Binnenland Ouders duperen scholen door verzwijgen lage opleiding Eternit vergoedt asbestleed Nederlander gedraagt zich beter in verkeer Dus... Winkeliers komen in actie op tabloid. Vier jaar cel voor oplichten van 'oma's' PZC Vrijdag 23 februari 2007 5 Scholen lopen geld mis om achterstand van leerlingen te bestrijden door Carine Neefjes AMSTERDAM - Ahmed, de vader van de vijfjarige Tugba, is werk loos. Hij woont hier al jaren, maar is de Nederlandse taal nog lang niet machtig. Dat geldt ook voor zijn dochtertje. Als hij op school moet komen, beweert hij dat hij in Turkije een universitaire oplei ding heeft gevolgd. Papieren heeft hij niet. Directeur Roland Schut heeft grote twijfels. Ahmed wordt kwaad. „U gelooft mij niet omdat ik buitenlander ben!" Schut is directeur van basisschool Sint Lukas, een zwarte school in Amsterdam-Osdorp. Het verhaal van Ahmed is geen uitzondering. „Ik weet zeker dat op mijn school zeker de helft van de ouders liegt over het opleidingsniveau. Het heeft met status te maken." De nieuwe regels die ertoe moeten leiden dat achterstandsscholen extra geld krijgen, zijn fraudegevoe lig. Honderden scholen lopen tien duizenden euro's mis voor leerlin gen met een achterstand, doordat ouders liegen over hun opleiding. Scholen halen geld binnen door bewust een laag niveau in te vul len. Dat zeggen schoolleiders en de Onderwijsbond van het CNV. In totaal is er 300 miljoen beschik baar voor achterstandsscholen. Oorspronkelijk bepaalde de etni sche afkomst van ouders of scho len (met veel allochtone leerlin gen) extra geld kregen om bijvoor beeld taalachterstanden weg te werken. Sinds vorig jaar is het op leidingsniveau van ouders bepa lend. Maar vooral veel allochtone Allochtone leerlingen in een klas. Er zijn scholen die zelf een lage opleiding van ouders invullen als ze grote twijfels hebben over de hoge opleiding van de ouders. foto CPD ouders weigeren hierover informa tie te geven. „Ze vertikken het om die formulieren in te vullen", zegt Marleen Barth, voorzitter van de CNV Onderwijsbond. „De mees ten hebben geen enkele opleiding, maar durven dat niet te zeggen." Barth erkent dat er scholen zijn die zelf maar wat verzinnen om toch hun geld te krijgen. „Het is Subsidieregel basisscholen een creatieve oplossing in het be lang van het kind." De Onderwijs bond heeft geen idee hoeveel scho len frauderen. Volgens Marleen Barth hebben honderden basis scholen problemen met de nieuwe regeling. „Scholen mogen niet zo maar een opleiding van ouders in vullen", reageert een woordvoer der van het ministerie van onder De zogeheten 'gewichtenregeling' dateert uit 1986. Toen gold etniciteit ais belangrijkste criterium. De gedachte was dat allochtonen per definitie een onderwijsachterstand hadden. In de praktijk bleek dat veel autochto ne leerlingen, voora! op het platteland, ook een leerachterstand hebben. Die kwamen er met deze regeling bekaaid van af. In 2005 kwam minister Van der Hoeven van onderwijs met het voorstel om het opleidingsniveau van ouders als criterium te nemen. De nieuwe re gel werd in het schooljaar 2007-2008 ingevoerd. Alle basisscholen heb ben de opleidingen van ouders moeten registreren, zodat het ministerie opnieuw 'het gewicht' - lees: extra geld - voor de school kan berekenen. In augustus wordt het geld op de rekening gestort. In totaa! is er 300 mil joen euro beschikbaar voor achterstandsscholen. wijs. „Dat neigt naar fraude." De Algemene Accountantsdienst van het ministerie zal de formulieren steeksproefgewijs gaan controle ren. Volgens de nieuwe 'gewichtenrege ling' moet het geld voor achter standsleerlingen beter worden ver deeld. Voorheen waren etnische af komst én opleiding de criteria. Witte kinderen die ook een leer achterstand hebben, schoten hier bij tekort. Daarom telt de kleur van de leerling niet meer: het op leidingsniveau van ouders is door slaggevend of scholen wel of geen geld krijgen. Bij vaders en moe ders die analfabeet zijn, rinkelt de schoolkassa. Maar als ouders lie gen en zich hoger geschoold voor doen, lopen achterstandsscholen tienduizenden euro's mis. Docen ten worden ontslagen, terwijl nog steeds kinderen met leerachter stand in de schoolbank zitten. „Be lachelijk", reageert Barth. Volgens haar hebben honderden scholen hier problemen mee. „Stel je voor: 'De meesten hebben geen opleiding, maar durven dat niet te zeggen' een Somalisch meisje spreekt geen Nederlands. Maar omdat vader be weert dat hij op de universiteit heeft gezeten, komt het kind niet voor extra geld in aanmerking. Ter wijl juist zo'n leerling extra les no dig heeft om de Nederlandse taal goed te leren! Scholen gaan met dit extra geld echt niet naar Ibiza." (De namen Ahmed en Tugba zijn uit privacy-overwegingen gefin geerd) GOOR - Het bedrijf Eternit in Goor betaalt een schadevergoeding aan twee Arnhemse broers, die asbest- kanker hebben gekregen van jute zakken die vervuild waren met as bestvezels. De broers hadden een handel in zakken. Het is voor het eerst dat een onder nemer van Eternit schadevergoe ding heeft gekregen. De oudste broer (76) is met kerst overleden, de ander (75) zal binnenkort over lijden. Zij kochten de zakken bij een dochteronderneming van het vroegere asbestverwerkende Eter nit. De broers reinigden de zakken en verkochten die dan door. Vlak voor een geding van de 75-jarige te gen het bedrijf besloot Eternit een schikking te treffen, zonder overi gens aansprakelijkheid te erken nen. Advocaat B. Ruers heeft met dat laatste geen moeite. „Door te betalen wordt het afwimpelen van gelijksoortige zaken toch ook al moeilijker." Eternit betaalt per per soon 53.000 euro. DEN HAAG - Een 47-jarige Hagenaar die in het hele land hoogbejaarde vrouwen heeft opgelicht, moet vier jaar de cel in. Hij is veroor deeld voor 19 gevallen van oplich ting en 24 pogingen daartoe. De gemiddelde leeftijd van zijn slachtoffers lag rond de negentig jaar. De man belde hen op, deed zich voor als hun kleinzoon en vroeg geld te 'leen' voor een drin gende reparatie aan zijn auto. Ver momd als garagemedewerker haal de hij vervolgens het geld bij hen op. De man kon bijna een jaar lang - tussen december 2005 en ok tober 2006 - zijn gang gaan voor dat de politie hem ontmaskerde. In totaal maakte hij bijna 30.000 euro buit. Dat geld moet hij terug betalen. De rechters noemen zijn gedrag 'laag-bij-de-gronds'. Dat hij zijn pijlen op bejaarde vrouwen richt te, weegt zwaar mee in de straf Boetecijfers 2006 In 2005 deelde de politie in totaal 10.977.390 boetes uit, in 2006 waren dat er 11.943.755. Hieronder volgen de belangrijkste categorieën: 2005 2006 62.053 infographic RV, bron: GPD Vorig jaar minder dronken automobilisten en hardrijders. SOESTERBERG - Justitie heeft vorig jaar minder boetes hoeven uitde len aan verkeersovertreders. Al leen het aantal boetes voor snel heidsovertredingen op de snelweg steeg fors, met een miljoen. Dat is vooral toe te schrijven aan de uit breiding van het aantal trajectcon troles. Al met al is het bureau verkeers handhaving van het Openbaar Mi nisterie (BVOM) positief. „Het ver keer in Nederland houdt zich steeds beter aan de regels", aldus verkeersofficier van justitie Koos Spee. Hij verwacht dat het aantal overtredingen bij de bestaande tra jectcontroles de komende tijd af neemt. Steeds meer automobilis ten worden zich bewust van de ca mera's, die al het verkeer op een stuk snelweg volgen en vervolgens de gemiddelde snelheid berekenen. De politie controleerde vorig jaar evenveel als in 2005. Door rood rijden, geen autogordel dragen, rijden onder invloed en zonder helm brommerrijden, het kwam vorig jaar allemaal minder vaak voor dan in 2005. Ook hiel den de verkeersdeelnemers zich in de bebouwde kom en op provin ciale wegen beter aan de maxi mumsnelheid. Opvallend is dat in twee categorieën het aantal uitge schreven boetes daalde ondanks verscherping van de regels. Het gaat om het aantal boetes voor rij den onder invloed: Vorig jaar is de limiet voor beginnende automobi listen verlaagd. Ook zijn minder boetes gegeven voor het niet dra gen van de autogordel, terwijl voor kinderzitjes sinds maart 2006 strengere regels gelden. Gestolen auto gedode banketbakker terecht ROTTERDAM - De politie heeft de gestolen auto van de woensdag om het leven gebrachte Rotterdam se banketbakker in Rotterdam te ruggevonden. De politie liet giste ren weten dat uit sectie is gebleken dat de 69-jarige man door geweld om het leven is gebracht. Het slachtoffer werd woensdagochtend door zijn zoon gewond gevonden in zijn banketbakkerij in het cen trum van Rotterdam. Fregat Van Speijk lost zusterschip af DEN HAAG - Het fregat Hr.Ms. Van Speijk vertrekt maandag uit Den Helder naar Libanon waar het gaat deelnemen aan het maritieme ge deelte van de VN-missie Unifil. De Van Speijk zal zusterschip Hr.Ms. Van Galen aflossen dat sinds december de kust van Liba non in de gaten houdt. Dat heeft het ministerie van Defensie giste ren laten weten. Kijk op www.pzcadverteren.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5