Iran lanceert eigen raket Armoede VS neemt fors toe Komeet jager scheert langs oppervlak Mars Door brand getroffen Indonesische veerboot zinkt op weg naar Jakarta 6 Maandag 26 februari 2007 PZC Ruim 16 miljoen Amerikanen lijden gebrek. washington - De verschillen tus sen arm en rijk in de Verenigde Staten zijn groter dan ooit en het aantal allerarmsten is in drie de cennia niet zo hoog geweest. Dat blijkt uit een onderzoek van het Amerikaanse krantenconcern Mc- Clatchy. Bijna zestien miljoen van de 300 miljoen Amerikanen leven in die pe armoede, blijkt uit de laatst be schikbare bevolkingsgegevens uit 2005 die zijn geanalyseerd. Dat is ruim een kwart meer dan in 2000. 'Allerarmst' is een gezin van vier met twee kinderen dat van min der dan 9903 dollar (7540 euro) per jaar moet rondkomen. Dat be drag is de helft van de door de overheid vastgestelde armoede grens. Voor individuen is het crite rium 5080 dollar (3868 euro) of minder. Deze groep vormt 43 pro cent van de in totaal 37 miljoen Amerikanen die in 2005 onder de armoedegrens leefden. Dat percen tage was sinds 1975 niet zo hoog. Een op de zes kinderen in de VS groeit op in behoeftige omstandig heden. Van alle armen is bijna 35 procent jonger dan 18, terwijl een kwart van de totale bevolking jon ger dan 18 is. De VS telden in 2005 bijna 300 miljoen inwoners. Affo-Amerika- nen en Spaanstalige Amerikanen zijn relatief oververtegenwoordigd in de groep allerarmsten. De ar moede is het grootst in de zuidelij ke staten. De toegenomen armoede staat in scherp contrast met de economi sche opleving sinds 2001. De ge middelde lonen in de VS blijven achter bij de flink toegenomen ar beidsproductiviteit, terwijl de be drijfswinsten en topinkomens maar blijven stijgen. Sinds 2000 is het aantal Amerika nen dat onder de armoedegrens leeft met 6 miljoen toegenomen. President Ahmadinejad zegt dat islam gebruik kernwapens verbiedt. teheran - Iran heeft dit weekein de met succes zijn eerste zelfge maakte ruimteraket gelanceerd. De raket bereikte een hoogte van 150 kilometer alvorens aan een pa rachute terug te keren naar de aar de. Iran werkt al jaren aan een ruimte vaartprogramma. In 2005 werd met een Russische raket de eerste Iraanse satelliet gelanceerd, de Si- na- 1. De lancering gooit olie op het vuur in de discussie over het om streden Iraanse nucleaire program ma. Een raket kan immers ook (kern)wapens vervoeren. De islamitische traditie verbiedt het gebruik van massavernietings- wapens, inclusief nucleaire wa pens. Dit zei de Iraanse president Mahmoud Ahmadinejad zaterdag in Teheran tegen een vredesdelega- tie van de Amerikaanse kerken. Iran is volgens hem niet van plan kernwapens te ontwikkelen. Ahmadinejad zei tegen de Ameri kaanse christenen dat Iran geen haatgevoelens koestert tegen de rjl In het weekeinde waarin Iran zijn eerste zelfgemaakte ruimteraket lanceerde, zei president Ahmadi nejad dat zijn land nooit een kernwapen zal gebruiken. Verenigde Staten. Het was een van zijn zeldzame contacten met be zoekers uit de VS, de aartsvijand van Teheran. Iran heeft vorige week een resolu tie van de Veiligheidsraad gene geerd die het land oproept het ver rijken van uranium te staken. Sinds begin november is 66 kilo uranium verrijkt, aldus een rap port van het Internationale Atoom agentschap in Wenen. Volgens Ahmadinejad heeft Iran als ondertekenaar van het non-pro liferatieverdrag het recht kernener gie te ontwikkelen. Onlangs zei hij dat Iran nooit zijn nucleair pro gramma zal opgeven omdat dit zeer belangrijk is voor de ontwik keling en de eer van het land. President Iran klaagt over 'tomatencomplot' teheran - De Iraanse president Ahmadinejad zei gisteren dat de vijanden van Iran proberen de islamitische republiek op de knieën te krijgen door de prijs van tomaten en ander voedsel op te drijven. Door de stijgende prijzen krijgt zijn regering steeds meer kritiek. De critici wijten de gestegen kosten aan het beleid van de regering en niet aan de sancties van de Vere nigde Staten. Iran kampt met een inflatie van 16 procent. JAKARTA - Het dodental door de brand op de veerboot Levina voor de kust van het Indonesi sche eiland Java is opgelopen tot 41. Vissers von den gisteren nog eens 21 lijken. Op de Levina brak donderdag brand uit. Hulpverleners hebben zo'n 280 mensen gered. Tientallen mensen wor den nog vermist. Het schip werd gisteren terugge sleept naar de haven van Jakarta toen het plotse ling zonk met onderzoeksteams en journalisten aan boord. Een cameraman kwam daarbij om. Een andere cameraman en twee onderzoekers worden nog vermist, foto Jurnasyanto Sukarno/EPA Cuineese president vervangt premier conakry - De Guinese president Lansana Conté heeft gisteren na een overeenkomst met vakbonden besloten zijn premier te vervan gen. Dat moet een crisis beëindi gen die de afgelopen weken meer dan honderd mensen het leven kostte. Op hun beurt maken de vakbonden van het West-Afrikaan se land in ruil voor het vervangen van de premier een einde aan hun algemene staking. Duizenden mensen ontvluchten Mogadishu mogadishu - Duizenden inwoners van de Somalische hoofdstad Mo gadishu zijn zaterdag op de vlucht geslagen wegens het oplaaiende ge weld. Hele wijken stroomden leeg, meldden ooggetuigen zaterdag. Ge vechten op vrijdagavond tussen re geringssoldaten en niet-geïdentifï- ceerde schutters eisten zeker tien levens. Onder de doden zouden ze ker vijf kinderen zijn. Piraten kapen schip met VN-voedselhulp nairobi - Piraten hebben voor de kust van Somalië een door de Vere nigde Naties gecharterd schip ge kaapt met 1800 ton voedselhulp van het VN-wereldvoedselpro- gramma WFP aan boord. De wate ren voor de noordoostkust van So malië zijn berucht vanwege pirate rij. De zeerovers laten een buitge maakt schip en zijn bemanning meestal na het betalen van losgeld gaan. Dode door ongeluk met trein in Engeland londen - Een treinongeval in het Engelse graafschap Cumbria heeft vrijdagavond een 84-jarige vrouw het leven gekost. Ruim zeventig passagiers van de hogesnelheids trein liepen verwondingen op. Vol gens getuigen was er een luide knal te horen voordat de trein, die bijna 150 kilometer per uur reed, ontspoorde. De oorzaak was moge lijk een defecte wissel. Schwarzenegger wil dat VS Irak verlaten washington - De Californische gouverneur Arnold Schwarzeneg ger keert zich tegen partijgenoot president Bush en wil een tijdpad voor de terugtrekking van militai ren uit Irak. De Amerikanen wil len volgens hem niet opnieuw een oorlog met een open einde, zoals in Vietnam. Het Witte Huis en de Democraten moeten samen naar een oplossing zoeken in plaats van elkaar te bestrijden, stelt hij. Basic Instinct 2 wint 4 Golden Raspberries los angeles - Basic Instinct 2 is za terdag onderscheiden met de Gol den Raspberry (Gouden Fram boos) voor slechtste Amerikaanse film. Sharon Stone, die net als in deel 1 weer meespeelde, werd de slechtste actrice. In totaal won Ba sic Instinct 2 vier 'Razzies'. Paul Verhoeven, die het wereldwijd zeer succesvolle deel 1 regisseerde, bedankte voor het vervolg. darmstadt - Tijdens zijn 7 miljard kilometer lange reis door het heel al heeft de Europese komeetjager Rosetta een beslissende manoeu vre succesvol uitgevoerd. De 1 mil jard euro kostende sonde scheerde gisterochtend op 250 kilometer af stand over het oppervlak van Mars en was tijdelijk onbereikbaar voor het controlecentrum op aarde. Na een kwartier radiostilte werd het contact weer hersteld, meldde de Europese ruimtevaartorganisatie ESA. De belangrijkste onderdelen draaiden in die spannende minu ten op batterijen die niet voor die taak zijn ontworpen. De satelliet maakte gebruik van de zwaartekracht van Mars om zijn koers aan te passen. Rosetta is drie jaar geleden gelanceerd en moet in 2014 aankomen bij de komeet 67P/Choerjoemov-Gerasimenko. Rosetta vloog achter Mars langs, waardoor het begeleidingsteam in het controlecentrum in het Duitse Darmstadt tijdens de radiostilte niet wist of de satelliet nog op koers lag. Bovendien moest de son de het 24 minuten doen zonder het zonlicht dat zijn twee zonnepa nelen voedt. Dat Rosetta een koers had waar door Mars tussen de zon en sonde kwam te staan, werd onoverkome lijk toen de lancering van Rosetta drie jaar geleden werd uitgesteld. Het doel van Rosetta is om als eer ste sonde met een komeet mee te vliegen en er in een baan omheen te draaien. Darna moet een lander op de kern van 67P/Choerjoemov-Gerasimenko onderzoeken hoe de ijsklont, naar mate die de zon nadert, verandert in een stof- en gasafstotend projec tiel. Wetenschappers hopen dat het onderzoek meer informatie geeft over de ijslichamen en het ontstaan van het heelal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6