Geld en werk Notarissen goedkoper maar ook duurder 'I PZC Woensdag 28 februari 2007 21 Dankzij de marktwerking zijn de notaristarieven voor woningtransacties iets goedkoper geworden, maar de rekening voor een testament steeg fors. door Rik Elfrink De marktwerking in het notariaat heeft het be oogde doel gemist, con cludeerde de Koninklij ke Notariële Beroepsorganisatie (KNB) onlangs. De tarieven voor het inschrijven van een woning transactie en een hypotheekakte zijn weliswaar gedaald, maar de kosten van persoonlijke documen ten, zoals bijvoorbeeld een testa ment, zijn flink omhoog gegaan. De KNB maakt zich ernstige zor gen over de tariefsstijging: „Wij hebben altijd geroepen dat markt werking de prijzen voor familie rechtelijke aangelegenheden om hoog drijft", aldus woordvoerster Mieke Berkers van de KNB. „In acht jaar tijd zijn de tarieven voor ALLEMENSEN Bobby Brown moet een maand de cel in Zanger Bobby Brown (38) moet van een Amerikaanse rechter dertig dagen achter de tralies, tenzij hij alsnog met ruim veer tienduizend euro aan alimenta tie voor zijn kinderen over de brug komt. De Amerikaanse r&b-zanger, die in scheiding ligt met gewezen superster Whitney Houston, werd afgelopen week einde aangehouden terwijl hij een cheerleaderswedstrijd van zijn dochter in Massachusetts bij woonde. Het meisje is een van de twee tienerkinderen uit een eerder huwelijk van Brown. Daan Schuurmans presenteert spelshow Acteur Daan Schuurmans gaat een spelshow presenteren bij RTL4. Vanaf vrijdag 23 maart is hij te zien in het programma Voor de rest van je leven (21.30 uur). Het programma wordt sa men met de BankGiro Loterij ge maakt. Deelnemers maken kans op een geldprijs die maandelijks op hun bankrekening wordt ge stort. Dat kan zijn voor een aan tal maanden, maar ook voor de rest van hun leven. Schuurmans speelde onder meer in Keyzer De Boer, Costa! en Phileine zegt sorry. Begrafenis Anna Nicole uitgesteld Het Hof van Beroep in de Ameri kaanse staat Florida heeft maan dag beslist dat de voormalige playmate Anna Nicole Smith voorlopig niet op de Bahamas mag worden begraven. Het hof kwam daarmee tegemoet aan een verzoek van de moeder van Smith, die haar dochter in Texas wil begraven. Een lagere recht bank bepaalde eerder dat het lichaam van Smith moest wor den overgedragen aan de voogd van haar zes maanden oude dochter. Die wil Smith begraven in Nederland zijn op dit moment in totaal 1500 notarissen actief, die verdeeid zijn over ongeveer 900 kantoren. Sinds de vrije markt in 1999 is ingevoerd, zijn er 200 notarissen bijge komen. Het percentage vrouwen onder de notarissen is met bijna 14 procent laag te noemen. Dat is opvallend, omdat zo'n 60 procent van de kandidaat-notarissen vrouw is. Van de notariële studenten is zelfs 70 procent vrouw. Volgens notarissen schrikken veel vrouwelijke kandidaten terug voor het gegeven dat het vak moeilijk in deeltijd te vervullen is. persoonlijke zaken met 12 procent gestegen. Onze verwachting is dus uitgekomen." De benodigde stukken voor de overdracht van een huis en een hy potheek kosten bij de notaris in middels 8 procent minder dan in '999- „Dat is voor de consument natuurlijk positief nieuws", zegt Berkers. „En toch is de achterlig gende ontwikkeling zorgelijk. Een huis, en daarmee een hypotheek, is niet voor iedereen bereikbaar. Een grote groep mensen heeft er niks aan dat de tarieven op dit ge bied dalen. Dezelfde mensen wor den nu wel geconfronteerd met ho gere kosten als het gaat om bijvoor beeld echtscheidings- en trouwak ten." Volgens Berkers is de tariefs ontwikkeling goed te verklaren. „Bij de meeste kantoren was de praktijk voor familierecht verliesge vend. De praktijk voor onroerende zaken bracht bij de notaris de winst binnen. Daarmee was als het ware sprake van kostensubsi- die." De lagere kosten voor notaris akten bij hypotheken en woning aankoop zijn voor een belangrijk deel terug te voeren op de intro ductie van vergelijkingssite www.degoedkoopstenotaris.nl in 2000. voor de consument zeker vruch ten afgeworpen. Men is zich echt bewust van de mogelijkheid om te kiezen en voor de laagste prijs te gaan." Berkers erkent dat sommige mensen sneller kiezen voor goed kopere notarissen. „En toch zie je dat een deel van de mensen liever met een bekende notaris zaken doet. Ze willen daar best iets meer voor betalen, omdat ze weten dat de zaak goed afgewikkeld wordt." Mede door de tarievenstrijd is een flinke toename van het aantal no tarissen, zoals de overheid acht jaar geleden wilde, beperkt geble ven. Er was gerekend op forse groei, omdat het vestigingsbeleid werd vrijgegeven. „Iemand die zes jaar kandidaat-notaris is geweest kan met een goed ondernemers plan een eigen praktijk beginnen. Dat kan op iedere plek in Neder land. Een commissie van deskundi gen toetst of het plan kans van sla gen heeft. In die commissie zit een aantal zwaargewichten, onder wie iemand van het ministerie van Jus titie. Niemand heeft er natuurlijk iets aan wanneer een notaris zich op een onmogelijke plaats vestigt en vervolgens failliet gaat. Dat is niet goed voor het imago van het vak." Ruim de helft van de nota riskantoren maakt via de ze internetpagina de prij zen openbaar. „In het be gin gingen de tarieven flink om laag, maar nu zie je dat het onge veer stabiliseert", aldus directeur Peter Ruys van DGN, dat de site exploiteert. „Onze aanpak heeft De notaris is een man op de Bahamas naast haar vorig jaar overleden zoon. Verhuizing Beckhams wordt realitysoap ria, zegt haar manager Simon Fuller. „We hebben voor NBC ge kozen omdat zij Vic's geweldige gevoel voor humor goed aanvoe len." Victoria Beckham krijgt haar ei gen realitysoap op de Ameri kaanse zender NBC. Naar ver luidt heeft NBC een kleine 15 miljoen euro over voor het programma, dat gaat over Victoria's verhuizing naar Amerika. Echtgenoot David gaat voor Los Angeles Galaxy spelen. Het is nog niet bekend of David en hun drie zoon tjes ook op tv komen. Amerikaanse tv-zenders stonden in de rij voor een reality- show met Victo- Victoria Beckham foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21