Veel Souburgers nemen deel aan stille tocht Koormuziek Honderdjarige viert verjaardag uitbundig Renesser grondeigenaar voelt zich bedot met snelle sloop houtwal 1 4 Maandag 26 februari 2007 pzc S Nabestaanden lopen mee in stoet naar begraafplaats. door Maurits Sep oost-souburg - Ruim twintig jaar geleden overleed Ko Kaljouw bij een brand in het Witte Huis in Vlissingen. Het leven van broer Jan ging verder. Nu Jan sinds kort weer in Oost-Souburg woont, wil hij goedmaken wat hij zo lang niet had gedaan: het graf van Ko bezoe ken. Maar dat is er niet meer. Verdwenen bij de herinrichting van de begraafplaats, die eind vo rig jaar is begonnen. Net als veel andere nabestaanden schrok hij enorm. En met ruim zestig nabestaanden - maar zonder vertegenwoordigers van het gemeentebestuur - liep )an Kaljouw zaterdag mee in een stille tocht van het Oranjeplein naar de begraafplaats om, zoals het lint op de krans vertelt die er is gelegd, 'een laatste groet' te brengen aan de overledenen. Onder het klokgelui van de kerk op het Oranjeplein, vertrekt de stoet om stipt één uur. Motoragen ten rijden vooruit om kruispunten af te zetten, agenten lopen achter aan om verkeer op afstand te hou den. Vlakbij de begraafplaats neemt de kerk van de Molukse gemeen schap het klokgelui over. Er liggen immers ook veel Molukkers begra ven en ook van hen zijn zerken en stenen verdwenen. In stilte, maar ook eikaars verha len aanhorend en elkaar troos tend, gaat de stoet voort. Het initia tief van Souburger Ko Filius voor ziet duidelijk in de behoefte van velen. Sommigen vechten de volledige tocht tegen de tranen, anderen bre ken wanneer ze voor de berg aar de staan die bovenop de graven 1^ In Souburg vond zaterdag een stille tocht plaats van het Oranje- plein naar de begraafplaats. Re den voor de tocht is het ruimen van graven door de gemeente. van hun geliefden is gestort en waarin rustplaatsen gemaakt zul len worden. Ook de broer van Jan Kaljouw lag daar. „Ik wist wel dat ze de begraaf plaats gingen veranderen. Dat had ik gelezen in de krant en gehoord op de radio. Ik had alleen niet ge dacht dat het dit stuk zou zijn. Er zijn graven die veel ouder zijn." Dus toen hij in december zijn broer zocht maar hem niet kon vinden, twijfelde hij aan zichzelf Stond hij wel op de goede plaats? „Ik durfde het mijn oudets bijna niet te vragen." Zij omschreven exact de plek waar hij had gezocht. „Ik kon het niet geloven, alles was weg. Ik weet dat er mensen zijn die nog naar het sloopbedrijf Sturm en Dekker zijn gegaan. Daar lagen de verwijderde grafstenen. Ze hebben geprobeerd om stukjes terug te vinden. Wij niet. Het is gebeurd. We hebben niks meer. Zelfs geen foto's. Tegen woordig wordt alles gefotografeerd en gefilmd, maar dat deden wij destijds niet." T. Vermeul uit Zierikzee viert verjaardag samen met familie. door Melita Lanting zierikzee - Ze oogt opmerkelijk vief en vrolijk. De verjaardag wordt uitbundig gevierd met kin deren, kleinkinderen, achterklein kinderen, neven en nichten. Me vrouw T. Vermeul uit Zierikzee is gisteren 100 jaar geworden. Een mijlpaal waar ook burgemeester Asselbergs op af is gekomen. „Ik vind het erg leuk dat u geko men bent", vertrouwt Vermeul hem toe. Daar dacht ze twintig jaar geleden wel anders over, ver telt een van haar schoondochters. „Toen zei ze dat ze geen krant en geen burgemeester wilde als ze honderd zou worden." Vermeul is een op en top Rotterdamse. Tot drie jaar geleden woonde ze nog zelfstandig in een bejaardenflat in de havenstad, maar toen het berg afwaarts ging met de gezondheid besloot haar dochter haar naar zorgcentrum Duinoord in Haam stede te halen. Uiteindelijk heeft ze daar maar een jaar gewoond, toen ging het niet langer. Nu zit ze in verpleeghuis Cornelia en dat be valt prima. „Het is hier heel goed." Mevrouw Vermeul heeft een bewo gen leven gehad. De Spaanse griep heeft ze overleefd, evenals twee wereldoorlogen. Ze trouwde op haar negentiende en samen kre gen ze twee zoons en een dochter. Haar man verongelukte tijdens de oorlog en om de kost te verdienen ging ze aan de slag bij de Velo maatschappij, een witgoedfabri kant. In de avonduren ging ze met de brommer langs huizen om was machines aan de man te brengen. Tegenwoordig is het leven een stuk rustiger. Lezen, televisie kij- T. Vermeul uit Zierikzee is honderd jaar geworden, foto Dirk-Jan Gjeltema ken en radio luisteren doet ze nau welijks. „Maar ik verveel me nooit hoor." Ze wandelt nog graag met de rollator door het huis. Me vrouw Vermeul heeft er zelf nooit veel vertrouwen in gehad dat ze oud zou worden vertellen haar kin deren. „Toen ik nog niet getrouwd was zei ze altijd al: die paar dagen dat ik nog boven de grond sta." Uitvoering Choral Evensong na twee dagen repeteren. door Melita Lanting dreischor - In de Adrianuskerk in Dreischor hangt bijna een serene sfeer. De kroonluchters schitteren in het licht van de late middag en de koormuziek vult de hele ruim te. De Choral Evensong is voor lief hebbers van oude koormuziek een kerkdienst om je vingers bij af te likken. Aan deze gezongen kerkdienst (of kerkconcert, zoals het ook gezien kan worden) zijn twee dagen van keihard repeteren vooraf gegaan. „Pom, Póm, pó-óm" legt de Britse dirigent James Weeks geduldig aan het gelegenheidskoor uit. Tel kens zingt hij voor wat hij wil. Geen vlak Gloria. Nee, dat mag vrolijker, jubelender. De 45 zan gers en zangeressen zingen het nog een keer en Weeks knikt tevre den. Het is een bont gezelschap dat zich in de kerk van Dreischor heeft verzameld. Allemaal ama teurs die op een hoog niveau zin gen. Ze komen uit de omgeving (Dreischor, Zierikzee, Hellevoet- sluis) maar ook uit Brussel, Ciren cester (Groot-Brittannië) en Lely stad. Stuk voor stuk liefhebbers van de Evensong. Er is een soort circuit, vertelt Ine ke Versnel, organisator en drijven de kracht achter het evenement. „We hebben een vast mailbestand van mensen die dit vaker doen." Het evenement in Dreischor maakt deel uit van een serie Eng lish Weekends, die onder meer ge houden zijn in Madrid, Brielle, Barcelona en Amsterdam. Op zater dag en zondag wordt geoefend en zondag aan het einde van de mid dag is de uitvoering. In Dreischor is een Evensong samengesteld rond werk van Henry Purcell (16591695). „Toevallig uit de tijd dat deze kerk is gebouwd, maar dat is geen opzet", vertelt dirigent Weeks. Het is voor hem de eerste keer dat hij een evensong dirigeert in Nederland, en de kerk en de omgeving bevallen hem prima. „Het is een mooie kerk. De omge ving vind ik ook erg mooi, ik heb al een rondje gelopen rond het dorp en voel me hier erg thuis." De kleine theepauze loopt weer ten einde. De koorleden gaan weer aan de slag en koster Dorst begint aan de zoveelste klus van die dag: de vaatwasser inpakken. Tussen het prachtige gezang klinkt het gerammel van kopjes en lepel tjes. Het geeft een knus gevoel. Een Choral Evensong is een gezon gen kerkdienst. Het is in 1543 ont staan, toen de Engelse koning Hen ry VIII de Anglicaanse kerk sticht- 'Het is hier heel prettig zingen. Het enige muzikale probleem is het orgel' te na een hoog oplopend conflict met Rome. Er kwam een nieuwe li turgie in de eigen taal. Katholieke vespers en completen werden sa mengevoegd tot een nieuwe dienst: de choral evensong. Bart de Neeve uit Hoorn is een van de deelnemers. „,Ik zing bas, met groot plezier. Ik zing vaak in projecten en daar geniet ik intens van. In een koor zingen doe ik niet meer." De kerk in Dreischor is vol gens Neeve een fantastische plek om te zingen. „Het is hier heel prettig zingen. Weinig galm In Dordrecht zingt het veel moeilij ker. Het enige muzikale probleem is het orgel." Dat staat aan de ande re kant van het schip van de kerk. Daardoor is er minder direct con tact tussen orgel en koor. Dat is op gelost door een camera op de de dirigent te zetten en de organist kan boven vanachter zijn orgel zien wat de dirigent doet. Choral Evensong Een Choral Evensong is een gezongen kerkdienst. De Evensong is ontstaan in 1543, na een hoog oplopend conflict tussen de Engelse koning en de paus in Rome. De Evensong is helemaal Engelstalig. In de Evensong wordt nauwelijks gesproken. Het koor zingt grote stukken a capella, af en toe speelt het orgel. Net als in de mis wordt gewerkt volgens een vaste orde van dienst. door Melita Lanting renesse - Landeigenaar P. van der Reijnst voel zich bedot door het waterschap Zeeuwse Eilanden. Ter wijl de inspraakprocedure nog loopt tot 15 maart is het schap al begonnen met het rooien van bo men op een oude wal langs de Hoogeboomlaan. Van der Reijnst is het daar niet mee eens, maar moet constateren dat protesteren bar weinig zin heeft. „]e kan wel naar de rechter stappen, maar voordat er iets kan gebeuren ligt alles toch plat. Ik had een brief gekregen dat ze maandag wilden beginnen, maar u ziet het, een groot deel van de bomen is nu al omgezaagd." Van der Reijnst be zit op de hoek van de Hoogeboom laan en de Kabbelaarsweg een stuk natuurgebied. Langs dit ter rein kabbelt een beekje en tussen het beekje en de weg ligt een oude wal. „Nu moet dat beekje dicht, daar komt dan een nieuwe wal op en langs de weg wordt een nieuwe sloot gegraven", zegt Van der Re ijnst. Hij wijst op een keurig rech te waterloop - met beschoeiing - die verderop langs de Hoogeboom laan loopt. „Zo zal het hier ook moeten worden. Ik snap alleen niet waarom. Dat kan ik mij niet bedenken. Er komt niet meer wa ter door dan vroeger, op de teke ning staat ook niet dat het breder moet worden. Ik denk dat het al leen is omdat ze af willen van het mannetje wat ieder jaar met zijn lieslaarzen aan deze sloot komt schoonmaken. Ze willen het met een machine doen. Maar hoe zit het straks met de afwatering van mijn terrein?" Van der Reijnst loopt naar het hek dat toegang geeft tot het natuurge bied. „Hé wat is hier aan de hand, kijk nou, ze hebben het hele hek weggehaald." Hij pakt een plank op. Alleen het degelijke metalen toegangshek (met hangslot) staat er nog, maar verder is alle afraste ring weg. „Nou ja, dit had ik nog niet ge zien. Waar is het bord gebleven waarop staat dat dit beschermd na Grondeigenaar P. van der Reijnst staat bij de voortijdig omgezaagde bomen op een houtwal in Renesse. foto Dirk-Jan Gjeltema tuurgebied is?" Het bord blijkt een stukje verderop te staan, een tikje scheef alsof het snel even wegge zet is. Van der Reijnst heeft nog wel officieel bezwaar ingediend, maar hij gelooft niet dat het nog goed komt. „Nee, die lui zeggen ge woon: voordat Van der Reijnst kan protesteren zorgen wij dat het klaar is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54