Voorlichting zwakke plek Het valt Wel sociale zaken Borsele Borselse hiphop met belangrijke boodschap Jongens van de voetbal moeten in Hoedekenskerke kunnen wonen 26 Donderdag 1 maart 2007 PZC B Cliënten zijn over het algemeen redelijk positief. door Harmen van der Werf heinkenszand - De afdeling socia le zaken bij de gemeente Borsele doet het in de ogen van de cliën ten nog niet zo slecht, maar zeker de informatievoorziening is voor verbetering vatbaar. De cliëntenraad sociale zaken en de belangengroep WMO (Wet Maatschappelijke Ondersteuning) van Borsele hebben een enquête onder hun doelgroep gehouden. De resultaten zijn deze week be kend gemaakt. Al met al pakken ze niet slecht uit. Sociale zaken kreeg eind vorig jaar nog een veegje uit de pan van de rekenkamercommissie van de ge meenteraad. Ruim de helft van de aanvragen wordt niet op tijd be handeld, was één van de conclu sies. Niet best, die score, maar wat is het geval? Uit het onderzoek on der cliënten blijkt dat zij niet zo negatief zijn. Van de 271 mensen die de vragenlijst terugstuurden, is 54 procent tevreden tot redelijk te vreden over de behandeltermijn van een aanvraag. Voorzitter J. Geluk van de cliënten raad merkte daar wel bij op dat 'el ke week wachten er één te veel is'. Hij pleitte ervoor strict de hand te houden aan de behandeltermijnen voor aanvragen. „Want voor aan vragers betekent dit meer dan be stuurders zich vaak realiseren", al dus Geluk. Vooral aanvragen op basis van de WMO blijven overigens lang han gen. Wie bij de gemeente Borsele aanklopt voor een bijstandsuitke ring, loopt daar minder tegenaan. WMO-aanvragen die (te) lang blij ven hangen, betreffen volgens de cliënten met name een vervoers voorziening, de langdurigheidstoe- Enquête van cliëntenraad sociale zaken wijst onder meer uit dat bijdrageregeling voor deelname aan verenigingen te beperkt is én scootmobielers harder willen. slag en een parkeerkaart voor ge handicapten. Veel klachten lijken uit onwetendheid voort te komen. Mensen zijn niet op de hoogte of worden onvoldoende op de hoog te gebracht van procedures en rege lingen. Zo wist 76 procent van de deelnemers aan de enquête niets van een bijdrageregeling voor mini ma. Inmiddels is een voorlichtings actie in de maak. De regeling voor deelname aan ver enigingen (participatiefonds) kan ook beter, stelde voorzitter Geluk. „De bijdrage is onvoldoende. Het lidmaatschap kan ervan worden betaald, maar hoe komen kinde ren vervolgens aan sportschoenen en -kleding?" Geluk vroeg verder nog speciale aandacht voor scootmobielrijders. Iets meer dan de helft wil sneller kunnen rijden, 15 in plaats van 12 kilometer per uur. Ze kunnen dan een fietser beter bijhouden. En 56 procent wil verder kunnen rijden met de scootmobiel, tot 70 kilome ter, want dan is Goes bereikbaar uit heel Borsele. Jongerenraad krijgt 1000 euro subsidie voor hiphopevenement. door Astrid van den Hoek OVEZANDE - Borselse jongeren kun nen maandelijks genieten van di verse bandjes tijdens 2nd in- fluenZ. Het muziekspektakel krijgt er nu een hiphopversie bij. Speciaal voor liefhebbers van hip hop houdt de Borselse jongeren- raad vrijdag 30 maart in De Burcht in Kwadendamme 2nd HipfluenZ. „In Zeeland heb je veel podia voor allerlei bandjes, maar voor rappers en hiphoppers is er weinig te doen", zegt Malou Remijn (17) van de jongerenraad. 2nd HipfluenZ is dan ook voor een heel ander publiek dan 2nd influenZ. Malou: „Ik hoop wel dat het net zo'n succes wordt. In dat geval gaan we het misschien wel vaker houden dan één keer." Aan meldingen voor de hiphopversie zijn er in elk geval al genoeg. „Er hebben zich zes rapacts, twee dans groepen en vijf rappers voor de battle aangemeld. Met zoveel acts kunnen we bijna twee avonden vullen", zegt Malou trots. De deelnemers mogen echter niet zomaar meedoen. Hun rapteksten moeten te maken hebben met het thema discriminatie, want 2nd HipfluenZ maakt deel uit van de All Different, All Equal campagne van de Nationale Jeugdraad. Het muziekspektakel krijgt 1000 euro subsidie van Pakoenja, een programma van Stichting Kinder postzegels Nederland, omdat het een maatschappelijk doel heeft. De teksten van de rappers moeten de jongeren bewust maken van het negatieve van discriminatie. De jongerenraad kan de subsidie goed gebruiken, onder meer voor Malou Remijn (17) van de Borselse jongerenraad. foto Willem Mieras het huren van een locatie en licht en geluidsinstallaties. Bovendien hebben de jongeren een kostbare prijs in gedachte voor de winnaar. „We willen regelen dat die zijn of haar liedje mag op nemen in een studio, maar of dat lukt..." Hiphopliefhebbers kunnen voor meer informatie terecht op www.jongerenraadborsele.nl Nostalgisch buurtje in Yerseke verdient meer, vindt Nettie Delzenne. door Luc Oggel yerseke - Nee, als je van strak en modern houdt, dan moet je niet in de Yersekse wijk de Schottes gaan wonen. In het knusse buur tje, met haar poppenhuisachtige woninkjes, resideren dan ook voor al mensen met gevoel voor nostal gie. Nettie Delzenne is zo iemand. „Het is hier echt niet zo slecht als wordt gezegd." De wijk in met een idealiste. Aan de muur in de fotowinkel van Delzennes echtgenoot hangt een kiekje van de Nieuwe Kerkstraat anno 1900, toen splinternieuw. Geen auto's, en dan ziet het straat je er ook het leukste uit, weet Del zenne. Ze woont zelf al zo'n dertig jaar in de Nieuwe Kerkstraat, één van de vier straten die samen de Schottes vormen. Ja, de wijk heeft een slecht imago, maar dat ligt niet aan de bewoners, zegt Delzenne. „De mensen proberen er echt wel iets van te maken." Ze spreekt ook voor zichzelf, want haar huis ziet er tot in de puntjes verzorgd uit, mét behoud van authentieke ele menten. De schuur naast de wo ning lijkt wel een mini-woonboer derij, inclusief gepotdekselde mu ren. „Daar heb ik behoorlijk voor moeten praten bij de gemeente", bezweert ze. Diezelfde gemeente zou de Schottes namelijk het liefst platgooien om er nieuwbouw te plegen. Huisjes die leegstaan - zo als bijvoorbeeld Schotte 3 en 5 - worden nu opgekocht, maar staan vervolgens te verpauperen. Dat stoort Delzenne mateloos. „De his torische waarde van zo'n wijkje moet je juist willen behouden. We hebben in de gemeente Reimers- waal al heel wat mooie dingen ver loren zien gaan." Ideeën over hoe de Schottes De Schottes (meer) zou kunnen worden opge waardeerd heeft ze wel. „Zet er van die ouderwetse lantaarnpalen neer en doe iets met mooie straat klinkers. Dat geeft meteen een an der beeld. Veere en Zierikzee bij voorbeeld hebben ook een oude kern, maar daar doet de gemeente er ook wat mee." Al wandelend door de smalle straatjes blijkt dat de meeste bewo ners inderdaad hun best doen om er zelf wat van te maken. Oude wa terpompen in de tuin, keurig ge schilderde luiken voor de ramen, veel glas-in-lood; het is soms bijna op het pieterpeuterige af „Klein schalig, maar gezellig constateert Delzenne. „Kijk", wijst ze, „van die roodbonte gordijntjes, dat vind ik nou echt leuk." Eerlijk is eerlijk, het valt allemaal 'We hebben in Reimerswaal al heel wat mooie dingen verloren zien gaan' wel mee met de Schottes. Jawel, er zijn een paar huisjes die uit de toon vallen. Zoals bijvoorbeeld Spruitstraat 10 en 12. Rolluiken potdicht en bij wijze van spreken al in geen honderd jaar meer een lik verf gehad. „Maar er zijn ook mensen die dat niet kunnen beta len. Die zouden subsidie moeten krijgen om in elk geval de gevel op te knappen", suggereert Delzenne. In dezelfde straat ligt ook een stuk grond braak. Er bestaan plannen om daar parkeerplaatsen aan te leg gen, want daar is in de smalle straatjes een gebrek aan. Prima, vindt de trotse bewoonster van de Schottes. „Maar maak die dan wel het aanzien waard door er bijvoor beeld een rij leilinden te planten." De Sandeestraat is eigenlijk als eni ge écht toe aan renovatie. Het maakt Delzenne niet uit. „Hier waan je je honderd jaar terug in de tijd." De wijk de Schottes in Yerseke is meer dan honderd jaar oud. Er staan een kleine tachtig huisjes. De buurt telt vier straten: Nieuwe Kerkstraat, Spruitstraat, Schotte en San deestraat. v De Sandeestraat is de oudste van de vier. Het gemeentebestuur werkt momenteel, op nadrukkelijk verzoek van de bewoners, aan een totaalvisie voor de Schottes. door Harmen van der Werf hoedekenskerke - Nieuwbouw van woningen moet in Hoedekens kerke. Uit een enquête van de dorpsraad is dat deze week zonne klaar gebleken. Acht van de tien bewoners die de vragenlijst invulden, willen dat er meer wordt gebouwd in Hoede kenskerke. Drie plekken springen eruit: de Donkerhoekstraat (bij de jongste wijk van het dorp), de Vin- ningestraat (op de locatie van het eind 2003 verlaten basisschoolge bouw) en het havenplateau aan de Westerschelde. Wat betreft type woningen gaat de voorkeur allereerst uit naar star- terswoningen, variërend in koop prijs van 100.000 tot 150.000 euro of van 300 a 400 euro maandhuur. Ook bestaat er een redelijke vraag naar seniorenwoningen. Twee-on- der-één-kappers en vrijstaand sco ren iets minder. Aan de roep om seniorenwonin gen wordt in elk geval voldaan. Woningcorporatie R&B Wonen neemt het oude schoolgebouw aan de Vinningestraat van de ge meente over. Het pand wordt deze maand gesloopt. Naar verwach ting eind dit jaar begint dan de nieuwbouw van tien seniorenwo ningen (in de vorm van een boe renschuur) plus twee woningen onder één kap. Twaalf verouderde bejaardenwo ninkjes aan de Vinningestraat ver dwijnen, als de nieuwbouw klaar is. Bewoners kunnen naar de nieuwbouw of voor hen wordt een andere oplossing gezocht, al dus projectleider T. van Driessche van R&B Wonen. Op de plek van de bejaardenwoninkjes komt waar schijnlijk een mix van twee-onder- één-kappers en starterswoningen in een rijtje. „Maar dat is pas in 2009 aan de orde." Bouwen is geen doel op zich. Jon ge aanwas is nodig, volgens secreta ris A. van Erk van de dorpsraad. „Jongens van de voetbal die nu in Kapelle of 's-Gravenpolder wo nen, willen dolgraag hierheen. En de school heeft behoefte aan leer lingen." Directeur C. Kouwijzer van De Regenboog bevestigt dat; 1 oktober 2005 waren er nog 55 leer lingen, 1 oktober dit jaar naar ver wachting nog maar 41. „Die daling baart mij zorgen", aldus Kouwij zer. „Om de leefbaarheid van het dorp te garanderen zijn jonge ge zinnen nodig en voor hen betaal bare woningen." Nieuwbouw Vinningestraat Hoedekenskerke met vooraan twee huizen on der één kap en daarachter de 'boerenschuur' met tien seniorenwoningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 36