Economie Geen bijval voor Aandelen Bestuurscrisis Capitalia bezworen OESO vraagt om meer inspanningen voor ontwikkelingshulp i L TA DAVID LUTEIJN 36 Vrijdag 23 februari 2007 PZC gTTÏ VRAGEN AAN Gedeputeerde J. Suurmond (WD) kan zich voorstellen dat het volgende college van Ge deputeerde Staten onderzoekt of er aande len van Delta kunnen worden verkocht. Naam: David Luteijn Leeftijd: 63 Woonplaats: Zuidzande Beroep: tot vorig jaar directeur van Delta door Ernst Jan Rozendaal Heeft u de uitspraken van de heer Suurmond in de PZC gezien? „Jazeker. Maar vraagt u mij dat als Zeeuws burger? Want dat is wat ik nu ben." Mag ik het u ook vragen als voormalige directeur van Delta? „Ja dat begrijp ik. Ik denk dat je je wel tien keer moet bedenken als pro vincie voor je de zeggenschap over Delta op enige wijze gaat beperken. Ik zou er voor zijn dat de overheid het totale aandeelhoudersschap houdt over een bedrijf dat zo essentieel is voor het Zeeuwse. Nou had ik absoluut niet het idee dat de provincie meteen van zijn aandelen afwil, als ik dat artikel zo las." Lijkt het er niet op dat Suurmond uit is op het beste van twee werelden: pro beren zoveel mogelijk zeggenschap over Delta te houden en tegelijkertijd aan delen te cashen? „Dat kan eigenlijk niet. De provincie heeft vijftig procent van de aande len. Als bedrijf hebben we dat altijd als een voordeel ervaren, omdat zij in feite de partij is die bepaalt wat er in de aandeelhoudersvergadering gebeurt. Voor de leidinggevenden van Delta is de provincie het aan spreekpunt. De gemeenten kunnen zich daarin vinden. Het lijkt me het beste deze structuur aan te houden. Minder dan vijftig procent aandelen voor de provincie lijkt me dus geen goede zaak." En de gemeenten? Kunnen die wel cashen? „Zowel de provincie als de gemeenten hebben een goed rendement van de aandelen. Er zijn gemeenten die dat meer dan een miljoen euro per jaar oplevert. Het lijkt misschien aardig om ineens een veel groter be drag te verdienen door de aandelen te verkopen, maar dat geld is ook zo weer op. Ik zou dus zeggen: wees daar heel voorzichtig mee." U ziet vooral nadelen? „Er gaat nu een grote dividendstroom naar de provincie en de gemeen ten. Dat hoort bij de publieke praktijk waarin overheden aandeelhou ders zijn. Als je overheidsaandelen verkoopt, raak je dat zeker kwijt. Ver der zal degene die de aandelen koopt, betrokken willen worden bij het beleid. Nu is bijvoorbeeld de maatschappelijke betrokkenheid van Delta groot. Er kan geen groot evenement in de provincie plaatsvinden of Del ta is er wel bij betrokken. Andere aandeelhouders zullen daar mogelijk met andere ogen naar kijken. Die zullen toch de winstgevendheid van het bedrijf voorop stellen. Onder de huidige omstandigheden zou ik dus geen voorstander zijn van de verkoop van aandelen." Zijn er dan omstandigheden denkbaar waardoor u wel een voorstander zou zijn? „Je kunt je altijd voorstellen dat de omstandigheden wijzigen onder in vloed van wettelijke bepalingen." Denkt u dan aan de oorspronkelijke splitsingswet die in de ogen van Delta onherroepelijk zou hebben geleid tot de overname door een buitenlandse energiereus? „Bijvoorbeeld. Toen de splitsing dreigde, hebben wij natuurlijk veel na gedacht over de functie van Delta voor Zeeland. We hebben toen gecon stateerd dat het bedrijf zich hier een belangrijke positie heeft verwor ven. Het is toch belangrijk dat een aantal grote bedrijven hier zijn hoofd kantoor houdt." Verbazing bij aandeelhouders en energiebedrijf. door Jeffrey Kutterink en Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - WD-lijsttrekker en gedeputeerde J. Suurmond heeft vriend en vijand verrast met zijn uitlatingen over de verkoop van (een deel) van de aandelen van Delta. Weinig aandeelhouders vin den het idee bespreekbaar. „Wat heeft Jacques nu gezegd?", reageert CDA-lijsttrekker en gede puteerde A. Poppelaars. Ook in een nieuw college is verkoop wat hem betreft 'volstrekt onbespreek baar'. Omwille van de werkgele genheid, de betrokkenheid bij eve nementen in de provincie en de ontwikkeling van duurzame ener gie moet Delta in handen van de Zeeuwse overheid blijven. PvdA-lijsttrekker en gedeputeerde M. Ie Roy meent dat de provincie invloed moet blijven uitoefenen op de betaalbaarheid en beschik baarheid van energie en de ont wikkeling van duurzame energie. Als gedeputeerde voor financiën zou Suurmond als geen ander moeten weten dat Zeeland het geld uit de verkoop helemaal niet nodig heeft, aldus Le Roy. G. van Heukelom, SGP-lijsttrekker en gedeputeerde, heeft 'met verba- □3 Verkoop van Delta-aandelen is niet aan de orde. Provinciale lijst trekkers en gemeenten willen zeggenschap en jaarlijkse winstuitkering behouden. Aandeelhouders Delta zing' kennisgenomen van Suur- monds uitspraken. Hij vindt aan- delenverkoop 'niet onbespreek baar'. Wel ziet hij haken en ogen, vooral met betrekking tot de werk gelegenheid in Zeeland. Hij hecht bovendien aan het jaarlijkse divi dend van 25 miljoen euro. Wethouder C. Seijbel van Vlissin- gen heeft de wenkbrauwen ge fronst. „Zelfs in verkiezingstijd zijn dit gevaarlijke uitlatingen." Vlissingen ziet er voorlopig niets in om aandelen van de hand te doen. Evenals Middelburg en Ter- neuzen. „Als je aandelen verkoopt, raak je grip kwijt op het energiebe drijf', zegt wethouder A. van Waes van Terneuzen. „Nu hebben we iets te zeggen over de tarieven. Onze winstuitkering van 3,5 mil joen euro per jaar levert meer op dan geld op een bankrekening." Voor Goes is het verkopen van aan delen 'bespreekbaar', aldus wet houder R. Dieleman. „Het is goed het er na de verkiezingen eens over te hebben. De vraag of je als overheid een belang moet hebben in een commercieel bedrijf komt telkens terug. Ik ben daar nog niet uit. Dat Delta mogelijk uit Zeeland verdwijnt, vind ik geen argument. Bij elk bedrijf waarvan aandelen worden verkocht, is het afwachten wat er daarna mee gebeurt." De uitlatingen van Suurmond heb ben Delta 'verbaasd', zegt woord voerder G. van den Eisen. „We hebben nooit een signaal gehad dat de provincie dit van plan was." Volgens hem heeft Suurmond het bedrijf gisteren verzekerd dat het ook absoluut niet de bedoeling is. verdeling aandelen Veere 2 N-Beveland 0.9% V~Borsele 2,6% Tholen2,7% I Kapelle 1.3% \\.a Sluis 3,3% Reimerswaal 2,5% Hulst 3,4% S-Duivenland 3,9% Goes 4,2% Middelburg 5,8 Vlissingen 5,8 Terneuzen 7,3% overige* 3,5% provincie Zeeland SmülS m 'Noord-Brabant. Zuid-Holland, Bergen op Zoom, Dirksland, Goedereede, Middelharnis, Oostflakkee, Woensdrecht PZC Donja Odijk parijs - Rijke landen moeten zich meer inspannen om hun toezeg gingen voor hulp aan armere lan den na te komen. Dat staat in een rapport van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO). Volgens het rapport lijkt het erop dat de omvang van de ontwikkelingshulp van rijke landen in 2006 lager is uitgekomen dan in het jaar daar voor. Met ontwikkelingshulp was in 2005 een bedrag gemoeid van 106,8 miljard dollar (81,5 miljard euro). Een vijfde van dat bedrag was bestemd voor schuldverlich ting aan Irak en Nigeria. Rijke lan den hebben beloofd dat in 2010 130 miljard dollar aan ontwikke lingshulp zal worden besteed. In dat jaar moet de hulp aan Afrika zijn verdubbeld. Internationaal is afgesproken dat de donorlanden 0,7 procent van hun bruto nationaal product be stemmen voor ontwikkelingshulp. Slechts vijf landen, waaronder Ne derland, voldoen aan die norm. Nederland hanteert een percenta ge van 0,8 procent, in Zweden en Noorwegen is dat 0,9. De Verenig de Staten geven 0,2 procent van hun bnp aan ontwikkelingshulp. Ruzie tussen twee topmannen na maanden bijgelegd. MILAAN - Een bestuurscrisis bij de Italiaanse bank Capitalia, voor 8,6 procent in handen van ABN Arn- ro, is bezworen. De bestuursvoor zitter Matteo Arpe mag aanblijven omdat hij zijn verontschuldigin gen heeft aangeboden aan presi dent Cesare Geronzi. De twee lagen in de clinch over on der meer de strategie van het con cern. De relatie tussen Arpe en Ge ronzi was al enige tijd verstoord. Geronzi werd half december ge schorst als president, nadat hij er van was beschuldigd verantwoor delijk te zijn voor het bankroet van een klant van de bank. Vanaf dat moment zou Arpe geprobeerd hebben aandeelhouders ervan te overtuigen dat Geronzi niet meer moest terugkeren. Toen Geronzi toch terugkeerde, ontstond een roep om het vertrek van Arpe. Arpe verzette zich met hand en tand tegen zijn vertrek. Donder dag liet hij in de Italiaanse zaken krant II Sole 24 Ore een brief plaat sen, waarin hij aangaf niet van plan zijn om op te stappen. De topman zei geconfronteerd te zijn met 'psychologisch geweld', maar zei te willen blijven wegens de 'be langen en de reputatie van de bank'. De grootaandeelhouders bepaal den donderdag dat Arpe op zijn post blijft, maar wel na een veront schuldiging. Daardoor is onduide lijk geworden wie na de schermut seling aan de touwtjes trekt bij de Italiaanse bank, waarvan wordt ge- H zegd dat het een aantrekkelijke overnamekandidaat is. De jonge hond Arpe (42 jaar) werd in 2003 door de senior Ge ronzi (72 jaar) zelf in het zadel ge zet. In de jaren erna groeiden de twee uit elkaar wegens een ver schil van inzicht over de toekomst voor Capitalia. Er gaan geluiden dat ABN Amro de Italiaanse bank wil inlijven, nadat eerder Antonve- neta werd gekocht. Maar een aan deelhouder van de Nederlandse bank maakte onlangs duidelijk zo'n avontuur niet op prijs te stel len. Op de Italiaanse beurs werd het nieuws enthousiast ontvangen. De koers van Capitalia liep in de mid- 1 daghandel met ruim 5 procent op. Omwille van de werkgelegenheid, de be heid blijven, zo luidt de reactie die vanvi Consequentie van uitspraak Suurmond is dat Delta moet splitsen. MIDDELBURG - Een berg geld alleen is niet genoeg om aandelen Delta te kunnen kopen. Als de provincie of gemeenten af

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 56