Binnenland Jaarlijks doen 94.000 mensen zelfmoordpoging 'Softwarebedrijf chanteerde Staat voor verkiezingen' Kabinet vreest direct al milj ardentegenvaller Rotterdam wil lange schooldag van niet één... of twee... maar van drie keer voordeel! 1e Stoomcabine/Whirlpool aktie. Spectaculaire aanbiedingen op de- 3% stoomcabines van o.a Riho, Scbavis, Wilux, Ri-jo, Villeroy Boch. Ruime showrooms met de nic NIET ALLEEN DE GOEDKOOPSTE MAAR NU OOK DE GROOTSTE PZC Donderdag 1 maart 2007 I 5 In Nederland brengen zestienhonderd mensen zichzelf om het leven. UTRECHT - Jaarlijks proberen 94.000 mensen zelfmoord te ple gen. Verder zitten 410.000 mensen zo in de put dat zij aan zelfmoord denken. Dat blijkt uit een onder zoek dat het Trimbos Instituut gis teren bekend heeft gemaakt. Volgens het instituut waren de cij fers over de zelfmoordpogingen en -gedachten tot nu toe niet be kend. Mensen met een psychische stoornis hebben negen keer zoveel kans om een zelfmoordpoging te doen en lopen elf keer zoveel risi- ROTTERDAM - Belangenorganisatie Ouders Online is enthousiast over het Rotterdamse plan om leerlin gen langer op school te houden. „Het is te bezopen voor woorden dat dit nog niet landelijk is gere geld", vindt J. Pardoen van Ouders Online. Schoolleiders reageren ge reserveerder. Het Rotterdamse stadsbestuur wil de lesweek voor alle basisscholie ren met zes uur per week verlen gen. Middelbare scholen moeten van 's ochtends acht tot 's middags vijf toegankelijk zijn en in die uren lessen en activiteiten voor leerlingen aanbieden. De stad hoopt hiermee het gemiddelde op leidingsniveau op te krikken. T. Duif van de Algemene Vereni ging van Schoolleiders twijfelt of dat lukt door leerlingen langer op school te houden. „Als je de kinde ren meer uren dezelfde lessen gaat geven, dan zal dat de schoolpresta ties niet verbeteren." Vanaf komend schooljaar moeten alle basisscholen, als de ouders dat willen, opvang voor leerlingen bie den tussen half acht 's ochtends en half zeven 's avonds. co op zelfmoordgedachten. Het zijn vooral bewoners van de grote steden, vaak zonder baan en met een laag inkomen, voor wie zelf moord een optie is. Zij hebben ook vaker dan anderen erge ge beurtenissen meegemaakt, zijn la- bieler, ondervinden minder steun uit hun omgeving en hebben eer der te kampen gehad met angst stoornissen of overmatig drankge bruik. Het Trimbos Instituut bena drukt het belang van suïcidepre- Volgens het Trimbos Instituut wa- ren de cijfers over de zelfmoord pogingen en -gedachten tot nu toe niet bekend. Het instituut pleit voor suïcidepreventie. Ingecalculeerd tekort van 800 miljoen dreigt nog te verdubbelen. door Hans van Soest DEN HAAG - Het nieuwe kabinet moet in de eerste maanden na zijn aantreden mogelijk een gat in de begroting wegwerken van ruim 1,7 miljard euro. Dat blijkt uit de over zichten die de verschillende minis teries hebben opgesteld voor de af gelopen kabinetsformatie. In het regeerakkoord stond al dat het nieuwe kabinet dit jaar een gat van ruim 800 miljoen euro moet dichten. Uit de overzichten blijkt dat dat bedrag nog fors kan op lopen. Vooral de ministeries van Binnenlandse Zaken en Volksge zondheid vrezen forse kostenover- schrijdingen: respectievelijk 38 en 559 miljoen euro. De nieuwe minister van Financiën Wouter Bos hoeft in principe niet op te draaien voor de tekorten. Het kabinet heeft afgesproken dat elk afzonderlijk departement zelf GroenLinks vraagt Binnenlandse Zaken om maatregelen. door Rudi Buis DEN HAAG - GroenLinks wil van minister Ter Horst van Binnen landse Zaken weten of het bedrijf dat exclusief software levert voor stemcomputers, heeft geprobeerd het ministerie te chanteren. Uit documenten die de stichting 'Wij vertrouwen stemcomputers niet' in handen heeft gekregen, blijkt dat de directeur van de soft wareleverancier wilde dat het mi nisterie zijn aandelen in het be drijf zou overnemen in het ruil voor medewerking aan de komen de verkiezingen. De software is no dig om de verkiezingsuitslagen te berekenen. Hij dreigde ook 'geen ventie omdat het aantal mensen dat zelfmoord probeert te plegen met 22 procent kan dalen als de psychische kwalen voorkomen kunnen worden of de nadelige ge volgen teniet kunnen worden ge daan. Er zouden dan ook 42 pro cent minder mensen zijn die spe len met de gedachte zelfmoord te plegen. De resultaten van het Nemesis-on- derzoek naar psychische proble men bij Nederlanders tussen 18 en 64 jaar staan in het rapport Suïci- daliteit in de algemene bevolking: gedachten en pogingen. Het Trim bos Instituut heeft dit gemaakt in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid. verantwoordelijk is voor kosten- overschrijdingen. De mogelijk extra grote tegenvaller is een eerste test voor Bos: ongetwijfeld zullen de vakministers proberen een deel van hun tekorten af te schuiven op anderen, omdat ze weinig ruim te hebben om te bezuinigen. „De komende maanden moeten .we zien of de tegenvaller inder daad groter wordt dan bij het op stellen van het regeerakkoord ge dacht," aldus een woordvoerder van Financiën. „Dat moet dan wor den opgelost bij het opstellen van de Voorjaarsnota." Het tekort van 800 miljoen euro dat al vast staat, komt onder meer door hogere uitgaven op het minis terie van Economische Zaken aan subsidies voor groene stroom, die onder druk van de Tweede Kamer moesten worden uitgekeerd. Ook lustitie is meer geld kwijt dan ge dacht aan onder meer de inburge- ringscursussen. Sociale Zaken komt geld tekort voor de AOW: de kosten stijgen doordat mensen steeds langer blijven leven. A 2e Ballonprikaktie met extra kortingen van 3 tfm 10%. van een badkamer van minimaal €2500,-)* 3e Extra kortingen tot 10% aangeboden op bijna alle A-merken, o.a. Grohe, Villeroy Boch en Sphinx keramiek, Hüppe en Wilux etc. Voorbeeldkorting: Kranen Sani-Dump korting 25% Extra leverancierskorting 10% Extra Ballonkorting max 10% Femke Halsema enkele activiteit meer plooien' voordat hij een gend antwoord heeft. te ont- bevredi- T\veede Kamerlid Duyvendak van GroenLinks wil weten of er zon der hulp van de softwareleveran cier, Groenendaal Bureau voor Ver kiezingsuitslagen, geen verkiezin gen kunnen worden georgani seerd. Als dat zo is, dan wil de par tij dat de minister maatregelen neemt, omdat deze anders vatbaar is voor afpersing. Volgens 'Wij vertrouwen stem computers niet' zijn nu zonder de leverancier geen verkiezingen mo gelijk. De Kiesraad, verantwoorde lijk voor het vaststellen van de einduitslag van verkiezingen, stelt dat ook in brieven aan het ministe rie van Binnenlandse Zaken. Binnenlandse Zaken stelt dat er voor de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten volgende week geen problemen zijn. Het software bedrijf zou gewoon meewerken. 85 Badmeubels: Q.si. Thebalux. Primabad, Pelipdlj Sanijura. Ribo. Hagen. Gebg. Banubad, Detrernmerie, Sphinx en Viiieroy &-Boch. 80 Douchecabines^ c^d. Hüppe. Sphinx, Sealskin. Kermu Samo, Riho. Novellinï. Vihbroy &.Boch; PDP en Wilux- 90 Baden: o.a. Villeroy Boch. Sphinx. Riho.-Wilux. Hoesch, Ucosan en Wave Design. Sanitair: o.a. Duravit, Ideaal Standaard, Laufen, Keramag en alle series van Villeroy Boch en Sphinx. Kranen: o.a- Hansgrohe. Damixa. Dornbracht. Borma en alle series van Grohe Stoomcabines: o.a. Riho. Jacuzzi. Vilferoy Boeh. RpJo. Wilux en Schavfs. Wand- en Vloertegels: ó.a. Grespania. Sphinx en Villeroy Boch. Staat uw merk er niet bij? Vraag er gerust naar... wij kunnen alles leveren! Huifakkerstraat 10 Breda-Noord «Tel.: 076-593 7100 Bosscheweg 253a Tilburg 013-582 13 91

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5