Zeeland gaat de ruimte in LogicaCMG doet goede zaken in Nederland De Nood zet koperen lampen meer in de schijnwerpers 1 6 Donderdag 1 maart 2007 PZC Philips moet productie defibrillator aanpassen amsterdam - Philips heeft een waarschuwing gekregen van de Amerikaanse toezichthouder Food and Drug Administration (FDA). De FDA heeft opmerkingen over de problemen die er zijn met de draagbare defibrillatoren van het concern. Alhoewel Philips de pro blemen al heeft opgespoord en een aantal producten ook al heeft teruggeroepen, vindt de FDA dat Philips de productie moet aanpas sen. Dat moet problemen voorko men. Er zijn onder meer klachten over de aan/uit knop van de defi brillator. ANP Omzet Wolters Kluwer stijgt met 9 procent amsterdam - Wolters Kluwer haal de vorig jaar 9 procent meer om zet dan het jaar ervoor. Dat heeft het uitgeefconcern gisteren be kendgemaakt. De omzet van het bedrijf kwam uit op 3,7 miljard eu ro. De winst voor belastingen, ren te en afschrijvingen bedroeg 618 miljoen euro, een stijging van 16 procent ten opzichte van 2005. In het vierde kwartaal werd 1 miljard euro omgezet, een stijging van 8 procent. De nettowinst voor belas tingen kwam over die periode uit op 173 miljoen euro. ANP Economische groei VS valt lager uit washington - De Amerikaanse economie is in het vierde kwartaal met 2,2 procent op jaarbasis ge groeid. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Handel gisteren be kendgemaakt. Het gaat om een tweede raming. In een eerste ra ming, eind januari, werd gespro ken van een groei van 3,5 procent. Lagere investeringen en een daling in de vraag naar producten uit de VS in december droegen bij aan de wijziging van ruim 1 procent punt in het eerder berekende groei percentage. ANP/RTR Acties voor winstdeling Koninklijke Ten Cate almelo - Het personeel van Ko ninklijke Ten Cate gaat morgen de monstreren bij het hoofdkantoor in Almelo voor behoud van de winstdelingsregeling. Ook de vak bonden maken zich sterk voor de regeling. Momenteel hebben de Nederlandse werknemers recht op ongeveer tien procent van de tota le concernwinst. Volgens de raad van bestuur van Ten Cate is die re geling niet meer rechtvaardig, aan gezien inmiddels ruim driekwart van de omzet en winst buiten Ne derland wordt gemaakt. GPD Provincie gaat samen met NIVR en bedrijven onderzoek doen. door Jeffrey Kutterink middelburg - Zeeland wil vanuit de ruimte het probleem van de luchtkwaliteit aanpakken. Samen met het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling en Ruimte vaart zet ze in op vier projecten. Het NIVR heeft zijn oog laten val len op Zeeland. De PZC meldde in november dat het project 'Oog op Zeeland' is opgezet. Daarbij gaat het om het bedenken van prakti sche toepassingen van nieuwe technieken. Er wordt ingezet op vier projecten. Het eerste wordt uitgevoerd door het bedrijf Neo uit Amersfoort. Be staande lucht- en satellietfoto's van Zeeland worden vergeleken met nieuwe opnamen. Door ver schillen te markeren, wordt bij voorbeeld zichtbaar of illegaal is ge bouwd of bomen zijn gekapt. Samen met Argoss in Marknesse gaat de provincie en het RIVM de concentratie fijnstof meten in Nieuwdorp en Philippine. Daar mee krijgt de provincie inzicht in de hoeveelheid fijnstof boven de Westerschelde en in de Kanaalzo ne en de verspreiding daarvan over land. Samen met het Wageningse Water- watch onderzoekt de provincie of met satellietbeelden de grondwa terstand in de gaten kan worden gehouden. Informatie over verdam ping en verdroging kan worden ge bruikt om de landbouw nog effec tiever te maken. Zeeland gaat de ruimte in. Sa men met het NIVR en bedrijven zet de provincie een aantal pro jecten op. Ze wil onder andere in zicht krijgen in luchtvervuiling. Het European Space Agency (ESA) start onderzoeksprojecten op het gebied van luchtkwaliteit in Euro pa. Eén wordt in Zeeland uitge voerd in samenwerking met Argo ss en de provincie. Er wordt een computermodel ontwikkeld waar in luchtverontreiniging onder in vloed van meteorologische om standigheden en uitbreiding of ver mindering van industriële activitei ten kan worden berekend. Met be hulp van het model kunnen men sen tijdig worden gewaarschuwd voor ernstige luchtverontreiniging. Bijzonder is dat het model op re gionale schaal wordt ontwikkeld. door Jeffrey Kutterink middelburg - Elke dag schitteren ze in het nieuws. Al weet nauwelijks iemand dat het de koperen lampen van De Nood uit Middelburg zijn. Ze verlichten Nederlandse paleizen, het Binnenhof, de tuin van Alexander en Maxima, straten en menig historisch gebouw. Nu kun nen ook particulieren een lamp van De Nood kopen. De 'doodgewone' straatlantaarn is geen De Nood. „We maken alleen exclusieve buitenver lichting van koper, messing, brons en roestvast staal", vertelt directeur Gard van Hoof De veel al klassiek vormgegeven lampen zijn handge maakt. „Alleen de klinknagels kopen we in. En de masten laten we gieten, al zijn de mallen van ons. Alle profielen en scharnieren van de lampen maken we zelf. We hebben onderzocht of we in China konden produceren. Maar daar wordt lang niet de kwaliteit gehaald die we wil len hebben." Elke lamp wordt aan de Middel burgse Arnesteinweg met de hand vervaardigd en genummerd. Er zit een certificaat bij voor le venslange garantie. Handschoenen zijn bijgele verd om te voorkomen dat 'zure vingers' het ko per aantasten. Het bedrijf begon in 1924 als smederij. Nu werken er 20 mensen. „We leiden iedereen zelf op. Dat moet wel na het verdwij nen van de koperslagerij en de machinefabriek van de Schelde in Vlissingen. Zo hebben we een kok opgeleid tot koperslager." De tientallen modellen sieren straten in bij voorbeeld Sneek, Amsterdam, Utrecht en Den Haag. Al kloppen gemeenten en energiebedrij ven niet vanzelfsprekend meer aan bij De Nood. „Gemeenten moeten de aanleg van openbare verlichting Europees aanbesteden." Daarom timmert De Nood de laatste jaren meer aan de weg. Ook particulieren kunnen te genwoordig een De Nood kopen. Prijzen begin nen grofweg bij 1500 euro en lopen op naar ge lang de wensen, zoals in de lamp ingebouwde beveiligingscamera's. „Het blijft een De Nood", zegt Van Hoof over de prijs. „We doen geen concessies aan de kwaliteit en richten ons dus op de bovenkant van de markt." Het is dan ook niet de bedoeling dat het bedrijf fors gaat groeien. Jaarlijks worden er duizenden lampen gemaakt, ook naar ideeën van architecten of vormgevers. „Toch blijft kwaliteit belangrijker dan kwantiteit." foto Lex de Meester Triodos Bank gaat internationaal zeist - De Triodos Bank, die zich inzet voor duurzaam bankieren, gaat internationaal aandelen uitge ven. Particulieren en instituten kunnen intekenen voor de nieuwe certificaten, die het eigen vermo gen van de bank met zeker 30 mil joen euro moeten versterken. Door verhoging van het eigen ver mogen kan Triodos Bank verder groeien. De bank maakte dit be kend bij de presentatie van zijn jaarcijfers. Het bedrijf maakte mel ding van een nettowinst van 6,1 miljoen euro. ANP Automatiseerder heeft wel veel concurrentie uit lagelonenlanden. amsterdam - Het Verenigd Ko- ninkrijk blijft een lastige markt voor de Brits-Nederlandse automa tiseerder LogicaCMG, vooral we gens stevige concurrentie uit lage lonenlanden. In Nederland daaren tegen groeit het beursgenoteerde bedrijf fors. LogicaCMG wist een winst over 2006 te realiseren van 89,1 miljoen pond sterling (ongeveer 131 mil joen euro). Dat was een jaar eer der nog 68,8 miljoen pond. De om zet steeg van 1,8 miljard pond tot 2,7 miljard pond (ongeveer 4 mil jard euro). De cijfers zijn overeen komstig de verwachtingen van ana listen. In het Verenigd Koninkrijk behaal de de onderneming een totale om zet van 718 miljoen pond, een toe name van 0,9 procent. In Neder land kon LogicaCMG een omzet groei van 10 procent noteren tot 447,6 miljoen pond. Dat is meer dan de groei van de markt, zo meldde de automatiseerder. Hoewel de omzet beperkt is geste gen, is LogicaCMG wel te spreken over de gang van zaken in het Ver enigd Koninkrijk. De kosten zijn De Brits-Nederlandse automati seerder LogicaCMG boekte on danks concurrentie uit lagelonen landen een winst van 131 mil joen euro. fors gereduceerd en er zijn belang rijke contracten binnengehaald. De orderportefeuille is gezond, al dus LogicaCMG, en biedt goede kansen voor 2007. De omzet moet volgend jaar weer groeien, on danks de aanhoudende moeilijke marktomstandigheden. In Nederland is de markt voor it-dienstverlening sterk gegroeid, lichtte het bedrijf toe. Vooral de fi nanciële sector draaide goed. Logi caCMG heeft klanten als ABN Am- ro, Aegon en ING. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 16