Omhelzing Wijk zoekt praatpaal om herinrichting te begeleiden Steun voor 'Let op de kleintjes' Leeuwenbeeld in Zierikzee mag van gemeente alsnog blijven staan 26 Vrijdag 23 februari 2007 pzcS Malta staat aan vooravond van opknapbeurt. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Een praatpaal die weet wat er in Malta leeft én zijn buurt genoten alles kan vertellen over de op handen zijnde herinrichtings plannen. Daar zijn de gemeente Schouwen-Duiveland en woning bouwcorporatie Zeeuwland naar op zoek. De Zierikzeese buiten wijk staat aan de vooravond van een fikse opknapbeurt. De wijk Malta werd aangelegd in de tweede helft van de jaren vijftig van de vorige eeuw. Malta begon op de locatie net buiten de stads gracht met Malta I, begrensd door Grachtweg, Calandweg en Schuur- beque Boeijestraat. Later staken de bouwers de Calandweg over en werd Malta II uit de grond ge stampt. Woningbouwcorporatie Zeeuw- land is enkele jaren geleden begon nen met het stelselmatig vernieu- Cursus maakt slachtoffertjes huiselijk geweld weerbaar. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Stichting Maat schappelijk Werk en dienstverle ning Oosterschelderegio kan reke nen op steun van de gemeente Schouwen-Duiveland. Het college van burgemeester en wethouders heeft besloten een subsidie van 3353 euro beschikbaar te stellen voor de cursus 'Let op de klein tjesbedoeld voor kinderen die ge tuige geweest zijn van huiselijk ge weld. Uit onderzoek blijkt dat jaarlijks ïoo.ooo kinderen getuige zijn van - vooral fysiek - geweld, intimida tie en vernedering. Dat komt hard aan volgens de onderzoekers. Kin deren kunnen last krijgen van pro blemen als depressie, concentratie verlies, baldadigheid, angst en boosheid. Kinderen die getuige zijn van geweld tussen ouders lo- wen van de wijk. Gedateerde etage woningen aan de Kaersemaker- straat moesten wijken voor een ap partementsgebouw voor mensen met een beperking. Vervolgens werd een blok etagewoningen op de hoek van De Huijbertstraat en De Brauwstraat gesloopt voor ap partementsgebouwen voor senio ren. September vorig jaar werd op de hoek van Grachtweg en Schuur- beque Boeijestraat de eerste paal geslagen voor de bouw van nieuw- bouwcomplex Victoria. December 2006 begon de sloop van etagewoningen aan de De jon- gestraat. De 40 flats maken plaats voor 56 appartementen verdeeld over drie gebouwen. Verder wordt de riolering in de De Jongestraat en Caustraat vernieuwd en is de gemeente plannen aan het ontwik kelen voor herinrichting van het Woningbouwcorporatie Zeeuw- land neemt samen met de ge meente buitenwijk Malta onder handen en zoekt een wijkpraat- paal die mee wil denken. pen een grotere kans later slachtof fer of dader te worden als zij lief desrelaties aangaan. Doel van de cursus is het vergroten van de weerbaarheid en het leren uiten van emoties. De cursus kent een kinder- en een oudergroep en zorgt ook voor vervoer en kinder opvang. De cursus is kostbaar en aanvullend op de cursussen weer baarheid. De cursus past in de vi sie van het college uitstekend bin nen de aanpak van huiselijk ge weld door de gemeente Schou wen-Duiveland. Die aanpak is on derdeel van het integraal veilig heidsbeleid en het integraal jeugd beleid van de gemeente. Aanpak van huiselijk geweld is al geruime tijd speerpunt van beleid van de gemeente Schouwen-Duiveland. Jaarlijks wordt op het eiland nu zo'n tachtig keer per jaar aangifte gedaan van huiselijk geweld en dat is volgens de gemeente nog maar het topje van de ijsberg. Voor 2007 wil de gemeente de subsidie voor de cursus putten uit de zogeheten kruispunt Calandweg-Caustraat. De gemeente wil de bewoners van Malta daar zoveel mogelijk bij be trekken en is daarom bezig een projectgroep op poten te zetten. Eerder genoemde praatpaal zou kunnen fungeren als een verbin dende schakel tussen wijkbewo ners enerzijds en gemeente en Zeeuwland anderzijds. Iemand die zijn voelsprieten uitsteekt en signa leert wat er in de wijk leeft. Te vens iemand die zijn buurtgeno ten alles kan vertellen over wat er in de wijk te gebeuren staat. Een goede zaak volgens Zeeuw- land-directeur A. de Ceuster die aangeeft dat de woningbouwcorpo ratie een masterplan gaat ontwik kelen voor de toekomstige herin richting van de wijk. „We willen de wijkbewoners daar zoveel mo gelijk bij betrekken. Niet alleen door zo'n projectgroep, maar ook via inloopavonden." Het master plan moet volgend jaar het levens licht zien. Voor de uitvoering er van trekt Zeeuwland meerdere ja ren uit. 'overproductiegelden' voor het al gemeen Maatschappelijk werk. Voor 2008 en verder heeft het col lege van B en W besloten de bij drage voor de cursus structureel ten laste te brengen van de budget taire ruimte. Geweld slaat diepe wonden In gezinnen waar huiselijk ge weld plaatsvindt is 80 tot 90 procent van de kinderen daar getuige van. Dertig procent van de kinderen die getuige is van huiselijk ge weld probeert tussenbeide te komen. Jongens die getuige zijn ge weest van huiselijk geweld gaan zich zelf later vaak agres sief gedragen. Ruim 80 procent van de slacht offers van huiselijk of relatio neel geweld is vrouw. In 18,5 procent van de gevallen is de man slachtoffer. In stilte genieten in pand Zierikzee met eeuwenlange historie. door Ali Pankow zierikzee - Het is meer dan een in grijpende restauratie van een mo- numentenpand, vinden bouwon dernemer Dick Quant, installateur Rinus Otte van de firma Saman en eigenaresse Victoria Kloek van de patriciërswoning aan het Kraan plein 22 in Zierikzee. Zij zijn de ar chitecten van een innige omhel zing hier tussen heden en verle den. „Alles is in nauw overleg tot stand gekomen", benadrukt Kloek. Ze kijkt met intens plezier terug op de afgelopen twee jaar waarin de ze 16e - 17e eeuwse woning stukje bij beetje op de tijd is teruggewon nen. Veel anderen zouden het bij de ontdekking van alle verborgen gebreken wellicht hebben laten af weten. Zo niet Victoria Kloek. Als beeldend kunstenares heeft ze ook een warm kloppend hart voor ar chitectuur door de eeuwen heen. „En geld om in dit huis te investe ren", erkent ze. Quant en Otte knikken instemmend. „Het is ge weldig voor dit pand dat iemand zo'n restauratie laat uitvoeren. Weggetimmerde bouwval zou het alternatief zijn." Eind 2004 begon de restauratie van deze verwaarloosde patriciërs woning, waarin al vijf eeuwen wordt geleefd en gewerkt. Ooit maakte de benedenverdieping deel uit van een serie pakhuizen langs de Oude Haven. Bij de ontdekking van de poortachtige tussendeur en het bijbehorend 'mandeurtje' naar het naastgelegen pand ging een juichkreet op. De contouren ervan zijn nu met okerkleurig pleister werk in de fraai gerestaureerde muur gemarkeerd. Kloek wilde ook de 'littekens' uit het verleden in ere hersteld zien. Geen recht toe, recht aan werk dus, maar grillig uiteenlopende voegen zoals vroeger. Die prachti ge muren zaten overigens verstopt achter gipsplaten en leidden daar een zieltogend bestaan. De muren zijn vernieuwd met oud materiaal. „IJsselstenen, Utrechtse stenen en moppen", somt Quant op. Hij doet voor die oude bouwmate rialen vaak een beroep op gespecia liseerde handelaren in Utrecht. Ware euforie bij de bouwers ont stond bij de vondst van een water gang van weleer, grotendeels afge dekt met eeuwenoude tegeltjes in de hoek van de kelder. Met een gla zen plaat in de vloer en een uitge kiende verlichting is op ingenieu ze wijze zicht gecreëerd op deze historische zoetwatervoorziening. Naast dit soort verrassingen, wa ren er ook momenten van volledi ge verbijstering. Quant erkent even in alle staten te zijn geweest bij de ontdekking van een grote schouw, die als het ware tegen de muren hing en op geen enkele ma nier door de balken werd onder steund. „Levensgevaarlijk", luidde zijn oordeel eveneens over het feit dat een draagbalk bij het trapgat ooit was doorgezaagd. Inzakken van alles wat er boven lag, was ze ker niet denkbeeldig. Uiteindelijk moest het overgrote deel van hout en steen worden ge renoveerd of vervangen. Alle oor spronkelijke koppen van de moe- derbalken kregen in de strijd tegen de houtrot een uitvoering in kunst- harsmortsel. Ook een deel van de kinderbalken werd vervangen. „Op een bepaald moment was het hier een woud van stutten en kon den we van de kelder tot aan het 'Dit is mijn antwoord op de vercommercialisering en het jachtige in de huidige tijd' dak heenkijken", zegt Otte. Het unieke van deze restauratie acht hij de verfijnde combinatie van he dendaagse techniek binnen een monumentale ambiance. Als instal lateur dwong hem dat tot creatieve verwerking van leidingen, stopcon tacten en aansluitingen voor digita le apparatuur. De eigenaresse prijst allen die aan het resultaat hebben bijgedragen. Sherryl Hugget-Evertse bijvoor beeld, de ontwerpster van de glas-in-lood-ramen, maar ook de slopers die met fluwelen hand schoenen de siertegeltjes uit ver schillende eeuwen wisten te red den. Victoria Kloek wil haar ervaring delen met mensen die in stilte wil len genieten. Zij houdt tot novem ber dit jaar elke derde donderdag open atelier tussen 13.30 en 16.30 uur, te beginnen op donderdag 22 Een grijze leeuw van plastic mag van de gemeente toch blijven staan. foto Marijke Folkertsma door Cornelleke Blok zierikzee - Zijn voetstuk moest hij opgeven, maar dat maakt 'm niet minder statig. De plastic grijze leeuw in de Driekoningenlaan in Zierikzee mag van de gemeente alsnog blijven staan. Met zijn lange golvende haren en strenge blik waakt de koning van de dieren al anderhalf jaar over de Driekoningenlaan. Dat ging niet zonder problemen. M. van de Ton- nekreek van Hotel Zierikzee moest sinds die tijd heel wat in het werk stellen om de leeuw voor het hotel te houden. De eigenaresse van het hotel dacht eenvoudigweg een beeld voor haar zaak te zetten, maar die vlieger ging niet zomaar op. Er bleek een vergunning nodig te zijn. Aanvan kelijk kon de gemeente die niet af geven. „Het beeld viel door de mas sieve sokkel eerst onder de regelge ving voor bouwwerken", legt een ambtenaar van de gemeente uit. De verhoging waarop de leeuw aanvankelijk stond moest daarom weggehaald worden. En zo moest de leeuw zijn voetstuk opgeven. „Hij staat nu op de grond, aan een ketting", zegt Van de Tonnekreek. De aanpassing zorgde ervoor dat de gemeente de vergunning deze week alsnog kon verstrekken. „Ik ben er heel erg blij mee", rea geert Van de Tonnekreek enthou siast op die beslissing. „Ik had nooit verwacht dat hij zoveel pro blemen zou opleveren, maar het was de moeite waard. De leeuw hoort er echt bij. Dit is de Drieko ningenlaan, dus daar hoort de ko ning van de dieren thuis. Het is een blikvanger voor ons hotel. Het is bovendien makkelijk als je moet uitleggen waar het hotel zit. Dan zeg je gewoon: bij de leeuw rechts af Daarnaast vind ik het een heel mooi ding. Hij is wel van plastic, maar dat zie je er niet aan af." Niet alleen Van de Tonnekreek is gehecht aan het beeld. „Vooral in het toeristenseizoen trekt hij heel veel aandacht. Het is echt een plek geworden waar mensen foto's ma ken. Dat is gewoon leuk." Bewoners en ondernemers in de straat kennen de leeuw zelfs sym bolische waarde toe. „We hadden het beeld afgelopen september net een week binnengezet, toen er een brand was in café Old Dutch, hier vlakbij. Toen zei iedereen: dat komt doordat de leeuw is wegge haald. )a, we geloven dat hij voor veiligheid in de straat zorgt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 40