Stoomcursus kapitalisme voor Chinese beleggers WgsSSS 1 'Ons advies is: Stilzitten als je geschoren wordt' Analist Leon Cornelissen van Iris PZC Donderdag 1 maart 2007 1 3 een Chinees 'vonkje' Aandeelhouders in China zijn geschrokken, maar niet verslagen. door onze correspondent Erwin Tuil Toen de 26-jarige Alan Hong tien dagen geleden zijn eer ste aandelen kocht, had hij niet gedacht zo snel wijzer te wor den. De Sjanghai Composite Index (SCI) kelderde afgelopen dinsdag met 9 procent en die crash sleepte beurzen elders in de wereld mee. „Primeurtje, hè", zegt pr-manager Hong wat cynisch in de trendy Pe- kingse bar Centro waar een drank- 'De economie groeit wel door. Eind deze week is het allemaal weer in orde.' je al snel zeven euro kost. „Voor het eerst dat Sjanghai de beurzen in Londen en New York zo beïn vloedt. Ze weten dat we er zijn." Hong zag de waarde van zijn aan delen fors kelderen. Nu hoopt hij dat de koersen de komende tijd weer opkrabbelen. „De 30.000 renminbi (3000 euro, red.) die ik in staal heb gestopt is spaargeld. Ik kan wachten. Ik hoor de net dat anderen gisteren enor me winsten hebben gemaakt, doordat ze een jaar geleden had den gekocht." Sinds vorig jaar ja nuari steeg de SCI met 130 pro cent. Dat de beurzen in Sjanghai en Shenzhen zo kwetsbaar blijken voor geruchten maakt Hong en an dere kleine aandeelhouders ner veus. De Chinese staatsmedia pro- Beurscrash beerden gistermorgen het beleg- gersvertrouwen te herstellen. De winstbelasting van 20 procent, be langrijkste aanleiding voor de crash van dinsdag, komt er niet. Hoe er wel gereguleerd wordt, blijft voorlopig onduidelijk. Hong en andere beleggers vragen zich intussen af wat er gebeurd zou zijn als er géén aan- en ver koopbeperkingen zouden zijn. „Nu mag je maar 10 procent van je aandelen per fonds per dag verko pen of bijkopen", zegt Jimmy Xu die voor een reclamebureau werkt. „Als de koersen echt in elkaar stor ten, blijf je dus altijd met 90 pro cent van je aandelen zitten. Dan ben je de controle over je geld kwijt. Dat had ik me nog niet zo gerealiseerd." De crash wordt gezien als deel van het kapitalistisch leerproces. Het verschil is alleen, zo merken Xu en zijn kennissen op, dat je van fond sen als in Hongkong en New York veel meer te weten kan komen. Bo vendien is de overheid voorspel baarder. „Die openheid is wel goed. Dat maakt beleggen veili ger", vindt Xu. „Maar we mogen al leen hier aandelen kopen." Veel kleine beleggers als Hong kwamen met de schrik vrij. Ande re beleggers ging het slechter af. Ziekenhuizen in Sjanghai meld den gisteren een sterke toename van het aantal spoedopnames met hartklachten. Hong zag voordat hij een borrel ging pakken dat de SCI al weer met bijna 4 vier procent gestegen was. „De Chinese economie groeit wel door. Aan het eind van de week is het allemaal weer in orde. We leren hier alleen maar van", zegt hij dapper. Als de koersen van de aandelen aan de aandelenbeurs plotseling sterk gaan dalen is er sprake van een beurskrach, of beurscrash. De bekendste beurscrash is die van 1929. Het is de eerste krach met we reldwijde gevolgen. Op 24 oktober 1929 begonnen de koersen op Wall- street te dalen. In de paniek die hierdoor ontstond, probeerde iedereen onmiddellijk zijn aandelen te verkopen, waardoor de koersen volledig inzakten. Veel mensen konden hun leningen niet terugbetalen waar door zijzelf en veel banken failliet gingen. Dankzij hun leidende positie in de wereldhandel sleepten de VS vervolgens de hele wereld mee in een laagconjunctuur. Op maandag 19 oktober 1987 maakten de beurzen wereldwijd een for se duikeling. Die dag zou de boeken ingaan als 'Zwarte Maandag'. De in dex in Amsterdam duikelde met 12 procent, de grootste daling op één dag. Ook New York toonde met minus 22 procent de grootste val van de Dow Jones in de geschiedenis. De Azië-crisis sleept het Damrak op 12 augustus 1998 mee in een vrije val. De wereldeconomie komt nog verder onder druk te staan door een sterk dalende dollar en de zwaarste economische crisis in Rusland sinds de val van het communisme in 1991. Het Damrak staat die dagen in het teken van paniekverkopen: particulieren, institutionele beleggers en handelaren gooien alles op de markt tegen elke prijs. Op 8 oktober 1998 zakt de AEX naar een dieptepunt van 827,67 punten om daarna langzaam weer op te krabbelen. De aanslagen op 11 september 2001 hadden een weerslag op de groei van de hele economie. Door de sombere schatting van de totale schade van de de aanslagen van 44 tot 73 miljard dollar, dalen de koersen we reldwijd. Wallstreet en Nasdaq kelderden meer dan 12 procent. Hier door is ruim een biljoen dollar aan beurswaarde in rook opgegaan. Een ingreep op de Chinese financiële markten sleepte de effectenbeurzen wereldwijd mee in een val. Gisterochtend lieten de meeste beurzen een verlies zien, van Sjanghai via Amsterdam en New York tot in Tokio.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13