Groene revolutie bepleit Zelfs voor Wouter Bos klinkt applaus KLM-topman Van Wijk wordt preses Skyteam Sharon wint X Factor Twee jongens overvallen woonzorghuis PZC Maandag 26 februari 2007 5 Bekende Nederlanders vragen om invoering van klimaatwet. door Thomas Olivier DEN HAAG - In Nederland moet als onderdeel van een 'groene revolu tie' een klimaatwet komen waarin wordt vastgelegd dat de uitstoot van broeikasgassen jaarlijks met 3 procent vermindert. Bovendien moet jaarlijks 2 procent op energie worden bespaard. Dat bepleiten milieuorganisaties en prominenten uit de politiek en de wetenschap in het manifest 'Verander het klimaat'. Het docu ment valt vandaag bij het nieuwe kabinet op de mat. Onder de 27 on dertekenaars van het stuk zijn on der anderen oud-ruimtevaarder en hoogleraar aan de TU Delft Wub- bo Ockels, zangeres Mathilde San- ting en rabbijn Awraham Soeten- dorp. „De huidige doelstellingen om de uitstoot van CO, terug te dringen zijn niet dwingend ge noeg", zegt campagneleider Do nald Pols van Milieudefensie. „De afspraak is dat de CO,-uitstoot in 2020 met dertig procent is terugge drongen, maar dan zijn we drie ka binetten verder." Met een speciale wet verbindt de politiek zich op korte en op lange termijn aan die afspraak, zegt Pols. De klimaatver anderingen en de mogelijke gevol gen daarvan staan momenteel vol op in de belangstelling. Pols: „Vol gend jaar hebben we misschien een koude winter en een Elfste dentocht en dan is iedereen het kli maatprobleem opeens vergeten." In het manifest wordt gerept over Wl Prominenten uit politiek en we- tenschap en milieuorganisaties vinden de doelstellingen om de kooldioxide-uitstoot te verminde ren niet dwingend genoeg. de 'klimaatcrisis' die een 'ernstige bedreiging' vormt. „De groene re volutie die nodig is, is niet minder ingrijpend dan de industriële", schrijven de intitiatiefherners. „Po litici zullen de hoofdschakelaar om moeten zetten: van energiever spilling naar energiebesparing, van vuile naar schone energie." Het manifest bevat nog meer aanbeve lingen aan het nieuwe kabinet. De schoonste auto's en apparaten zou den minstens dertig procent goed koper moeten worden en de meest vervuilende dertig procent duurder. Woningen moeten ener giezuiniger gemaakt worden. CU'ers blij met akkoord kabinet, ook al kregen ze niet in alles hun zin. LELYSTAD - De achterban van de Christenunie is dolblij met de deelname aan het nieuwe kabinet, bleek zaterdag op een partijbijeen komst. „Dit is toch wat iedere par tij wil?", zei vice-premier André Rouvoet. Wij willen deze vreugde vandaag graag met elkaar delen, riep partij voorzitter Peter Blokhuis de CU-le- den op in zijn openingstoespraak van het congres in Lelystad, dat was belegd om het regeerakkoord met de achterban te bespreken. Ontevreden zijn de partijleden dui delijk niet, blijkt als partijleider en kersvers vice-premier André Rou voet aan zijn toespraak begint. Hij krijgt overvloedig applaus. Bijvoor beeld als hij het heeft over het re geerakkoord, 'waar Nederland mooier en beter van kan worden'. En ook als hij PvdA-leider Wouter Bos prijst vanwege diens 'open houding' jegens de Christenunie, klapt de zaal enthousiast. Natuur lijk, geeft Rouvoet toe, de Chris tenunie heeft niet op alle punten haar zin gekregen. „Er staan din gen in het akkoord die we zelf niet zouden hebben bedacht, maar alle speerpunten van de Christenunie komen terug in dit regeerakkoord. Met onze bewindslieden bekleden we een zware verantwoordelijk heid op posten waarop Nederland voor grote uitdagingen staat." Rou- voets secondant bij de onderhan delingen Arie Slob legt uit dat het nog steeds een raadsel is hoe kort voor het einde van de onderhande lingen het halve regeerakkoord uit lekte. Om precies te zijn: een exem plaar met op elke pagina het water merk van de Christenunie. Slob: „Betekende dat niet gewoon dat de Christenunie op elke pagina in vloed heeft uitgeoefend?" Het partijcongres van de Christenunie heeft zaterdag zijn fiat gegeven aan de inhoud van het regeerakkoord van het kabi net-Balkenende IV. AMSTELVEEN - Leo van Wijk wordt na zijn vertrek als president van luchtvaartmaatschappij KLM per manent voorzitter van het samen werkingsverband Skyteam. Van Wijk draagt zijn functie bij de KLM al op 1 april over aan Peter Hartman, wiens benoeming pas of ficieel in juli een feit wordt tijdens de vergadering van aandeelhou ders. „Het is echter niet zo dat Van Wijk gelijk op 1 april aan de slag gaat bij Skyteam", aldus een woordvoerder van de KLM. De topman neemt deze zomer af scheid van KLM. Hij behoudt zijn baan als nummer twee bij het moederconcern Air France-KLM, waar hij zich bezig gaat houden met strategie en allianties. Van Wijk gaat bij het Skyteam onder meer partnerbedrijven van KLM als Delta en Northwest, Aeroflot, AeroMexico, Korean Air en de Tsje chische CSA aansturen. Volgens de woordvoerder is Van Wijk als 'luchtvaartstrateeg bij uitstek de aangewezen persoon om vergade ringen van Skyteam voor te zit ten'. Het Skyteam is het snelst groeien de samenwerkingsverband tussen luchtvaartmaatschappijen achter de Star Alliance van onder andere United Airlines en Lufthansa. Van Wijk verwacht dat in de toekomst twee tot drie allianties de dienst uitmaken in de luchtvaart. ROERMOND - Twee mannen van naar schatting achttien jaar heb ben zaterdagavond een huis voor begeleid wonen aan de Le Bron de Vexelastraat in Roermond overval len. De twee belden rond half twaalf aan bij het woonzorghuis en dron gen direct de woning binnen toen de deur werd geopend. Met een vuurwapen bedreigden zij een medewerkster van het huis en dwongen haar tientallen euro's en een mobiele telefoon af te staan. Daarna vluchtte het duo. De twee dieven zijn nog steeds voort vluchtig, aldus de politie gistera vond. Dode en gewonde in woning Sprang-Capelle SPRANC-CAPELLE - In een woning in Sprang-Capelle heeft gisteren volgens de politie een 'geweldda dig incident' plaatsgevonden. Daar bij zijn een dode en een zwaarge wonde gevallen. Het dodelijk slachtoffer is een vrouw, de zwaar gewonde een man. De vrouw zou zijn neergeschoten. Zes konijnen en dertig cavia's levend verbrand ZOETERMEER - Bij een brand in een dierenopvang in Zoeter meer zijn zaterdagochtend dertig cavia's en zes konijnen levend verbrand. De brand brak rond 03.30 uur uit bij een konijnenfokkerij die tevens cavia's opvangt. De politie gaat uit van brandstichting. Nederlanders rijden op bermbom Afghanistan TARIN KOWT - Een terreinwagen van de Nederlandse troepen in Uruzgan is gistermorgen op een bermbom gereden. Er vielen geen gewonden. Het incident deed zich voor tijdens een patrouille ten noorden van Kamp Holland in Tarin Kowt. De aanslag is op een website opgeëist door de Taliban. Veertien auto's doelwit pyromaan in Hengelo HENGELO - In de vroege zaterdagochtend zijn in Hengelo binnen een uur veertien auto's in vlammen opgegaan. De wagens stonden geparkeerd in de wijken 't Wilbert en Thiemsland. Van de dader(s) ontbreekt nog ie der spoor. HILVERSUM - Sharon is de winnaar van het RTL4- winst levert haar een platencontract op. Haar eer- derdduizenden' hadden gestemd. Sharon was programma X Factor. De 23-jarige administratief ste single Heartbreak Away ligt vanaf vandaag in overdonderd door haar winst. „Ontzettend be- medewerkster uit Biddinghuizen versloeg haar de winkel. Sharon kreeg 75 procent van alle stem- dankt, lieve mensen, dat jullie al die weken op opponent Richy zaterdag met ruime cijfers. De men. Presentatrice Wendy van Dijk zei dat 'hon- mij hebben gestemd." foto Robert Vos/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5