Waddeneiland wordt energie-etalage a Zestig arrestaties bij demonstratie extreem rechts Doetinchem NS melden forse afname van diefstal en geweld in de treinen Chauffeur van wintersportbus neemt geen rust I Maandag 26 februari 2007 pzc Nederlanders gewond bij botsing in Duitsland nettetal - In de Duitse deelstaat Noord-Rijnland-Westfalen zijn za terdagavond vijf Nederlanders ge wond geraakt door een botsing. Een 35-jarige automobiliste ver keert in levensgevaar, meldde de Duitse politie gisteren. Door nog onbekende oorzaak botste de auto van de vrouw bij Nettetal op de au to van een 39-jarige man. Een 63-jarige Nederlander boorde zich vervolgens met zijn auto in het voertuig van de vrouw. Haar twee kinderen en echtgenoot raakten zwaargewond. De 63-jarige man raakte lichtgewond. Jonge sporters lopen naakt over straat den haag - Vijf jongens van vijf tien en zestien jaar liepen zaterdag middag in Den Haag naakt over straat. De politie hield het vijftal na een melding aan op de Cees La- seurlaan. Korte tijd later versche nen twee personen aan het bureau die verklaarden dat de jongeren be zig waren aan een ontgroening van een sportvereniging. Ze moes ten naakt over straat lopen. De po litie deelde het bestuur van de club mee dat zoiets absoluut niet kan. De jongens kregen een pro ces-verbaal. Arrestant koelt woede op politieauto's den haag - Een 54-jarige Hage naar die net was vrijgelaten uit een politiebureau in zijn woon plaats, is zaterdag op het parkeer terrein van het bureau door het lint gegaan. Met een trottoirtegel vernielde hij drie politieauto's en een privévoertuig. De man was eerder aangehouden wegens een ordeverstoring en had enige uren op het bureau aan de Heemstraat doorgebracht. Politie agenten die op het tumult afkwa men, brachten de Hagenaar weer het bureau binnen. Amsterdam herdenkt de Februaristaking - amsterdam - Ongeveer 2000 mensen hebben gisteren bij het standbeeld van de Dokwerker op het Jonas Daniël Meijerplein in Amsterdam de Februaristaking van 1941 herdacht. Zondag precies 66 jaar geleden staakten duizen den werknemers uit Amsterdam en omgeving uit protest tegen het optreden van de Duitse bezetters en hun Nederlandse handlangers tegen de joden. Door het uitgaans verbod dat daarna werd ingesteld en het geweld van Duitse troepen kwam er geen tweede stakingsdag. Aanhouding bedreiger van gedeputeerde groningen - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een 58-jarige man uit de Groningse ge meente Loppersum aangehouden voor bedreiging van PvdA-gedepu- teerde Mare Calon. De man heeft zijn bedreigingen telefonisch geuit, waarna de politicus aangifte deed bij de politie. Enkele uren na de aangifte werd de verdachte in zijn woning aangehouden. De politie doet verder geen mededelingen over de aard van de bedreigingen. Vandaag wordt besloten of de man wordt voorgeleid. Ameland wil zich met vernieuwingen bewijzen als proeftuin. door Willem Bosma ameland - Groene straatverlich ting op de Amelander veerdam en een proef met injectie van water stof in het aardgas voor wooncom plex Noorderlicht in Nes. Het zijn die technische snufjes die van het waddeneiland Ameland een proef tuin voor energiebesparing moe ten maken. Ameland sloot afgelopen week een overeenkomst met energiedel- ver NAM, distributeur Eneco en gasgroothandelaar GasTerra. De be drijven zien het eiland als een aan trekkelijke etalage voor het uitpro beren van nieuwe energiebespa ringstechnieken. Een van die tech nieken is groen licht. Het felle kunsdicht van boorplatform West gat ontregelde trekvogels. Na tien jaar kwam NAM-bioloog Joop Mar- quenie met de oplossing: groen licht, waar de vogels geen last van bleken te hebben. Samen met de lichtingenieurs van Philips is nu een groene straatlamp bedacht, die nog dit voorjaar op de Amelan der veerdam en op boorplatform L15 boven Terschelling z'n premiè re zal beleven. De vondst zorgt ook nog voor energiebesparing omdat de mens 's nachts bij groen licht meer ziet dan bij gewone verlichting. Het mengen van aardgas met wa terstof komt uit de koker van Al- bert van der Meer van Eneco. De cv-ketels en fornuizen van de veer tien appartementen in Noorder licht worden drie jaar lang experi menteel gestookt met aardgas, waarin waterstof in steeds grotere Eiland heeft dit voorjaar de primeur: een straatlamp met groen licht hoeveelheden is bijgevoegd. Mits de waterstof is vervaardigd met schone energie - bijvoorbeeld door elektrolyse met stroom van een windmolen - zou deze toepas sing de uitstoot van het broeikas gas CO, kunnen verminderen. De proef die 1,6 miljoen euro kost, wordt betaald door Eneco, GasTer ra en het Rijk. Commercieel direc teur Dirk Bensdorp van GasTerra waarschuwt dat het gaat om 'klei ne stappen vooruit'. Bijmenging van 25 procent waterstof levert 4 procent CO,-reductie op. Ameland aast inmiddels ook op een vroege introductie van de mini-warmte krachtcentrale: een toestel ter grootte van een wasmachine, dat bij warmtevraag stroom terugle vert aan het openbare net. Ene- co-bestuurder Jeppe Machielsen: „Zie Ameland maar als een etala ge, waarin wij onze duurzaam heidsinitiatieven tentoonstellen." Leden van de extreemrechtse Nederlandse Volksunie krijgen politiebegelei ding bij hun demonstratie in Doetinchem. foto CrisToala/anp Politie massaal aanwezig om groepen uit elkaar te houden. doetinchem - Bij een mars van de extreemrechtse Nederlandse Volks unie (NVU), zaterdagmiddag door Doetinchem, heeft de politie zes tig tegendemonstranten aangehou den. Er deden zich geen grote on geregeldheden voor. Wel was het centrum van Doetinchem vele uren onbereikbaar omdat de mas saal aanwezige politie ruimte no dig had om de twee groepen ge scheiden te houden. De demonstratie van de NVU zou om een uur 's middags beginnen, maar werd anderhalf uur uitge steld vanwege een grote groep te gendemonstranten die de omstre den mars door Doetinchem wilde verstoren. De groep werd uiteindelijk door de ME bij het centrum ingesloten en opgehouden. Enkele tientallen demonstranten werden per bus af gevoerd. De mars van de NVU ging vervol gens via een andere route naar het gemeentehuis, waar enkele toe spraken werden gehouden. Er heerste vrijwel de hele dag een grimmige sfeer in Doetinchem. Veiligheidsmaatregelen werpen volgens politie vruchten af. Hilversum - Het aantal aangiftes van diefstal, zakkenrollen, bedrei ging en mishandeling op en rond het spoor is de afgelopen vijf jaar fors gedaald. Dat blijkt uit cijfers van de Spoorwegpolitie. Volgens de cijfers kwamen er in 2002 nog ruim 8200 aangiftes binnen bij de Spoorwegpolitie, te gen 3200 in 2006. Dat is een daling van ongeveer 60 procent. De afge lopen jaren investeerden de Neder landse Spoorwegen en de Spoor wegpolitie in veiligheidsmaatrege len op het spoor. Zo zijn honder den extra controleurs en agenten ingezet en is het cameratoezicht uitgebreid. Ook paste de Spoor wegpolitie haar werkwijze aan door zich vooral te laten zien op lo caties waar meer incidenten wor den gemeld. Uit verdere cijfers die de Spoorwegpolitie gisteren ver strekte, komt naar voren dat het aantal aangiftes van zakkenrollerij daalde met 84 procent. Diefstal nam met 50 procent af en het aan tal berovingen daalde eveneens: met 81 procent. Het geweld waar bij treinpersoneel gewond raakte, steeg wel met 7 procent. Maar voor de rest nam de agressie tegen het personeel in de vorm van be dreiging of geweld zonder letsel fors af: 40 en 61 procent. De toege nomen veiligheid in de trein is vol gens de politie ook te danken aan het boetebeleid van de NS, dat tot gevolg had dat zwartreizen afnam. Zwartreizen is de oorzaak van 60 procent van de agressie in de trein. Ook is er een nauwere samenwer king ontstaan tussen politie, ver voerders, gemeenten en justitie om criminaliteit en overlast samen aan te pakken. Uit cijfermateriaal van de Spoorwegpolitie blijkt dat er in het jaar 2006 zo'n 60 procent minder aangiftes zijn binnengeko men dan in 2002. Die werd versterkt toen een kleine honderd NVU-leden per trein arri veerden. Ongeveer 250 veelal plaat selijke jongeren en leden van het Comité Stop Extreem Rechts lie ten overal in het centrum een te gengeluid horen. De politie heeft enige tijd nodig gehad om deze grote beweeglijke groep in be dwang te krijgen en te houden. Vrijdag oordeelde de rechtbank in Zutphen nog dat het Comité Stop Extreem Rechts geen tegendemon- stratie mocht houden. De gemeente Doetinchem wilde daar geen toestemming voor ge ven. Het comité probeerde dat via een kort geding ongedaan te ma ken. De voorzieningenrechter achtte de vrees van de burgemeester voor ernstige wanordelijkheden door confrontaties tussen beide groepe ringen echter gegrond. Alle zestig aangehouden arrestan ten werden gisteren weer vrijgela ten. Waarschijnlijk acht personen hebben een dagvaarding gekregen voor zware belediging van een agent, verzet bij arrestatie of voor opruiing. Ongeveer dertig arrestanten kre gen een boete, meestal voor het niet kunnen tonen van een identi teitsbewijs. Heerlen - Twintig chauffeurs van touringcars uit de wintersportge bieden hebben gisteren bij een grenscontrole bij Heerlen een boe te gekregen. De meesten hadden te weinig gerust of te lang doorge reden. Er werden 64 bussen gecon troleerd. Dat meldde de Inspectie Verkeer en Waterstaat, die met de politie en Koninklijke Marechaussee op de A76 controleerde. In drie geval len mochten de bussen niet verder en moesten vervangende chauf feurs worden opgeroepen. In to taal is voor 8230 euro aan bekeurin gen uitgedeeld. Van de twintig bekeurde bussen kwamen er vijftien uit België.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4