Internationale koersval paniek bij particulier Geen 1 2 Donderdag 1 maart 2007 PZC Het domino-effect var Voor het eerst zorgde een flinke koersdaling op de Chinese beurs voor een wereldwijde veldslag op de aandelenmarkten. Dat is een teken dat China belangrijker is geworden in de wereld. Maar ook niet meer dan dat, zeggen beleggingsexperts. door Ans Bouwmans Illustratie Chantal van Wessei Economieën Azië in cijfers JAPAN Bruto Nationaal Product in 2006: 4.377,5 miljard dollar Groei BNP in 2002 - 2006: 1,7% Inflatie 2002 -2006: -0,2% Handelsbalans: 3,4% CHINA Bruto Nationaal Product in 2006: 2.677 miljard dollar Groei BNP in 2002 - 2006: 10% Inflatie 2002 -2006: 1,5% Handelsbalans: 4% INDIA Bruto Nationaal Product in 2006: 797,5 miljard dollar Groei BNP in 2002 - 2006: 6,8% Inflatie 2002 - 2006: 4,0% Handelsbalans: 0,4% ZUID-KOREA Bruto Nationaal Product in 2006: 787,6 miljard dollar Groei BNP in 2002 - 2006: 4,5% Inflatie 2002 -2006: 3.3% Handelsbalans: 2,2% eleggers zochten een excuus om te kunnen corrigeren', wil stelt Marc Leyder, China-expert en topman bij ABN Am- ro in België. De laatste maanden was het allemaal crescendo op de M J beurzen, beleggers hadden het idee dat het te goed ging en zijn er even uitgestapt. „Er werd gewacht op een vonk om de daling in te zetten." Bewijs voor de stelling van Leyder: vorige week steeg de in dex van de lokale beurzen in Sjanghai en Shenzhen maar liefst 13 pro cent. Maar dat leidde niet tot een reactie op andere beurzen, van Wall- street tot Damrak. De lokale beurzen in China staan nog steeds op flinke winst dit jaar. Sinds 1 januari 2006 zijn ze zelfs gestegen met 170 procent. Dat er nu stemmen opgaan in het Chi nese volkscongres om wat te doen aan de bubbel op de beurzen is op de lange termijn gezond, aldus Leyder. Maar op korte ter mijn kan het koersschommelingen veroorzaken. China is de vierde economie van de wereld. Het is belangrijk als pro ductiehaven van de wereld - met name voor de Verenigde Staten - maar de economische uitstraling van China naar westerse landen blijft beperkt. Van de totale Nederlandse uitvoer gaat minder dan 1 procent naar China, en het land is slechts verantwoordelijk voor 0,3 procent van onze totale buitenlandse investeringen, zegt Maarten Leen, hoofdeconoom van ING. „China is belangrijker geworden. Als dit op de beurs van Swaziland was gebeurd, had het geen effect gehad. Maar je mag hier niet de conclusie uit trekken dat China nu een economische factor van groot belang is. Het zal nog jarenlang een ontwikkelingsland blijven", aldus Leen. Ook staan de lokale beurzen van China eigenlijk nog in de kinderschoenen. Ze zijn nauwelijks toe gankelijk voor buitenlanders - die handelen in Chinese bedrijven via de beurs van Hongkong die veel minder daalde - en de Chinese kapitaal markt is nog niet erg ontwikkeld. Leen: „Het was vooral een kwestie van sentiment." Maarten-Jan Bakkum van ABN Amro Asset Ma nagement ziet dat anders. De invloed van Chi na wordt onderschat, zegt hij. „Als Chinese be leggers zich zorgen maken over een lokale ren teverhoging of andere maatregelen om de har de groei in te dammen, dan baart dat ook zor gen voor de wereldgroei." De aandelenmarkten hebben de afgelopen ja ren geprofiteerd van de ruime beschikbaar heid van geld, onder meer veroorzaakt door het geldoverschot in China, zegt hij. De felle reactie op de beurzen de afgelopen da gen is het gevolg van een samenloop van om standigheden, zeggen verschillende analisten. De ontwikkelingen in Iran baren zorgen en de financiële markten zijn al een tijdje onzeker over de conjunctuur in de VS. De economische groei vertraagt, maar de vraag is hoeveel. Alan Greenspan, oud-voorzitter van het Amerikaanse stelsel van centrale banken, sprak in Hongkong over de Amerikaanse economie en nam het woord recessie in de mond, legt Leon Cornelis- sen van Iris, het researchbureau van Robeco en Rabo bank uit. „Dan gaan alle alarmbellen af" TAIWAN Bruto Nationaal Product in 2006: 346,4 miljard dollar Groei BNP in 2002 - 2006: 3,1% Inflatie 2002 -2006: 0,7% Handelsoverschot: 7,0% HONG KONC Bruto Nationaal Product in 2006: 177,7 miljard dollar Groei BNP in 2002 - 2006: 4,3% Inflatie 2002 -2006: -1,3% Handelsbalans: 8,9% bron: The Economist Bij internetbank Alex zaten de beleggers gisteren aan hun beeldscherm geklon ken, zegt Marcel Kalse, onderzoe ker en hoofd productontwikkeling bij de internetbroker. ,,'s Morgens was er al net zoveel gehandeld als normaal op een dag." Ook op dinsdag was het drukker dan normaal. Maar van paniek was geen sprake. Dat zegt ook Jon- neke van Staveren, woordvoerster van concurrent BinckBank. „Er was meer activiteit, maar onze be leggers raken niet zo snel in pa niek." Gisteren werd er bij Alex vooral gespeculeerd op koersher- stel, zo blijkt uit een analyse van de transacties, ,,'s Morgensvroeg hadden we twee keer zoveel verko pers als kopers. Maar aan het eind van de ochtend speculeerde 67 pro cent op koersherstel." Dat bete kent dat beleggers aandelen kopen of via opties inspelen op een door hen verwachte koersstijging. Analist Leon Cornelissen (Iris) denkt evenmin dat beleggers zich een hoedje zijn geschrokken. „Wij vinden dit wel een gezonde correc tie." Hij wijst erop dat er geen echte re denen zijn voor een beurscrisis. „De aandelen zijn niet te duur. De koerswinstverhouding - de winst verwachting voor de komende 12 maanden gerelateerd aan de beurs koers - is neutraal." Wel kan de mineurstemming nog even aanhouden, verwacht hij. „Ons advies is: stilzitten als je ge schoren wordt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12