Zeeland De liefde voor een oude brommer gaat soms ver Middelburgse Boksschool ligt zwaar onder vuur Veel spijt dat Strandtent Panta Rhei in Vlissingen verwoest door brand 14 I Maandag 26 februari 2007 PZC B.O.L.U.Z. beijvert zich voor het behoud van de bejaarde bromfiets. door Willem van Dam 's-HEER ARENDSKERKE - De kuiven reden op een Kreidler, de progres- sievelingen op een Puch en de meisjes van de mms op een Moby- lette. De kantoorbediende en de fa brieksarbeider bezaten een Berini en de bejaarde sukkelde kalmpjes voort op een Solex. Zó ging dat, ongeveer veertig jaar geleden. Gisteren leek het of die jaren even waren teruggekeerd in 's-Heer Arendskerke, waar in het Heer Arendhuis een hobbybeurs werd gehouden voor liefhebbers van be legen bromfietsen. B. O. L. U. Z. luidt de naam van de organiserende vereniging. Ze heb ben er destijds, bekent voorzitter Christiaan Matthee, lang over ge daan ('We hebben er heel wat bier tjes voor moeten drinken') om tot die naam te komen; B.O.L.U.Z.: Bromfiets Oldtimer Liefhebbers Uit Zeeland. Twee jaar geleden werd de vereniging opgericht en ze telt iets meer dan zestig leden. De doelstelling van de vereniging luidt, zo staat plechtig in de statu ten geschreven, 'het bevorderen van behoud, gebruik en kennis van oldtimer bromfietsen'. En hoe gebeurt dat? Via de Boluz Bode bijvoorbeeld (met daarin on der meer wetenswaardigheden over de vliegwiel-magneet-ontste king); door het organiseren van oldtimertochten en natuurlijk - zo als gisteren in 's-Heer Arendskerke - door het houden van beurzen. Het ruikt er, in het Heer Arend huis, naar benzine en olie. Vele tientallen bejaarde brommers staan er. Puchjes natuurlijk, Beri ni's, Solexen, Zundapps, NSU'tjes en DKW'tjes. Jonge jongens lopen er rond, maar ook mannen die de [Jl De prijs van een oude Puch loopt nogal uiteen. Afhankelijk van de staat van onderhoud varieert de prijs van zeshonderd euro tot ruim drieduizend euro. Initiatiefnemer erkent dat programma voor jongeren nog niet loopt. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Boksschool De Stadsring in Middelburg ligt onder vuur. Adviseurs van de school heb ben het vertrouwen opgezegd in initiatiefnemer H. Samson. Als voornaamste reden noemen ze dat het programma om probleemjon geren te helpen niet van de grond komt. De adviseurs waren betrok ken bij het maken van het beleid voor de boksschool. TVvee van de zes ondertekenaars zijn professio neel werkzaam in de jeugdhulpver lening. Samson erkent dat het programma nog niet loopt. Volgens hem wa ren de adviseurs juist ingehuurd om dat op te zetten. Het probleem is dat de Stadsring geen geld heeft om een professionele kracht in te huren, stelt hij. „Dat zou het beste zijn. Maar we kunnen ook zelf mensen opleiden. Daar is geld voor beschikbaar. De groep zou ge schikte mensen zoeken om op te leiden," De boksschool is met steun van de gemeente opgezet. Het was de be doeling om een programma voor agressiebeheersing bij jongeren aan te bieden. Het plan was om te werken volgens een methode die ook door de stichting Chu Sin in Zeewolde wordt gebruikt. Die stichting zou betrokken worden bij de Stadsring. Die samenwer king is verbroken. Volgens Samson omdat Chu Sin tegen de afspraken in een gepeperde offerte stuurde. Dat bedrag was bedoeld om mede werkers van de Stadsring op te lei den. Volgens W. Keijl van Chu Sin is de samenwerking verbroken, omdat hij nooit meer iets hoorde middelbare leeftijd reeds ruim schoots gepasseerd zijn. Wat is dat eigenlijk, een oldti mer-bromfiets? Binnen de vereni ging wordt daar verschillend over gedacht. De één rekent een brom mer die ouder is dan twintig jaar al tot een klassieker, de ander legt de grens bij vijfentwintig jaar. Voorzitter Matthee (23 jaar, Goes) rekent zich tot de Puch-fanaten. De prijs van een oude Puch loopt zeer uiteen: van zeshonderd euro tot een dikke drieduizend euro; hangt helemaal af van de staat van onderhoud. De liefde voor een bejaarde brom mer kan ver gaan. In een hoek van het zaaltje verwisselt een 40 jaar oude Berini voor driehonderd eu ro van eigenaar. De koper is er zeer verguld mee. „Ik zet 'm op zol der, bij mijn al mijn andere brom mertjes." Ongeveer zestig heeft hij er al staan. En wat-ie er mee doet? Gewoon, naar kijken. „En zodra ik met pensioen ga, haal ik ze naar beneden; lekker een beetje poet sen en een beetje rijden." uit Middelburg. De adviseurs van de Stadsring zetten hun grieven uiteen in een brief Die is behalve naar Samson ook naar wethouder A. de Vries en de gemeenteraad ge stuurd. In de brief worden beden kingen geplaast bij het functione ren van Samson. Eind vorig jaar is een anonieme brief over de boksschool aan het gemeentebestuur van Middelburg verstuurd. Daarin staan persoonlij ke beschuldigingen aan Samsons adres, klachten over zijn functione ren en aantijgingen over de beste ding van gemeenschapsgeld. Samson zou op zijn beurt één van de werkgroepleden ervan beschul digd hebben de brief te hebben op gesteld. Verder verwijten de advi seurs Samson dat hij in een rappor tage aan de gemeente spreekt over samenwerkingsverbanden met al lerlei instanties. De groep ontkent dat van samenwerking sprake is. Ruim zestig Souburgers nemen deel aan stille tocht naar begraafplaats. door Maurits Sep OOST-SOUBURG - Ruim twintig jaar geleden overleed Ko Kaljouw bij een brand in het Witte Huis in Vlissingen. Het leven van broer Jan ging verder. Nu Jan sinds kort weer in Oost-Souburg woont, wil hij goedmaken wat hij zo lang niet had gedaan: het graf van Ko bezoe ken. Maar dat is er niet meer. Verdwenen bij de herinrichting van de begraafplaats, die eind vo rig jaar is begonnen. Net als veel andere nabestaanden schrok Jan enorm. En met ruim zestig nabe staanden - maar zonder vertegen woordigers van het gemeentebe stuur - liep Jan Kaljouw zaterdag mee in een stille tocht van het Oranjeplein naar de begraafplaats om, zoals het lint op de krans ver telt die er is gelegd, 'een laatste groet' te brengen aan de overlede nen. Onder het klokgelui van de kerk op het Oranjeplein, vertrekt de stoet om stipt één uur. Motoragen ten rijden vooruit om kruispunten af te zetten, agenten lopen achter aan om verkeer op afstand te hou den. Vlakbij de begraafplaats neemt de kerk van de Molukse ge meenschap het klokgelui over. Er liggen immers ook veel Molukkers begraven en ook van hen zijn zer ken en stenen verdwenen. In stilte, maar ook eikaars verha len aanhorend en elkaar troos tend, gaat de stoet voort. Het initia tief van Souburger Ko Filius voor ziet duidelijk in de behoefte van velen. Sommigen vechten de volle dige tocht tegen de tranen, ande ren breken wanneer ze voor de berg aarde staan die bovenop de graven van hun geliefden is 'gestort en waarin rustplaatsen gemaakt zullen worden. Ook de broer van Jan Kaljouw lag daar. „Ik wist wel dat ze de begraaf plaats gingen veranderen. Dat had ik gelezen in de krant en gehoord op de radio. Ik had alleen niet ge dacht dat het dit stuk zou zijn. Er zijn graven die veel ouder zijn." Dus toen hij in december zijn broer zocht maar hem niet kon vinden, twijfelde hij aan zichzelf. Stond hij wel op de goede plaats? „Ik durfde het mijn ouders bijna niet te vragen." Zij omschreven exact de plek waar hij had ge zocht. „Ik kon gewoon mijn ogen niet geloven, alles was weg. Ik weet dat er mensen zijn die nog naar het sloopbedrijf Sturm en Dekker zijn gegaan. Daar lagen de verwijderde grafstenen. Ze hebben geprobeerd stukjes van stenen te rug te vinden. Wij niet. Het is ge beurd. Klaar. We hebben niks meer. Zelfs geen foto's. Tegenwoor dig wordt alles gefotografeerd en gefilmd, maar dat deden wij des tijds niet." De ouders van Jan lopen ook mee in de tocht, vertelt zijn vrouw To- nia. Voor hen moet het nog erger zijn, vermoedt zij. „Hun zóón ligt onder die berg zand." Jan heeft het nog met zijn vader gehad over de mogelijkheid van 'Alles is weg. De graven én de wethouder. Dat voelt wel als genoegdoening' een proces tegen de gemeente. „Maar dan moeten we dat als nabe staanden allemaal samen doen. En ach, wat heeft het ook nog voor zin. Alles is al weg. De graven én de wethouder. Dat voelt wel als een vorm van genoegdoening, dat zij weg is. Ze is onmenselijk bezig geweest. Ach, laat ook maar. Ieder een maakt fouten. We zijn alle maal mensen." En toch, vindt Tonia, had de ge meente meer kunnen doen. „De rekeningen komen ook aan." Jan is in ieder geval blij dat Filius de tocht heeft georganiseerd. „Het is fijn dat ik daaraan heb kunnen deelnemen. Het is toch een blijk van waardering voor de mensen die hier begraven zijn. Ook voor de anderen." Meelopen is het laatste dat Jan voor broer Ko heeft kunnen doen. En daar heeft hij spijt van. Veel spijt. „Ko was twintig, geloof ik, toen hij overleed. Ik ben een paar jaar ouder. Ik zal 24 zijn geweest. Natuurlijk was dat toen verschrik kelijk. Maar ja, op die leeftijd ga je vervolgens verder met je eigen le ven. Ik heb er nu wel spijt van dat ik de afgelopen jaren niet meer be langstelling heb getoond. Niet va ker bij zijn graf ben geweest. Dat had ik nu zo graag willen goedma ken." door Maurits Sep VLISSINGEN - Eigenaar Willem-Jan Buijs van de zaterdag afgebrande strandtent Panta Rhei overlegt vandaag met de gemeente Vlissin gen en zijn verzekeraar over de mogelijkheid een tijdelijk pavil joen te openen. „Ik heb verschil lende scenario's in mijn hoofd, die ik met de gemeente ga bespreken. Ik kan me niet voorstellen dat ze deze zomer geen faciliteiten op het strand willen." De politie sluit na onderzoek een technisch mankement uit en houdt het op brandstichting, ver moedelijk in de kliko's die tegen het paviljoen stonden. Buijs hield er een dubbel gevoel aan over. „Ik ben blij dat ik zelf in ieder geval niks fout heb gedaan, maar kenne lijk loopt er iemand rond die mijn tent in de fik wilde steken." Van Panta Rhei is niets meer over. De keuken is volledig verwoest, het restaurant zwaar beschadigd door rook, roet en water. „De elek triciteitsdraden lijken wel spaghet ti, alle apparatuur is kapot, de in boedel kan ik weggooien en er hangt een verschrikkelijke stank", vatte Buijs de ellende samen. Strandtent Panta Rhei in Vlissin gen is in vlammen opgegaan. De politie sluit een technisch manke ment uit en denkt aan brand stichting. Zaterdag heeft hij het paviljoen la ten dichttimmeren en een hek la ten plaatsen. Zondag is hij maar thuis gebleven. „Er is toch niks te doen. Je krijgt ook iedere keer een klap als je het ziet. Ik heb als kind nog op die plek gewoond, in de tijd dat mijn ouders die tent had den. Dat was vanaf 1983. Elf jaar ge leden heb ik het overgenomen van mijn vader. Het is dus veel meer dan alleen mijn bedrijf" Buijs probeert al jaren toestem ming te krijgen voor een nieuw pa viljoen. „Ik had de boel graag afge broken, maar dan in een andere ge moedstoestand. Als je het ziet branden, word je ineens een heel klein ventje." Eigenaar Willem-Jan Buijs (midden) krijgt morele steun van de brandweer. Zijn strandpaviljoen is in vlammen opgegaan. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 66