Economie Bonden eisen ingreep NS keert alsnog uit Chemiereus BASF steekt DSM de loef af 22.500," 22.500," Feel the difference pzc Vrijdag 23 februari 2007 39 Politiek moet salarissen top commerciële sector aanpakken. door Joke Licher en Paul Koopman utrecht - FNV Bondgenoten vindt het de hoogste tijd dat de po litiek de topsalarissen in de com merciële sector aanpakt. CNV Be- drijvenbond wil in eerste instantie via de Sociaal-Economische Raad (SER) met werkgevers regelen dat paal en perk wordt gesteld aan de topsalarissen. Maar als dat niet lukt moet de regering ingrijpen. De twee vakbonden komen met hun hartekreet op de dag dat be kend werd dat de top van Numico een bonus van vele miljoenen tege moet kan zien na de presentatie van goede resultaten. De bonus van naar schatting 14 miljoen euro die Numico-topman |an Bennink dit jaar incasseert is de bonden in het verkeerde keel gat geschoten. Ze willen zo snel mogelijk met het kabinet om de ta fel om wettelijke maatregelen te gen de salarisexplosie aan de be- drijfstop te bespreken. Eerder deze maand kwamen al erg hoge loon bedragen naar buiten van andere bestuursvoorzitters. Vanochtend bevestigde het voe dingsconcern Numico dat Ben nink in juni een aandelenbonus van naar schatting 8 miljoen euro tegemoet kan zien, voor 4 miljoen aan opties mag verzilveren en daar naast een jaarsalaris van 2 miljoen euro incasseert. Daarmee is Ben nink in Nederland de bestbetaalde saneerder uit de geschiedenis. Hij trad in 2002 aan en wist het noodlijdende voedingsconcern weer op de rails te krijgen. Numi co publiceerde gisteren florissante jaarresultaten. „Hij heeft de mees te doelen gehaald," aldus een woordvoerder. FNV en CNV vinden dat Numico elk gevoel voor maat heeft verlo ren. „Dit is buiten elke propor ties," aldus voorzitter Henk van der Kolk van FNV Bondgenoten. Van der Kolk vindt dat het nieuwe centrum-linkse kabinet dergelijke superbonussen via fiscale maatre gelen moet afromen. „Nu moet men na jaren van ergernis over dit soort ontsporingen eindelijk eens zijn tanden laten zien. Dit ondergraaft de bereidheid van het gewone personeel om de lo nen te matigen," aldus Van der Kolk. Ook in de TWeede Kamer groeit de ergernis over de verrijking van Nederlandse topbestuurders. Eerder deze week nog oogstte de FNV Bondgenoten en CNV Bedrij- venbond menen dat werknemers hun lonen niet zullen willen mati gen als de bedrijfstop zich buiten sporig loon blijft toekennen. beloning van Philips-topman Klei- sterlee kritiek. Zijn inkomen steeg vorig jaar naar 2,5 miljoen euro. Namens de PvdA-ffactie laat een woordvoerder weten de beloning voor Bennink 'buitensporig' te vin den. „Het bedrijfsleven moet meer verantwoordelijkheid nemen." Jaap longejan van de CNV-bedrij- venbond wijst er op dat het kabi net wel de salarissen van topamb tenaren aan een maximum bindt, gewone werknemers al jaren de lo nen matigen, maar bestuurders in het bedrijfsleven geen maat weten te houden. „Zij gaan zelf over hun inkomen en blijken die verant woordelijkheid niet aan te kun nen." FNV en CNV vrezen dat de bereid heid van gewone werknemers om hun lonen te matigen snel zal afne men. Van der Kolk: „Je hoeft geen raketgeleerde te zijn om te besef fen dat dit een wissel trekt op een verantwoorde loonontwikkeling". Onvrede over salaris directietop spoorwegen leidt tot bonus. utrecht - De werknemers van de Nederlandse Spoorwegen krijgen alsnog een bonus van 300 euro bruto uitgekeerd. Dat maakte een woordvoerder van NS gisteren be kend. In een eerder stadium wilde NS de bonus niet uitbetalen, aan gezien het doel voor klantwaarde ring vorig jaar op twee procent niet werd gehaald. Dat leidde tot boze reacties van de vakbonden. De onvrede nam verder toe toen vorige week bleek dat de directie- top over 2006 forse bonussen had ontvangen. Onder druk van de vakbonden besloot NS om het per soneel alsnog een financieel extraa tje te geven. Zeventig procent van de klanten had NS moeten waarde ren met een 7 of hoger om het doel te halen. FRANKFURT - De Duitse chemie reus BASF heeft het in het vierde kwartaal stukken beter gedaan dan zijn Nederlandse concurrrent DSM, die vorige week op de beurs hard werd afgestraft. BASF maakte gisteren melding van een nettowinst van 732 mil joen euro, een stijging van 31 pro cent ten opzichte van dezelfde pe riode van 2005. BASF, in omzet het grootste che miebedrijf ter wereld, dankt de winststijging onder meer aan een reeks overnames. DSM kwam vorige week met een teleurstellend kwartaalbericht naar buiten en waarschuwde voor een lagere winst dit jaar. Het be drijf zei onder meer te kampen met een hoge gasrekening. Andere concurrenten van BASF zijn het Amerikaanse Dow Chemical en DuPont. Dexcom begint nieuw merk mobiele telefonie AMSTERDAM - Dexcom, eigenaar onder meer Dixons, Dynabite en T for Telecom, betreedt de markt voor mobiele telefonie. Via het net werk van Vodafone zal het een nieuw merk beginnen. Het retail- bedrijf begint waarschijnlijk in het tweede kwartaal van 2007 met zijn eigen mobiele telefoniemerk. Vodafone laat voor het eerst ande re bedrijven toe op zijn netwerk. Sneller geld bij nieuwe regeling stroomstoring den haag - De vernieuwde rege ling voor compensatie bij stroom storingen is vooral gunstig voor on dernemers. Zij krijgen nu na 1 uur storing op het hoogspanningsnet recht op een vergoeding van 195 euro. Voor het middenspannings- net is de termijn twee uur. Eerder was dat in beide gevallen pas na vier uur. Hiermee moeten netbe heerders gestimuleerd worden om storingen eerder op te lossen. De bergruimte van een Wagon. FordFocus Wagon 1.6 74 kW (100 pk) - ABS 6 airbags - Airconditioning 16" lichtmetalen velgen - Cruise Control Easy Sound 6000 radio/CD-speler Elektrisch bedienbare ramen vóór Centrale portiervergrendeling - Regensensor Voorruitverwarming - Automatische dimlichten Elektrisch verstelbare en verwarmbare buitenspiegels Zolang de voorraad strekt. Uiterste registratiedatum 16 maart 2007 De luxueuze ruimte van een MPV. FordFocusC-MAX 1.6 74 kW (100 pk) - ABS 6 airbags - Airconditioning 16" designer velgen - Cruise Control Easy Sound 6000 radio/CD-speler Elektrisch bedienbare ramen vóór en achter Centrale portiervergrendeling - Regensensor Voorruitverwarming - Automatische dimlichten Elektrisch verstelbare en verwarmbare buitenspiegels Zolang de voorraad strekt. Uiterste registratiedatum 16 maart 2007 Nu voor Nu voor Goes, Auto Adria B.V., 0113 - 22 04 40. Oostburg, Autobedrijf Van de Ree, 0117 - 38 32 30. Terneuzen, Van Putten Zn. B.V., 0115 - 61 38 57. Vlissingen, Autobedrijf Joosse, 0118 - 41 94 20. Zierikzee, Auto Adria Zierikzee B.V., 0111 -41 72 16. design innovatie pit veelzijdig grip ruimte milieu luxe comfort veiligheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 59