Buitenland Te veel spelletjes in politiek Italië slachtoffers Inwoners van Oeganda snakken naar zwemlessen 1 van Hassan II Sneeuwstormen teisteren Denemarken Estse president tegen sloopplan Microsoft 'schond MP3-patent' PZC Vrijdag 23 februari 2007 9 Heel Italië weet waarom het kabinet Prodi gevallen is. Maar niemand weet hoe het nu verder moet. Dat is aan president Napolitano. De Italiaanse politieke arena oogt als een kinderspeel plaats aan het eind van de dag. 'Vader' Napolitano moet op ruimen. De Italiaanse president be gon gisteren zijn consultaties om te zien of er nog leven zit in de eer gisteren afgetreden regering Prodi, er een zakenkabinet moet worden gevormd of dat verkiezingen de beste optie zijn. ANALYSE door Eelco van der Linden De dag na de onverwachte val van Prodi en zijn centrumlinkse rege ring was iedereen er het over eens: de Italiaanse politiek gaat ten on der aan machtsspelletjes, complot theorieën, chronisch pootje lich ten en geflirt met ideeën die niet meer in een democratie thuis ho ren. Uitgerekend Giulio Andreotti, de christen-democratische vos die zeven keer een Italiaans kabinet leidde, kreeg gisteren de zwarte piet toebedeeld. De 88-jarige is een van de zeven 'senatoren voor het leven'. Hij onthield zich don derdag van stemming over de bui tenlandse politiek. Andreotti zou dat hebben gedaan om het kabinet te laten vallen, wetend dat in de Se naat Prodi slechts een meerder heid heeft van een paar stemmen. Volgens de extreem linkerflank van de regering is Prodi gevallen door een complot van het Vati- caan, het grootkapitaal en de VS, die het stemgedrag van de 'senato ren voor het leven' zouden heb ben bepaald. Het wordt door groe nen en communisten verteld als grap, maar velen geloven het echt. De val van Prodi moet natuurlijk worden toegeschreven aan diezelf de extreemlinkse partijen, die geen controle hebben over het stemgedrag van hun parlementa riërs en vanaf dag één het kabinet chanteerden. Het probleem is dat Prodi niet met, maar ook niet zon der deze partijen kan regeren. De linkse partijen vinden allemaal dat Prodi door moet, maar de belang rijkste reden is slechts hun haat je gens Silvio Berlusconi. De ex-premier en mediamagnaat heeft het in theorie gemakkelijk. Zijn 'Huis van de Vrijheden' staat in de peilingen voor, maar Berlus coni weet dat verkiezingen, tien maanden na de vorige, door Napo litano slechts als een extreme op tie worden gezien. RABAT - De Marokkaanse overheid is begonnen met het uitkeren van schadevergoedingen aan slachtof fers van de 'laren van Lood'. Het is de eerste keer na de openbare hoorzittingen van een speciale commissie dat schadevergoedin gen worden uitgekeerd. De aanduiding 'Jaren van Lood' be treft de periode van Marokko's on afhankelijkheid in 1956 tot de dood van de vorige koning Hassan II in 1999. Onder diens regering waren martelingen, verdwijningen en ontvoeringen door het over heidsapparaat aan de orde van de dag. Koning Mohammed VI stelde in 2004 een commissie in om de mis standen tijdens het regime van zijn vader te onderzoeken. In to taal komen 14.000 slachtoffers en nabestaanden in aanmerking voor een individuele schadevergoeding. De bedragen variëren van 900 tot 135.000 euro per persoon. APK voordeligkeuren.nl AALBORG Een auto is gestrand op de snelweg tussen Aalborg en Hadsund in Jutland. Hevige sneeuwstormen hebben de afgelopen dagen vooral in het noorden en oosten van Denemarken huisgehouden. foto Henning Bagger/EPA TALLINN - De Estse president Too- mas lives heeft zijn veto uitgespro ken over een wetsvoorstel om een monument te slopen voor Sov- S, jet-soldaten die in de 1\veede We- Jg reldoorlog zijn gevallen. Het staatshoofd heeft de wet terug gestuurd naar het parlement met de opdracht de wettekst aan te pas sen. Rusland had fel gereageerd op het idee het monument te slopen. De Russische regering dreigde Est land openlijk met 'ernstige gevol gen'. De Sovjet-troepen verdreven in de Tweede Wereldoorlog nazi-troe pen uit Estland. Daarna bleven ze als bezetters in het land. Pas na het uiteenvallen van de Sov jet-Unie werd Estland weer onaf hankelijk. ,.l l'.H,l J.É.U.ÜÜIl NEW YORK - Een Amerikaanse fede rale jury heeft Microsoft schuldig bevonden aan het schenden van patenten van Alcatel-Lucent. De Amerikaanse softwarefabri kant moet van de jury 1,52 miljard dollar schadevergoeding betalen voor schending van MP3-paten- ten, gebruikt voor het afspelen van digitale muziek. Microsoft wil de uitspraak van de jury door de rechter laten vernieti gen en zonodig in beroep gaan, zo liet het gisteren weten. „Het von nis wordt niet gesteund door de wet of de feiten", zegt Microsoft in een eerste reactie op het oordeel van de jury. Microsoft en Alcatel-Lucent zijn al een tijdje verwikkeld in een aantal patentgeschillen. Een daarvan gaat over de videotechnologie die Mi crosoft gebruikt in zijn spelcompu ter Xbox 360. Na malaria en aids is verdrinking grootste doodsoorzaak. door llona Eveleens KAMPALA - Hulp aan Afrika wordt meestal geassocieerd met zakken graan voor kreperende kindertjes, dekens voor de daklozen of medi cijnen voor de zieken. Niemand denkt aan zwemlessen. Toch is dat precies wat veel Oegandezen hard nodig hebben. Na aids en malaria is verdrinking de derde belangrijk ste doodsoorzaak in de gemeen schappen rond 's lands meren zo als het Victoriameer en het Bunyo- nyimeer. De hulporganisatie Lake Bunyonyi Development Company voorziet nu in de behoefte aan zwemles. De afgelopen vijf jaar zijn officieel ruim duizend men sen verdronken in de tien meren die Oeganda telt. De meren zijn tegelijk van levens belang voor de bevolking, vanwe ge de visserij, de watervoorziening en de vruchtbare grond die er om heen ligt. Alleen de visserij al le vert Oeganda jaarlijks 150 miljoen dollar op. Maar omdat veel vissers in gammele bootjes het water op gaan - soms niet meer dan een uit geholde boomstam - die te zwaar worden beladen of snel lek raken, zinken deze bootjes binnen de kortste keren. Met fatale afloop voor de vissers, die ondanks hun afhankelijkheid van het water meestal niet kunnen zwemmen. Sinds 2003 heeft de Lake Bunyonyi Development Company 2200 Oe gandezen leren zwemmen. „Voor al vrouwen zagen er niets in, om dat ze hun lichaam niet wilden to nen en bang waren om nat te wor den, maar ze zijn van gedachten veranderd en vinden zwemmen nu erg leuk", aldus Patrick Tum- wijukye van de hulporganisatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9