Eten en drinken moois te doen met de rijkdommen uit de zee het borrelende water laat dansen), drogen, wegen en verpulveren. Dan komen ze als dikke tapenade in een langwerpige trog waarin langzaam een enorme schroef draait, die de massa continu in be weging houdt. Dit is de meest ma gische fase, want hier maakt de olie zich los van de pulp. Die olie wordt over een trilplaat geleid en vervolgens dubbel gecentrifu geerd, zodat zelfs de kleinste rest- deeltjes uitgeslingerd worden. Geen eerste persing, geen tweede persing, geen gefilter bij deze me thode. Op de laserthermometer le zen we af dat de olie tussen 18 en 21 graden blijft. Nergens ontstaat immers wrijving. Dit zorgt er me de voor dat de olie zo onwaar schijnlijk vers geurt. Vluchtige stof jes, die bepalend zijn voor de fijne smaak, vervliegen bij verhitting. Bij de traditionele methode loopt de temperatuur op tot 40 a 50 gra den. Daardoor raak je veel smaak- nuances kwijt. Bovendien duurt het proces met de gebruikelijke mechanische pers anderhalve dag. Handmatig persen duurt nog veel langer. Bij de Val- derrama-methode neemt de pro ductie - van versgeplukte olijf tot schone olie - precies 45 minuten in beslag. Daarna verdwijnt de olie in roestvrijstalen tanks onder stik stof, waar geen zuurstof bij kan. Zuurstof is de grootste vijand van olie. Het zorgt voor oxidatie, waar door olie snel oud wordt, z'n smaak verliest en zelfs ranzig kan worden. Nog meer tijdwinst levert de geautomatiseerde plukmethode op. Vroe ger waren boerengezin nen van november tot half februa ri in de weer om de oogst binnen te halen. Nu haalt Valderrama z'n olijven (zo'n drie miljoen kilo, die onmiddellijk worden verwerkt tot ruim 300.000 liter olie) voor de jaarwisseling binnen. Ook die tijd winst werkt kwaliteitsverhogend, want de olijven krijgen niet de tijd om in te drogen. De nieuwe, door José Valderrama persoonlijk ontwikkelde, methode betekent een revolutie in de be houdende olijfoliewereld. De in ventieve Spanjaard combineert de traditie van zijn familie, die al 150 jaar in de olijventeelt zit, met de technologische kennis die hij op deed als. automatiseerder bij een groot IT-bedrijf Zo heeft hij een la borant in dienst, die de olie dage lijks analyseert met hightech appa ratuur. Hij bestudeert de uit draaien en stuurt het proces bij als de pieken teveel afwijken van de gewenste standaard. Alles om uit eindelijk 's werelds beste olijfolie op de markt te zetten. Voor min der gaat hij niet. Wat precies de beste is, hangt af van de smaak van de gebruiker en de toepassing. Elke olijvensoort geeft een andere geur en smaak. Op de plantages bij Toledo en Cordoba groeien vijf verschillende variëteiten, die afzonderlijk wor den geoogst en verwerkt tot unie ke olies, met elk een eigen karak ter. Op de fles staat de soortnaam vermeld. Het leuke is dat je zelf de verschil len kunt proeven. Valderrama ver koopt proefdozen met vijf mini- flesjes, compleet met minikook- boekje met lekkere recepten van topkoks. Nieuwste product van de Spaanse olijfoliepionier is de Grand Cru; een zachte, fris grasachtige melan ge van vier verschillende olies (Hojiblanca, Ocal, Picudo en Arbe- quina), gemaakt van de allereerste 4000 liter olie van het nieuwe oogstjaar. De oplage van deze duurdere pri meurolie (ca. 25 euro voor 0,75 li ter) is daarom beperkt. OLIJFOLIE PROEVEN Verrassend over de fruitsalade of over de pizza. Cornicabra: Herfstige geur van aarde, pad destoelen en amandel. Peperig in de keel. Druppel over salade of omelet met bospad destoelen. p. Grand Cru: Frisse jonge geur, beetje gras- sig, iets amandel. Zacht, evenwichtig van smaak. Heerlijk over vis en schelpdieren en in samengestelde salades. Of gewoon lek ker dippen met brood en een beetje zee zout. Ocal: Geur van pas gemaaid gras en onrij pe bananen. Zacht van smaak. Lekker over verse asperges en andere zachte groenten. Hojiblanca: Geur van bananenschil en to maat. Pepertje in de smaak. Roer een scheutje op het laatst door de tomaten soep. Of druppel over de carpaccio. Picudo: Geur van tomatenplant. Rond en boterig van smaak. Ideaal in sauzen. Arbequina: Geur van appel, banaan en amandel. Pepertje, prikkelt achter in de keel. derij (uitzonderingen daargela ten). De tijd schrijdt voort, ook in mediterrane landen als Italië en Spanje, waar onze inmiddels zo vertrouwde olijfolie vandaan komt. Gaat het loslaten van tradi tionele productiemethoden ten koste van de kwaliteit? Integen deel! Als de huidige kennis en tech nieken maar worden ingezet voor verbetering van smaak en houd baarheid. Veel grote olijfoliefabri kanten die automatiseren, doen dat om te besparen op arbeidskos ten en om de productie op te voe ren. Maar er zijn ook hypermoder ne kleine producenten, die bewust kiezen voor béter in plaats van Boven: Valderrama-flesje 250 ml. Uiterst links: Olijfolie maakt de risotto smeuïg. Links: De oogstmachine schudt de olijfboom behoedzaam leeg. Rechts: José Valderrama. Rechts midden: Olijven, zo van de boom op de transportband. Uiterst rechts: Laserthermometer. meer. We zagen het on langs met eigen ogen toen we met een groep koks een bezoek brachten aan de olijf plantage van Valder rama in het Spaan se binnen land bij To ledo. Vol gens kenners wordt hier één van de beste olies van dit moment ge maakt. Topkoks als Cees Helder, Sergio Herman, Erik van Loo, Robert Kranenborg, Hans van Wolde en Pascal Jalhay wer ken er dagelijks mee. Dat zegt toch wel iets. Maar trek daaruit vooral niet de conclusie dat het onbetaal baar is en niet te koop voor de con sument. Deze mooie olies staan ge woon bij de Keurslager en in deli catessen- en kaasspeciaalzaken, (ca 6 euro voor 250 ml. en 10 euro voor 500 ml., niet voor bakken en braden). Bij Valderrama geen plukkende fa milies, maar een monster van een oogstmachine; een soort mobiele autowasstraat die over de olijf boom heenschuift en hem behoed zaam leegschudt. En geen pers te vinden in de fabriek. Wel een se rie volledig computergestuurde machines die de olijven van takjes en blaadjes ontdoen, wassen (een soort jacuzzi die de olijven boven PZC Donderdag 1 maart 2007 21 ETALAGE SIMPEL WINT Hoe simpeler het product, hoe mooier, vond de jury van een wedstrijd voor de belangrijkste nieuwe producten in België. En de mix van peper en zout uit het Jozo-vaatje werd daarop bekroond met een hoofdprijs. De Jozo Zout 8c Pe per mix ligt bij ons al weer an derhalfjaar in de schappen, maar in België zijn ze nog on der de indruk. 'Briljant in zijn eenvoud', aldus de jury. De mix van heel fijn zout en fijngema len zwarte peper won in de cate gorie smaakmakers. De jury be stond uit 250 distributiebedrij ven. BOURBON Met drank is het net als met bladen. Voortdurend vraag je je af of er wel behoefte is aan wéér een nieuw product. Makers Mark is een nieuw whiskeymerk op de Nederland se markt. Een bourbon, afkom stig uit Kentucky, en zich onder scheidend door een heel zachte smaak, aldus producent Rob Sa muels, wiens familie al 500 jaar whiskey's stookt. Ingrediënten zijn maïs, gemoute gerst en ro de wintertarwe, bronwater en een zes jaar durend verblijf in ei kenhouten vaten. Een fles van 70 cl. kost rond de 27,95 euro. ZUURKOOL-WIJN Goede ti ming. Terwijl we ons opmaken voor het zomerseizoen stuurt de vereniging van Elzas-wijnen een persbericht over zuurkool, en hoe geweldig Gewürztrami- ner en Riesling daar wel niet bij smaken. Dat komt, in de Elzas eten ze zomer en winter zuur kool. Terwijl het bij ons toch vooral een stamppot-ingrediënt is. De Elzas-wijnboeren wijzen op de kwaliteit van zuurkool in een salade, of de combinatie zuurkool-kip, en vinden dat we daar ook aan moeten. Met een Elzas-wijn uiteraard. Alsof je een excuus moet hebben die wijn te drinken. TRAKTEREN Hoe voorkom je dat kinderen op de basisschool iedere keer als er een klasgenoot je jarig is snoepgoed of een zak je chips naar binnen werken? Het antwoord is te vinden in het boek Ik deel uit! so keer trak teren op school. Wat te denken van verrassende creaties als een fruitcactus, een appelschildpad of een alohaba- naan? Het boek is uitgegeven door uitgeverij Tirion en het Voedingscentrum en kost 9,95 euro. Het blijft een beetje tobben met onze omgang met de rijkdom uit de zee. Vissers zuchten onder de strikte regelgeving, die hen vangst- en andere beperkingen oplegt. De zee zelf zucht onder de milieugevaren van overbevissing en temperatuurstijging. En de consument? Die weet soms nauwelijks de nog bestaande rijkdom te waarderen. door Jacques Hermus foto GPD Onze kokkels worden inge blikt als delicatesse naar Spaanse supermarkten geëxporteerd, terwijl wij ze in onze keuken versmaden. De zeeslak of wulk, die als bulot in Frankrijk niet in een zeevruchten schotel mag ontbreken, wordt hier vol afgrijzen terzijde geschoven. Spijtig, spijtig. Er is zoveel moois te doen met al die schelpen en schelpjes uit de zee. En dat is te zien in het boek Schelpdieren - verrukkelijk veelzij dig. Maartje Boudeling, voormalig chefkok van het beroemde Zeeuw se restaurant Inter Scaldes - tegen woordig tot twee sterren opge kookt door haar opvolger Jannis Brevet - verzamelt hierin traditio nele recepten en creaties van een aantal topkoks die de fraaiste ge rechten weten te maken van mos selen, oesters, St. Jacobsschelpen, wulken, zeeoren, alikruiken of scheermessen. Sergio Herman van restaurant Oud Sluis maakt een tartaar van zeebaars met venusschelpjes, Jan- nis Brevet laat zijn coquilles St.-jac- ques garen in hun eigen schelpjes en Peter Coucquyt van Kasteel Withof (Brasschaat, België) maakt een frisse 'salade du pecheur'. Het is niet verrassend dat er in het boek voornamelijk zuidelijke (met name Zeeuwse) koks zijn vertegen woordigd. In Zeeland, Brabant en België weten ze tenminste het schelpdier op zijn smaakwaarde te schatten. De Oosterschelde is en blijft de cu linaire broedplaats voor veel lek kers, hoezeer mossel- en oes terkwekers ook mopperen over die regelgevers in Den Haag. Schelpdieren, verrukkelijk veelzijdig (uitg. Imagebooks, 80 blz. geb., 24,95 euro)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21