Sport Serie goede partijen sterkt Willeboordse De Vries treedt in voetsporen Kramer Vernederende nederlaag voor Engelse rugbyers Nederland met tien atleten naar EK indoor in Birmingham Reitsma uil strijd om voorzittershamer 38 Maandag 26 februari 2007 PZC De Nederlanders Tim Roelofsen, Sjoerd de Vries en de Amerikaan Trevor Marsicano (vlnr) vullen het podium. foto GPD Friese schaatser overovert wereldtitel bij junioren. door Anne Roel van der Meer INNSBRUCK - Hij baalde van de wind, van het slechte ijs op zater dag en hij had voor de afsluitende afstand al niet meer gerekend op de titel. Maar Sjoerd de Vries uit het Friese Uitwellingerga liet op de olympische baan van Inns bruck zien over karakter te be schikken. Uitgerekend de 5 kilome ter, normaal zijn slechtste afstand, won hij in een tijd van 6 minuut 57,87 seconden. Twee jaar na Sven Kramer pakte opnieuw een Neder lander de wereldtitel bij de junio ren. Het was een vreemd toernooi voor de schaatser van Jong Oranje. De Vries klaagde vrijdag al over het weer, terwijl de zon scheen en het ijs prima was. Een dag later, toen alle kanshebbers te maken hadden met flinke wind en water op de baan, benadrukte hij na een voor hem niet ai te beste 1500 me ter dat een WK op een overdekte baan zou moeten worden gehou den. „Ik vind dit helemaal niets", zei hij. Maar toen de titel binnen Sjoerd de Vries stelt met zijn winst op de 5 kilometer de eind zege veilig. Bij de meisjes grijpt Laurine van Riessen net naast het goud. was en de stress verdwenen, vertel de De Vries dat zich gewoon 'niet top' had gevoeld. Geen supergevoel en toch we reldkampioen worden. De Neder lands kampioen dacht zaterdag voor de laatste afstand dat de titel min of meer al verloren was. „Ik had verwacht dat Tim Roelofsen en Trevor Marsicano me voorbij zouden gaan. )an (bondscoach Van Veen) zei voor de race dat ik in het begin rondjes van 31 moest rijden, maar ik wist dat ik het dan zeker niet zou halen. Dat was te snel." De Vries wist nog meer. Vroeger deed hij nog wel eens wat aan zei len en dat kwam hem zaterdag van pas. „Het begon voor mijn ra ce wat te regenen en van het zei len wist ik nog dat het dan wel eens windstil zou kunnen wor den." En dus reed De Vries, die als laat ste in de baan kwam, helemaal zijn eigen race. „Ik heb er bewust pas in het midden van de race een schepje bovenop gedaan. Het was een gek toernooi, maar dat ik de 5 kilometer win, was nog het gekste. Dit is een bekroning van mijn sei zoen." Bij de meisjes stond Laurine van Riessen uit Leiden na drie afstan den nog aan de leiding, maar een slechte 3 kilometer kostte haar de wereldtitel. De Zuid-Koreaanse Seon-Yeong Noh ging er met we reldgoud vandoor. Judoka grijpt brons op wereldbekertoernooi in Hamburg. door Roeland van Vliet GOES - Judoka Elisabeth Wille boordse heeft zaterdag in Ham burg een flinke dosis vertrouwen opgedaan. Tijdens het wereldbeker toernooi in de Duitse havenstad pakte ze het brons in de klasse -63 kilogram. „Het lukte me weer eens om echt te vechten", zei ze. „Dat is belangrijk in aanloop naar het EK." Dat titeltoernooi is in de eerste week van april in Belgrado. In Hamburg had de uit Middelburg afkomstige judoka voor het eerst deze winter het gevoel dat ze op de goede weg is voor haar vierde EK. Het toernooi van Sofia moest ze eerder aan zich voorbij laten gaan vanwege nekklachten en in Parijs had ze een slechte dag. Wil leboordse: „Daar was ik al heel Ierland wint beladen duel in stadion Croke Park. door Wilko Voordouw DUBLIN - Het Engelse rugbyteam heeft zaterdag een vernederend pak slaag gehad van Ierland: 43-13. Daarmee vervloog voor de Engel sen de hoop op winst in het Zes- landentoernooi. Voor de Ieren smaakte de overwinning extra zoet omdat deze werd behaald in Croke Park, symbool van het Ierse natio nalisme. Tegelijkertijd won Frankrijk in Pa rijs moeizaam van Wales. De Haan tjes kunnen over twee weken de toernooiwinst veilig stellen als ze winnen van de Engelsen. De wedstrijd in Dublin betekende méér dan een gewoon potje rugby. De plaats van handeling was Croke Park. Normaliter is Croke Park snel uitgeput. Maar in Hamburg kon ik blijven doorgaan. Het ju doën kan nog wat beter, maar mijn conditie is weer helemaal op peil." Willeboordse kwam zaterdag zes keer in actie. Na haar simpel ge wonnen eerste-rondepartij verloor ze in de tweede ronde van de Cu baanse Onix Cortex Aldama. „Zij is de wereldkampioene bij de ju nioren. Ik had haar eigenlijk de he le wedstrijd onder controle, maar had één onoplettendheid. Ik liep wat te open naar haar toe, waarna ze me bij mijn benen pakte en ik een val op mijn rug niet meer kon vermijden." In de herkansingen herstelde de studente geneeskunde zich sterk. Ze won drie partijen op rij, voor WJ Na verlies in de tweede ronde herstelt Elisabeth Willeboordse zich knap. Ze wint vier partijen op rij en pakt voor het eerst een medaille in Hamburg. voorbehouden voor Gaelic spor ten. Het halfopen stadion dat plaats biedt aan ruim 80.000 toe schouwers was tot voor kort taboe voor rugby, en al helemaal voor En gelsen. In november 1920 werden in Croke Park dertien Ierse nationa listen gedood door het Engelse le ger: een gebeurtenis die bijna 87 jaar later nog altijd gevoelig ligt. Het Ierse vijftiental speelt dit jaar in het toernooi twee wedstrijden in Croke Park omdat het eigen rug- bystadion Lansdowne Road wordt verbouwd. De eerste wedstrijd, twee weken geleden tegen Frank rijk, ging op spectaculaire wijze ver loren. „We mogen niet van de En gelsen verliezen. Dat mag normaal gesproken al niet, maar nu we in Croke Park spelen mag het hele maal niet", zo zei de Ierse aanvoer der Brian O'Driscoll voor het duel. Tijdens het door de Ieren gehate 'God save the Queen' voorafgaand ze aan de strijd om de derde plek begon. Eén van haar slachtoffers was de Koreaanse Ja Young Kong, door wie ze twee weken geleden in Parijs werd uitgeschakeld. Wil leboordse: „Toen kon ik niets te gen haar beginnen, nu scoorde ik twee waza-ari's tegen haar. Dat is de stap die ik al weer gemaakt heb." Het brons pakte ze in de partij te gen de Duitse Anja Wagner. Wille boordse kwam met een waza-ari achter, maar maakte alles goed af met een armklem, waarmee ze een ippon scoorde. „Ik heb laatst tegenover haar gestaan op een trai ningskamp in Parijs. Daarvan weet ik nog dat ze niet zo goed is in het grondgevecht. Daar heb ik van ge profiteerd." Voor Willeboordse was het de eer ste medaille in Hamburg. Het is haar dertiende wereldbekermedail le in totaal. Op de wereldranglijst zal ze enkele plaatsen stijgen. Voor zaterdag stond ze twaalfde. Johnny Wilkinson druipt teleurge steld af. aan de wedstrijd, klonk géén fluit concert: de Engelsen kregen zelfs een beleefd applaus. Maar het 'groe ne leger' had geen genade tijdens de tachtig minuten rugby die volg den: de Engelsen werden wegge speeld door de fysiek veel te sterke Ieren. De Engelsen - met legende Johnny Wilkinson - hadden geen schijn van kans en leden het zwaar ste verlies ooit tegen de Ieren. Meerkampster Karin Ruckstuhl enige vrouw tussen negen mannen. door onze sportredactie ARNHEM - Nederland vaardigt tien atleten af naar de Europese in doorkampioenschappen, die ko mende vrijdag in Birmingham beginnen. De Oranje-selectie be staat uit negen mannen en één vrouw. Nederland had in Birmingham dertien atleten kunnen laten deel nemen, maar Bram Som maakt geen gebruik van zijn startrecht op de 800 meter. En ook pols stokhoogspringer Robbert-]an Jan sen, die de limiet van 5 meter 55 wel haalde, mist het evenement wegens een polsblessure. Meer- kamper Ingmar Vos kreeg een uitnodiging om in Birmingham aan de start te verschijnen, maar kampt eveneens met een kwet suur. Meerkampster Karin Ruckstuhl is de enige vrouw in het gezelschap en neemt deel aan de vijfkamp. De Vlissingse Yvonne Wisse, even eens specialiste op de meerkamp, Oranje had met dertien mensen naar het EK kunnen afreizen, maar Bram Som maakt geen ge bruik van zijn startrecht en twee anderen zijn geblesseerd. kreeg geen invitatie voor de ti telstrijd. Tijdens haar korte in- doorseizoen pakte ze wel de natio nale titel in Gent, maar maakte ze niet genoeg indruk op de Europe se bond. De mannenploeg bestaat uit de hordenlopers Gregory Sedoc en Marcel van der Westen (60 meter horden), hoogspringer Martijn Nuijens, kogelstoter Rutger Smith, polsstokhoogspringer Rens Blom, meerkamper Eugene Marti- neau (zevenkamp) en de lopers Ate van der Burgt (1500 meter), Michiel Löschner (1500 meter) en Arnoud Okken (800 meter). De Oranje-ploeg vertrekt woens dag naar Engeland. door onze sportredactie HAARLEM - Theo Reitsma heeft zich teruggetrokken als kandi daat-voorzitter van de wereldhonk- balbond IBAF. De sportverslagge ver acht zich kansloos in de verkie zingsstrijd, die komend weekeinde in Peking zijn beslag krijgt tijdens het IBAF-congres. Na het overlijden van Aldo Notari in juli 2006 was de functie van voorzitter vacant. Naast Theo Reitsma waren de Cubaan Gonza les Lopez en de Amerikaan Walla ce kandidaat voor het voorzitter schap van de IBAF. Reitsma stelde zich op als neutrale kandidaat tus sen de twee kampen; aan de ene kant het traditionele IBAF-kamp en aan de andere kant een nieuwe, meer professionele lichting onder leiding van de Amerikanen. Voormalig KNBSB-voorzitter Reitsma: „De twee kampen zijn el kaar niet genaderd. Contacten met diverse bonden in de wereld heb ben me duidelijk gemaakt dat ik in de strijd als vertegenwoordiger van de middengroep te weinig stemmen zou krijgen. Om die re den heeft het voor mij geen zin om mijn kandidatuur te handha ven." Volgens Reitsma heeft met name Harvey Wallace flink met de geld buidel gezwaaid om stemmen te winnen. „Hij kende wat dat be treft geen grenzen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 40