlatingen van de VS dat zij geweld niet zullen schuwen in de ruzie met Iran over het atoom programma van dat laatste land. sche conferentie (OIC) en de Be weging van ongebonden landen. Als die meepraten, wordt de dis cussie constructiever en veelomvat- tender, betoogde Mottaki. Beide or ganisaties zitten op de lijn-Iran. Afgelopen maandag bespraken de VS, Rusland, China, Groot-Brittan nië, Frankrijk en Duitsland nieu we maatregelen tegen Iran nu dat land niet wil stoppen met ura niumverrijking, zoals de VN-veilig- heidsraad heeft geëist. Iran heeft laten weten tot nieuw overleg bereid te zijn, doch zonder voorwaarden vooraf. Het land wil garanderen dat het nucleaire pro gramma alleen vreedzame doelein den dient, een garantie die het IAEA kan komen controleren. Ook wil Iran met andere landen sa men gaan werken op nucleair ter rein, met name Rusland. Miljarden euro's aan ontwikkelingshulp komen slecht terecht. brussel - Jaarlijks verspillen de EU-landen miljarden euro's ont wikkelingshulp, omdat zij bij hun projecten in de Derde Wereld niet samenwerken en veel dubbel doen. In sommige landen zijn wel tien EU-donoren actief, terwijl het beter is om die hulp door één of twee landen te laten verstrekken. Dat zegt Europees Commissaris Michel voor Ontwikkelingssamen werking. Hij wil een 'gedragscode' waarbij de EU-landen hun hulp beter op elkaar afstemmen. Zo moeten zij bereid zijn om hun ontwikkelingshulp in een land te laten besteden door hulpverleners uit een ander EU-land, als daar meer kennis en ervaring is. Michel zei dat een land in Afrika in één jaar tweehonderd delegaties van steunverleners op bezoek kreeg. I las 'küjSrss' con los Sp TSABAJADORES pe Familieleden van werknemers van de Spaanse Airbus-fabriek in Puerto Real betogen tegen de ontslaggolf. foto Jorge Zapata/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7