Binnenland Dure pillen wegbezuinigd Eten niet uitgedeeld maar verkocht Minder controles hielprik I» Goudstikker-kunst gaat onder de hamer Bruggen bouwen van spaghetti 6 I Vrijdag 23 februari 2007 pzc Oprichters Voedselbank Helmond verdacht van verduistering goederen. aarle-rixtel - De politie blijkt dinsdag in Aarle-Rixtel de oprich ters van de Voedselbank in Hel mond te hebben aangehouden op verdenking van diefstal en verduis tering bij de hulporganisatie. Sponsorgeld verdween in hun zak ken, wijn aangeboden door een importeur werd doorverkocht en geschonken vlees werd verkocht aan een Chinees restaurant. Daar mee zouden ze zeker tienduizen den euro's hebben verdiend. Dat zegt voormalig vrijwilliger Frans Wölcken. De verduistering zou de afgelopen maanden zijn gepleegd. Verschil lende mensen hebben aangifte ge daan. De politie heeft de 52-jarige man en de 60-jarige vrouw voor verhoor vastgezet. De zaak werd vorig jaar aan het rollen gebracht door een groep 'klokkenluiders' binnen de voedselbank. Zij heb ben volgens Wölcken bij de politie verklaard dat meer vrijwilligers hebben geprofiteerd. De politie zegt dat er op dit moment geen di recte aanleiding is om meer aan houdingen te verwachten maar sluit niets uit. Het aangehouden echtpaar richtte de Voedselbank Helmond op in 2003. Later noemden ze die de Voedselbank Nederland Zuid. De Voedselbank heeft inmiddels veel donateurs verloren door de affaire. den haag - Bij de hielprik die ba by's kort na de geboorte krijgen, wordt voorlopig niet meer getest op de stofwisselingsziekte tyrosine- mie. Vertrekkend staatssecretaris Clémence Ross van Volksgezond heid heeft dat besloten omdat de test te vaak ten onrechte aangaf dat de baby de ziekte onder de le den kon hebben. Ook bij een andere stofwisselings ziekte, galactosemie, was dit het ge val. Maar dat kan waarschijnlijk worden opgelost door een extra la boratoriumtest. Daarmee wordt nu een proef genomen, zo heeft Ross de Tweede Kamer laten we ten. Op deze ziekte zal dus wel ge toetst worden. Bij de hielprik wordt bloed afgenomen. Sinds ja nuari van dit jaar wordt aan de hand daarvan getoetst op zeven tien ernstige ziekten. Tot dan werd op drie kwalen gecontroleerd. Een foutieve uitslag leidt bij ouders tot onnodige ongerustheid, aldus Ross. Tyrosinemie komt slechts zelden voor en Ross vindt het dan ook verantwoord niet meer op deze aandoening te tes ten. Ross volgt met haar besluit het advies van het Rijksinstituut i voor Volksgezondheid en Milieu. Patiënten krijgen niet altijd juiste medicijnen, omdat ze te duur zijn. den haag - Patiënten, ook ernstig zieke kankerpatiënten, krijgen lang niet altijd de medicijnen die ze nodig hebben, omdat die erg duur zijn. Ziekenhuizen kiezen zelf waar ze hun geld aan uitge ven, en dat kan ook een extra ver pleegkundige zijn. Rob Hage had erg veel last van zijn ogen. „Ik zag alles in een waas." Hij kreeg het ene na het an dere medicijn, maar niets hielp. Ten einde raad vroeg hij of er echt geen beter middel was. „Jawel, zei de specialist, maar dat krijgt u niet want dat is heel erg duur." Nog al tijd is Rob er kwaad over. Ook al kreeg hij het middel uiteindelijk wel, nadat hij stampij maakte. „Ik kom bij zo'n arts omdat ik ergens last van heb en dan verwacht ik dat hij dat oplost. Niet dat -ie over geld gaat zitten zeuren." Verbaasd was hij ook, omdat hij te gelijk bij de reumatoloog liep en die deed totaal niet moeilijk over een peperduur middel tegen de he vige pijnen. „Die man schreef met een het beste medicijn voor, ook al kostte dat 3500 euro per drie maanden." Het kan nog erger. Honderden kan kerpatiënten kregen vorig jaar niet de beste medicijnen om hun leven te redden of te verlengen, vanwege de kosten. Dat stelt de Nederland se Federatie van Kankerpatiënte norganisaties. „We hebben een in schatting gemaakt hoeveel men sen in aanmerking komen voor een behandeling met twee midde len tegen kanker: Herceptin en Vel- cade", vertelt directeur Patricia Huijbregts. „Dat waren er vorig jaar 700 tot 800. Dat hebben we vergeleken met de verkoopcijfers Ziekenhuizen hebben een be perkt budget om medicijnen aan te schaffen. Sommige patiënten worden zo levensreddende medi cijnen onthouden. van die twee medicijnen: 188. Daaruit kun je concluderen dat de rest die medicijnen niet kreeg, ter wijl dat wel had gemoeten." De verzekeraars vergoeden tachtig procent van dure medicijnen, de ziekenhuizen betalen de overige twintig procent. Vorig jaar maakte oud-minister Hoogervorst (Volks gezondheid) daarvoor 112 miljoen extra vrij en voor dit jaar nog eens 120 miljoen. Soms kiezen zieken huizen er echter voor dat geld aan iets anders te besteden. „Wij zeg gen niet waar ze dat geld aan moe ten besteden, het zijn private in stellingen", verduidelijkt een woordvoerster van het ministerie van Volksgezondheid. DELFT - Een student is druk in de weer met het bouwen van een brug. Hij mag daarvoor alleen ongekookte spaghetti en een lijmpistool gebrui ken. Voor de zevende keer werd gisteren op de TU Delft de jaarlijkse Spaghetti Bruggenbouw- wedstrijd gehouden. De opdracht bestond dit jaar uit het bouwen van een brug met een over spanning van 1 meter met minder dan 1 kilo spa ghetti. De bruggen zijn vervolgens getest op hun sterkte. Technische studenten uit het hele land deden mee. foto Robin Utrecht/ANP Graf gevonden voor deur van stadhuis amersfoort - Archeologen heb ben bij toeval een graf ontdekt, vlak voor de deur van het stadhuis van Amersfoort. Het lichaam van de man is waarschijnlijk niet ge ruimd toen het oude kerkhof plaats moest maken voor het stad huis. Dat heeft stadsarcheoloog Ti- mo d'Hollesy gisteren laten weten. De grond voor het stadhuis werd onderzocht omdat een aantal bo men werd geruimd. Politie neemt meer pitbulls in beslag den haag - Het aantal in beslag ge nomen pitbulls stijgt. Vorig jaar nam de politie 514 van dit soort honden in beslag, waarvan er 461 werden afgemaakt. In 2005 kregen er 348 van de 4.15 een spuitje en in 2004 197 van de 218. De cijfers be wijzen volgens onderzoekers niet dat pitbulls steeds meer voorko men. Wel heeft de politie er extra aandacht voor. Jongeren met astma roken gewoon door nijmegen - Jongeren met astma ro ken naar verhouding even veel als jongeren zonder astma. Ook pas sen de ouders van een kind met astma rookgedrag nauwelijks aan. Ze roken zelfs meer dan ouders van een kind zonder longpro bleem. Onderzoeker Otten van de Radboud Universiteit: „Velen we ten niet dat de combinatie van ro ken en astma kan leiden tot onher stelbaar longemfyseem." Spijtoptant loopt deur plat bij politie utrecht - Een 17-jarige jongen vond het woensdag blijkbaar toch geen goed idee dat hij zich vrijwil lig had gemeld bij de politie. De jongen, die eerder een strafbaar feit had gepleegd, vernielde een muur van de verhoorkamer in het politiebureau en ontsnapte. Gister ochtend bedacht de jongen zich opnieuw en meldde hij zich we derom vrijwillig bij het bureau. amsterdam - De erfgename van de Amsterdamse kunsthandelaar lacques Goudstikker laat een be langrijk deel van de befaamde col lectie veilen. Circa 170 schilderijen zullen in drie afzonderlijke veilin gen bij het veilinghuis Christie's aan de man worden gebracht, meldde de International Herald Tribune gisteren. De verwachte op brengst ligt tussen de 22 en 35 mil joen dollar (16,8 tot 26,75 miljoen euro), aldus het veilinghuis. „Het was een moeilijke beslissing", zegt Marei von Saher, de schoondoch ter van Jacques en Desirée Gouds tikker, in de krant. „Ik was een paar dagen geleden in Nederland en zag de schilderijen voor de eer ste keer. Sommigen troffen me meteen in het hart. Het was over weldigend", aldus de erfgename. Een van de topstukken dat in april verkocht moet worden, is het doek Rivierlandschap met Veerpont van Salomon van Ruysdael dat geschat wordt op 3 tot 5 miljoen dollar. Voor de verkoop heeft Christie's drie dagen uitgetrokken op drie lo caties. Op 19 april kunnen liefheb bers in New York terecht. Op 5 juli in Londen en in november volgt een veiling in Amsterdam. Von Sa- her is in bespreking met een mu seum in de Amerikaanse stad Greenwich (Connecticut) over het samenstellen van een reizende ten toonstelling met werken van Jan Steen, Jan van der Heyden en Salo mon van Ruysdael die vooralsnog niet te koop worden aangeboden. De nabestaanden van Goudstikker hebben een jarenlange juridische strijd moeten voeren om de kunst werken terug te krijgen van de Ne derlandse overheid. De doeken werden in de oorlog door de Duit sers geroofd en na de oorlog door de geallieerden overgedragen aan de Nederlandse autoriteiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6