Actiegroep vraagt om duidelijk drugsbeleid Bomendijken Onderzoek naar effecten Wet Maatschappelijke Ondersteuning Hulst wil steiger veer Perkpolder niet kopen Nieuwe acties voor kerk Lamswaarde 26 Woensdag 28 februari 2007 PZC Z De Grens is Bereikt vraagt aandacht van Tweede Kamer. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het nieuwe kabinet moet Terneuzen en andere grens gemeenten op korte termijn duide lijkheid geven over de regelgeving voor een stringent gedoogbeleid voor soft drugs. Dat stelt de Ter- neuzense actiegroep De Grens is Bereikt. Ook zal Den Haag de burgemees ters in de grensregio's duidelijke ju ridische handvaten moeten aanrei ken die mogelijk maken om bij overlast koffieshops ook daadwer kelijk te sluiten. De actiegroep, die de overlast van het drugstoerisme in Terneuzen in ventariseert, gaat daar op aandrin gen bij leden van de Tweede Ka mer. De Kamer debatteert deze week over het nieuwe regeerakkoord van Balkenende IV. Daarin is ook een passage opgenomen dat het ka binet koffieshops die zich niet aan de regels houden zonder pardon wil gaan sluiten. Door verschillende interpretaties van die regels wordt er op dit mo ment volgens de actiegroep te wei nig gedaan. De actiegroep signaleert dat 'de overheid de zorgen van duizenden Terneuzenaars systematisch baga telliseert en niet serieus neemt'. Als de actiegroep aanklopt bij het Openbaar Ministerie in Middel burg om op te treden, dan wijst justitie terug naar de burgemees ter van Terneuzen. „Op zijn beurt wijst deze ambts drager de actiegroep voor dezelfde acties naar de betrokken officier van justitie", aldus de Terneuzense actiegroep Terneuzense actiegroep wil dat er duidelijke wetgeving komt voor het voeren van een strikt gedoogbeleid met betrekking tot koffieshop. De Grens is Bereikt spreekt van een 'pingpongspel met bezorgde inwoners van Terneuzen'. Dit 'pingpongspel' spitst zich met na me toe op de interpretatie van de overlastcriteria uit de Opiumwet en het moment wanneer de burge meester tot handhaving kan overgaan als die worden overschre den. „Kortom: burgers zijn hier het slachtoffer van onduidelijke defini ties en wetgeving rondom het ge doogbeleid. Het eindresultaat: inac tiviteit." De actiegroep hoopt binnenkort in de praktijk door duidelijke regel geving 'het structurele probleem van de groeiende overlast door burgers en overheid samen opge lost kan worden'. Tweede Kamerleden krijgen bin nenkort dan ook een uitnodiging van de Actiegroep de Grens is Be reikt om zich persoonlijk op de hoogte te komen stellen van de si tuatie rond de verkoop van drugs in de gemeente Terneuzen. door Peter Oggel TERNEUZEN De invoering van de Wet Maatschappelijke Ondersteun- ning (WMO) heeft binnen twee maanden geleid tot 'ongewenste en onaanvaardbare effecten'. Dat concludeert het Terneuzense Groer.Links-raadslid Peter Clijsen. In vragen aan B en W van Terneu zen zet Clijsen vraagtekens bij de werking van het zogeheten Zeeuw se Model, samenwerking op basis van gelijkheid door verschillende zorgverleners. Clijsen: „Van verschillende kanten bereiken ons signalen dat de invoe ring van de WMO bij de thuiszorg ongewenste effecten tot gevolg heeft. Terwijl het model zou garan deren dat de kwaliteit van de zorg gehandhaafd zou blijven en dat cliënten hun vertrouwde zorg zou den behouden." GroenLinks twijfelt daar aan op ba sis van geluiden uit het veld. Clij sen vertelt dat hij deze week nog heeft gesproken met een vertegen woordigster van de Seniorenraad. „Dan hoor je dat er in de praktijk van alles blijkt te zijn veranderd. Mensen krijgen plotseling geen thuiszorg meer. In een aantal geval len is er zelfs sprake van wonder baarlijke genezingen, zou je zelfs denken." GroenLinks wil dat B en W zich in de materie verdiepen en nagaan wat er precies mis is. Volgens Clij sen lijkt het er twee maanden na de invoering op dat indicatiestel ling strenger dan voorheen wordt toegepast en dat er niet of nauwe lijks rekening wordt gehouden met de thuissituatie van cliënten. Hij denkt dat het nieuwe beleid leidt tot kwaliteitsvermindering van de thuiszorg en dat daardoor ook de zelfstandigheid (wonen) van de cliënten vermindert. Groen Links vreest ook ontslagen bij thuiszorgorganisaties, omdat deze zorgverleners steeds vaker werken met zogeheten alphahulpen, klei ne zelfstandigen diue voor een paar uur in de week helpen in de huishouding. GroenLinks wil dat B en W van Terneuzen snel een re giobreed onderzoek instellen en op grond van de uitkomsten wijzi gingen in het beleid doorvoeren. Inplanten bomendijk Lamswaarde om tekort te benadrukken. door Raymond de Frel HULST - Weet je waarom dat wei land aan de Roversbergsestraat in de polder bij Lamswaarde nog geen akker is? Omdat er vroeger een boerderij stond. Ploeg dat stuk grond maar eens om. Levert niets op. Ja wel, een kapotte ploeg. Want de fundering van de boerde rij is onverwoestbaar. Daarom is dit weiland nog steeds weiland. Bart Dingemanse van de Land- schapswacht en Rudie Geus van Landschapsbeheer Zeeland weten dat, maar wie nog meer? En juist daar ligt het doel van hun beide or ganisaties: de hoofdstructuur van een landschap voor iedereen zicht baar maken. Of nog beter, behou den en behoeden. Samen met een aantal coUega's maken zij deze dinsdagochtend een statement richting overheidsinstanties: er is geld nodig voor het behoud van monumentale landschapselemen ten. „Neem nou deze dijk, die in particulier bezit is. Vroeger ston den hier Canadese populieren, die op een gegeven moment gekapt zijn om veiligheidsredenen. De ei genaar zet zelf liever geen nieuwe bomen neer, want met name het onderhoud kost veel geld. Wij plaatsen nu zestien zwarte populie ren (duurzamer dan de Canadese variant), drie walnotenbomen en zeven knotwilgen", zegt Geus. Dingemanse vult hem aan: „Het verdwijnen van dit soort bomen- dijken is een langzaam proces. Een leek ziet het niet, totdat hij een oude kaart bekijkt. En dan stelt hij vast dat het jammer is dat ze er niet meer zijn, omdat het best mooi zou zijn om daar te fietsen of te wandelen." In de jaren vijftig en zestig zijn veel Zeeuws-Vlaamse binnendij ken, ooit aangelegd als bescher ming van de aangelegde polders te gen de zee, beplant met populie ren. Hoofdreden? Houtproductie. De voorbije jaren vond een ware kaalslag plaats, omdat veel bomen kaprijp waren en dood hout in de kruin hadden. Het herstel van de beplanting aan de Roversbergsestraat wordt met 1400 euro betaald via het project Landschapswacht. Maar om de be planting op alle Zeeuwse bomen- dijken er pico bello bij te laten staan is veel meer geld nodig. Zee land telt 1200 kilometer bomendij ken, waarvan 960 kilometer is be- 'Een leek ziet het niet, totdat hij een oude landschapskaart bekijkt' plant. „De overheid geeft helemaal geen subsidie. Het jaarlijkse tekort voor onderhoud bedraagt 960.000 euro. We restaureren in Nederland op particuliere grond eenmalig gra tis dertig monumentale land schapselementen. Daarmee willen we inzichtelijk maken wat het on derhoud van erfgoedelementen in het landschap kost. Er is in elk ge val een structureel tekort voor on derhoudswerk. Dat willen wij aan de kaak stellen", aldus Dingeman se. Geus: „Instanties als het water schap en Staatsbosbeheer dragen heus ook een steentje bij, maar in dit geval betreft het particuliere dij ken. Da's een heel ander verhaal." Monumentale landschapselementen - Het onderhoud van 960 kilometer bomendijken in Zeeland kost jaarlijks 960.000 euro. Dat is ook meteen het tekort, omdat er geen subsidies worden verstrekt. De Landschapswacht vindt dat de overheid eigenaren van monumentale landschapselementen, al dan niet boer, actief moet benaderen om een fi nanciële vergoeding voor onderhoud te bieden. - Om de politiek daarvan te overtuigen, wordt een onderzoek uitgevoerd. Gemeente wacht derde vaarseizoen Perkpolder- Hansweert af. door Raymond de Frel HULST - De gemeente Hulst voelt er vooralsnog niet voor om de aan legsteiger en ponton in Perkpolder over te nemen van de Stichting Fiets een rondje met een pontje. Het college van burgemeester en wethouders wil daarover aan de hand van bezoekersaantallen pas eind dit jaar nadenken. Dan is het derde vaarseizoen achter de rug. Schipper L. de Brouwer van rede rij De Atol heeft de intentie om zijn toeristische veerverbinding tussen Perkpolder en Hansweert een permanente status te geven, maar beseft dat dit lastig wordt. „Met subsidie is het nu haalbaar en hopelijk later op eigen kracht. Hoe het volgend jaar moet? Ik weet het nog niet. Sponsoring, meer hulp van de gemeente... Er zal iets moeten gebeuren, want op dit moment is het een héél onze ker verhaal." De Brouwer: „Eigenlijk is op dit moment niemand eigenaar van de steiger en het ponton. De stichting 'Fiets een rondje met een pontje' gaat namelijk binnenkort over in de stichting Marketing en Promo tie Zeeland Delta. En die wil de steiger en het ponton niet hebben. En dus ligt het nu weer op het bordje van de gemeente Hulst, want zij heeft een paar jaar gele den bij monde van voormalig wet houder B. Pauwels toegezegd de steiger na drie jaar over te nemen. Maar dat wordt nu weer glashard ontkend." Wethouder T. Maas kent die ver sie, maar kan er niet veel mee. „Die toezegging is namelijk nooit op papier gezet. Wij willen niet Wethouder T. Maas van Hulst ziet de toekomst van het toeristische pontje tussen Perkpolder en Hansweert somber in. foto Camile Schelstraete het risico lopen dat we volgend jaar met een steiger en ponton zit ten, terwijl er geen gebruik meer van wordt gemaakt. Want we moe ten ook reëel zijn. In het eerste jaar had het pontje 1900 bezoe kers, vorig jaar een dikke 1200. Als die aantallen zich doorzetten, zien wij het somber in. Ik bedoel: als er dit jaar weer weinig mensen mee varen, moet je ook zo eerlijk zijn om te zeggen dat het niet haalbaar is om de verbinding voort te zet ten. Hoe jammer dat ook zou zijn. Voorlopig is de stichting 'Fiets een rondje met een pontje' nog steeds eigenaar van de steiger en het pon ton. Het was de bedoeling om de stichting eind 2006 op te heffen, maar de integratie in Marketing en Promotie Zeeland DQlta is nog niet rond." LAMSWAAROE - De fondsenwer- vingsgroep voor de restauratie van de kerk in Lamswaarde richt zich met haar laatste acties specifiek op de gulle gevers onder inwoners en oud-inwoners van het dorp. Dat is een van de redenen van de informatieavond die vandaag 19.30 uur plaatsvindt in De Vier Jaarge tijden in Lamswaarde. Daar wordt niet alleen de actuele stand van za ken over de restauratie van de kerk uit de doeken gedaan. Ook is er een toelichting op de financiële kant van dat omvangrijke karwei. Voor de restauratie begon, stelde het parochiebestuur zich ten doel 200.000 euro bijeen te brengen. Dankzij een genereuze gift van maar liefst 100.000 euro is dat be drag inmiddels binnen. De fond senwervers hopen met hun laatste acties onder bevolking van Lams waarde en omgeving nog eens 50.000 euro bijeen te brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38