Zeeland Arnemuidse Miss zoekt Zuid-Amerikaans pad Tekort aan geld voor onderhoud heggen Veiligheid campings moet beter geregeld PZC Vrijdag 23 februari 2007 3 1 Voormalig Miss Nederland Miranda Slabber uit Arnemuiden en haar vriend Pascal van Houten op liftavontuur voor het Net 5-programma Peking Express. Miranda Slabber liftend van Atlantische naar Stille Oceaan. door Marcel Modde ARNEMUIDEN - Ze zagen het als een kans van één op nooit meer. Dus toen Miranda Slabber (26) en haar vriend Pascal van Houten (26) een maal door de selectie waren van het televisieavontuur Peking Ex press, zegde zij zonder twijfel haar baan op het Sint Willibrordcollege op. Achteraf heeft de voormalige Miss Nederland uit Arnemuiden geen minuut spijt van dat besluit. Het uiterst sobere verblijf nam ze graag voor lief. „Ik zou het direct weer doen. Je komt op plekken die je als toerist niet ziet, dringt door tot de echte leefwereld van de Zuid-Amerikanen." Want dat is, hoewel de titel anders doet ver moeden, waar de vierde editie van het populaire spelprogramma van Net 5 zich afspeelt. Liftend met je hele hebben en houwen (luxe-arti kelen zoals deodorant zijn verbo den) in een rugzak van het Brazili aanse Rio de Janeiro naar Lima in Peru. Wie het eerste aankomt, wint. De deelnemers krijgen één euro per dag te besteden, wat er op uitdraait dat ze onderweg moe ten bedelen om eten en een slaap plaats bij de plaatselijke bevolking. Daar had het koppel uit Arnemui den en Roosendaal het nog het moeilijkst mee. „Je wordt geholpen door mensen die zelf nauwelijks iets hebben. Wanneer je voor ze staat, met je 'Je wordt geholpen door mensen die zelf nauwelijks iets hebben.' Nikes en goede kleren, zien ze ook wel dat we geld hebben. Alleen nu even niet. En om dan om eten te vragen... Maar je moet wel, anders heb je niets." Miranda en Pascal bonden de strijd aan met acht andere kop pels. Over de afloop moeten ze zwijgen. Ze werden geselecteerd uit zesduizend aanmeldingen uit Nederland en België. „Nets zoekt verschillende karakters om het spel extra lading te geven: twee blonde meiden, een homopaar, een moeder en zoon. Pascal en ik hebben al vijf jaar een relatie, maar we wonen nog steeds apart, zien elkaar alleen in de weekein den en zijn nog nooit langer dan twee weken samen geweest. Span nend dus of we het in stresssitua ties uithouden. Maar we zijn nog steeds bij elkaar, dus kunnen we de volgende stap ook aan: samen wonen." Zodra zondag de eerste uitzending (20.30 uur, Net 5) is ge weest, krijgt Miranda van de pro ductiemaatschappij de vrijheid te praten over hun eerste avonturen. Aangezien de opnamen in oktober en november zijn geweest, valt het zwijgen ('om de spanning er in te houden') steeds zwaarder. Miranda heeft inmiddels een ande re baan gevonden in het onder wijs, bij de Theo Thijssenschool in Vlissingen. Haar klas kan rekenen op een portie morele en culturele bagage uit Zuid-Amerika. Zelf wil ze graag wat terugdoen voor de ontvangen gastvrijheid. „Ik heb tassen vol kleren klaarstaan, maar hoe weet ik zeker dat ze op het juiste adres aankomen?" Actie voor redding van kenmerkend en eeuwenoud erfgoed. door Rinus Antonisse nisse - Voor goed onderhoud van de 100 kilometer Zeeuwse heggen ontbreekt genoeg geld. Het tekort is jaarlijks bijna 72.000 euro. Om de struweelhagen te redden moe ten Rijk en provincie met meer geld over de brug komen. Dat stellen de nationale Land- schapswacht en Landschapsbeheer Zeeland. Ze gaan via een actie aan dacht vragen voor behoud van de cultuurhistorisch waardevolle heg gen, met in Zeeland veel mei doorns. Bij Nisse worden dinsdag een oude meidoornheg hersteld en een linde geplant. Het werk is bedoeld als een 'alarm signaal'. In het hele land voert de Landschapswacht vergelijkbare ac ties uit. In totaal worden 30 monu mentale landschapselementen een malig gratis gerestaureerd bij parti culieren. Hiermee probeert de Landschapswacht inzichtelijk te maken wat het werkelijke onder houd van erfgoedelementen kost. Het is alleen zinvol om eigenaren, al dan niet boer, te benaderen, als een fatsoenlijke financiële vergoe ding geboden kan worden, aldus Landschapswacht en Landschaps beheer. Ze wijzen erop dat er voor molens, grachtenpanden, kerken en monumentale boerderijen wel geld beschikbaar is. Weliswaar zijn er voor landschaps elementen ook regelingen, maar die zijn volstrekt ontoereikend. Landschapsbeheer kan op 8200 eu ro aanspraak maken, terwijl voor de too kilometer hagen 80.000 eu ro per jaar nodig is. De organisaties wijzen erop dat in Zeeland door ruilverkavelingen, overstromingen en bacterievuur al heel veel van de karakteristieke heggen, die veelal langs sloten stonden, verdwenen zijn. De uit vinding van prikkeldraad zorgde ook voor flinke opruiming. luist daarom is behoud van wat nog rest, belangrijk. Het gaat niet alleen om het fraaie beeld van de heggen in het land schap. Ze bieden onderdak aan ve le vogels, insecten, zoogdieren en amfibieën. Met hun bloemen, bes sen en noten voeden ze veel die ren met honing en vruchtvlees. Voor de actie is Nisse gekozen om dat daar nog een heggenlandschap bewaard is. Eén van de mooiste stukjes Zak van Zuid-Beveland. door Marcel Modde goes - Campings in Zeeland en Zuid-Holland nemen het niet alle maal even nauw met naleving van de veiligheidsregels. Dat conclude ren de VROM-inspectie en de Voedsel- en Warenautoriteit op ba sis van een bezoek aan 25 grote re- creatiebedrijven. De controle werd in augustus en september vorig jaar uitgevoerd. De resultaten werden gisteren be kendgemaakt. Met branche-organi satie Recron is tussentijds afgespro ken dat de situatie voor het nieu we seizoen moet zijn verbeterd. De Recron stuurt de leden een ge actualiseerde versie van een cd-rom, waarop onder meer uitleg wordt gegeven over de laatse brandveiligheidseisen, legionellabe- strijding en de veiligheid van speel toestellen. Volgens de controleurs was er op iedere camping wel iets mis. Voor al de legionellavoorschriften wer den slecht nageleefd. Een kwart van de speeltoestellen voldeed niet aan de eisen en bij vijftien cam pings voldeden brandblussers, ver lichting of nooduitgangen niet. Op zestien bezochte bedrijven was de opslag van gasflessen niet volgens de regels. Regiomanager A. Wegman van Re cron Zeeland vindt de uitslag van het onderzoek niet schokkend. Vol gens hem gaat het veelal om admi nistratieve tekortkomingen. Hij wijst op de praktijkervaring in Zee land. Op de 17 miljoen overnach tingen vorig hebben zich slechts 5 incidenten voorgedaan. Bovendien beschikken de meeste Zeeuwse be drijven over een goed ontruimings plan, zijn er aantoonbaar oefenin gen geweest en wordt er veel aan" preventie gedaan. Wegman: „Vei ligheid van de gast krijgt prioriteit één. Dat zie je terug in de cijfers."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 51