Familie door denken? PZC Vrijdag 23 februari 2007 1 9 Spek. „Mits zij een gemeenschap pelijk doel voor ogen hebben. Als je toe bent aan huisje-boompje beestje moet je je partner niet uit de kroeg halen. Maar als je beiden een zeifile soort leven zoekt, kan het heel praktisch zijn als je op een tegenpool valt. De een is goed in administratie, de ander in sfeer maken. Ieder krijgt zijn rol en het wordt niet snel saai." En inderdaad. Uiteindelijk hebben Suzanne en Freddy geleerd te pro fiteren van eikaars sterke punten: zij doet de financiën en hij kookt. Toch kan ze het soms niet laten haar irritatie te laten blijken. „Zo- vind ik je niet aantrekkelijk, zeg ik dan. Of ik ruim zijn spullen zo goed op dat niemand ze meer te rug vindt", grinnikt Suzanne. En die sokken op de vloer? „Die raap ik gewoon op. Dat heb ik opgege ven." Waarom zijn ze bij elkaar geble ven? „Ik vind hem leuk in zijn stil te, zijn teruggetrokkenheid, zijn creativiteit, zijn droomwereld, zijn geduld. Daarin kan ik van hem le ren", zegt Suzanne. „We zijn bei Het almaar blijven terug denken aan een stress volle gebeurtenis speelt mogelijk een rol bij het ontstaan van een depressie. Dr. Jef frey Roelofs (31) is psycholoog bij de vakgroep medische, klinische en experimentele psychologie van de Universiteit Maastricht. Hij gaat de relatie tussen denken en het ontstaan of in stand houden van een depressie de komende jaren onderzoeken. Bij kinderen en jon geren, om precies te zijn. Uit Amerikaans onderzoek blijkt dat volwassenen die in een dip zit ten daar langer in blijven naarma te zij hun nare gevoelens langer blijven herkauwen. Mensen die af leiding zoeken, komen sneller uit hun dip. Maar is dit bij kinderen en jongeren ook zo? Met behulp van een prestigieuze Veni-subsidie van het bureau voor nationaal we tenschappelijk onderzoek NWO, bedoeld voor 'talentvolle, pas ge promoveerde onderzoekers', kan Roelofs zich de komende drie jaar op dit onderwerp storten. Hij ver wacht voor de zomervakantie een eerste meting te kunnen doen. Roelofs, ook werkzaam als thera peut bij het Ggz-centrum voor kin deren en jeugdigen in Maastricht, gaat met name het 'herkauwen' van nare emoties en gedachten on der de loep nemen. In vaktermen heet dit rumineren. „Het heeft veel weg van piekeren, hoewel dat voor al op de toekomst is gericht: wat kan er allemaal gebeuren? Het her kauwen zoals bedoeld bij rumine ren, grijpt vooral terug op nare ge voelens en gedachten die er waren en die maar niet weggaan." De on derzoeker wil weten in hoeverre het herkauwen van nare gedach ten over stressvolle gebeurtenissen het ontstaan van een depressie kan voorspellen. Daarnaast wil hij weten in hoever re het steeds opnieuw herbeleven van depressieve gevoelens na een nare gebeurtenis kan voorspellen of een depressie in stand wordt ge houden. Hij geeft een voorbeeld. Stel, een kind haalt een slecht cij fer voor een toets op school. Daar naast heeft het ruzie met een vriendje gehad en loopt het thuis ook niet soepel. „Als zo'n kind over al die dingen heel erg gaat ma len, maakt dat hem kwetsbaarder voor het krijgen van depressieve symptomen. Al hangt het er ook vanaf hoe een kind doorgaans op een negatieve gebeurtenis reageert. Bij het halen van een slecht cijfer kan het kind zeggen: de toets was te moeilijk, volgende keer beter. Of het kan de schuld bij zichzelf zoeken en zichzelf een beetje de put in praten: ik heb niet genoeg mijn best gedaan." Via scholen willen Roelofs en zijn team ten minste achthonderd kinderen en jongeren verzamelen die mee wil len doen. Ze worden drie jaar lang gevolgd. In die tijd is het eventuele ont staan en verloop van een depressie goed te bestuderen. Een deel van het onderzoek, met name het in vullen van vragenlijsten, zal via in ternet verlopen. De deelnemers worden verdeeld in twee leeftijds groepen, 10 tot t2 jaar en 13 tot 15 jaar. Bij de jongere kinderen wordt ook gekeken naar de rol van de ouders: helpen zij hun kind bij het oplossen van een puzzel, zijn ze Doodsangst arts speelt rol bij stervensbesluit Artsen die zelf weinig angst voe len voor de dood zijn minder snel bereid om de dood te bespoedigen van een pasgeborene bij wie be handeling medisch gezien zinloos is, dan artsen die zelf wel bang zijn voor de dood. Dat blijkt uit een enquête die P. Barr (Children's hospital, West- mead) hield onder 78 neonatolo gen in Australië. Ontwapenend boekje 'Baby' van Aukje Aukje van Ginneken (1982, bekend van Goede tijden, slechte tijdenis op 17 december in Breda bevallen van haar eerste kind. Zo'n beetje tegelijkertijd met de foetus moet het idee zijn gaan leven om van haar zwangerschap een boek te maken. Aukje heeft Baby in dag boekvorm geschreven, op een ma nier die helemaal bij haar past: open en eerlijk. 'Het ongecensu reerde verhaal', luidt dan ook de ondertitel van het ontwapenende boekje. Ze geeft ook tips, zoals: 'Ga nooit lijnen tijdens je zwangerschap, dat is heel erg slecht. Zorg wel dat je gezond eet, zolang je niet door slaat natuurlijk!' Het boekje heeft een vrolijke en ei gentijdse toon, zonder de minder aantrekkelijke kanten van de perio de te ontzien, en eindigt zoals een zwangerschap móet eindigen: met een wolk van een baby, Fedde. Baby. Het zwangerschapsdagboek van Aukje van Ginneken. Uitgeverij Truth&Dare, 112 blz., 14,90 euro den gevoelsmensen. Dat is sterker dan al die verschillen", vult Freddy aan. Ze zoeken nu een koophuis met iets meer ruimte. En... er is een kind. Suzanne: „Als ik thuiskom na zijn papadag, is het een zootje en heeft Gavi een vies rompertje aan. Maar dan hebben ze wél een heleboel lol gehad." controlerend of juist afwijzend? En kan een bepaalde opvoedstijl een kind tot malen en piekeren aanzetten, zodanig dat het depres sief wordt? Roelofs wil verder on derzoeken of een kind dat (veel) vervelende dingen meemaakt, daar zichzelf de schuld van geeft én daarover blijft malen inderdaad een grotere kans maakt op het krij gen van een depressie. „Met ande re woorden: is het herkauwen van gedachten aan een negatieve ge beurtenis een goede voorspeller voor depressie? Als je dat weet, kun je preventie daaraan aanpas sen. En suggesties doen voor pre ventie- of behandelprogramma's die al bestaan." Mindfullness - het toelaten van (nare) gedachten en gevoelens, ze onderzoeken en losla ten - is op dit moment hot, zegt Roelofs. „Je leert daarmee afstand te nemen van negatieve gedach ten. En je leert accepteren dat die er nu eenmaal zijn. Het geringe aantal studies naar deze methode is alleen gericht op volwassenen. Maar misschien zou het ook iets zijn om kinderen te leren uit die 'herkauw-trein' te stappen.' Patiënten met infarct sneller aan te wijzen Op de Eerste Hulp van ziekenhui zen is het onderscheid tussen een paniekaanval en een hartaanval voor artsen moeilijk te maken. Onderzoeker M. van Duinen (Uni versiteit van Maastricht) werkt aan een inhalatietest met 35 procent kooldioxide. Wie een paniekaan val heeft, reageert heftiger op dit mengsel dan mensen met een hart aanval. Ongeveer 4 procent van de Nederlanders heeft een paniek stoornis. (Kennislink) Zwaar gokken na slikken van medicijnen Zwaar en overmoedig gokgedrag is soms een bijwerking van de behan deling van ernstige gevallen van het rusteloze benensyndroom, waarbij de patiënt voortdurend de benen wil bewegen. De zogeheten dopamine-agonisten, ook voorge schreven tegen de ziekte van Par kinson, kunnen gevallen gokge drag opwekken, constateert M. Tippmann-Peikert in het vakblad Neurology. Na het stoppen van de medicatie verdwijnt het gedrag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19