Zeeland SP Hulst wil geld voor Dethon opzij laten zetten Het hele jaar Raadslid vreest voor gekleurde informatie over UMTS-masten Herbeleving van de Zeeuws-Vlaamse pop Inbreng burgers stroomlijnen 26 I Donderdag 1 maart 2007 pzc Met Rijksgeld kunnen 6 Zeeuws-Vlamingen op wachtlijst aan de slag. door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeente Hulst moet het extra geld dat van het Rijk komt voor de vermindering van de wachtlijsten in de sociale werk voorziening (Dethon) ook daad werkelijk voor de aanpak van dat probleem reserveren. Dat stelt de gemeenteraadsfractie van de Socialistische Partij (SP) in schriftelijke vragen aan het college van burgemeester en wethouders. Dethon heeft een wachtlijst van vier jaar, waar 160 mensen op staan. De Tweede Kamer heeft eind vorig jaar besloten 25 miljoen euro extra uit te keren aan de ge meenten om iets te doen aan dit probleem. Dat speelt in het hele land bij de werkvoorzieningsschap pen. Dethon kan met het extraatje van anderhalve ton voor de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten zes mensen van de wachtlijst aan de slag helpen. De SP ziet echter een addertje on der het gras. Het extra geld wordt namelijk toegevoegd aan het Ge meentefonds en is niet geoor merkt. Het kabinet heeft de gemeenten in een brief alleen uitdrukkelijk ver zocht het geld ook echt te gebrui ken voor de sociale werkvoorzie ning. „Wij willen graag dat het geld ook daadwerkelijk gebruikt wordt voor de aanpak van de wachtlijstproblematiek in Zeeuws- Vlaanderen en niet in de algeme ne middelen van de gemeente ver dwijnt", licht voorzitter G. van Unen van de gemeenteraadsfractie van de SP in Hulst toe. De partij wil daarom zwart op wit PM De gemeenteraadsfractie van de Socialistische Partij in Hulst wil er zeker van zijn dat het extra rijksgeld voor Dethon ook echt daaraan wordt besteed. van het college dat het extra geld ook echt wordt gebruikt om de nood bij Dethon enigszins te leni gen. „Het kan toch niet zo zijn, dat 160 mensen die graag willen werken maar door een beperking niet in het 'normale' bedrijfsleven terecht kunnen, vier jaar lang moeten wachten voordat zij eindelijk via de sociale werkvoorziening aan de slag kunnen", zegt Van Unen. De fractievoozitter van de SP zegt bij zonder te zijn geschrokken van het werkbezoek dat de gemeente raad van Hulst onlangs aan Dethon heeft gebracht. De aanwezige raadsleden kregen daar te horen dat Dethon evenals zeventig procent van de andere be drijven in de sociale werkvoorzie ning in de rode cijfers verkeert. Momenteel is er een tekort van ruim zeven ton. Het dagelijks bestuur van Dethon praat deze maand over mogelijke oplossingen voor de financiële pro blematiek. Raadslid C. Freeke door Eugène Verstraeten terneuzen - De Terneuzense ge meenteraad krijgt dinsdag voor lichting over UMTS-antennes, maar raadslid C. Freeke (LCF) twij felt eraan of die informatie wel eer lijk zal zijn. Er worden alleen maar voorstanders uitgenodigd. „Kan het college met droge ogen op basis van argumenten toelich ten dat op 6 maart van een eerlij ke, open en objectieve informatie sprake zal zijn?", stelt Freeke in vragen aan burgemeester en wet houders. Het raadslid overweegt de bijeenkomst te boycotten. Aller eerst omdat die besloten is. „De pers wordt niet eens uitgenodigd. Dit uit het principe: 'er mag van al les mis zijn op het stadhuis, als het maar niet in de krant komt'. Maar misstanden moeten juist wel in de krant komen." Hij wijst erop dat de tegenstanders van het huidige UMTS-beleid niet zijn uitgenodigd, maar wel de pro viders. „Zeg maar, slagers die hun eigen vlees goedkeuren." Het Na tionaal Antennebureau heeft laten weten niet te zullen komen, als de actiegroep Stop UMTS ook komt. „Logisch, want dit bureau verde digt het rijksbeleid", betoogt Freeke. „Het Rijk heeft miljarden euro's aan UMTS-licenties geïnd. Een eenzijdig hoorspel dus. Kort om: de informatiebijeenkomst krijgt een buitengewoon eenzijdig en subjectief karakter, een gemeen teraad onwaardig", aldus Freeke. Echtpaar uit Biervliet doet al 20 jaar aan woningruil. door Joeri Wisse biervliet - Het begon met een ad vertentie in de zaterdagkrant. Een familie uit Curasao wilde een paar weken van de zomervakantie door brengen in Nederland. Gezocht: een gezin dat tijdelijk van woning wil ruilen. Dat leek André en Jen ny de Wolde wel wat. Het gezin uit Biervliet is na de erva ring in Curasao nog een paar keer 'gewoon' op vakantie geweest, met een kampeerauto. Tot eind jaren tachtig. Zoonlief wilde niet meer met z'n ouders op vakantie, en het oog van André viel op een adver tentie van Homelink: een wereld wijde organisatie die bemiddelt in huisruil. Sindsdien heeft het echtpaar al tientallen malen haar woning geruild met die van gezinnen uit onder meer Frankrijk en Tsjechië, maar ook Zuid-Afrika en de Verenigde Staten. Sinds ze lid zijn van Homelink is het uitkie zen van de zomervakantie een waar ritueel geworden. Begin de cember ploft wereldwijd de 'bij bel' van Homelink op de deurmat. In huize De Wolde ontfermt Jen ny zich over de eerste selectie. Daarbij slaat ze niet één van de honderden pagina's over. Alle mensen die aangeven op zoek te zijn naar een vakantie in Neder land, worden aangestreept. Daar uit kiest Jenny dertig opties. „Voor het lezen van de gids, trek ik een heel weekend uit. Daar geniet ik echt van." De maandag erop is André aan de beurt. „Ik bel die geselecteerde mensen om te vragen of ze interes se hebben in ons huis. Als dat het geval is, stuur ik ze een brief met informatie over ons huis en de om geving." Met degene die vervol gens als eerste ingaat op het aan bod, gaat hij in zee. Sinds de advertenties van Home link op internet staan, is de werk wijze bij André en Jenny wat ver anderd. „Anderen nemen nu va ker het initiatief om ons te mailen, het hele jaar door. De internetsite wordt nu continu ververst." 'Voor het lezen van de gids trek ik een heel weekend uit' Sinds het echtpaar in december 2005 gestopt is met werken, kun nen Jenny en André naar hartelust op vakantie. Deze zomer willen ze graag naar Schotland, samen met een stel uit Zuid-Afrika. André: „Die hebben we ook door een wo ningruil leren kennen. Nu zijn er geen Schotten of Ieren te vinden die graag in Nederland op vakan tie zouden willen. Misschien dat ze wel op het aanbod voor Zuid-Afrika ingaan." Huisruil is voor een belangrijk deel gebaseerd op wederzijds ver trouwen. „Eén keer hebben we het meegemaakt dat een huis niet zo schoon was. Dat was in Engeland, bij een jong stel dat voor de eerste keer een woning ruilde." In het En gelse huisje was geen stofzuiger te bekennen en er was maar één pan geschikt om in te koken. De wo ning in Biervliet werd echter spie en span achtergelaten. Jenny: „La ter kregen we ook een briefje, dat ze ontzettend veel geleerd hadden van hun eerste ruil", Van appartement in Parijs tot villa in Noorwegen Homelink biedt 13.500 huizen aan uit 69 verschillende landen. Zeeland telt zestien deelnemers, Zeeuws-Vlaanderen slechts één. Het lidmaatschap kost 115 euro per jaar. In de gids en op de site van de organisatie kan een huiseigenaar aangeven wat hij te bieden heeft en wat hij zoekt. Zo kunnen er ook aanvullende afspraken worden gemaakt, bijvoorbeeld over het ruilen van de auto en het verzorgen van achterblijvende dieren. Terneuzenaar stelt historie te boek na honderden gesprekken. door Wout Bareman terneuzen - De rijke pophistorie van Zeeuws-Vlaanderen herleeft. De geschiedenis wordt te boek ge steld door Terneuzenaar Ariël Meeusen. De afgelopen drie jaar sprak hij met leden van honder den bands en bandjes, met men sen van jeugdsozen, muziekwin kels en ook boetiekjes uit de roeri ge jaren zestig en zeventig. Hilari sche verhalen waren het vaak. Het boek - een heus naslagwerk - verschijnt over ruim een jaar. Daar naast zet Meeusen samen met de grootste bierbrouwer van Neder land een Pop Quiz op, waarmee een tournee wordt gemaakt langs een groot aantal horecagelegenhe den in de streek. En verder zijn er plannen voor een aantal concerten van fanfares, die popsongs van wel eer ten gehore brengen. Meeusen onderhandelt ook met de lokale zender Terneuzen FM over een we kelijks pophistorisch programma. „De mogelijkheden zijn enorm. Er komt, mede dankzij die gesprek ken met de leden van vroegere bands zóveel materiaal vrij. Daar mee zijn wel tien boeken te vul len, zeker als je ook de ontstaansge schiedenis van een bepaalde mu ziekstijl erbij betrekt en het alle maal in een breder, internationaal kader plaatst. Ik probeer even die kant van de historie te schetsen om vervolgens direct over te scha kelen naar de regio. Je komt de gek ste dingen, de prachtigste verhalen tegen. De eerste nozems bijvoor- beeld, in Terneuzen. De vetkuiven, skinheads, hippies, oude rockers... het komt allemaal voorbij." De reacties- op de geschiedsehrij- Ariël Meeusen sprak de afgelopen drie jaar met talloze mensen over Zeeuws-Vlaamse popmuziek. foto Camile Schelstraete ving zijn uiterst positief „Vooral de jaren zestig hebben een enorm stempel gedrukt op het leven van alledag. Het eerste stickje, langha rig, werkschuw tuig, wereldse boe tieks, popconcerten... Het lijkt in derdaad of het toen allemaal ge beurde. Je maakt bij de mensen echt zo'n gevoel los van: leuk dat het allemaal wordt vastgelegd, want het was een waanzinnige pe riode in m'n leven." De Pop Quiz wordt, volgens Meeu sen, voor heel veel van die men sen een feestelijke avond van de herkenning. De eerste tournee, ko mend najaar, is gewijd aan de pe riode 1955 - 1970 en volgend jaar komt de periode 1970 - 1985 aan bod. terneuzen - De gemeente Terneu zen gaat de inbreng van burgers in het gemeentebeleid meer stroom lijnen. Burgemeester en wethou ders zijn van plan een gemeente- brede nota 'Burgerparticipatie in de gemeente Terneuzen' op te stel len, schrijven ze aan de gemeente raad. Binnen de gemeente Terneuzen wordt op dit moment op verschil lende manieren invulling gegeven aan burgerparticipatie. Te denken valt aan de wijk- en dorpsraden, het burgerpanel, de Seniorenraad, en het Platform Kunst en Cultuur. „Deze initiatieven komen meestal vanuit vakgebieden tot onwikke- ling", schrijven B en W. „Een inte grale gemeentebrede visie op bur gerparticipatie ontbreekt voorals- nog. Deze is echter nodig om een efficiënt systeem van burgerpartij' patie gemeentebreed te ontwikjJffl len. Het plan van aanpak er/' tijdpad daarvoor moeten not den bepaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 30