Gekrompen maar toch gekoesterd 20 Dinsdag 27 februari 2007 PZC NAMEN Candia In de noordwesthoek van het eiland Tholen, op weg naar Flipland, ligt de boerderij van Brooymans. Wie Brooymans zegt, denkt in Zeeland natuur lijk meteen aan Zeeuwse trek paarden, Terecht, de Brooy mans' hebben een aantal schitterende 'Belgen' en ont breken zelden op manifesta ties. Hun boerderij is ook bijzon der: gebouwd in een halve carrévorm in donkere steen en aan de onderkant zwart ge maakt (gewarnast). Een vorm die doet denken aan Zuid-Bel- gië en Noord-Frankrijk. Dat klopt ook, want de eige naar tijdens de 2e helft van de 19e eeuw was een rijke Fransman uit dat grensgebied (Clayssens uit Lille, of op z'n Vlaams gezegd Rijssel). Die gaf de boerderij z'n huidige gedaante in Frans-Henegouw se stijl. De naam van de boerderij is ook bijzonder: Candia. Enig speurwerk van Wim Hey- broek - deskundige uit Tho len - bracht de herkomst van die naam aan het licht. Can dia is de oude naam van He- raklion, de hoofdstad van het Griekse eiland Kreta. Ooit, in de 13e eeuw, hadden de Vene- tiaanse marineschepen Kreta veroverd en er een nederzet ting gesticht. Toen is de naam Candia bedacht. En hoe komt Candia in Tho len? Waarschijnlijk via een nog eerdere eigenaar van een vroegere boerderij op die plaats. Dat was een bankier uit Antwerpen, signeur Ca ters. Die had denkelijk een ka pitaal verdiend door handel met de Venetianen. Hij kocht daarvan een al lang bestaande hoeve en doopte die met de welluidende naam Candia. Met dank aan de kooplieden in Venetië en Kreta. Gerard Smallegange Brijdorpe foto's Dirk-Jan Gjeltema De gekrompen dorpen vallen nauwelijks op in het landschap. Toch zijn ze bij menig Zeeuw bekend en worden ze gekoesterd. Dat blijkt uit de reacties op de oproep in Buitenge bied, om gegevens over gekrompen dor pen in te zenden. door Rinus Antonisse ke en Klaaskinderkerke, beide bij de herverkaveling weggeëgaliseerd; Brijdorpe; Looperskapelle; Eikerzee; Ellemeet, niet het huidige dorp, maar twee kilometer zuidelijker ligt heel eenzaam het kerkhof van het oude Ellemeet; Westenschouwen, vervallen na ver zanding van de haven. In alle gevallen werd de kerk na de Reformatie afge broken, behalve in Ellemeet, waar de sloop in 1954 werd uitgevoerd. Over Looperskapelle, tussen Eiker zee en Scharendijke, schrijft inwoner K. de Broekert dat er tot de Tweede Wereldoorlog nog veel voorzie ningen waren: postkantoor, bakkerij, tramhalte, krui denierswinkeltje en een café. Nu nog 20 woningen met ongeveer 40 inwoners. Veel van Beenhakkers dorpen komen ook in andere reacties voor. Ook nog andere namen. Thea Weststra- te uit Oost-Souburg voert Vlake op, waarvan de kerk in 1802 is afgebroken, meldt C. F. Stevense uit Middel burg. Hij geeft ook Bakendorp Bij Baarland en Schel lach bij Gapinge aan. K. Flipse uit Koudekerke schrijft dat Schellach tijdens het beleg van Middelburg (1572-1574) is verwoest. De huidige buurtschap ligt aan de weg tussen Middelburg en Veere. Flipse wijst ook op Brigdamme (kerk in 1562 in brand gestoken). George Sponselee uit Hulst ziet Walsoorden als ge krompen dorp, waar de kerk in 1574 door de Water geuzen zwaar werd beschadigd. Hij wijst erop dat Kuitaart er nooit in is-geslaagd uit te groeien tot een echt dorp. Ten zuiden van de Vogelkreek ontstond als zelfstandige parochie Pauluspolder, met tot mid den 19e eeuw een eigen kerk. Die verdween naar buurtschap Rapenburg of Stoppeldijk (i860). G. de Roos uit Vlissingen maakt melding van Welzin- ge, boven Ritthem. Ooit met een eigen kerk, waar schijnlijk eerste helft 17e eeuw verdwenen. Nu herin nert hof Welzinge aan de voormalige parochie, even als de Welzingepolder. In het Zuidambacht van de heerlijkheid Kloetinge lag Sint Maarten in de Groe, weet M. I. Flipse-Zachariasse uit Biggekerke. Met een kapel, gewijd aan de heilige Martinus van Tours. Een vloedberg markeert nu dat daar mensen woonden. Vergeet Coudorpe niet, waarschuwt de Borselse kro niekschrijver Jan de Ruiter. Niet verzwolgen door de zee, maar gewoon ontvolkt. Het lag bij Driewegen en boeren rond Coudorpe kochten liever een vrijko mend spulletje in de Driewegenpolder. Het dorp Driewegen werd de woonkern en Coudorpe ging te loor. Resten van de kerk werden gebruikt als zink- steen voor de zeedijk. Völckerdorp Wat Ad Beenhakker uit Middelburg niet weet van het Zeeuwse landschap, past in het scherm van een mobieltje. De dor pen in de gemeente Veere en die door overstroming zijn verdwenen buiten beschouwing la tend, schudt hij zo 19 gekrompen dorpen - ooit aan zienlijk, met kerk - uit zijn mouw. De meeste liggend op Schouwen-Duiveland. Op Walcheren noemt Beenhakker Nieuwerkerke bij Arnemuiden. De kerk verdween in 1574, het dorp is helemaal weg. Nieuwerve bij Ritthem was heel klein. Het bestond uit een kasteel met boerderij en een kerk. De boerderij staat er nog; kerk en kasteel wer den in 1574 verwoest. In Zeeuws-Vlaanderen kent hij Heille (kerk afgebroken in 1572) het naar Waterlandkerkje verplaatste Water land. Dorp en kerk werden afgebro ken na de moord op dominee Stuer- bout in 1668. Tholen heeft volgens Beenhakker nog twee bijzonder mooie gekrom pen dorpen. In beide gevallen wer den de kerken afgebroken, maar zijn kerkhof en dorpsstraat nog herken baar. Het gaat om Schakerloo (kerk gesloopt in 1576, het kerkhof was tot voor kort nog in gebruik) en Westker- ke (kerk afgebroken in 18e eeuw). Op Zuid-Beveland komt Beenhakker op vier stuks: Baarsdorp, kerk afgebro ken in 1880; Sinoutskerke, kerk ver dween in 1906; Oud-Sabbinge, kerk weg in 1805 en het dorp is in feite niet gekrompen; Völckerdorp is het jongste gekrompen dorp. Hier stond van 1910-1920 een rooms katholiek kerkje; de school (in gebruik van 1907-1935) bestaat nog. J. Vogelaar uit Kapelle stuurt er foto's van. Negen verkleinde en verdwenen dor pen op Schouwen-Duiveland. Been hakker somt op. Capelle, bekend van het verhaal over de Februariramp 1953; Nieuwerkerke Schutje, kerkhof nog zichtbaar, maar ernstig verminkt door aanleg van een weg; Duivendij-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20