Zeeland dalende lijn vertonen in Zeeland Van Waveren is geen 'lijsthufter' voor CDA Veilig PZC Maandag 26 februari 2007 3 Criminelen actiefst in zomermaanden Augustus is al jaren de maand met de meeste misdrijven, gevolgd door juli en In mindere mate juni. dingen waren van deze vorm van criminaliteit op Schouwen-Duive- land dan het jaar daarvoor. Zakkenrollerij is ook een typische zomeractiviteit. Tijdens de winter maanden wordt deze vorm van diefstal nauwelijks beoefend. Zo dra mensen wat luchtiger gekleed gaan, neemt de activiteit van deze gauwdieven fiks toe. Korpschef F. Goudswaard onder kent dat in de zomermaanden meer criminelen actief zijn. Dat komt volgens hem doordat er dan in Zeeland ook meer buit valt te halen. Niet alleen omdat er dan meer mensen in het Zeeuwse ver blijven. Maar ook omdat die men sen minder zorgvuldig omsprin gen met hun kostbaarheden. Dat laatste is met name het geval op de recreatieparken. Door het va kantiegevoel, dat daar toch in opti ma forma heerst, wordt het dieven soms wel heel erg makkelijk ge maakt. misdrijven 2500 2000 1500 2001 -2002 2003 -2004 -2005 1000 J f I I n d maand P£C Denja Gdijk bron Politie Zeeland COMMENTAAR De Zeeuw kan zich veilig blijven voelen. De criminaliteit was hier al niet hoog, maar is vorig jaar nog iets verder teruggedrongen. Daarover kunnen politie en burgers tevreden zijn. En ook over hun samenspel. De Zeeuwen deden braaf aangifte; de politie registreerde iets minder misdrijven. Vergeleken met andere delen van Nederland is het hier dus haast idyllisch. Ouders voelen zich vrij om hun kinderen veel bewegingsvrijheid te geven. En contacten met de politie zijn niet vaak nodig. Toch is er geen reden om ver achterover te leunen. Want het aantal jonge drankrijders is verontrustend. En Zeeland moet af van het automatisme waarmee zomertijd elk jaar misdaadtijd wordt. De laatste jaren is een kwart van de betrapte drankrijders zeer jong. Het zijn beginnende bestuurders. Vorig jaar waren het er zo'n vierhonderd. De politie heeft er geen verklaring voor. Het zou een logisch gevolg van het ongeremde drankgebruik van veel jongeren kunnen zijn. Een andere reden is wellicht, dat steeds meer jongeren hun vertier (en dus vaak hun drank en pillen) steeds verder van huis zoeken. Niet alleen gedwongen door het traditionele gebrek aan activiteiten op het platteland, maar ook onder invloed van de trend naar mega-party's. Verder is het rijgedrag van plattelandsjongeren overal wat roekelozer dan van de stadsjeugd. Hoe dan ook, hier ligt een uitdaging voor opvoeders en politie. Met het aantal toeristen stijgt traditiegetrouw de criminaliteit. De Zeeuwse politie heeft er nog geen greep op. Extra inzet gedurende de zomer biedt geen soelaas. De nauwe samenwerking met Duitse dienders ook niet. Toch mag Zeeland zich hier nooit bij neerleggen. Niet in de eerste plaats om de veiligheid van lijf en leden. Want die lijkt in de zomer nauwelijks extra in het geding. Dan zijn het meestal inbraakjes, diefstallen uit auto's en zakkenrollerij. Maar vooral om de kwaliteit en daarmee de verkoopwaarde van Zeeland-Recreatieland. GroenLinks is bezorgd over de verhoudingen in het provinciebestuur. door Maurits Sep MIDDELBURG - Zijn kritiek op het recreatiebeleid van collega-gedepu teerde Maria le Roy heeft hij geuit als 'kandidaat-Statenlid voor het CDA'. De verhoudingen binnen het dagelijks provinciebestuur zijn nog steeds uitstekend, zegt Harry van Waveren. „Zij krabde zich wel even achter de oren, maar we heb ben samen een kop koffie gedron ken en vastgesteld dat het campag- netijd is." GroenLinks hoeft zich wat dat be treft dus geen zorgen te maken, reageert Van Waveren op de schrif telijke vragen die de partij heeft ge steld. Eerst het recreatiebeleid, toen de 'zichtbare non-verbale er gernis achter de collegetafel' tij dens het Statendebat over de WCT, en dan ook nog eens de reactie van het CDA op het uit de vaart nemen van het fiets-voet- veer, afgelopen zaterdag - ook een verantwoordelijkheid van PvdA'er Le Roy. „Als het campagnewerk is, geen probleem. Maar als het ook in het college speelt, ligt het an ders. Zij besturen ook ons", ver klaart M. Wiersma de zorgen van GroenLinks. Wiersma vergelijkt Van Waveren met de tweede man in de landelij ke CDA-campagne, Maxime Verha gen. Maar nee, ontkent Van Wave ren, hij is niet de 'lijsthufter' van het CDA die, zoals GroenLinks ver moedt, met pittige uitspraken het campagnevuur opstookt zodat Toi- ne Poppelaars als 'de bedaagde en wijsheid uitstralende lijsttrekker' kan overkomen. „Ik vind er niks van. Als Groen Links etiketten wil plakken, dan Gedeputeerde Van Waveren voegt zijn kritische opmerkingen over het recreatiebeleid van PvdA-collega Le Roy onder de noemer 'verkiezingscampagne'. doet men maar." Ongeacht het eti ket? „Nou, het moet niet gekker worden." Van Waveren is op zijn beurt trou wens net zo verbaasd over de cam pagne van GroenLinks. „Ik heb ze nog nauwelijks gezien, op wat pro cedureel geneuzel na over een spandoek bij het huis van Wiers ma." Overigens kondigt Van Waveren aan dat het met de uitspraken over recreatie in Zeeland nog niet ge daan is, wat het CDA betreft. Het aantal aangiften van misdrijven daalt al een aantal jaren in Zeeland. Daarnaast ziet de politie echter een andere trend: juist in de vakantieperiode is in de provincie een toename van het aantal delicten te zien. Sinds enkele jaren probeert de politie met extra aanwezigheid op straat en de inschakeling van Duitse collega-agenten in elk geval het uitgaansgeweld op Schouwen-Duiveland te beteugelen. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3