Dossier klopt, toch 'pilot error' Uit rechtszaken voor het Medisch Tuchtcollege blijkt dat onvolledige dossiers vaak de OOrZaak zijn van medische Jouten Hoogleraar Gezondheidsrecht Johan Legemaate PZC Woensdag 28 februari 2007 I 1 3 Fouten in medische informatie-overdracht voerd, biedt volgens Van der Wal niet de volledige oplossing. In het nieuwe regeerakkoord staat dat het elektronisch patiëntendossier in 2009 moet zijn ingevoerd. De In spectie wil dat er binnen drie maanden uniforme regels zijn over de manier waarop patiëntin formatie voor een operatie wordt verzameld. Binnen twee jaar moe ten deze standaardregels in alle Ne derlandse ziekenhuizen van kracht zijn. Het aanstellen van een re gie-arts bij elke operatie, moet bin nen een jaar gerealiseerd zijn. Voorzitter Joan Leemhuis van de Nederlandse Vereniging van Zie kenhuizen zet vraagtekens bij de haalbaarheid van de deadlines. „We willen de problemen grondig aanpakken en geen broddelwerk le veren. En omdat er veel partijen bij het probleem betrokken zijn, zal dat de nodige tijd kosten." Leemhuis benadrukt dat de door de Inspectie geconstateerde proble men al lang bij de ziekenhuizen be kend waren en dat er ook al veel gebeurt om ze op te lossen. „We zijn volop bezig met de elektroni sche patiëntendossiers en in 2008 beginnen we in tien ziekenhuizen met een hypermodern veiligheids managementsysteem. De Inspec- foto Hollandse Hoogte tie is daar van op de hoogte." Dr. H. Brom, voorzitter van de Ne derlandse Vereniging voor Heel kunde (NVvH) en chirurg in het Kennemer Gasthuis in Haarlem herkent zich in het rapport van de inspectie. „De manier waarop in formatie van de patiënt wordt op geslagen en verwerkt, kan veel be ter. Ik heb zelf ook bij herhaling ontdekt dat essentiële gegevens niet op die plek te vinden waren, waar ik ze verwacht. Als ik sta te opereren, loop ook ik mopperend van de operatiekamer naar het se cretariaat omdat ik belangrijke in formatie niet heb." Beruchte Zeeuwse medische misser raakt kern van de zaak. door Claudia Sondervan Alles was gegaan zoals het operatieprotocol voor schreef, die januaridag in 2002. De aanmelding op het opera- tierooster, het voorbereidend be zoek van de chirurg aan de patiën te, de overdracht van de bejaarde vrouw van de verpleegafdeling aan de operatieafdeling tot de narcose- voorbereiding. Toch gebeurde die dag in Zieken huis Walcheren de meest spreek woordelijke medische misser die een patiënt overkomen kan. Bij de installatie van de instrumen tentafel werd de chirurg gevraagd aan welk been hij ging werken. Zonder aarzelen koos de arts. Het bleek het verkeerde been dat hij bij de vrouw amputeerde. Oor zaak: in alle formulieren ontbrak steeds de aanduiding: 'rechterbo venbeen'. Dat hadden vijf opeen volgende verantwoordelijken over het hoofd gezien. De gebeurtenis schokte het Vlissingse ziekenhuis door alle afdelingen heen. De In spectie voor de Gezondheidszorg stelde een onderzoek in, maar eerst ploos het ziekenhuis zelf na wat er misgegaan moest zijn. De vrouw, diabete, heeft na de rampzalige operatie alsnog de am putatie van het meest aangedane been moeten ondergaan. Protocollen zijn niet zaligmakend, zolang het mensen zijn die eraan moeten voldoen, concludeerde de Inspectie. 'Pilot-error' blijft voorko men. In Ziekenhuis Walcheren deed dat jaar de markeerstift zijn intrede bij de patiëntcontacten. Bij ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen en de Ooster- scheldeziekenhuizen was de water vaste marker al langer in gebruik om misverstanden uit te sluiten over alle lichaamsdelen waarvan een mens er normaliter meer heeft dan één. Niet dat een chirurg voortaan op de pijl afgaat. Controle, op te ple gen handeling, de nodige voorzie ningen, conditie van de patiënt en diens identiteit, blijft tot op het laatste moment cruciaal. De Inspectie van de Gezond heidszorg constateert ernstige tekortkomingen in organisatie van en communicatie binnen ziekenhuizen. De gevolgen hier van kunnen ernstige gevolgen hebben. Enkele voorbeelden op een rij: Een suikerpatiënt komt in het ziekenhuis terecht voor een heupoperatie. De heupoperatie wordt uitgevoerd, maar de hoe veelheid insuline die de patiënt na de operatie krijgt toege diend blijkt veel te laag te zijn. De patiënt verkeert gedurende een week in een hyper situatie (bloedsuiker van 30 in plaats van 7) en is nauwelijks bij be wustzijn. Een 15-jarige patiënt is ernstig ziek ten gevolge van een blinde darmoperatie. Hij moet daarom gedurende lange tijd in bed lig gen. Door zijn leeftijd staat hij onder behandeling van zowel een kinderarts als een arts voor volwassenen. Door het lang in bed liggen bestaat het gevaar voor trombose. Echter het be leid ten aanzien van het voorko men van trombose blijkt voor kinderen anders te zijn dan voor volwassenen. Door gebrek aan of onvoldoende communi catie tussen beide artsen is er geen anti-trombose medicatie gegeven. Een paar weken nadat de patiënt wordt ontslagen, wordt trombose bij hem gecon stateerd. Een patiënt moet voor een be handeling van een slaapstoornis naar een ander ziekenhuis. De ze patiënt heeft blijvend hersen letsel en epilepsie overgehou den aan een ongeluk in een ver verleden. De patiënt vraagt aan de arts uit het eerste zieken huis om informatie uit het verle den door te sturen naar de nieu we arts. Dit blijkt vervolgens niet te gebeuren omdat de arts dit niet relevant acht. De arts in het tweede ziekenhuis schrijft een medicijn voor (antidepressi vum). De patiënt neemt het middel in en is gedurende 3 tot 4 dagen totaal van de wereld. Later blijkt dat in de contra me dicatie staat dat dit middel niet gegeven mag worden bij epilep sie. De arts vermeldt vervol gens dat hij niet kon weten dat de patiënt aan epilepsie lijdt. Een patiënt die aan hemofilie lijdt, moet voor het trekken van een verstandskies naar de kaak- chirurg. Hij wordt verwezen naar een ander ziekenhuis dan waar hij onder behandeling staat voor hemofilie. De kaak- chirurg in het nieuwe zieken huis vraagt op advies van de pa tiënt in het andere ziekenhuis het dossier op. Deze kaakchi- rurg blijkt ook daadwerkelijk het dossier ontvangen te heb ben en overleg gepleegd te heb ben met de behandelende arts betreffende de hemofilie. Als de patiënt op de volgende af spraak komt om de kies te trek ken, blijkt er ineens een vervan gende kaakchirurg te zijn. De patiënt vertrouwt de situatie niet. Hij wil eerst de benodigde medicijnen innemen en stelt vragen aan de kaakchirurg. De ze kaakchirurg is niet op de hoogte van de situatie. Hij blijkt het dossier uit het andere zie kenhuis niet te hebben. Ook blijkt er geen overleg te zijn ge weest tussen de twee kaakchi- rurgen. De patiënt wordt bot behandeld door de kaakchirurg, er is geen tijd om de medicij nen in te nemen. Uiteindelijk is de patiënt woedend naar huis gegaan. De kies is een andere keer getrokken. Een patiënt heeft ten gevolge van een blindedarmoperatie twee drains in zijn buik. De spe cialist geeft opdracht aan de verpleegkundige om de verkeer de drain eruit te halen. Dit heeft tot gevolg dat de patiënt onnodig, enorm veel pijn heeft. Deze drain had nooit zonder verdoving er uit gehaald mogen worden. Een patiënt is herstellende van een bijnieroperatie. Hij krijgt hiervoor bloedverdunners toe gediend. Het verplegend perso neel weet niet hoe het appa raat dat de bloedverdunners toedient, ingesteld moet wor den. Als gevolg hiervan krijgt de man in korte tijd een veel te grote hoeveelheid bloedverdun ners toegediend. Dit heeft zeer ernstige inwendige bloedingen tot gevolg. De man moet weer geopereerd worden en er ont staat voor hem een levensbe dreigende situatie. Tijdens een dienst op zaterdag ochtend treft een chirurg op een afdeling een man met een acuut buikprobleem. Zij besluit tot operatie. Na diverse tele foontjes mag de patiënt naar de operatiekamer. Per ongeluk wordt een andere patiënt naar de operatieafdeling gebracht, die met een heupfractuur ook zat te wachten op een operatie. Deze patiënt is erg onrustig. Hij antwoordt niet adequaat op be groeting of vragen. Snel wordt hij in narcose gebracht. Zodra de chirurg de buik open snijdt is duidelijk dat deze man geen buikproblemen heeft. Dan pas worden dossiers geraadpleegd en namen geverifieerd. Na het sluiten van de buik, wordt de man alsnog aan de heup geope reerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13