'Ik slik een reactie nog wel eens in' voor"chóne'energfe vmteritèn Een onderscheidend geluid De mening van een kiezer: 'Haal (middel)grote bedrijven naar Zeeland' Aandeel Delta naar de burger PZC Maandag 26 februari 2007 1 7 SGP'er Wim Kolijn neemt afscheid van de Staten. door Rinus Antonisse TERNEUZEN - Naast de deur hangt een vrolijk bord waarop de familie Kolijn bezoekers welkom heet. De bel laat tonen van 'roodborstje tikt tegen het raam' horen. Een opge wekte begroeting die je niet met een verwacht van het boegbeeld van de Zeeuwse SGP (en landelijk voorzitter), Wim Kolijn (63). Hoewel, hij voldoet zeker niet aan het stereotype beeld dat van de Staatskundig-Gerefbrmeerden be staat: sombere, zwartgepakte man nen. „Ik probeer me te gedragen zoals ik ben. Ik heb een redelijk op gewekt karakter en dat komt in m'n gedragingen en bewoordin gen naar buiten." Levensernst moet niet verward worden met somberheid, zegt Kolijn. „Een kle dingvoorschrift bestaat bij ons niet, maar er is wel sprake van een bepaalde ingetogenheid." Humor is een familietrekje, vertelt hij. „ie moet het niet overdrijven. Ik slik een reactie nog wel eens in, omdat die afbreuk kan doen aan onze boodschap. Die is dat aan el ke samenleving een duurzaam stel sel van waarden en normen ten 'De waan van de dag speelt meer mee, scoren op de korte termijn' grondslag moet liggen. Daarbij ba seren wij ons op de Tien Gebo den." Na de verkiezingen neemt de ras echte Zeeuws-Vlaming na ruim 20 jaar afscheid van Provinciale Sta ten. In zekere zin voor hem een opluchting, want Kolijn ervoer het politieke werk dikwijls meer als last dan lust. Waarom hij het zo lang volhield? „Het is op mijn weg geplaatst. Nee zeggen doen wij niet zo gauw. Als een beroep op je gedaan wordt, speelt plichtsbesef een rol." Hij beschouwt zichzelf ook niet als een echte politicus. „Ie moet het niet doen met de gedachte dat je grote dingen bereikt en dat za ken anders lopen door jouw toe doen." De politiek bracht hem ove rigens wel een bredere ont plooiing van zijn maatschappelijke interesses. „Dat is een verrijking van mijn leven." Vasthouden aan de uitgangspun ten van de SGP betekent voor Ko lijn niet overal tegen zijn, maar ook compromissen sluiten, zonder de uitgangspunten geweld aan te doen. Dat is versterkt door de aan wezigheid van de partij in het da gelijks provinciebestuur (gedepu teerde George van Heukelom). Kolijn kent het politieke bedrijf in gemeenteraad en Staten. Hij kan vergelijken. „Een gemeenteraad is wat concreter, je zit dichter bij de burger. Maar ik vind de Staten inte ressanter. Het werk is breder en gaat over meer terreinen. Jammer dat we er niet in slagen de Zeeuw se burger duidelijk te maken dat hij dagelijks tegen het provinciaal beleid aanloopt." Vier jaar geleden werd het zoge naamde duale stelsel ingevoerd, Politieke loopbaan Wim Kolijn met een strakkere scheiding tus sen Gedeputeerde en Provinciale Staten. Daar is Kolijn niet echt blij mee. „De waan van de dag speelt meer mee, scoren op de korte ter mijn. Bedoeling was echt de boer op te gaan, contact met de burger te verbeteren. Daar is weinig van terechtgekomen." Hij is niet pessi mistisch over de toekomst van het duale stelsel. „Een nieuwe genera tie politici groeit er mee op." 1974 begin politieke loopbaan als gemeenteraadslid in Terneuzen 1986 door het ontstaan van een vacature tussentijds lid van Provinciale Staten 1990 gekozen tot lijsttrekker van de SGP-Statenfractie tussen 1990 en 2003 viermaal lijsttrekker bij Statenverkiezingen 2001 benoemd tot landelijk voorzitter van de SGP; zijn mandaat loopt tot in 2008 2003 bij invoering van het duale stelsel gekozen tot plaatsvervangend voorzitter van Provinciale Staten 2007 (13 maart) afscheid als lid van de Staten Jan Kees Mol (43) uit Vlissingen, directeur Logus Afbouw in Vlissingen: „Ik vind dat de provincie zich meer moet inspan nen om middelgrote en grote ondernemingen naar Zeeland te halen. Bijvoorbeeld door acquisi tie buiten de provincie, zowel in Nederland als in het buitenland. In Zeeland is nog voldoende ruim te op de bedrijventerreinen en in de industriege bieden. Het zal de werkgelegenheid doen toene men en hoger geschoolde inwoners van de pro vincie, die anders mogelijk zouden vertrekken, er van weerhouden Zeeland te verlaten." foto Ronald den Dekker VANDAAG IN DE REGIO Tholen, 14.00-17.00 uur, werkbezoek CDA aan Tholen; start 13.20 uur bedrij venterrein Noord. Terneuzen, 19.30 uur, Scheldetheater, the mabijeenkomst CDA. Goes, 19.30 uur, Hoornbeeckcollege, re giobijeenkomst SGP Middelburg, 19.00-21.30 uur, Statenzaal Abdij, informatieavond MEE Zeeland, be doeld voor mensen met een verstandelij ke beperking, met vertegenwoordigers al le partijen en debat. Omroep Zeeland radio en tv volgt lijst trekker J. Robesin (PvZ). Diverse uitzen dingen op de radio, met om 17.40 uur Zegt u 't maar en na het nieuws van 18.20 uur op televisie Lezers kunnen reageren op de verkiezingen. Redactie PZC, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. BORSSELE - De provinciale Staten fractie van D66 komt binnenkort met een voorstel om de aandelen in nutsbedrijf Delta te koop aan te bieden. Iedere Zeeuwse klant moet zo'n aandeel krijgen, aldus lijstrekker R. van Eijkelenburg za terdag op een partijbijeenkomst bij EPZ in Borssele. Dat maakt de 'energie weer van iedereen', be toogde hij onder meer voor de Tweede Kamerleden A. Pechtold en B. van der Ham. Eijkelenburg denkt dat burgers met aandelen Delta bovendien bewuster met energie zullen omgaan. door Marcel Modde BORSSELE - De Europese lidstaten moeten toewerken naar een breed verdrag voor 'schone energie'. De Tweede Kamerfractie van D66 en haar Belgische zusterpartij hebben daartoe het initiatief genomen, al dus B. van der Ham zaterdag op een bijeenkomst in Borssele. De opzet van dit 'Eurenew' is in middels ondertekend door 25 par lementariërs uit 17 verschillende landen. Duurzaam energiebeleid wordt op dit moment overgelaten aan de afzonderlijke lidstaten. Pro jecten die er écht toe doen, komen daardoor niet van de grond, consta teert Van der Ham. Alleen breed gedragen verbonden hebben suc ces, verwijst hij naar het huidige kernenergieverdrag Euratom en de historische voorganger EGKS (ko len en staal). Bij een langdurige overeenkomst tussen lidstaten ontstaat er een structurele financiële basis, die minder kwetsbaar is voor 'politie ke grillen', aldus het D66-Kamer- lid. De initiatiefnemers zijn een of fensief begonnen om de regerings leiders de komende maanden tot ondertekening te bewegen. Johan Robesin (65) uit Hoek, communica tieadviseur en lijst trekker (medeop richter) Partij voor Zeeland; „Ik geloof in de nood zaak en het succes van de onafhankelijke poli tiek. Lokale en onaf hankelijke politiek is een goede te genhanger voor de invloed van de landelijke bestuurders en volksver tegenwoordigers op provinciale en lokale zaken. De Partij voor Zee land (PvZ) probeert aan te geven hoe het bestuurlijk anders moet, met standpun ten die rekening houden met het ei gen dorp, de eigen stad, de eigen pro vincie. De PvZ wil voor de lokale partijen in de provincie fungeren als provinciaal platform, waarop zij met het volle behoud van de eigen onafhanke lijkheid hun belangen kunnen la ten behartigen. Tevens wil de PvZ, als dat nodig is, een onderschei dend geluid in Provinciale Staten laten horen. Zoals in de ontpolde- ringskwestie: Nee, niet doen! Een stem op de Partij voor Zee land is ook een stem op een Zeeuwse kandidaat voor de Eerste Kamer. De PvZ is namelijk aange sloten bij de Onafhankelijke Se naatsfractie (OSF). Persoonlijk hoop ik te kunnen bijdragen aan besluitvorming die Zeeland op een evenwichtige manier vooruit helpt. Zodat er geen dingen gebeu ren, die de Zeeuwen per se niet willen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 63