Arbiter is de De beul laat de bijl heel hard vallen Wegereef na afloop: 'Ik blijf achter mijn beslissingen staan' f mmmmmmmrnm 26 Maandag 26 februari 2007 PZC KARAKTERISTIEKEN EREDIVISIE AZ - Ajax 1-1 (0-0). 65. Perez 0-1, 79. Martens 1-1. Scheids rechter: Wegereef. Rode kaart: 45. Davids (Ajax, 2x geel). Gele kaart: Vormer (AZ) Sneijder, Huntelaar, Stam, Gabri, Babel (Ajax). Toeschouwers: 16.458. ADO - Feyenoord 3-3 (1-1). 19. Kolkka 0-1, 40. Hoogen- dorp 1-1, 55. Charisteas 1-2, 62. Hoogendorp 2-2 (straf schop), 66. Delorge 3-2, 73. Charisteas 3-3. Scheidsrechter: Luinge. Rode kaart: 87. De Vries (ADO Den Haag). Gele kaart: Kolk, Elia (ADO Den Haag), Vincken (Feyenoord). Toeschouwers: 6000. PSV - Groningen 1-0 (0-0). 85. Alex 1-0. Scheidsrechter: Van Huiten. Gele kaart: Van de Laak (FC Groningen). Toeschou wers: 33.400. RKC - Vitesse 3-1 (1-1). 19. Lazovic 0-1 (strafschop), 36. Vertonghen 1-1,75. Van de Haar 2-1, 85. Janssen 3-1. Scheidsrechter: Haverkort. Ro de kaart: 60. Pryor (Vitesse) 2x geel. Gele kaart: Vertonghen (RKC), Knol, Yakubu, (Vitesse). Toeschouwers: 4500. Excelsior - NAC 0-2 (0-0). 51. Mtiliga 0-1, 74. Diba 0-2. Scheidsrechter: Van Egmond. Gele kaart: Steur (Excelsior), Mtiliga (NAC Breda). Toeschou wers: 3312. Roda JC - Heerenveen 1-0 (1-0). 42. Oper 1-0. Scheids rechter: Van Dongen. Gele kaart: Lachambre (Roda JC), Zuiverloon (Heerenveen). Toe schouwers: 13.000. Sparta - Heracles Almelo 0-0. Scheidsrechter: Van Sichem. Gele kaart: Tanghe, Quansah (Heracles Almelo). Toeschou wers: 10.150. Twente - Willem II 0-0. Scheidsrechter: Bossen. Gele kaart: Schuurman (FC Twente), Poepon (Willem II). Toeschou wers: 13.500. EERSTE DIVISIE Eindhoven - Den Bosch 0-2 (0-2). 7. Lurling 0-1, 37. van der Heijden 0-2 (eigen doel). Scheidsrechter: Janssen. Gele kaart: Aelbrecht (Eindhoven). FEITEN BETAALD VOETBAL Eredivisie Best bezochte wedstrijd: PSV - FC Groningen, 33.400. Rode kaarten: 4 (Pryor/Vitesse, Davids/Ajax, De Vries/ADO Den Haag, Pothuizen/NEC), to taal: 54. Gele kaarten: 32, totaal 824. Meeste kaarten: AZ - Ajax (We gereef), 8x geel, waarvan 2 om gezet in rood. Doelpunten: 19, totaal: 701. Hoogste score: 6 goals, ADO Den Haag - Feyenoord 3-3. Snelste treffer: 19. Joonas Kolk ka (Feyenoord). Topscorer van de dag: Charis teas (Feyenoord), Hoogendorp (ADO Den Haag) 2. Eerste divisie Best bezochte wedstrijd: VVV Venlo - FC Dordrecht, 5217. Rode kaarten: 3 (Hessing/FC Omniworld, Parnela/Go Ahead Eagles, Hellings/AGOW Apeldoorn), totaal: 56. Gele kaarten: 27, totaal: 1002. Meeste kaarten: 6, Fortuna S.- RBC (Van der Soest) 6x geel. Doelpunten: 35, totaal: 886. Hoogste score: 7 goals, FC Vo- lendam - FC Emmen 6-1. Hard doorgaan van De Zeeuw op Stekelenburg is voer voor discussie. door onze sportredactie alkmaar - Scheidsrechter Jan We gereef speelde een hoofdrol bij AZ-Ajax. Hij stuurde Ajacied Ed gar Davids met twee gele kaarten van het veld, maar vooral keurde hij een doelpunt van AZ goed na dat Ajax-doelman Maarten Steke lenburg was aangevallen door Demy De Zeeuw. „Ook na de tele visiebeelden sta ik achter mijn be slissingen." Stekelenburg ziet het anders: „De bal komt tussen mij en De Zeeuw, ik pak de bal en tegelijkertijd snijdt hij met één of twee benen in mijn maag. Volgens de regels in het mooie boekje dat ze hebben, is dat volgens mij een overtreding. Het doelpunt heb ik niet gezien. Toen lag ik op de grond en dacht ik dat ik een overtreding mee zou krijgen." Wegereef: „Vanuit mijn positie zie ik dat Stekelenburg de bal loslaat en op dat moment is de bal vrij. Het gebeurt voor mijn gevoel bui ten de vijf meter van het doelge bied en daar is de keeper niet spe ciaal beschermd, daar is het ge woon een veldspelen Gestrekt Alex beslist moeilijk duel met Groningen in laatste minuten. door Frans van den Nieuwenhof eindhoven - Tegen Arsenal was zijn beulswerk afgelopen week dringend gewenst om het straf schopgebied van PSV schoon te houden. Zaterdag hanteerde Alex de slopershamer aan de overkant van het veld. Vijf minuten voor tijd besliste de Braziliaanse verde diger de zware wedstrijd tegen FC Groningen (1-0), waardoor PSV zijn autoriteit in de eredivisie ver der vergrootte. Nu Alex weer langzaam in top vorm komt, oogt PSV stabiel als voorheen. Het zelfvertrouwen in Eindhoven neemt met de week been van De Zeeuw? Ik zie daar eerlijk gezegd na het zien van de beelden geen gestrekt been in. Bij een gestrekt been heb ik het over een hoek van 180 graden. Dit is geen gestrekt been dat direct ge vaar opleverde." De Zeeuw: „Ik ging gewoon het duel aan. Niet heel hard. Stekelen burg bleef liggen omdat het een doelpunt was, niet omdat hij ge blesseerd was. Hij deed alsof ja. Even later stond hij toch gewoon weer te trappelen in het doel?" Stekelenburg: „Ik had pijn in mijn maag. Zo'n gevoel dat je moet over geven. Komt Wegereef nog naar me toe. Of het ging, vroeg-ie." Maarten Martens, die na de bot sing tussen De Zeeuw en Stekelen burg de bal in het lege doel schoof: „Keepers worden soms wel eens te veel beschermd. Daar om vind ik het wel goed dat de scheidsrechter dit liet doorgaan. Het was moeilijk te beoordelen, maar volgens mij waren De Zeeuw en Stekelenburg tegelijk bij de bal. Nou, dan kun je als scheids rechter door laten spelen. Het is anders als een speler inglijdt op een keeper als die de bal al heeft." AZ-trainer Louis van Gaal: „Ik kon dat spelmoment niet goed volgen. Ik zou eerst de beelden op televi sie moeten bestuderen." toe na drie wedstrijden (Heracles, Arsenal, Groningen) zonder tegen doelpunt. De vier duels daarvóór leverden acht tegentreffers op. Trainer Ronald Koeman schat de inbreng van Alex hoog in. „Hij is weer groeiende. Net als enkele an deren had hij rond de winterstop een mindere fase. Soms geeft hij de indruk: het komt morgen wel. Alex is nog niet de man die leiding geeft aan zijn defensie, misschien zit dat ook wel niet in hem. Hij is vooral een grote persoonlijkheid door de wijze waarop hij tegen standers bespeelt. Die is indruk wekkend." Koeman kroop na afloop van het duel in de huid van de concurre rende trainers Henk ten Cate en Louis van Gaal. „Als je dit soort moeilijke wedstrijden wint, deel je Wegereef geeft Davids rood en keurt goal AZ goed na overtreding. door Dick Sintenie alkmaar - In de schaduw van bijna-kampioen PSV vochten AZ en Ajax gisteren een verbeten strijd uit om de tweede plaats, een klassering die er sinds de invoe ring van de play-offs overigens wei nig meer toe doet. De Amsterdam mers stapten als morele winnaars van het veld (1-1), maar er kon geen lachje af. Het chagrijn had alles te maken met het feit dat Edgar Davids op slag van rust twee gele kaarten kreeg van arbiter Jan Wegereef, waarvan er één uiterst dubieus was. Onbegrijpelijker nog was het dat de scheidsrechter in de 79e mi nuut de gelijkmaker van Maarten Martens goedkeurde, nadat Demy de Zeeuw met gestrekt been Ajax- doelman Maarten Stekelenburg had getorpedeerd. Het verleidde trainer Henk ten Cate tot de vol gende uitspraak: „FC Wegereef 2-Ajax x." Het was niet voor het eerst dit sei zoen dat Ajax bij het laatste fluit signaal nog maar tien spelers op het veld had staan. Opmerkelijk ge noeg leidde de rode kaart ook nu niet tot een kansloze ondergang. Net als tegen Sparta Praag (0-0) en FC Groningen (3-2-winst) bleven de tien moeiteloos op de been. Het begint op een specialisme te lijken. Ajax had in Gabri, Jaap Stam en John Heitinga de uitblinkers. Daar toe mocht aanvankelijk ook Da vids worden gerekend. Als midden velder werd hij door zijn directe te genstander Julian Jenner in de voor hem onwennige rol van links back gemanoeuvreerd, maar de 74-voudig international troefde zijn elf jaar jongere collega nage noeg zonder overtredingen af. Het was zuur voor Davids, en ui termate vervelend voor de wed strijd, dat Wegereef hem voor een op het oog onschuldige tackle te gen Jenner een gele kaart gaf Drie minuten later liep Davids Moussa Dembélé van de sokken en dat was, door de bril van de arbiter be keken, voldoende aanleiding voor een tweede gele kaart. Het tot dan fascinerende en gelijk- toch klapjes uit. Zij zitten mis schien de hele avond naar teletekst te kijken: 0-0, 0-0, 0-0 en zien dan ineens een plusje bij PSV. Als je een paar keer de bijl in de nek hebt gekregen, sta je op een gege ven moment niet meer op." PSV speelde zaterdag weer zeer de- 'Als je dit soort moeilijke wedstrijden wint, deel je toch klapjes uit' gelijk en gaf nauwelijks iets weg. Alleen door balverlies van Jason Culina en Carlos Salcido ontston den na rust kansjes voor Gronin gen. Vlak voor tijd had Luis Suarez nog een gevaarlijke actie, maar opgaande duel kreeg onmiddellijk een ander gezicht. Ten Cate wisselde Wesley Sneij der, die ook al geel op zak had, in de rust voor verdediger Zdenek Grygera, daarmee zijn plannen voor de resterende 45 minuten ontvouwend. Tussen plannen en uitvoeren zat nauwelijks verschil, omdat zelfs de luxe-paardjes Kenneth Perez en Leonardo defensief in de pas ble ven lopen. De twee gaven hun team een heerlijke ruggensteun door Ajax in de 65e minuut aan de leiding te brengen. Leonardo zocht het avontuur, Perez vond de bo venhoek: 0-1. AZ, zo oordeelde trainer Louis van Gaal achteraf, wist zich gedurende de hele tweede helft geen raad met de tijd en de ruimte. Dat werd er na het afhaken van de gebles seerde Kew Jaliens niet beter op. De achttienjarige Ruud Vormer kwam in het veld als centrale mid denvelder, maar hij was niet de ar chitect die de Alkmaarders nodig hadden. Net als in de Europese ontmoeting met Fenerbahqe zocht AZ naar aanvallende openingen, zij het stukken minder gestructureerd dan donderdag. Maar de verbeten heid om niet te willen verliezen van de club die AZ zo graag wil uit dagen, won het van de moedeloos heid die langzaam in het elftal sloop. Mét de hulp van Wegereef, dat moet worden gezegd. De over treding van De Zeeuw op Stekelen burg ontging niemand in het sta dion, behalve de arbiter en diens secondant aan de zijlijn. Ten Cate was woedend: „Iedereen ziet hoe Demy de Zeeuw met ge strekt been hard inglijdt op onze doelman Maarten Stekelenburg. En wat doe Wegereef? Die doet niets. Die laat Martens scoren. Dra matisch." Bij Ajax kon niemand lachen en bij AZ had niemand er de puf meer voor. Danny Koevermans: „Lachen doen ze alleen in Eindho ven, dit was hun scenario." De koploper heeft nu zeven pun ten meer dan Ajax en het gat met AZ bedraagt acht punten. Er moe ten dus wel heel vreemde dingen gebeuren, wil PSV de landstitel nog uit handen geven. Met nog acht duels voor de boeg, lijkt de eredivisie beslist. zijn doelpoging strandde bij Phil lip Cocu. Verder had Groningen niets in te brengen. Het speelde, zoals trainer Ron Jans glimlachend benadrukte, 'echt op de counter'. Dat was een understatement: Gro ningen hield constant tien men sen achter de bal en trok een groe ne muur op voor het eigen straf schopgebied. „We hebben het uit stekend gedaan", vond Jans. Het doelpunt van Alex had nooit mogen vallen, oordeelde hij. „Op dat moment vulde Sankoh de dek king slecht in, hij was de concen tratie kwijt." Koeman maalde er niet om. „Het optimale rende ment halen uit dat ene momentje is PSV wel toevertrouwd. We heb ben al dan niet terecht gewonnen en verder moeten we deze wed strijd maar snel vergeten." Ajax-doelman Maarten Stekelenburg schreeuwt het uit, nadat Demy de Zeeuw van AZ hard op hem is doorgegaan. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28