Buitenland verrijken' 'Iran blijft uranium 'Slager van Bergen' zit mogelijk prins Harry gaat dienen in Zuid-Irak in Montenegrijnse gevangenis J PZC Vrijdag 23 februari 2007 7 ring' van het bewind. Parijs liet in een reactie weten te streven naar een nieuwe VN-resolutie om de sancties voort te zetten. Iran kan een opschorting van zijn uraniumverrijking niet accepteren. Volgens Mohammed Saeedi van het Iraanse Atoomenergie Agent schap is er geen juridische basis voor. Het rapport maakt duidelijk dat alleen via onderhandelingen een akkoord kan worden bereikt, stelde hij. Iran hamert erop, dat zijn nucleaire programma alleen maar vreedzame doeleinden dient. Het verrijkte uranium is niet bedoeld voor een kernwapen, maar moet als brandstof dienen voor zijn nog te bouwen kerncentrales. Naar ver wachting gaat de eerste kerncentra le in Bushehr in 2008 open. Iran domineerde ook de besprekin gen in Berlijn tussen de Ameri kaanse minister Rice van Buiten landse Zaken, haar Duitse en Rus sische ambtgenoten Steinmeier en Lavrov en de buitenlandcoördina tor Solana van de Europese Unie. Rice zei na afloop dat zij en haar gesprekspartners op een lijn zitten waar het gaat om de volgende stap pen tegen Iran. De bewindsvrouw zei dat opnieuw via de VN-Veilig- heidsraad geprobeerd zal worden de Iraanse regering zover te krij gen dat ze stopt met haar verrij kingsactiviteiten. Volgens Rice's rechterhand Burns begint Iran het effect van eerder af gekondigde sancties te voelen en is er nog maar een handvol landen die Iran steunen. Teheran staakt zijn nucleaire acti- viteiten niet, maar breidt die zelfs uit. Het Westen zint op nieuwe maatregelen tegen Tehe ran via de VN-Veiligheidsraad. JAKARTA - Een Indonesische agent draagt een gewond kind van een veerboot waarop gisteren voor de kust van het eiland Java brand woedde. De brand kostte aan zeker zeventien mensen het leven. Ruim driehonderd mensen werden gered tijdens een actie met schepen en helikopters. De brand was na enkele uren geblust, meld de een marinewoordvoerder. De boot was op weg van de Jakarta naar het eiland Bangka, bij Sumatra, foto EPA Teheran houdt zich volgens IAEA niet aan VN-ultimatum. WENEN - Iran heeft zich niet aan de door de VN-Veiligheidsraad ge stelde deadline gehouden om uiter lijk op 21 februari te stoppen met de verrijking van uranium. Dit heeft het Internationale Atoom energieagentschap (IAEA) in We nen gisteren bekendgemaakt. Teheran breidt zijn nucleaire capa citeiten zelfs verder uit. De islamiti sche republiek heeft meer dan drie honderd centrifuges neergezet in een fabriek waar de verrijking van uranium op 'industriële schaal' is gepland, aldus de atoomwaak hond van de VN. Het Westen maakt zich er zorgen over, dat Iran met het verrijkte ura nium atoombommen wil bouwen. De Verenigde Staten hadden de be vindingen van het IAEA eerder op de dag al op hoofdlijnen bekendge maakt en gezegd dat die 'teleurstel lend' zijn. Een gemiste kans voor de Iraanse regering, meent Washington. De Britse regering wil dat de Veilig heidsraad meer maatregelen neemt tegen de Iraniërs, die moe ten leiden tot een Verdere isole- Condoleezza Rice den nooit volledig worden gere construeerd. Justitie in Bergen meldde gisteren dat 'het spoor ern stig' is, al zijn er nog geen objectie ve bewijzen voor betrokkenheid van de Montenegrin bij de vuilnis- zakmoorden. Die zou zijn opge pakt met hulp van de Amerikaan se opsporingsdienst FBI. Zijn echt genote werd in 1990 in New York omgebracht en net als de slachtof fers in Bergen in stukken gesne den. De Belgische politie heeft de voor bije jaren een groot aantal sporen gevolgd. Steeds als er in de Bel gisch-Franse grensstreek een lugu bere moord werd gepleegd, werd de link gelegd met de vuilniszak- kenmoorden. Het leverde nooit iets op. Vijf dode vrouwen in stukken gesneden teruggevonden. BRUSSEL - Justitie in België hoopt met de arrestatie van een 67-jarige Montenegrin de seriemoordenaar van Bergen gevonden te hebben. De man wordt verdacht van de moorden op zijn echtgenotes in de VS en Albanië, en zit daarvoor sinds december vast in een cel in Montenegro. In België zou hij ze ker vijf vrouwen hebben omge bracht. Hun lichamen werden in stukken gesneden teruggevonden in vuilniszakken. De 'slager van Bergen' veroorzaak te tussen 1996 en 1998 grote on rust in Zuid-België. Hij pikte zijn slachtoffers steevast op in de sta- tionsbuurt van Bergen (Mons). Het ging in alle gevallen om vrou wen die aan lager wal waren ge raakt. Hun lichamen, die stukje bij beetje werden teruggevonden, kon De Belgische justitie denkt dat een man die vast zit wegens moorden in de VS en Albanië, ook de dader kan zijn van de 'vuilniszakmoorden' in Bergen. Jongste zoon Charles bewaakt gevaarlijk gebied rond Basra. door onze correspondent Esther Gotink LONDEN - De Britse prins Harry wordt in het voorjaar toch uitge zonden naar Irak. De taken die zijn regiment Blues and Royals krijgt in de zuidelijke stad Basra, werden gisteren uitgelegd in een brief van defensieminister Des Browne. Volgens Browne zal de aanwezigheid van de prins geen ge vaar vormen voor zijn kameraden. Kornet Wales, zoals de rang (gelijk aan tweede luitenant) en naam van de prins luidt, zwaaide vorig jaar af aan de prestigieuze militaire academie Sandhurst. In Irak zal hij het commando voeren over twaalf militairen van de Household Cava lerie. Zij gaan een gebied rond Bas- ra bewaken, dat volgens specialis ten 'potentieel gevaarlijk' is.-De uit zending van de prins naar Irak zal naar verwachting zes maanden du ren. Militaire functionarissen hebben echter twijfels geuit over Harry's deelname, aldus dagblad The Sun. Een anonieme bron binnen het le ger: „De beveiliging is een nacht merrie. Harry zal een magneet voor zelfmoordcommando's zijn. Het brengt zowel zichzelf als zijn maten in gevaar." De prins heeft altijd gezegd niet ge diend te zijn van een voorkeursbe handeling. „Het laatste wat ik wil is mijn soldaten naar Irak zien ver- Prins wordt nu volgens sommigen een 'magneet voor zelfmoordcommando's' trekken, of waar dan ook, en zelf thuis te moeten blijven", zei hij in 2005 in een televisie-interview. „Als ze hadden gezegd dat ik niet naar de frontlinie kan, dan had ik mij niet door Sandhurst gesleept en had ik het niet zover geschopt." Het nieuws volgt een dag nadat premier Tony Blair had aangekon digd het aantal Britse troepen in Irak binnenkort fors te verminde ren. Harry is de eerste van het Brit se koningshuis die in een oorlogs gebied zal dienen sinds zijn oom Andrew, de broer van prins Char les en ex-man van Sarah Ferguson, 25 jaar geleden in de Falkland-oor- log tegen Argentinië vocht. John Nichol, een voormalige RAF-pi- loot die diende in de eerste Golf oorlog, reageert dat het een goede stap is de prins naar het front te sturen: „Als we hem niet hadden toegestaan een oorlog in te gaan, dan had hij zich niet bij het leger moeten melden. Ik kan je uit ei gen ervaring vertellen dat niets er ger is dan te moeten achterblijven of een taak te moeten vervullen die je weghoudt van de mannen met wie je normaal gesproken dient." pagina 11Amerika staat alleen in Irak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7