Zeeland Fixet mag spullen aan particulieren verkopen Concentratie Digitaal loket voor vragen werkgevers Overdekte fietsenstalling bij kleine bushaltes niet haalbaar 26 Donderdag 1 maart 2007 pzc Raad van State geeft gemeente gelijk in strijd met Praxis. door Cornelleke Blok SCHUDDEBEURS - Het bedrijf Fixet Agri Dier en Tuin in Schudde- beurs mag spullen blijven verko pen aan particulieren. Zo oordeel de de Raad van State gisteren. Met die uitspraak is een eind geko men aan een jarenlange juridische strijd tussen bouwketen Praxis en de gemeente Schouwen-Duive- land. De Fixet-vestiging was al die tijd de speelbal. Fixet is onderdeel van Mol Agro- com, een groothandel in agrari sche producten, bestrijdingsmidde len en kunstmest. In 2003 besloot directeur W. in 't Veld zijn winkel onder de Fixet-vlag te laten opere ren. De Praxis, die in datzelfde jaar een vestiging opende in Zierikzee, vreesde concurrentie. De bouwketen vroeg de gemeente daarom handhavend op te treden tegen Fixet, omdat de volgens het bestemmingsplan geen producten zou mogen verkopen aan particu lieren. Volgens de gemeente mag dat wel, ook nadat Fixet z'n assorti ment wat aanpaste. De rechtbank was het met de ge meente eens. Ook in hoger beroep kon Praxis geen gelijk halen. Nu ook de laatst mogelijke stap, de Raad van State, niets oplevert, kan Praxis niet verder procederen. „We zijn natuurlijk uitermate blij", zegt wethouder R. van der Wekken (CDA). „We hadden wel op deze uitspraak gerekend, maar je weet het maar nooit. Ik heb al tijd gevonden dat Mol Agrocom daar terecht zit. Met deze uit spraak kunnen we vooruit." Ook In 't Veld kan weer ongehin derd naar de toekomst kijken. „We zijn bijzonder blij", reageert de di recteur opgetogen. „Al die rechts- Praxis wil dat de gemeente op- treedt tegen de Fixet in Schudde- beurs, omdat die 'illegaal' produc ten zou verkopen aan particulie ren. RvS vindt dat niet. zaken hebben ons behoorlijk wat tijd en energie gekost. Iedereen mag in Nederland steeds in be roep gaan, dan kan zoiets jaren du ren. Nu heeft het recht eindelijk ge zegevierd." Voor de directeur is het nog altijd niet duidelijk waar al die romp slomp nu voor nodig was. „Wij hebben een heel bijzonder assorti ment. Ik snap niet waarom Praxis zich zo druk maakt. Van alle pro ducten verkopen we maar tien pro cent aan particulieren. Bovendien zitten we helemaal niet in de doe-het-zelf-branche. Natuurlijk verkopen we weieens een hamer en een nijptang, maar dat zijn de minst belangrijke producten." De rechtszaak hield ook andere ontwikkelingen van het bedrijf te gen. „We hebben een bouwvergun ning aangevraagd voor een afdakje bij onze winkel. Dat werd tegenge houden door die zaak. Gelukkig kunnen we dat nu afmaken. We gaan volop verder." Praxis was gisteren niet bereikbaar voor een reactie. Voorziening 24 uur per dag en zeven dagen per week toegankelijk. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Een contactpunt waar werkgevers terecht kunnen voor al lerlei vragen. Dat wordt het digita le werkgeversloket van de gemeen te Schouwen-Duiveland. De ge meente speelt daarmee in op de behoefte van werkgevers, zegt wet houder G. Houtekamer. De gemeente beschouwt het werk geversloket als wezenlijk onder deel van het gemeentelijk arbeids marktbeleid. „Het wordt een vraag baak die zeker meerwaarde biedt", aldus de wethouder. Werkgevers kunnen er terecht met vragen op allerlei gebieden waar de gemeen te mee te maken heeft: vestigings plannen, uitbreidingsplannen, be drijfsterreinen, subsidies, noem maar op. Dat een dergelijk loket er moest komen stond voor het colle ge als een paal boven water, alleen was tot voor kort nog niet duide lijk in welke vorm. Een speciale ba lie in de hal van het gemeentehuis voor werkgevers is overwogen, evenals een telefonisch loket. Uit eindelijk is de keuze gevallen op mogelijkheid nummer drie: een di gitaal loket. Het grote voordeel is dat de voor ziening in die vorm 24 uur per dag, zeven dagen per week toegan kelijk. Bovendien is een digitaal lo ket - toegankelijk via de internet- website van de gemeente Schou wen-Duiveland - relatief goedkoop en kan in eigen beheer wordt ge vuld en bijgehouden. Een schone taak voor de gemeentelijk webmas ter, maar die moet dan wel 'ge voed' worden door de gemeentelij ke afdelingen én de bedrijfscontact- firnctionaris. Wethouder G. Houtekamer. Doorverwijzen naar contactperso nen voor nadere informatie kan ook. Het is de bedoeling dat wie via een digitaal loket 'een vraag stelt daar snel een antwoord op krijgt. Exacte termijnen waarop een antwoord binnen dient te zijn moeten nog opgesteld worden. De gemeente wil zeifin de gaten hou den of het loket werkt zoals men hoopt dat het werkt. Verwardheid duidt lang niet altijd op dementie of Alzheimer. door Ali Pankow zierikzee - „Het gaat nu eigenlijk nog heel goed, maar af en toe vergeet ik wel iets. Daar schrik ik dan van. Als er dus een training is tegen vergeetachtigheid, wil ik daar wel aan meedoen", zegt T. Dokman-Nijenhuis (79) uit Zie rikzee. Volgens haar is het wel een kwes tie van 'de knop omzetten' om te besluiten naar zo'n informatiebij eenkomst over vitaliteitstraining voor ouderen te gaan. De Stichting Welzijnshuis en Zorg centrum De Wieken in Zierikzee tekenen samen voor een cursus van twaalf lessen. De eerste begint dinsdagochtend om half tien in De Wieken. Dokman-Nijenhuis heeft zich aangemeld en met haar nog veertien deelnemers. Ze beta len er 49 euro voor en zullen er on der meer ezelsbruggetjes aange reikt krijgen om het geheugen te trainen en vergeetachtigheid te ver minderen. „Actief blijven en je goed concentreren, helpt om het geheu gen scherp te houden", volgens cursusleidster Jacqueline Bouw man. Mevrouw Dokman is dat met haar eens. Zelf is ze met haar negenenzeventig jaar nog volop be zig. „Ik ga elke maandag kegelen en op woensdagochtend doe ik mee aan een gymnastiekclubje." Toch moet ze erkennen dat ouder worden beperkingen met zich meebrengt. Vooral de gevolgen van een gebroken heup lange tijd geleden doen zich nog steeds gel den. Zij is moeder van zes kinderen, haar man overleed toen hij 57 jaar was en ze is derhalve al 24 jaar we duwe. De zorg rond haar meervou dig gehandicapte dochter Willeke speelt een belangrijke rol in haar Inhoud van de vitaliteitstraining De cursus bestaat uit twaalf lessen van anderhalf uur. Onderwerpen zijn: veilig wonen, gezond eten, slimme geldtips, het opne men van informatie door kijken en luisteren. - Verder wordt aandacht besteed aan het verwerken, opslaan en weer terug halen van informatie. Het huiswerk bestaat uit oefeningen en het nalezen van de theorie in de cursistenmap. leven. Willeke woont in Fleuroja, het specifiek aangepaste huis voor vijf bewoners aan de Reigerstraat in Zierikzee. „Eerst was ze het hele weekend bij mij, maar ze kan niet meer blijven logeren. Ik heb te wei nig kracht om haar in en uit bed te krijgen. Nu komt ze nog wel de hele zondag en gaat ze pas na de maaltijd weer terug naar Fleuroja. Mijn andere dochter Addy zegt dat ik me ook niet moet forceren. Zij werkt als verzorgster in De Wie ken en heeft me die folder voor de ze cursus gegeven." Mevrouw Dokman woont nog volledig zelfstandig en heeft zeker niet het idee dat ze last heeft van dementie. „Maar ja, vergeten doe je allemaal wel eens wat. Bij de supermarkt herinner ik dan soms net die ene boodschap die ik ook 'Het gaat nu eigenlijk nog heel goed, maar soms vergeet ik wel eens wat' nog moest hebben, niet meer. Het is beter dat ik een lijstje maak. Soms ook loop ik in mijn huis de keuken of een kamer binnen en weet even niet meer waar ik daar nou speciaal kwam doen." „Een beetje verwardheid duidt echt niet altijd op Alzheimer of de mentie", benadrukt ouderenwerk ster Petra Slingenberg van het Wel zijnshuis. Zij heeft de vitaliteitstrai ning eerder al tweemaal in Middel burg verzorgd. „Eén groep is na die twaalf lessen zonder mij door gegaan als gespreksgroep, omdat het onderling zo gezellig was. Dat is natuurlijk mooi, als de lessen ook tot sociale contacten leiden", vindt Slingenberg. Naast geheugentraining komen tij dens de cursus ook zaken aan de orde als veilig wonen, gezond eten en meer bewegen. Voor meer informatie, tel.nr.: 0111-454444 of 453414. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Schouwen-Duiveland is niet van plan bij kleinere bushaltes op het eiland overdekte fietsenstallingen te plaatsen. Dat blijkt uit antwoor den van Schouwen-Duivelands da gelijks gemeentebestuur op vragen van de WD-fractie. De liberalen ergeren zich groen en geel aan de fietsen die op de meest onmogelijke plekken in de buurt van bushaltes in Burgh-Haamste- de worden gestald. De kluwen rij wielen zorgt voor een rommelige en haveloze aanblik en dat is de VVD een doorn in het oog. Op de vraag of het ordentelijk stallen van fietsen de bushaltes een beter aan-. zicht geeft, antwoordt het college bevestigend. Maar wel met de op merking dat fietsers hun rijwiel al tijd zo dicht mogelijk bij hun reis doel willen zetten. Zoals bij de bus halte aan de Noordstraat. De fiet sen staan er tegen een plank. Bur gemeester en wethouders zijn het met de WD eens dat het bij de bushalte aan de Noordstraat vaak een rommeltje is. „De plank is niet fraai, maar het voldoet wel". De mening van de WD dat kleine bushaltes voorzien moeten wor den van een overdekte fietsenstal ling deelt het college niet. „De er varingen met overdekte fietsenstal lingen bij kleinere haltes zijn slecht. Het vandalisme is groot en het gebruik als hangplek even eens." De stelling van de WD-fractie dat bij elke bushalte een 'verantwoor de' fietsenstallingen moet komen, deelt het college. Gebeurt ook, vol gens het college van burgemeester en wethouders. Als concreet voorbeeld wordt de bushalte bij Bruinisse genoemd. De gemeente werkt aan een plan tot uitbreiding van de fietsenstal lingen daar en daarbij wordt ook gekeken of het aantal parkeerplaat sen voor auto's vlakbij de bushalte uitgebreid kan worden. Er ligt in middels al een situatieschets. Na realisering van het plan - kosten 65.000 euro - resulteertd dat bij de Bruse halte in 12 parkeerplaatsen voor auto's en 120 voor fietsen. Ook elders op Schouwen-Duive land wordt volgens het dagelijks gemeentebestuur gewerkt aan uit breiding van de stallingsmogelijk heden. Als voorbeeld worden ge noemd de bushaltes aan de Greve- lingenstraat en 't Sas, beide in Zie rikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 44