Ontpoldering moet van tafel Ik wil doen, iets bereiken Waterboer verdient alle steun De mening van een kiezer: 'Gun jongeren goedkope woonruimte' PZC Vrijdag 23 februari 2007 33 Kiezen voor buitendijks natuurherstel en dat in hele deltagebied. door Rinus Antonisse PHILIPPINE - „Er is in Zeeland geen draagvlak voor ontpolderen. Dan moet je dat ook niet doen. Wij streven naar buitendijks natuur herstel en dan niet alleen kijken naar de Westerschelde maar naar het hele deltagebied." Dit zei PvdA-gedeputeerde en lijst trekker M. Ie Roy gisteren tijdens een debatavond van de WD in Philippine. Ze verzekerde dat haar partij ('en ook het CDA') zich bij het nieuwe kabinet zal inspannen om ontpolderen van tafel te krij gen. Le Roy kreeg bijval van CDA-kandidate P. de Milliano. „Wij zijn tegen ontpolderen en wensen geen goede landbouw grond af te staan." Het stelligst was J. Robesin (PvZ). „Wij zeggen voor eens en altijd Standpunt over: Natuur Terughoudend met in leveren goede land bouwgrond voor natuur Bijzondere aandacht 0PvdA blauwalgproblemen Krammeren Zoommeer L1*"" Subsidie natuurorgani- j saties afhankelijk van medegebruik gebieden t assVoorrang agrarisch/parti- culier natuurbeheer bij ver werven landbouwgrond Met versterken natuur groeien verhoudingen steeds verder scheef nee tegen ontpolderen." Hij ver weet andere partijen rookgordij nen op te werpen. Zijn partijge noot G. Minderhoud riep dat nog altijd de rijksprojectenprocedure - die onteigening mogelijk maakt - voor het natuur pakket Wester schelde van kracht is. Daardoor kan het Rijk de plannen voor getij- dennatuur doorzetten. L. Harpe (GL) verzekerde dat de zaak allang beklonken is. „Ontpol deren gaat door." Hij wees er fijn tjes op dat ook het dagelijks pro vinciebestuur (CDA, PvdA, WD en SGP) erkent dat aanleg van 6oo hectare getijdennatuur in de Wes terschelde 'onafwendbaar' is. Robesin merkte op dat wel dege lijk met Vlaanderen gepraat kan worden over het schrappen van de getijdennatuur uit het verdrag over de ontwikkelingsschets Schel- debekken. Hij beklemtoonde dat inmiddels maatschappelijk veel leed is veroorzaakt door de drei ging van ontpoldering. Netwerk robuuste GROEN natuur als ruggen graat landschap Zwaar inzetten op Christenunie kwaliteit nationale landschappen ft® Aandacht natuur- en BbF cultuurhistorische ele- iyp I lijp menten in landschap Strenge controle op naleven regels in - natuurgebieden PZC I Rolant Quist Alleen de CU vond ontpolderen bespreekbaar als dat noodzakelijk is voor de kustverdediging. Dan geen hele polders, maar stroken achter de huidige zeewering, meestal toch al geen beste land bouwgrond. De vertegenwoordigers van negen partijen (Zeeuws Belang ontbrak) lieten hun licht ook over andere onderwerpen schijnen. Het was een thuiswedstrijd, dus hun me ningen waren voorspelbaar. Zoals over invoering van het Belgisch we genvignet: niet doen. WD-gedeputeerde en lijsttrekker J. Suurmond had er zelfs alle ver trouwen in dat het vignet niet doorgaat. Mocht dat onverhoopt toch het geval zijn, dan moeten Zeeuws-Vlamingen door Den De politieke partijen zijn eensge zind in hun verkiezingsbelofte over ontpolderen: de plannen moeten huns inziens worden in getrokken. Haag gecompenseerd worden. SP en SGP wilden het dan zoeken in een tolvrije Westerscheldetunnel en ook verlaging van de provincia le toeslag op de motorrijtuigenbe lasting vonden ze, evenals D66, te overwegen. Kan niet, verzekerde Suurmond. „We krijgen de tunnel op dit mo ment niet tolvrij. Ik wil de men sen daarmee niet belazeren." Ook verlaging van de opcenten motor rijtuigenbelasting voor alleen Zeeuws-Vlamingen achtte hij geen goed idee. Er waren geen grote bezwaren te gen fusie van de twee Zeeuwse wa terschappen. Het hoofdkantoor mag dan best in Terneuzen ko men. Statenlid en hoofdingeland J. Hageman (PvZ) was tegen. Hij vond dat ZeeuwsWlaanderen zelf standig moet blijven. „Door de komst van de Westerscheldetun nel wordt het toch al steeds onaan trekkelijk voor bedrijven naar Zeeuws-Vlaanderen te komen." VANDAAG IN DE REGIO Goes, 19.30 uur, Geldeloozepad, debat CDA, CU en SGP in christelijke jeugdsoos Solid Ground. Yerseke, 09.15 uur, Markt, werkbezoek en campagne CDA aan Yerseke. Tholen, café The Sixties, 19.30 uur, poli tiek café WD met inleiding lijsttrekker J. Suurmond; om 14.00 uur werkbezoek WD aan gemeente Tholen. Omroep Zeeland radio en tv gaat op stap met WD-lijsttrekker J. Suurmond; diver se uitzendingen op de radio, waaronder vanaf 17.40 uur Zegt u 't maar; televisie na het nieuws van 18.20 uur. Lezers kunnen reageren op de verkiezingen. Redactie PZC, postbus 30, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. door Rinus Antonisse YERSEKE - Zeeland moet de schelp diersector 'met man en macht' steunen. „We moeten als Zeeuwse samenleving niet willen dat de be drijven over de kop gaan", zei SGP-gedeputeerde en lijsttrekker George van Heukelom gisteren in Yerseke. Hij bracht een varend werkbezoek aan de mosselbranche, gevolgd door een partijbijeenkomst. Van Heukelom constateerde dat de 'wa- terboeren' het tij tegen hebben en hij vreesde dat met name het ver garen van natuurlijke grondstoffen (mosselzaad) steeds moeilijker ge maakt wordt. De SGP-er herinner de aan het verbod op kokkelvisse rij in de Waddenzee. Hij beklem toonde dat de mosselvisserij niet hetzelfde lot mag treffen. Volgens Van Heukelom is het wel een goede zaak dat de sector pro beert een aanvulling op het na tuurlijke zaad te verkrijgen. In dit verband vond hij proeven met mosselzaadvang-installaties en kweek op land (broed- en op- kweekhuizen) erg nuttig. Wel onderstreepte Van Heukelom dat aan dergelijke proefnemingen de héle mosselsector moet kun nen deelnemen. „Niet alleen enke le grotere bedrijven, ook de kleine re jongens." Hij pleitte voor beter overleg tus sen schelpdiersector en de natuur bescherming. „Ze moeten met el kaar in gesprek blijven, om te voor komen dat het dezelfde kant op gaat als met de kokkelvisserij." Van Heukelom betoogde dat de provin cie de schelpdiersector de helpen de hand moet blijven bieden. je zus, onderzoekje zo. Meestal om zaken maar te rekken of om het electoraat aan het lijntje te hou den. Ik ben een doener, ik wil vooruit, zaken bereiken, daarvoor zijn we ook op die zetels terechtge komen. Tot mijn grootste succes re ken ik het behoud van de kleine stations en de oprichting van het ontwikkelingsbedrijf Impulz. Als je zoals ik zo'n 70 uur per week werkt, weet je dat je je gezin tekort doet. Op gezette tijden ne men mijn man en ik echt de tijd voor ons gezin. Familie en vrien den zijn voor mij onmisbaar." Ralf Foekens 22 uit Zierikzee, productiemede- men voor bijvoorbeeld studenten en andere men- beidskrachten kwijt. Zelf ben ik ook een begin- werker: „Zeeland wil toch zo graag de jeugd houden en voorkomen dat jongeren wegtrekken? Laat dan de woonruimte boven winkels beschikbaar ko- sen die niet veel huur kunnen betalen. Nu mogen die ruimten boven winkels vaak alleen voor op slagruimte gebruikt worden, volgens het bestem mingsplan. En de jongeren gaan maar naar de Randstad. Zeeland raakt zo dus wel goedkope ar- ner op de arbeidsmarkt en dus goedkoop, maar ik moet het daarom wel van goedkope woonruim te hebben. Als dat niet kan moet je toch echt er gens anders heen." foto Ronald den Dekker Maria le Roy (52) uit Hulst, docente en coördinator gehandi captenzorg, lijst trekker voor de PvdA: „Maatschappelijk ac tief ben ik al sinds 1978, als medeoprichter openbaar onderwijs in Hulst. In 1991 ben ik de politiek ingegaan, omdat ik vond dat ook in de ge meente Hontenisse - waar ik toen woonde - een progressieve partij i.e. de PvdA in het gemeente bestuur vertegenwoordigd diende te zijn. Er kan in de hitte van het debat, in de verkie zingsstrijd, wel eens wat zwaar aangezette taal gebruikt worden, maar daar heb ik geen moeite mee. Zeker niet als op zijn tijd ook weer blijk wordt gegeven van weder zijds respect. Ledigheid echter vind ik een politieke doodzonde. Ik gruwel soms van de gezapig heid van de provinciale, maar ook landelijke politiek. Een onderzoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 53