Binnenland Aan uitzetting kleeft risico Bos belooft behoud koopkracht voor middeninkomens Verlangen naar echte winter Winsemius wil Kamp in plaats van Rutte AutoTrack.nl Dier op bezoek 4 I Woensdag 28 februari 2007 PZC Oud-WD-minister laat in Nieuwe Revu kritisch geluid horen. den haag - Oud-minister Pieter Winsemius heeft zich in Nieuwe Revu kritisch uitgelaten over WD-leider Mark Rutte. Hij is bo vendien lovend over de kwalitei ten van Henk Kamp, oud-minister van Defensie en nu WD-Kamer- lid, als leider van de liberalen. Winsemius vindt dat zijn WD 'ei genlijk een twee-partijen-partij is': „Er is een conservatieve vleugel met Rita Verdonk als boegbeeld en er is een progressief-offensieve vleugel - zeg maar de lijn-Rutte. Vroeger had je lui als Wiegel en Bolkestein. Je kon het met ze eens zijn of niet, maar zij hadden de vi sie en de persoonlijkheid om deze twee stromingen in de WD te ver enigen. En wel: Met een onder scheidend verhaal. Dat mis ik. Het is de vraag of Rutte erin zal slagen zo'n goed verhaal voor het voet licht te brengen." Voor Rita Verdonk, de oud-minis ter die nu in de Tweede Kamer zit, is het wat Winsemius betreft 'aan passen of wegwezen'. Gevraagd naar Kamps kwaliteiten om WD-leider te worden, zegt Winsemius: „Ik zou het héél span nend vinden, Henk Kamp in die positie. Ik zou me kostelijk met hem vermaken. Hij is authentiek." Winsemius zei gisteren de sugges tie dat hij Rutte 'zou afvallen', ver re van zich te werpen. Voor Rutte is daarmee de kous af Asielzoeker weet niet welke informatie over hem wordt verstrekt. DEN haag - Uitgeprocedeerde asiel zoekers lopen nog altijd risico's door de wijze waarop de Neder landse overheid hen aan vertegen woordigers van het land van her komst presenteert. Zo weet de be trokkene niet welke informatie wordt verstrekt en kan hij daar door niet aangeven of daarin risi co's schuilen. Dat blijkt uit onderzoek van de Na tionale Ombudsman, Alex Bren- ninkmeijer. Die maakte gisteren de resultaten bekend van zijn stu die naar de presentatie van uitge procedeerde asielzoekers voor hun uitzetting. De Ombudsman advi seert dat er altijd een Nederlandse ambtenaar en zo nodig een tolk aanwezig is. Het land van her komst zal dat wel moeten accepte ren. In zijn algemeenheid vindt Brenninkmeijer dat een uitgepro cedeerde asielzoeker meer open heid moet krijgen over wat hem of haar te wachten staat. Uit het onderzoek blijkt niet dat voormalige asielzoekers gevaar lo pen doordat tijdens de presenta ties expliciet asielgerelateerde infor matie is verstrekt. Het rapport toont wel aan dat door de manier waarop presentaties gebeuren ge voelens van angst en onzekerheid kunnen ontstaan. Het ministerie van Justitie zegt blij te zijn met de conclusie dat er geen gevoelige gegevens worden overlegd die gevaar opleveren voor de asielzoekers. Het zal de kritiek punten van de Ombudsman bekij ken en ter harte nemen, aldus een woordvoerder gisteren. Staatssecre taris Nebahat Albayrak (Vreemde lingenbeleid) zal de Tweede Ka mer hierover informeren. De presentatie van uitgeprocedeer de asielzoekers en illegalen is sinds begin dit jaar een taak van de nieu we Uit het onderzoek blijkt niet dat voormalige asielzoekers gevaar lopen doordat tijdens de presen taties expliciet asielgerelateerde informatie is verstrekt. we Dienst Terugkeer en Vertrek. Daarvoor was de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) daarmee belast. De Ombudsman constateert dat de procedure in het verleden te on doorzichtig was. Aanleiding voor zijn onderzoek waren vier indivi duele klachten over de verstrek king van vertrouwelijke gegevens. Ook Vluchtelingenwerk Neder land had om het onderzoek ge vraagd. Die organisatie onder schrijft de oproep van Brennink meijer tot meer transparantie. Het onderzoek spitste zich toe op de presentatie van ex-asielzoekers uit Armenië, Azerbeidzjan en Sy rië en de manier waarop die daar over werden geïnformeerd. Manager Sander van den Hout haalt z'n zelf gerestaureerde 280 SE door de shredder als u ook maar één fout bouwjaar op onze site vindt. De betrouwbaarste check. AutoTrack 't\ kW PETER UTRECHT - Het Wilhelmina Kinder ziekenhuis staat sinds kort bezoek van huisdieren toe. Uit onderzoek bleek dat kinderen dat wilden. Er komt een speciale ruimte voor. door Erwin Buter en Peet Vogels DEN haag - De middeninkomens hoeven de komende jaren niet te vrezen voor hun koopkracht. Het kabinet komt met maatregelen om die groep te ontzien. Dat zegt vice- premier en minister van Financiën Wouter Bos. WD-leider Mark Rutte viel het ka binet vorige week hard aan over het inkomensbeleid. Volgens Rut te gaan de maatregelen om de lage re inkomens te helpen ten koste van de middeninkomens, gezin nen met een inkomen vanaf dertig duizend euro. „Dat kan de WD helemaal niet zeggen", meent Bos. „Het geld voor de koopkracht is nog hele maal niet verdeeld." De PvdA-lei- der en nieuwe minister van Finan ciën wil juist dé middeninkomens ontzien de komende jaren. „We hebben voldoende geld voor de koopkracht. Nu grijpen de midden inkomens vaak naast allerlei voor zieningen als de huur- en kinder toeslag omdat ze net te veel verdie nen. Dat maakt hun positie pre cair." Gezinnen met kinderen krij gen daarom andere voordelen, zo als de gratis schoolboeken. Voor de middeninkomens zonder kinde ren denkt het kabinet nog na over extra maatregelen. Bos zegt dat hij over vier jaar kan worden afgere kend op 'een eerlijke inkomenspo litiek'. De hoge inkomens moeten wel meer gaan betalen, vindt Bos. Maar de topsalarissen in het be drijfsleven worden voorlopig niet aangepakt. Het kabinet gaat niet verder dan een wet die de onder nemingsraad het recht geeft om ad vies uit te brengen over de salaris sen en bonussen van de bestuur ders. Voor de publieke en semi-publie- ke sector, zoals zorginstellingen en woningbouwverenigingen, is het kabinet wel streng. Daar mogen de salarissen in de toekomst niet ho ger zijn dan dat van de minis ter-president. PAT 15 MdD& ,scMr Morgen eindigt volgens meteorologen de warmste winter ooit. door Dick Hofland DE BILT - Het was de tijd van koek en zopie, van zwieren en zwaaien, van toertochten over dichtgevro ren plassen en meren. En de Elfste dentocht. Met weemoed denkt Henk Vos terug aan winters met sneeuw en ijs, zoals menige Hol landse meester ze heeft vereeu wigd. Niet alleen omdat hij schaat sen verkoopt, maar de manager van Viking vindt dat de vier seizoe nen bij Nederland horen. „Het is nu heel abnormaal", zegt Vos. „Negen jaar achter elkaar heb ben wij al geen echte winter ge had. Drie jaar geleden is er in het noorden nog heel even op na tuurijs geschaatst en dat is het." In een gewone winter verkoopt hij 110.000 paar schaatsen, nu waren het er nog geen tienduizend. Bij Wim Hu ijsman, boswachter in Kootwijk, liepen de mieren de he le winter over het bureau. Zijn lie velingsvogel de boomleeuwerik kan hij al enkele weken bewonde ren en dat is voor hem een onge woon genot. „Als ik om me heen kijk, denk ik: het lijkt wel lente", zegt hij. „Het is altijd wel mooi buiten, maar toen het een paar weken even had gevroren, dacht ik toch: ha, lekker, dit moeten we hebben. Een bos in de sneeuw was er ook al niet bij, terwijl dat toch een van de mooi ste dingen is, die er bestaan." In plaats daarvan heeft de zanglijs ter het hoogste woord. Nooit wa ren wilde zwijnen zo vruchtbaar. Nimmer was het zo druk bij de op vang van reptielen, want de ont snapte exotische dieren vroren niet dood. Mensen waren ook be ter af, want er stierven er minder dan ooit in een winter. Er vielen ongeveer tweeduizend minder do den dan vorig jaar. Kinderen ruilden sneeuwpret in voor een dagje WinterEfteling, waardoor het pretpark een topsei- zoen had met 400.000 bezoekers. Het kon er af, want een gezin be spaart volgens energiebedrijf Nuon 50 euro aan stookkosten. Het past allemaal bij 'de zachtste winter ooit', zoals Rob Sluiter van het KNMI de voorbije maanden bestempelt. Voor meteorologen loopt de winter van 1 december tot 1 maart. „Deze winter is met 6,5 graden de warmste ooit. Nor maal is 3,3 graden." Sluiter stelt dat de seizoenen al een tijdje aardig in de war zijn. Juli was zeer heet en augustus ineens heel nat. Vanaf september is het omgeslagen en sindsdien is het veel te zacht. Het was de zachtste herfst ooit en dat geldt nu ook voor de winter. „Dit heeft niets meer met winter te maken", vindt Sluiter. „Volgens mij verlangen veel Nederlanders naar een echte, ouderwetse winter."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4