Verkiezingen Natuurherstel niet terug naar Rijk Politiek tegen de verharding GL: inzet op andere banenmotors nodig Gedeputeerden bedrijven cadeaupolitiek De mening van een kiezer: 'Op straat valt voor Zeeuwse jongeren weinig te beleven' PZC Donderdag 1 maart 2007 33 PvdA'er Van Zandbrink: Zeeland moet zaak in eigen hand houden. door Rinus Antonisse HEINKENSZAND - Zeeland moet de opdracht voor natuurherstel langs de Westerschelde in eigen hand houden en niet wankelmoedig te ruggeven aan het Rijk. „Samen Zeeuws maatwerk maken", zei PvdA-gedeputeerde W. van Zand brink gisteren tijdens een debat van stichting De Levende Delta in Heinkenszand. Hij wil daarvoor de verantwoorde lijkheid nemen en toe naar oplos singen waarmee zowel de natuur, de veiligheid als de regionale eco nomie (wonen, werken) versterkt worden. Van Zandbrink riep de landbouw, natuurbescherming en De Leven de Delta op tot overleg om samen naar 'creatieve oplossingen' te zoe ken. De PvdA'er noemde als voorbeel den van maatwerk de plannen voor Perkpolder en Waterdunen (bij Breskens). Hij verweet PvZ-lijsttrekker J. Robesin dat die, door zich tegen dergelijke oplossin gen te keren, enkele honderden nieuwe arbeidsplaatsen overboord kiepert. Uit zijn betoog bleek wel dat Zee land aan de ontpoldering van de Hedwigepolder en uitbreiding van het Zwin weinig meer kan doen. Daarover hebben Nederland en Vlaanderen het op een akkoordje gegooid en wordt zonodig de Rijks- projectenprocedure (onteigening) toegepast. Van Zandbrink beklemtoonde dat voor het natuurherstel eerst langs de Westerschelde gezocht moet worden. „Pas als het daar niet lukt, moet je breder in de Delta den ken. Daar dachten A. Poppelaars (CDA) en S. Heijning (WD) an ders over. Zij pleitten voor de hele Delta als zoekgebied. „Als je ziet hoeveel schepen er op de Westerschelde varen, dan kun je niet volhouden dat het om een uniek natuurgebied gaat. Je kunt ook wel buiten de Westerschelde herstellen", merkte Poppelaars op. Van Zandbrink bestreed dat. „De Westerschelde is een natuurgebied van superklasse." Hij erkende dat de impasse waarin het natuurherstel verzeild is (het wachten is op verlossende woor den uit Den Haag en Brussel) zorgt voor langer durende onzeker heid bij grondgebruikers. Hij raad de ze aan toch met hun bedrijfs voering door te gaan. Dat kwam hem op woedende reac ties van anti-ontpolderaars te staan. „Dat zwaard van Damocles moet snel weg boven de hoofden van de mensen in de polders", eis- Zeeland moet de opdracht voor natuurherstel langs de Wester schelde niet teruggeven aan het rijk maar in eigen hand houden. te M. Vinke. „Het is zo geen doen voor deze mensen." Scheidend Statenlid I. Houmes (SGP) zag een taak weggelegd voor de nieuwe commissaris van de koningin Peijs. „Laat ze haar brood maar eens verdienen door te onderzoeken of ontpoldering echt moet." Het ging ook nog over andere on derwerpen. Daar was meer een heid over: de toegankelijkheid van natuurgebieden moet worden ver ruimd. Poppelaars wilde hierbij speciale aandacht voor paarden sport (ruiterroutes in de natuur). Hij kantte zich tegen afsluiting van de onderhoudswegen langs de zeeweringen. De CDA'er vond het beleid voor natuurgebieden te technocratisch. „Tot achter de kom ma wordt geregeld hoeveel vogels er per hectare mogen foerageren." Hij zei dat terugkeer van getij op Krammer en Zoommeer pas mag, als de zoetwatervoorziening voor de landbouw goed is geregeld. VANDAAG IN DE REGIO Vlissingen, 12.30-16.00 uur, Hogeschool Zeeland, verkiezingscafé, met vanaf 14.30 uur lijsttrekkersdebat onder leiding van stand-up comedian Howard Kom- proe. Terneuzen, 14.30-17.00 uur, ROC Wester schelde, lagerhuis-verkiezingsdebat. Goes, 08.30-12.00 uur, ROC, naspelen Statenvergadering met scholieren. Axel, 20.00 uur, De Halle, agrarisch verkie zingsdebat van ZLTO en ZAJK met negen partijen. Omroep Zeeland gaat op stap met CDA-lijsttrekker Poppelaars; diverse uit zendingen op de radio, waaronder om 17.40 uur Zegt u 't maar en op televisie na het nieuws van 18.20 uur. Lezers kunnen reageren op de verkiezingen. Redactie PZC, postbus 30, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; eOmail redactie@pzc.nl. door Rinus Antonisse GOES - Lijsttrekker J. van Ginkel van de Christenunie vindt het maar niks dat de leden van het da gelijks bestuur dezer dagen kris kras in de provincie met geld strooien. „Geen cadeaupolitiek", zei hij gisteren op een partijbijeen komst in Goes. De CU'er merkte op dat het gaat om 'geld voor goede doelen', die meestal al gewoon door Provincia le Staten zijn vastgelegd. Hij had weinig op met dergelijke acties. Pleiten voor gratis openbaar ver voer valt voor hem ook onder niet waar te maken verkiezingsbeloftes. Hij onderstreepte dat het vervoer sowieso betaald moet worden, is het niet door de gebruiker, dan door de belastingbetaler of de auto mobilist. Van Ginkel zag wel wat in een re ductie voor scholieren onder de 18. „De provinciale steun in het openbaar vervoer moeten we rich ten op mensen die het echt nodig hebben, de ouderen en mensen die niet mobiel zijn." De CU-lijsttrekker pleitte voor be houd van nutsbedrijf Delta voor de Zeeuwse samenleving. Hij stel de dat de provincie de zeggen schap in Delta beter moet benut ten. Van Ginkel wil dat provincie samen met het bedrijf een energie plan maakt, waarin de maatschap pelijke rol van Delta nadrukkelij ker aan de orde komt. Bij Zeeland Seaports is de provin cie volledig de regie kwijt, consta teerde hij. Er is geen zekerheid over de Westerschelde Container Terminal en de gedeputeerden rol len over elkaar heen, aldus Van Ginkel. Nick Kappetijn (18) uit Zierikzee: „Voor jongeren is er in Zeeland eigenlijk niks. Nu gaan die mannetjes van 13, 14 drinken, daarna blowen en met 15 is het al pillen en coke. Puur uit verveling. Die jongens moeten ze gewoon be zighouden. In Rotterdam zie je ze allemaal op straat, daar is van alles te doen. Ze zouden in Zee land ook van die Johan Cruijffveldjes moeten plaatsen waar je panna kan spelen, met hekken eromheen, zodat mensen geen last hebben van de ballen. En zorg voor goed toezicht, van een soort vaderfiguur. Je moet natuurlijk geen men sen de leiding geven die zelf nog amper volwas sen zijn, zoals hier met dat project Hangnet ge beurd is. Of mensen die totaal niet weten waar jongeren tegenwoordig mee bezig zijn." foto Ronald den Dekker door Rinus Antonisse VLISSINGEN - De Westerschelde Container Terminal levert twee honderd nieuwe banen op. Door in te zetten op andere activiteiten, kan een veelvoud van die banen binnengehaald worden en is de WCT overbodig. Het plan voor een Verbrugge Container Termi nal is bovendien een prima alterna tief voor de containeroverslag in het Sloegebied. GroenLinks-lijsttrekker M. Wiers- ma merkte dit gisteren op in Vlis singen. Hij noemde als nieuwe ba nenmotors: uitbreiding onderzoek instituut Imares, aquacultuur, bio- park Zeeuws-Vlaanderen, combi natie zorg en recreatie (weiness), de komst van woon-pensionados en nieuwe mogelijkheden voor de landbouw. Kijkend naar de toekomst vond Wiersma dat Zeeland zich sterk moet maken voor producten die de energie-efïiciëntie en -bespa ring bevorderen. „Dat is ons werk, dat is ons exportproduct." J.J. van Oosten (48) uit Middelburg, medewer ker Rabobank en lijstduwer voor de Christenunie: „Sinds 1993 zit ik voor de CU in de steunfractie van de Middelburgse gemeen teraad en in de steun fractie Provinciale Staten. In 1996 ben ik als tussentijdse ver vanger in de Staten gekomen. Leen van Dijke moedigde me aan in de politiek te gaan na een aan tal onderlinge debatten over de keuzes van (toen RPF) de Christe nunie over de wijzi gingen in de WAO. Ik raakte er daar door van overtuigd, dat je de verharding en individualisering in de samenleving al leen kunt keren door politieke keuzes en door zelf in het politieke debat mee te doen. Om mijn werk als politicus goed te kunnen doen, lees ik veel, leg werkbezoeken af en spreek met mensen die van bepaalde zaken be ter op de hoogte zijn dan ik. Het werk trekt met 10 a 15 uur per week naast een voltijds baan een stevige wissel op je gezinsleven. Het is nu tijd voor mijn gezin. Na tien jaar Statenwerk heb ik beslo ten de fractie te verlaten. Provinciale politiek vind ik boeiend. Er zit meer in dan je als buitenstaander vermoedt. Tussen gemeenten speelt een belangen strijd; de provincie staat daar bo ven, kijkt naar gezamenlijke belan gen en samenhang in de regio."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 57