De tv-toren staat er Goesenaren gaan zelf op zoek naar de beste plaats Weinig zin in De Ruytermunt Stïlzwygende Tydingbladen rlAj De krant 10 weken voor €15,-! D7f 2 Vrijdag 23 februari 2007 PZC rtiNfljK MATTY VERKAMMAN In een ijzeren, brandvrije kast bewaar ik waardevolle spul len. Die kast gaat zelden open. Maar gisteren moest ik het shirt hebben dat )an Poortvliet in 1981 droeg bij Cyprus- Nederland en toen zag ik het ingelijste document, dat al hele maal van de harde schijf in mijn hoofd was verdwenen. Het was het document, waar ik in 1990 in Amsterdam een fors be drag voor betaalde: het eerste exemplaar van De Goessche Courant van Vrydag Den 2 lanuary 1795. Deze voorloper van de PZC wilde ik absoluut hebben. Oude, historische drukwer ken kunnen mij soms zodanig bekoren, dat ik er zo maar een bedrag met drie nullen voor uittrek. Mijn meisje vindt het een tic, maar daar trek ik me niets van aan. Zeventien jaar later her lees ik de Goessche Courant, die 'H t hl rl a"ereerste redactieregel net Diaa IS op meldt: „Dit papier vervangt van tabloidformaat heden af en voortaan als Cou- rant der Stad Goes, onder Oc- gedrukt. Toen al! trooy van den Edelen Achtbaren Magistraat dier Stad, het Nieuws blad 't welk dusver onder den naam van Zeeuwsche Avondbo de is uitgekomen en word in alles, in denzelven Schryftrant, op denzelven voet en tot denzelven prys uitgegeven." Het blad is op tabloidformaat gedrukt. Toen al! De tekst gaat in één gro te letterbrij over van alles en nog wat en is stichtelijk van aard. De redactie kijkt direct al over de provincie- en landsgrenzen heen en benadrukt meteen ook maar de zegeningen van de ondernemers die deze prachtcourant mogelijk maken. Anno 1795 moet Goes trouwens een voorbeeld nemen aan 'de Duit- sche en Spaansche Couranten, die ons zeggen wat er in Duitschland en Spanjen is voorgevallen'. Nee, dan de Neder- landsche pers van 1795. „Onze Inlandsche Tydingbladen zyn ten dezen opzichte byna geheel en al stilzwygend!" COLOFON DIRECTIE Directeur: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon (alkroon@pzc.nl) INTERNET: www.pzc.nl CENTRALE REDACTIE Goes, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500. Fax: 0113-315609. redactie@pzc.nl KANTOREN Middelburg, Buitenruststraat 18, postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen, W. Alexanderlaan 45, postbus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee, Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111-454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ADVERTENTIES Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570 Personeelsadvertenties: 076-5312240 Business to business; onroerend goed: 076-5312277. Kleintjes: 076-5312104 Familieberichten: 076-5312550, ma t/m vrij 9.00-17.00 uur; zo 16.00-18.00 uur LEESHANDICAP Het Zeeuwse nieuws uit de PZC in gespro ken vorm. Inlichtingen: 0113-613141 Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Auteursrecht voorbehouden. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. De door u aan ons verstrek te gegevens hebben wij opgenomen in een bestand, dat wordt gebruikt voor on ze (abonnementen) administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevan te diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van de Koninklij ke Wegener NV of door ons zorgvuldig ge selecteerde derden. Als u op deze infor matie geen prijs stelt, kunt u dit schrifte lijk melden bij: Abonneeservice, Postbus 99, 7300 AB Apeldoorn. KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis 0800-0231231 maandag tot en met vrijdag 7.00-17.00 uur, zaterdag 8.00-12.00 uur. Vandaag krijgt de Coese zendmast een ander gezicht. Een witte, kortere spriet in plaats van de bekende rood-witte. Die is er gisteren per helikopter afgehaald. De operatie, die vandaag wordt voortgezet, loopt gesmeerd. door Frank Balkenende Helikopterpiloot lustin Mattia van het Zwitser se bedrijf Helog is zijn roeping als koorddan ser misgelopen. Achteloos balan ceert hij zijn Super Puma boven de Goese televisietoren, gooit de hijskabel precies in de rood-witte pijp, stijgt op na een teken van de heren in de spriet, danst als een ballerina naar de landingsplaats, waar hij het tweeduizend kilo zwa re antennedeel neervlijt. Als was het een Ming-vaas. Helog klaart in Goes een routi neklusje, want kabels, zendmas ten, bruggen, boomstammen, de Zwitsers transporteren ze dagelijks per heli. Wel is het bedrijf voor het eerst in Nederland actief „Van uit ons land is het vier uur vlie gen, maar dit karwei is een peule- schil. Als ik opstijg richting de to ren, heb ik nog tijd zat om van jul lie prachtige Goese korenmolen te genieten." KPN werkt bij de vervanging van de oude analoge door digitale an tennes voor het eerst samen met de Zwitserse heli-routiniers. Ge dwongen door de gemeente Goes, die een kraan op haar terrein van stadsbeheer aan de voet van de zendmast te veel rompslomp vond. Juist de inzet van de heli vergen nogal wat veiligheidsmaatregelen. Het gebied is afgezet, verkeer mag er deels door als de heli aan de grond staat. Zestien agenten zor gen dat het ('s middags talrijke) pu bliek op veilige afstand, ergo ach ter de dranghekken blijft. De poli tie houdt 's morgens drie mensen aan die weigeren het afgezette ge bied te verlaten. Voor de rest loopt alles vlotjes, zij het voor KPN, als opdrachtgever, met horten en stoten, 's Morgens wordt het kraaiennest keurig afge leverd op het parkeerterrein van sportpark 't Schenge. Vanwege een begrafenis en een urnenbijzetting op de nabijgelegen begraafplaats, moet de heli tot half vier aan de grond te blijven. Omdat de vier mannen in de top - twee van Helog, twee van aanne mer Volker Wessel - onderwijl de antennedelen zover mogelijk los maken, wordt de rood-witte spriet in drie, kort elkaar opvolgende vluchten geheel ontmanteld. Even wordt overwogen voor het invallen van de duisternis nog een keer te vliegen om de bekabeling voor de digitale antenne aan te brengen. Maar nee, laat KPN-pro- jectleider P. Bos weten. „De man nen boven zijn moe, die staan al een hele dag op grote hoogte te werken. Morgen om acht uur gaan we verder." De sprietloze toren staat er een nachtje kaal bij. Frietkar heeft een beste dag; sportschool boert minder goed. door Mieke van der Jagt en Rob Paardekam goes - „Spotplaats, me hoela!", denkt het gros van de Goesenaren. Ze weten zelf wel een plekje uit te zoeken waar je de televisietoren kan zien inkorten. Al om half twaalf staan ze in gro ten getale te wachten: op het kruis punt bij de molen, op de rotonde bij Klein Frankrijk, op het Molen plein, aan de Zaagmolenstraat, bij de Erasmusflat, aan het begin van het Geldeloozepad en op het ooste lijke oprilletje naar de molen. Bijna iedereen heeft zijn camera in de aanslag. Sommigen stellen hun statief nauwkeurig op terwijl anderen nog wat telefoontjes door hun cameraatje plegen. Het ge sprek gaat vooral over de weinig benijdenswaardige mannen die de hijspunten moeten vastmaken. De meeste toeschouwers moet er niet aan denken. Maar dan komt de hijshelikopter eraan, net als de zon achter een hoge wolk is weggekro De aftopping van de toren trekt donderdag veel 'spotters'. pen. Da's jammer voor de fotogra fen, maar het feest is gelukkig nog niet afgelopen. Het gezelschap gaat ervan uit dat nu snel de eerste ro de koker zal worden weggehesen, maar het zwerk blijft leeg. Als dui delijk wordt dat de pauze begint, druipen de meesten af. Om 's mid dags met meren terug te komen. Als uitbater P. Janvier van de friet- kar aan de Westhavendijk het had foto Willem Mieras mogen zeggen, was het tweede be drijf nog wat later begonnen. „Om half vier hebben de mensen nog geen honger, hè. Maar ik draai so wieso een topdag, hoor." Bij Capi tal Sports waren ze wat minder vrolijk. „Normaal hebben we vijf keer zoveel aanloop", aldus Ro nald Middelhoek. „Maar mensen gaan geen half uur wachten tot ze eindelijk eens door mogen rijden." Ik neem de krant 10 weken voor 15 en Ik neem een proefabonrtementvan aansluitend neem ik een vast abonnement. 10 weken voor 15 Ik betaal vervolgens per kwartaal 61,50 Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, via automatische incasso ',k heb de Matste 3 mnd geen proef gehad) Stuur de bon naar PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 W8 GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorlette Gratis Sudoku-spelcompUter bij vast abonnement rtet automatische betaling Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Geboortedatum Ingangsdatum Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening j: De PZC gaat zorgvuldig om m e! peisoonsgïgeverw. In h colofon treft u nadere informatie door Anita Janse vlissingen - In de Vlissingse bin nenstad bestaat niet veel animo voor het De Ruytergeld. De mun ten zijn vanaf 24 maart in omloop in het kader van het de Ruyterjaar. Het is de bedoeling dat de munten worden ingezet als wisselgeld door Vlissingse winkeliers en onderne mers. Eind vorige week kregen onderne mers een brief op de mat. Daarin wordt gepleit voor het aanschaffen van de munt, ook omdat deze zich leent voor verkoopstimulerende ac ties. „We zitten zwaar in de zor gen en dan moeten we meedoen aan zo'n actie?", vraagt G.Kloeg van de antiekwinkel zich hardop af „Het feit dat er een brief bij zit van de gemeente, dan voel ik me al belazerd. Het is op zich een leu ke actie, maar zoals het nu gaat, heb ik er helemaal geen zin in." De eigenaresse van een dames modezaak een eindje verderop be aamt dat. „We hebben er even ge noeg van. Volgens mij doet de helft niet mee. Iedereen is zo boos over alles. En bovendien: zoiets wordt maar gewoon neergezet, zonder overleg." Een andere ondernemer geeft aan: „Voor je het weet sta je de hele dag uitleg te geven over die munt." Ook is nog niet iedereen even goed op de hoogte. „Ruytermunt? Ik geloof dat ik wel iets heb ge hoord ja." Er zijn ook enkele positieve gelui den. De eigenaar van schoenwin kel Van Kampen vindt: „Als zoiets gedaan wordt om Vlissingen op de kaart te zetten, moet je meedoen. Het kost je niets."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2