Vluchtelingenwerk Goes mag blijven Zoeken in Goes-West naar Scholen De Kring en De Wissel werken aan nieuw onderdak Einde samenwerking met Kapelle achtervolgt college Reimerswaal Strukton Betonbouw legde toe op viaduct éi W't 26 Woensdag 28 februari 2007 PZC Schooldirecteuren J. Gernler (r.) en M. Provoost in het verpauperde ge bouw aan de Bergweg in Goes. foto Willem Mieras Locatie aan Bergweg komt na bouwvak onder de sloophamer. door Lilian Dominicus GOES - Praktijkschool De Wissel en VSO De Kring zitten januari 2009 in een splinternieuw ge bouw. De nieuwe locatie: Bergweg 6. De bouw van het pand kost ten minste vier miljoen euro. Het huidige, verpauperde en leeg staande schoolgebouw gaat na de bouwvak dit jaar nog tegen de vlakte. Op dezelfde plek, ongeveer met dezelfde contouren, komt een twee verdiepingen hoog modern gebouw. Met veel kunststof en glas aan de voorkant en baksteen aan de achterkant. Renovatie van het huidige pand bleek te duur. De directeuren van beide scholen willen op de nieuwe locatie de krachten bundelen. Tegelijkertijd benadrukken ze dat de identiteit van de scholen overeind blijft. Zo komen er twee aparte ingangen en houdt elke school eigen lokalen. Het nieuwe schoolgebouw wordt een ruimte waar beide scholen een aparte ingang en eigen loka len hebben. Ze delen daarnaast een groot aantal voorzieningen. „We zijn allebei aan nieuwbouw toe", verklaart directeur J. Gernler van De Wissel. „Onze scholen heb ben relatief weinig leerlingen. Daardoor krijgen we van de over heid minder geld." „Door samen werking kunnen we meer vierkan te meters benutten", vult M. Pro voost, directeur van De Kring aan. Zo delen de scholen straks een technieklokaal, een eigen gymzaal en een keuken met een aangren zende aula. Ook komt er een groenlokaal met kas en een 'werk- plein'. Daar kunnen leerlingen van beide scholen leren straten te ma ken. Provoost: „Zonder de samen werking hadden we keuzes moe ten maken. Dan moeten we de leerlingen bijvoorbeeld naar een gymzaal elders laten fietsen. Of hadden we geen techniekruimte permanent kunnen inrichten. Ik heb misschien maar drie leerlin gen die daar gebruik van maken. Maar doordat De Wissel ook leer lingen techniek heeft, kan het wel." De heren zijn ook trots op de spreek-/behandelkamer die op de tweede verdieping komt. Daar is ruimte voor zorgfaciliteiten voor de leerlingen, zoals logopedie en orthopedagogie. Verder willen ze allerlei milieuvriendelijke foefjes in het gebouw verwerken. Vrijwilligersorganisatie moet medelanders helpen in te burgeren. door Frank Balkenende GOES - De Stichting Vluchtelingen werk en Nieuwkomers Goes blijft lokaal een rol spelen bij de inbur gering van mensen met een ver blijfsvergunning. De Goese raads fracties willen verder met de vrij willigersorganisatie. Dat bleek gisteren in de commissie maatschappelijke ontwikkeling. Die besprak de Wet Inburgering en de gemeentelijke verordening die daarvoor moet worden opge steld. De wet, die januari is ingegaan, maakt voor inburgering en maat schappelijke begeleiding van mede landers marktwerking mogelijk. De gemeente kan begeleiding en ondersteuning dus inkopen bij wie ze wil. Coördinator L. Willem van Vluch telingenwerk Goes hield gisteren dan ook een pleidooi voor con tractverlenging. Dat bleek eigenlijk geen punt van discussie. PvdA'er M. van Heugten vond het logisch dat Goes opnieuw in zee gaat met de vrijwilligersorganisatie, omdat die al tien jaar goed werk laat zien. Andere fractiewoordvoerders dach ten er net zo over. Willem is blij met dat politieke hart onder de riem. „Het is vooral een pluim voor die honderd vrij willigers die zich al jaren voor mensen van buitenlandse komaf inzetten." Daarnaast, erkent hij ook, is Vluchtelingenwerk voor de gemeente een vrij goedkope orga nisatie. „Ik ben de enige beroeps kracht, dus feitelijk zit de gemeen te Goes voor een dubbeltje op de De Goese raadsfracties willen de maatschappelijke begeleiding van mensen die moeten inburge ren, straks overlaten aan Vluchte lingenwerk. eerste rang. Dat zit ze overigens al tien jaar." Vluchtelingenwerk wil niet alleen mensen helpen in te burgeren, maar ook zorgdragen voor werk of ze begeleiden op de weg daar naar toe. Volgens Willem raken nieuw komers het snelst thuis in de sa menleving als ze een baan heb ben. „We werken daarvoor samen met de landelijke organisatie Em ploy, waarvan de vrijwilligers uit het bedrijfsleven komen. Employ probeert vluchtelingen aan werk te helpen en zorgt daarbij voor taaiondersteuning." Willem vindt dat gemeenten zich niet blind moeten staren op de Wet Inburgering, die alleen geldt voor mensen die al een verblijfs vergunning bezitten. „Er is een gro te groep die ook maatschappelijk moet worden begeleid. Denk aan asielzoekers, in procedure of uitge procedeerd, en niet in laatste de minderjarigen daaronder. Ook zijn er mensen die op straat zwerven." Oppositie twijfelt aan integriteit gemeentebestuur. door Luc Oggel KRUININGEN - Het college van bur gemeester en wethouders van Rei merswaal heeft gisteravond ander maal een veeg uit de pan gekregen over de manier waarop het het sa menwerkingsverband ReiK met Kapelle heeft beëindigd. Wethouder J. Sinke kreeg zelfs een motie aan zijn broek van de Chris tenunie, maar die werd door geen van de andere fracties gesteund. Opvallend genoeg ook niet door Leefbaar Reimerswaal, terwijl frac tievoorzitter M. Weststrate giste ren behoorlijk van leer trok tegen Sinke. De beëindiging van het samenwer kingsverband op onder meer het gebied van vergunningen was al eerder uitvoerig besproken, maar zorgde gisteravond weer voor com motie. De handelwijze van B en W in deze kwestie en daaruit voortvloeiend de verhouding tus sen raad en college stonden nu centraal. Hoewel het college in dit Burgemeester en wethouders van Reimerswaal hebben vanuit de raad opnieuw veel kritiek ge kregen over de beëindiging van de samenwerking met Kapelle. geval strikt genomen geen verant woording hoeft af te leggen aan de raad, neemt die het achterhouden van informatie hoog op. De discussie, die over het alge meen een herhaling van zetten was van die in de opinieraad van drie weken terug, kreeg op den duur een hoog bekvecht-gehalte. De merkbaar geïrriteerde wethou der vroeg zich vertwijfeld af hoe het college de raad beter kan infor meren. Terug naar de commissie vergaderingen, opperde Weststra te. De kwestie is na gisteravond nog niet afgedaan: op 15 mei staat een gesprek met de rekenkamercom missie gepland. door Harmen van der Werf 's-HEER ARENDSKERKE - Strukton Betonbouw heeft geld toegelegd op de bouw van het nieuwe spoor wegviaduct bij 's-Heer Arendsker- ke. De ondergrond bleek minder stabiel dan gedacht, meldde direc teur M. Smitt gistermiddag als oor zaak bij de officiële overdracht van het kunstwerk. Was Smitt maar even op bezoek gegaan bij oudere bewoners van 's-Heer Arendskerke die de bouw van het oude, afgebroken viaduct in 1933-1934 hebben meegemaakt. M. Geuze was elf jaar. Hij herinner de zich nog goed dat de aannemer in die tijd het grondlichaam voor het viaduct had gemaakt. „Weet je wat er gebeurde? De bodem van de sloten kwamen omhoog. Het is daar poelgrond, een slappe soort veengrond." Strukton Betonbouw heeft daar dus ook mee te maken gehad bij de bouw van het nieuwe viaduct, die plaatsvond van juli tot eind de cember vorig jaar. „Een knap staal tje werk", vond Geuze de manier waarop het karwei door de combi natie Strukton Betonbouw-Rasen- berg is uitgevoerd in opdracht van de provincie. Het oude kunstwerk was in de oor log beschadigd en aan vervanging toe. Voor fietsers was het ook niet veilig. De Goese kinderwethouder Suzan van Dijke gaf dat volmon dig toe in een filmpje dat voor de officiële opening was gemaakt. Zij reed jaren over het viaduct naar de basisschool in 's-Heer Arendsker ke. „Het is zeker beter geworden", zei ze. De streekeigen viaductnaam werd daarna onthuld: Coosaard. Naar een middeleeuwse polder. Het via duct wordt in mei afgemaakt door het aanbrengen van een definitie ve asfaltlaag. Enquêtes worden opgehaald door leden van local board. door Rob Faardekam GOES - Inwoners van Goes-West zagen gisteren tijdens het avond maal opeens een muziekgezel schap voorbij trekken. Een stuk of tien 'local boarders' liep achter de muziek aan om deur aan deur de onlangs uitgedeelde enquêteformu lieren op te halen. Een local board is een groep men sen uit een wijk - met een geva rieerde samenstelling - die aan de slag gaat om de zorgen en de dro men van mensen uit hun buurt in kaart te brengen en daar iets mee te doen. „Maar dan moeten we wel weten wat die zorgen en dro men zijn", zegt Manon Kluijfhout, die de groep namens de gemeente ondersteunt. Om die reden is onlangs een vra genlijst onder de inwoners van de wijk verspreid. Daarin wordt on der meer gevraagd wat ze missen in de wijk, of er genoeg activitei ten zijn en of ze zouden vertrek ken als ze voor hetzelfde geld een zelfde soort huis zouden kunnen kopen in een andere buurt. Van de op handen zijnde sloop van een groot aantal huurwoningen en die te vervangen door nieuwe huizen, werd geen gewag gemaakt, maar ongetwijfeld hebben een aan- 'Als ik zie hoe succesvol deze actie is verlopen, krijg ik zeker goede moed' tal mensen dat zelf aangekaart on der het kopje 'zorgen'. De leden van het local board trok ken gisteren tussen vijf en zeven uur langs de deuren om de formu lieren weer op te halen. Ze werden daarbij geholpen door raadsleden van de PvdA en GroenLinks. Om hun actie luister bij te zetten had den ze jeugdcorps Confetti uit Goes gevraagd mee te lopen. Volgens Kluijfhout worden de pa pieren persoonlijk opgehaald om een praatje te kunnen maken met mensen en niet alleen op het for mulier te lezen wat hun zorgen en dromen zijn. „Een ander voordeel van deze manier is dat je veel meer respons krijgt dan wanneer mensen de enquête zelf moeten in leveren. We hebben honderden formulieren opgehaald. Veel men sen hadden het papier al keurig voor ons klaargelegd." Overigens zijn nog niet alle straten gedaan. Een paar leden van het board gaan vanavond nog eens de hort op, want hoe meer reacties, hoe beter het beeld over wat er leeft in Goes-West. Omdat de enquête een groot aan tal open vragen bevat - en sommi ge mensen flink wat hebben ge schreven - zullen de leden van het local board wel een paar weken no-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 46