Balkenende hoopt op stabiliteit 'Milieuvoornemens? Vraag dat over een tijdje nog eens' Mummie van Thorn onder de scanner 4 Vrijdag 23 februari 2007 PZC Premier vindt nieuw kabinet meer dan een verstandshuwelijk. door Erwin Buter en Ap van den Berg DEN HAAG - Premier Jan Peter Bal kenende hoopt voor zijn nieuwe kabinet Balkenende IV in de eer ste plaats op een politiek stabiele periode. Hij wil 'minder roerige ja ren dan in de afgelopen vier jaar', zei Balkenende gisteren nadat zijn kabinetsploeg was beëdigd. Hij heeft er hoge verwachtingen van, zei hij, omdat zijn kabinet 'meer is dan een verstandshuwelijk'. Balkenende versleet drie kabinet ten in iets meer dan vier jaar, of wel één volledige regeringsperio de. „Er is de afgelopen vier jaar veel gebeurd en bereikt", zei de CDA-leider. Hij noemde de twee politieke moorden en de 'grote ver anderingen' in de samenleving. Vier jaar geleden strandde een po ging om een kabinet te vormen met PvdA-leider Wouter Bos nog na maandenlange onderhandelin gen, en ruzieden CDA en PvdA openlijk. Sindsdien zijn Balkenen de en Bos elkaar nog geregeld in de haren gevlogen, maar na de ver kiezingen van november ontstond er een gemeenschappelijk besef om er samen iets van te maken. „Er is heel veel veranderd", zei Bal kenende. Terugkijkend vond hij dat de for matie 'redelijk vlot' is gegaan, 'ze ker als je de complexe verkiezings uitslag in aanmerking neemt'. De feitelijke onderhandelingen tussen CDA, PvdA en Christenunie be gonnen na enkele weken van aftas ten in januari. „Al met al best snel." Tijdens de oprichtingsverga dering van het kabinet gisteren - het 'constituerend beraad' - is er een naam gevonden voor het nieu we ministerie van 'Wonen en Inte gratie'. Minister Ella Vogelaar pleit te met succes voor de naam minis terie van Wonen, Wijken en Inte gratie. 's Middags werd het nieuwe kabi net traditiegetrouw achter geslo ten deuren door de koningin beë digd. Critici menen dat dat in het openbaar moet, maar Balkenende was het daar niet mee eens. „Dit is een waardevolle traditie, het is mooi die in stand te houden." Van daag komt de ministerraad voor het eerst in een normale zitting bij een. Het belangrijkste punt op de agenda is de regeringsverklaring die Balkenende volgende week moet verdedigen in de Tweede Ka mer. De nieuwe minister van De fensie Eimert van Middelkoop van de Christenunie zei het niet erg te vinden om de komende vier jaar 'saai te regeren'. „We zijn er niet alleen voor u en voor het theater", zei hij. Volgens Van Mid delkoop zitten in het kabinet 'geen persoonlijkheden die problemen kunnen veroorzaken'. Balkenende heeft hoge verwach- tingen van zijn kabinet, dat giste ren door de koningin is beëdigd. Hij hoopt dat de komende vier jaar 'minder roerig' zijn. amsterdam - Wie is de mummie van Thorn? Is het echt de geeste lijke kanunnik Kwanjel? Hij droeg wel een 17e-eeuws priestergewaad. Of is het toch iemand anders? Giste ren ging het mysterie onder de CT-scan van het AMC in Amster dam. Met de huidige technieken kunnen radiologen uitvogelen hoe oud deze meneer is geworden. Mo gelijk wordt ook doodsoorzaak vast gesteld. foto foto Harry Heuts/GPD Ik- ZOU NOU ^A/E/z E-EAiS- Ê-HJN .M/WA/E/U W|U-£M I PIE- ME- HietiPeNJ. Het nieuwe kabinet heeft slechts één milieuvriendelijke auto. door Ap van den Berg en Erwin Buter den haag - Is het nieuwe kabinet Balkenende IV milieubewust? De nieuwe ministers en staatssecreta rissen die gisteravond in de Ridder zaal een vorkje prikten met parle mentaire journalisten, vinden dat het beter kan. „De overheid moet het goede voorbeeld geven." Het meest opzienbarende geluid kwam uit de mond van de CDA'er Camiel Eurlings, minister van Ver keer. Met een stalen gezicht ant woordde hij: „Of de complete mi nistersploeg straks in hybride ia- panners gaat rijden vanwege ons milieu? Nou, ik dacht het niet." Het nieuwe kabinet ziet duurzaam heid als een van de pijlers en heeft 'milieu' weer aan een minister toe vertrouwd. De vraag rees dan ook of het kabinet zelf meer zal doen Het goede voorbeeld van het kabi net blijft voorlopig steken in één milieuvriendelijke dienstauto. Mi nister van Milieu Jacqueline Cra mer laat zich rijden in een Merce des die op aardgas rijdt. De sociaal- democrate nam die over van staats secretaris Pieter van Geel. De PvdA drong voor de Kamerver kiezingen sterk aan op een schoon wagenpark. PvdA-Kamerlid en voormalig Greenpeace-woordvoer- der Diederik Samsom riep giste ren het kabinet opnieuw op schoe- re dienstwagens te kiezen. Be- 'Belachelijk dat ik zelf geen andere - schonere - auto kan uitkiezen' windslieden moeten in milieu vriendelijke auto's rijden, vindt hij, en als dat niet kan, moeten ze bomen planten voor iedere gere den kilometer. Auto's op aardgas vindt hij een stap in de goede rich ting, maar liever ziet Samsom dat het kabinet overstapt op hybride auto's, wagens die worden voortge dreven door een combinatie van elektriciteit en benzine. Milieumi nister Cramer (PvdA) kon niks be loven, maar kondigde gisteren wel aan dat zij zal onderzoeken wat het kabinet zelf kan verbeteren. Haar partijgenote Sharon Dijksma, staatssecretaris van Milieu, vindt het maar niets dat zij aangewezen is op de 'vuile' auto van haar voor ganger. Volgens haar is het kabinet gebonden aan leasecontracten en kan zij niet tussentijds een andere auto krijgen. En wat kan minister Maria van der Hoeven van Economische Zaken betekenen voor het milieu? Zij krijgt de energiebedrijven onder zich en moet meedenken over duurzame energie. Van der Hoe ven heeft 'al een heel A4-tje vol' met ideeën voor haar nieuwe de partement, maar wilde die niet de len met het journaille. „Vindt u het goed dat ik die eerst met mijn ambtenaren en de sociale partners bespreek?" Haar collega's wilden evenmin veel loslaten over hun plannen voor de nieuwe kabinets periode: 'Kom er over een poosje nog maar eens naar vragen'. PETER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4