Een relatiegeschenk IJ lekker niet Een grog is maar helpt Zeeuwen hebben geen last De man met de hamer De krant 10 weken voor €15,-! n7r Werkbezoek minister LNV Zeeuwen in race voor CST-awards 2 Donderdag 1 maart 2007 pzc v f-C" v WILLEM VAN DAM Hè, hè, nog een paar dagen, dan is Piet weer weg. Aardige vent, die Piet, maar hij is zo matineus, en hij maakt zo'n herrie en zo'n rotzooi. Dat doet hij niet voor de lol, nee, dat doet hij voor de kost. Piet rijdt rond in een witte Fiat Ducato, een bestelbus met daarop een grote klauwhamer geschilderd en de tekst Onder houdsbedrijf, want dat klinkt, vindt Piet zelf, iets gedistingeer der dan Klussenbedrijf. Hij komt nu al een maand bij ons over de vloer, en dat is alle maal de schuld van mevrouw Van Dam. Die grijpt graag naar tijdschriften als VT Wonen, Eigen huis interieur, Home Gar den en doodt de zondagen met het bekijken van televisiepro gramma's als Eigen huis tuin rUan7 en ^us5en met kijkers. Dat soon bladen en program- Dat doe je maar bij ma's brengt mevrouwen zoals mevrouw Van Dam nog wel de buren! eens op ideeën. En zo kwam Piet binnen. Of hij de badkamer wilde uitbreken, de keuken verbouwen, een nieu we vloer aanleggen. Nou, dat wilde Piet wel. Sindsdien wandelt hij al wekenlang elke ochtend om acht uur vrolijk fluitend de woning binnen met trommelvliesteisteren- de gereedschappen: zaagmachines, klophamers en drilboren. Dat geeft veel stof, gruis en ander ongerief Douchen? Doe je maar bij de buren! Ontbijten? Eet maar een beschuitje bij de kinderen! Lunchen? Koop maar een stokbroodje in de stad! Borrelen? Zoek maar een leuke kroeg! Avondeten? Ga maar naar een paar vrienden! Leuk eigenlijk, zo'n verbouwing. Kom je weer eens onder de mensen. COLOFON DIRECTIE Directeur: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen (pjansen@pzc.nl) Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl INTERNET: www.pzc.nl CENTRALE REDACTIE Goes, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500. Fax: 0113-315609. redactie@pzc.nl KANTOREN Middelburg, Buitenruststraat 18, postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen, W. Alexanderlaan 45, postbus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee, Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111-454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ADVERTENTIES Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570 Personeelsadvertenties: 076-5312240 Business to business; onroerend goed: 076-5312277. Kleintjes: 076-5312104 Familieberichten: 076-5312550, ma t/m vrij 9.00-17.00 uur; zo 16.00-18.00 uur LEESHANDICAP Het Zeeuwse nieuws uit de PZC in gespro ken vorm. Inlichtingen: 0113-613141 Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Auteursrecht voorbehouden. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. De door u aan ons verstrek te gegevens hebben wij opgenomen in een bestand, dat wordt gebruikt voor on ze (abonnementen) administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevan te diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van de Koninklij ke Wegener NV of door ons zorgvuldig ge selecteerde derden. Als u op deze infor matie geen prijs stelt, kunt u dit schrifte lijk melden bij: Abonneeservice, Postbus 99, 7300 AB Apeldoorn. KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis 0800-0231231 maandag tot en met vrijdag 7.00-17.00 uur, zaterdag 8.00-12.00 uur. Hoofdpijn, rugpijn, koude rillingen. Het is weer tijd voor griep. door Ondine van der Vleuten Hij voelde zich al niet echt lekker, maandag. Toch maar naar het werk gegaan. Compu ter aan, staren naar het beeld scherm. Opkomende hoofdpijn. Zere botten. Spierpijn in het hele lijf. Rillerig. „Na vijf minuten dacht ik: ik ben gek dat ik hier nog zit, met griep in mijn lijf" Hij heeft de afgelopen dagen sla pend doorgebracht en is zo'n drie kilo afgevallen. Eigen schuld, zou zijn huisarts zeggen. André Siegers heeft zijn advies in de wind gesla gen. „Ga jij nou maar een griep prik halen", zei de dokter. Want hij is suikerpatiënt en dan hoor je tot de risicogroepen. Griep wordt wel een relatiege schenk genoemd. Je krijgt het al door René Schrier goes - Griep is een infectieziekte, zeer besmettelijk en wordt meest al overgebracht door hoesten, met elkaar praten of elkaar een hand geven. Het kan niet door bijvoor beeld tocht komen. Verschijnselen van griep zijn een loopneus, pijn of kriebels in de keel, ogen die prikken. Als die ver schijnselen enkele dagen aanhou den en dan gepaard gaan met hoofdpijn, spierpijn en (hoge) koorts is er sprake van griep. De beste verzorging is veel rusten en veel drinken. Verder helpen pa racetamol en aspirine tegen de koorts en de spierpijn. Omdat het afweersysteem van het lichaam zwaar belast wordt tijdens griep, kan een bijkomende besmet ting door bijvoorbeeld bacteriën volgen. De klachten kunnen dan verergeren en er kunnen complica ties zoals een longontsteking optre den. tijd van een ander. Plaatsen waar veel mensen dicht op elkaar leven, zijn potentiële brandhaarden. Neem Ter Reede in Vlissingen, waar in totaal zo'n zevenhonderd senioren wonen, verzorgd of ver pleegd worden. Senioren hebben vaak minder weerstand en zijn een risicogroep. Uit voorzorg zijn de bewoners dan ook ingeënt en er zijn in Ter Reede geen influen- za-slachtoffers gevallen. Dit jaar is het vaccin bijzonder suc cesvol. Een prestatie, zegt longarts dr. H. Kuper van de Oosterschelde- ziekenhuizen. „Laboranten over de hele wereld nemen doorlopend bij zieke mensen en dieren mon sters af om te zien hoe het virus zich ontwikkelt. Daaruit proberen ze af te leiden wat de volgende suc cesvolle mutatie zal zijn. Dat is dan de basis voor het vaccin. Maar dat is net zo moeilijk als het weer voorspellen." Als longarts krijgt Kuper wel patiënten binnen waar bij de griep tot een bacteriële long ontsteking heeft geleid. Een beken de complicatie. Griep is eigenlijk niet te Voorko men, maar een goede conditie is wel belangrijk om de ziektever schijnselen goed op te kunnen van gen. Daarbij kan vitamine C ook helpen. Risicogroepen bij griep zijn: men sen met een hart- of longziekte en mensen met suikerziekte: zij heb ben kans op verergering van hun ziekte; nierpatiënten en mensen die weinig afweer hebben door ziekte of medische behandeling: hun lichaam is kwetsbaar, waar door de gevolgen van griep ernsti ger kunnen zijn; mensen van 65 jaar en ouder. Als je al griepverschijnselen hebt, is een warme citroen of sinaasap pelgrog wel lekker, maar je wordt er niet sneller beter van. Wanneer we in de winter veel bin nenzitten, vormen de goed ver warmde woningen een aange naam klimaat voor het virus. Als er dan te weinig geventileerd wordt, krijgt het virus alle kans om grip op ons te krijgen. Zorg dus voor regelmatig luchten van de woning, ook in de koudere sei zoenen. „Ze zeggen wel eens, het griepvi rus ploegt en in de voren volgen de bacteriën. En daar vallen dan de doden door. Een griep duurt ge middeld twee weken. Als je bin nen die periode opeens een duide lijke verslechtering ziet op een punt dat je normaal een verbete ring zou verwachten, is er iets mis. Dan moet je heel vlot je huisarts bellen, want je redt het niet meer met hoestsiroop." Overigens ziet een grieppatiënt met complicaties er voor hem net zo uit als iedere andere patiënt met een longontsteking. „Pas als we het bloed onderzoeken, weten we of het al dan niet een gevolg was van griep. Alleen, dat doe je niet standaard." Een baby die hoge koorts krijgt, ziet er al snel alarme rend ziek uit. Toch hoeven jonge ouders zich volgens kinderarts J. Bauer van de Oosterscheldezie- kenhuizen geen zorgen te maken. Hoe kwetsbaar ze ook lijken, klei ne kinderen vormen geen speciale risicogroep. „Alleen als er al bepaal de gezondheidsproblemen zijn." goes - Het Zeeuwse bedrijfsleven wordt nog niet echt geplaagd door een griepgolf De werknemers mel den zich niet massaal ziek. In ie der geval niet meer dan in vorige jaren. Een rondje langs enkele giote werkgevers leert dat het nogal mee-— valt met de ziekmeldingen. Dow Benelux in Terneuzen heeft de ge woonte de werknemers in het na jaar een griepprik aan te bieden. Verschillenden van hen hebben daar gebruik van gemaakt, weet een woordvoerder te melden. Bij Royal Schelde in Vlissingen valt het wel mee met het aantal ziek meldingen. Dat geldt ook voor het provinciepersoneeel, of bijvoor beeld de kinderopvang Walcheren. Landelijk is een zel&e beeld te zien. Dat blijkt uit cijfers van Ar- boNed en de Arbo Unie, de twee grootste arbodiensten van Neder land. Sinds december is het aantal ziekmeldingen vrij stabiel. Er is wel een lichte stijging, maar die valt in het niet vergeleken bij het ziekteverzuim bij griepgolven, al dus ArboNed. Griepprik is geen garantie voor het voorkomen van griep. Ik neem de krant 10 weken voor '15 en Ik neem een proefabonnement van aansluitend neem ik een vast abonnement. 10 weken voor 15. Ik betaal vervolgens per kwartaal 6150 Na deze période stopt de bezorging vanzelf, via automatische incasso ('k heb de laatste 3 mnd geen proef geh3d) Stuur de bon naar PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Gratis Sudoku-spelcomputer bij vast abonnement met automatische betaling Naam voorletters m/v Straat g Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Geboortedatum Ingangsdatum Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven, Rekeningnummer Handtekening middelburg - Minister Verburg van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit (LNV) komt vrijdag ken nismaken met de provincie Zee land. Vertegenwoordigers van land bouw en visserij brengen haar op de hoogte van actuele zaken. Gede puteerde A. Poppelaars (CDA, landbouw) praat haar bij over voor Zeeland belangrijke projec ten. Dat gebeurt vanaf 16.00 uur op zorgboerderij Pitteperk. Ver burg krijgt daar eerst een rondlei ding. goes - Enkele Zeeuwse scholen zijn genomineerd voor een zoge naamde CST-award (Computers op School en Thuis). Deze awards worden toegekend aan scholen en personen die zich gedurende de voorbije twee jaar uitzonderlijk verdienstelijk heb ben gemaakt op het domein van ICT in het onderwijs. Nieuw voor de Awards 2007 is dat nu ook (ex-)studenten hoger on derwijs bekroond worden voor een actie of prestatie die ten goede kwam aan het ICT-gebruik. In de categorie ICT-school van het jaar zijn de TVveemaster uit Oost-Souburg en het Sint Willi- brordcollege uit Goes genomi neerd. Als inspirator van het jaar is Frans Peeters van het Sint Willi- brordcollege genomineerd en bij de genomineerde studenten wordt Jasmijn Kuyvenhoven van de Pabo van de HZ in Vlissingen genoemd. In totaal zijn er 25 genomineer den. De overigen komen uit Vlaan deren. Wie uiteindelijk de awards win nen zal woensdag 7 maart bekend worden gemaakt op de CST studie dagen in Gent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2