Paradepaard Poel II loopt als een trein Ouderen vinden die knopjes Stichting Stoomtrein vervangt deel van versleten spoorlijn Geld voor cursus 'Let op de kleintjes' Werk aan brug Grevelingensluis in Bruinisse is maand vertraagd 26 Vrijdag 23 februari 2007 pzc B De spoorlijn uit 1927 wordt vervangen. Voorlopig het tracé tussen het Coese stationnetje en het viaduct onder de A58. foto Ronald den Dekker Ambitieus maar noodzakelijk project kost 350.000 euro door Lilian Dominicus goes - Stichting Stoomtrein Goes-Borsele is begonnen aan de eerste fase van een van de grootste klussen sinds jaren: het vervangen van de spoorlijn uit 1927. Niet het hele traject; voorlopig alleen het stuk vanaf het stationnetje in Goes, via industrieterrein De Poel tot aan het viaduct onder de A58. Kosten: 350.000 euro. Het is een project dat de stichting al vier jaar voorbereidt. Dat heeft voornamelijk te maken met de ho ge kosten. Stichting Stoomtrein Goes-Borsele zwemt niet in het geld. De klus wordt gefinancierd uit de onderhoudsbudgetten die de stichting heeft opgespaard. Ver der betalen de provincie en de ge meente Goes mee. „Samen met de aannemer hebben we op een creatieve manier ge zocht naar tweedehands materia ls^ Om kosten te besparen is de stichting samen met de aanne mer op zoek gegaan naar tweede hands materialen. Gemeente en provincie verstrekten subsidies. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Stichting Maat schappelijk Werk en dienstverle ning Oosterschelderegio kan reke nen op steun van de gemeente Schouwen-Duiveland. Burgemees ter en wethouders geven 3353 euro subsidie voor de cursus 'Let op de kleintjes', bedoeld voor kinderen die getuige geweest zijn van huise lijk geweld. Uit onderzoek blijkt dat jaarlijks 100.000 kinderen getuige zijn van - vooral fysiek - geweld, intimida tie en vernedering. Dat komt hard aan, volgens de onderzoekers. Kin deren kunnen last krijgen van de pressies, concentratieverlies, balda digheid, angst en boosheid. Kinde ren die getuige zijn van geweld tus sen ouders lopen een grotere kans later slachtoffer of dader te wor den als zij liefdesrelaties aangaan. Doel van de cursus is het vergro ten van de weerbaarheid en het le ien", verklaart bestuurslid V. Spara- cino. „Zo werd in Rotterdam een deel van een oud emplacement op gebroken. Ook in Utrecht werd een station vernieuwd." De stichting kon op die manier op een goedkope manier komen aan spoorstaven, bielzen en grindbed- dingen. Sparacino: „Als we die ma terialen niet zo hadden kunnen vinden, was het onmogelijk ge weest." Nodig is het vervangen van het spoor zeker. „De lijn is versleten", constateert woordvoerder van de stichting R. Zondervan. Er zijn twee stukken die voorlopig nog blijven liggen. Dat is het brug getje uit 1927 dat net achter het sta tion ligt. Dat heeft met de kosten te maken. De overweg over de A. Fokker straat komt waarschijnlijk eind van het jaar pas aan de beurt, tege lijkertijd met de aanleg van de nieuwe rondweg. Sparacino: „Dan heeft de weggebruiker er de min ste overlast van." Sparacino hoopt binnen vijf jaar een ander deel van het traject aan te pakken. „We hebben nu meer dan genoeg spoorstaven." Hij verwacht dat de stoomtrein er dan tot in lengten van dagen over heen kan tuffen. ren uiten van emoties. De cursus kent een kinder- en een ouder- groep en zorgt ook voor vervoer en kinderopvang. De cursus past in de volgens het college uitstekend binnen de aan pak van huiselijk geweld door de gemeente Schouwen-Duiveland. Dat is al geruime tijd speerpunt van beleid in de gemeente. Jaarlijks wordt op het eiland nu zo'n tachtig keer per jaar aangifte gedaan van huiselijk geweld en dat is volgens de gemeente nog maar het topje van de ijsberg. Voor 2007 wil de gemeente de sub sidie voor de cursus putten uit de zogeheten 'overproductiegelden' voor het algemeen Maatschappe lijk werk. Voor 2008 en verder heeft het col lege van B en W besloten de bij drage voor de cursus structureel ten laste te brengen van de budget taire ruimte. Veertien hectare aan opties voor Goes' bedrijventerrein. door Frank Balkenende goes - Bedrijfsgrond op het ter rein Poel II in Goes blijft gewild. Voor 2007 hebben zestien gegadig den al veertien hectare gereser veerd. „Het loopt echt boven ver wachting", zegt wethouder M. Die- leman. Al begin 2006 bleek dat Goes booming is. Vooral de zakelijke dienstverlening groeit stevig, maar ook andere bedrijfstakken doen het goed. Goes profiteert van zijn centrale ligging en de aantrekken de economie. Dat vertaalt zich onder meer in grote belangstelling voor de Poel II, het paradepaardje onder de Goese bedrijventerreinen, waar van de door water omzoomde rand in het blikveld ligt van auto mobilisten die over de snelweg rij- Faillissement en meerwerk zorgen voor overlast. door Melita Lanting bruinisse - De reparatie van de brug over de Grevelingensluis bij Bruinisse duurt een maand langer dan verwacht. De brug zou eind fe bruari weer open gaan voor het wegverkeer, maar dat wordt 27 maart. De Zandkreekbrug, die ook gestremd is voor groot onderhoud, wordt wel op de afgesproken da tum van 6 april opgeleverd. De vertraging in Bruinisse is mede ontstaan door faillissement van een van de aannemers. Eind de Computercursussen voor senioren zijn erg populair. door Astrid van den Hoek kruiningen - Louw Dominicus uit Kruiningen had geen zin om ach ter de geraniums te zitten toen hij met pensioen ging. „Ik wilde niet de hele dag thuiszitten en ging op zoek naar iets nieuws." Het idee om op een computercur sus te gaan, speelde al een tijdje door het hoofd van Dominicus (68). „Ik besefte dat de computer steeds belangrijker wordt. Je kan ei genlijk niet meer zonder. Ook als oudere, want je wilt toch een beet je bij de maatschappij betrokken blijven", zegt Dominicus. In zijn eigen dorp bleek al vijfjaar zo'n cursus te bestaan. „De cursus sen van Stichting Seniorweb Zuid-Beveland worden in het dorpshuis gegeven, dus dat is lek ker dichtbij." den. Een zichtlocatie heet dat in jargon. De Poel II biedt nog 25 hectare be drijfsgrond, waarvan de helft nog bouwrijp moet worden gemaakt. Daarvan is veertien hectare inmid dels in optie. „Maar", zegt wethou der M. Dieleman, die zijn collega S. van 't Westeinde tijdelijk ver vangt, „een reservering kost niks, dus in de praktijk verkoop je die veertien hectare niet allemaal." Vorig jaar sleet Goes uiteindelijk 5,5 hectare. Nu zijn er zestien be drijven die samen die veertien hec tare begeren. „Er zitten een paar heel grote jongens bij. Als die afval len, ziet het plaatje er ineens een stuk minder gunstig uit. Als we eind dit jaar vier, vijf hectare heb ben verkocht, doen we het goed." TT* Het Goese bedrijvengebied Poel II blijft in trek. Als Goes in het huidige tempo bedrijfsgrond ver koopt, moet ze nu al nadenken over een nieuw bedrijventerrein. cember legde metaalconstructiebe drijf Willems uit het Vlaamse Ba len het loodje en het heeft enige tijd geduurd voor een nieuwe aan nemer gevonden was. Begin fe bruari werd nog verwacht dat de oplevering op de afgesproken da tum zou plaatsvinden, maar dat is dus niet gelukt. Dit komt ook door meerwerk. Gaandeweg de klus is besloten om de lagers waar de brug op draait, te vernieuwen. Ook de fundering PW De lagers waar de brug op draait - moeten worden vernieuwd. Ook de fundering waar de lagers in zitten, wordt vervangen. De Zandkreekbrug is op tijd klaar. Dominicus schreef zich voor bijna alle cursussen in; computeren voor beginners, internet en de ver volgcursussen. „Alleen fotobewer- ken heb ik niet gedaan." De computer en internet zijn vol gens Dominicus niet langer het do mein van jongeren. „Voor senio ren is de drempel natuurlijk wel wat hoger. Ze vinden het soms maar eng met al die knopjes en zijn bang dat ze iets kapot maken. Ook hebben ze op de computer 'Nu kan ik het nog aan mijn kleinkinderen uitleggen in plaats van zij aan mij' thuis vaak een filter voor bloot- werk en dat soort zaken. Bij deze generatie zijn er wat meer taboes." Taboes of niet, voor ouderen is in ternet wel degelijk een uitkomst, denkt Dominicus. „Er ging op die cursus een wereld voor me open. Van de zestien gegadigden komt het gros uit Goes en de regio Zuid-Beveland. Vijf bedrijven zit ten verder weg. Onder hen bevin den zich twee 'grote vissen'. De ontwikkeling van de wijk Wa terstad, ofwel de omvorming van het havenbedrijvengebied tot woonwijk, vergroot de migratie binnen Goes. Een aantal bedrijven verkast (of is al verhuisd) van het havengebied naar de Poel li. Ook de aanleg van de Nansenbaan dit jaar, de nieuwe rondweg vanaf de 's-Gravenpolderseweg naar de Poel II, zal voor een impuls zor gen, denkt wethouder Dieleman. Tegelijktertijd lost de Nansenbaan een deel van de spitsfiles op, met name aan de westkant van Goes. Als Goes in dit tempo bedrijfs grond blijft verkopen, is de Poel II over vijf, zes jaar vol. De gemeente denkt daarom al na over nieuwe bedrijvenlocaties. Ze bezit ai grond aan de andere zijde van de A256. „Maar alles ligt nog open." waar de lagers in zitten, wordt ver vangen. Dit werk was van tevoren niet te voorzien, volgens woord voerder I. van Gorp van Rijkswa terstaat. „Nee, heel moeilijk. Df v brug is continu in bedrijf. Omd de brug nu toch gestremd is, ne men we dat gelijk mee." Ook het oplegpunt, dat is het punt waar de brug op rust in gesloten toestand, wordt aangepakt. Voordat de brug weer in gebruik genomen kan worden, moet de brug opnieuw uitgebalanceerd worden. Daarvoor wordt de scheepvaart twee maal drie dagen stilgelegd. De stremming is van 15 t/m 17 maart en van 19 t/m 21 maart. Ik doe nu mijn belastingaangifte via internet. Dat is echt een stuk makkelijker. En ik weet waar mijn kinderen en kleinkinderen mee be zig zijn. De kleinkinderen zijn pas vier en acht, dus nog niet zo heel erg bezig met computers. Ik kan het nu dus nog aan hen uitleggen, in plaats van zij aan mij." De Kmininger leert zijn leeftijdsge noten nu zelf omgaan met de com puter bij Seniorweb. „Ik help een beetje mee als begeleider, samen met drie anderen. Ik vind het heel mooi dat die lessen er zijn voor ouderen, want de cursussen drij ven helemaal op vrijwilligers. De deelnemers betalen wel lesgeld, maar dat gaat allemaal op aan de computers en de huur." De cursussen van de stichting zijn erg in trek bij ouderen, merkt Do minicus. „Er staan twaalf compu ters in het leslokaal en die zitten ei genlijk altijd vol. Behalve bij de cursus fotobewerking, daar is nog niet zo veel belangstelling voor. De-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 46